VAK IJPEREW EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- Handels- en Annoncenblad. Orgaan der Liberale verbintenis van Yperen en het Arrondissement. «EENDRACHT MAAKT MACHT.» STEMRECHT. KIESRECHT. Wij raden onze vrienden van het arrondissement ten zeerste aan, die meenen het recht te hebben als kiezers ingeschreven te zijn, zich ZONDER UITSTEL ten bureele der liberale Associatie te begeven, Seminariestraat te Yperen. Wij verzoeken ook onze vrienden ons de personen aan te wijzen die zij denken ten on rechte op de kiezerslijsten hunner gemeente ingeschreven te zijn, en deze die er ingeschre ven zijn met een grooter getal stemmen dan dat waaraan zij recht hebben. Wij verzekeren hen het volstrekste geheim. OPGELET Sipido. Veertiende jaar Zaterdag 14" Juli 1900. Nummer 28. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten. 2.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden 1 fr. Annoncen. 15 cent per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Alle beriehten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dozer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij tai onderteekend toe te zenden. Artikelen ongoteekend of perspnnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Het Comiteit der liberale Associatie. Ziehier de bijzonderste bepalingen betreffende het kiesrecht Om kiezer te zijn voor de Ka- mer moet men ten volle jaar oud zijn; voor bet Senaat, 30 jaar voor de Provintie, 30 jaar, en voor de Gemeente, 30 jaar voor P Mei 1901. Om ingeschreven te zijn als kiezer voor de Mam er en het Senaat, moet men ten minste sedert een jaar ten volle in de stad of gemeenie ver blijven v ooi* de Ge meente, sedert ten minste drie jaar en dat voor ln Juli 1900. Hebben recht op eene bijgevoegde stem Voor de gemeentekie- Zingeil, de kiezers van ten volle jaar oud, gehuwd of wedu- waar met kinders, ten minste franks persoonlijke belastingen betalende aan den Staat, in de gemeenten van min dan 2000 zielen, ÏO franks in degene van 2000 tot 10,000 zielen en 15> franks in degene van meer dan 10,000 zielen. Voor de andere verkiezingen is deze belasting vastgesteld op ten minste £5 franks. Hebben ook recht op eene bijge voegde stem: De kiezers, eigenaars, sedert minstens één jaar, hetzij van grondgoederen gevende een kada straal inkomen van 48 franks hetzij sedert minstens 2 jaar van eene in schrijving op het Grootboek der openbare schuld of van een rente boekje op de Spaarkas, gevende ten minst,e eenen jaarlijkschen intrest van IOO franks. Hebben recht op twee bijgevoegde stemmen Zij die drager zijn van een der di ploma's titels of getuigschriften opge somd in artikel 17 der wet van 12 april 1894; Zij die een der openbare bedienin gen vervullen of vervuld hebben, die eene der bedieningen bekleeden of bekleed hebben, die een der beroepen uitoefenen of uitgeoefend hebben, aangestipt in artikel 19 van voor melde wet. Niemand kan meer dan drie stem men hebben voor de Kamers en de Provintie, of meer dan vier voor de Gemeente. Om dit jaar op de tljsten der kiezers voor Seiiaal, Manier en IM-oviiitie te kun nen voorkomen, moet men op 30 Ju ni sedert ten min ste een jaar alliler zijn wettig woonver blijf hebben; voor de Gemeente moet men sedert ten minste 3 jaar wettiglijk al- liier gevestigd zijn. Het proces van den misluktea aanslag op den Prins van Wales schijnt ons, rechtuit gezegd, heel weinig geschikt toe, om het Belgisch gerecht in prestige te doen winnen. Als ge ziet, welk beslag er gemaakt wordt over een kogel, door een onbezonnen knaap uit een verroest en ontredderd revolverke, in den blinde weggeschoten, dan moet ge u afvragen, wat de justitie wel zou hebben gedaan, indien het toeval dien kogel eens werkelijk het hoofd van den Engelschen kroonprins had doen trelfen Yier dagen lang houdt het Brabanasch Assisenhof reeds zitting, dozijnen getuigen werden gedagvaardwapenmakers, doe - tors, ingenieurs zijn door beschuldiging en verdedigers ter hulp geroepen. Om te kun nen bewijzen dat Sipido wel degelijk zin nens was den prins te vermoorden heeft het openbaar ministerie zelfs met den revolver in kwestie 75 kogels doen afschieten op een lijk! En uit de getuigenissen hooren we dat daarvan slechts 12 hun doel hebben gemist Daaruit besluit de prokureur-generaal heel logisch dat het wapen van Sipido een echte revolver is (al kostte het maar fr.3.60), een revolver die echte kogels schiet en dat de Engelsche kroonprins vast en zeker zou kaak geweest zijn, indien hij niet méér verstand gebruikt had dan het lijk van den ingenieur getuige en zich niet had terug getrokken, toen hij dien uitmuntenden re volver op hem gericht zag 1 Nooit, overigens, heeft een openbaar mi nisterie zooveel spitsvondigheid in 't werk gesteld, zooveel welsprekendheid ontplooid, als de Heer prokureur Servais in deze om standigheid. De rekwisitorium's tegen Tropman, Pel- zer en Madame Joniaux verbleeken bij de verpletterende opeenhooping van gruwelijke misdaden die hij Sipido ten laste legt. Bij het lezen alleen van de reusachtige redevoering die het openbaar ministerie uit gesproken heeft, voelt ge u verbleeken. Wat een geluk dat het gerecht de hand heeft kunnen leggen op een paar koppels boos wichten van zulk kalieber! En welke ver antwoordelijkheid zouden de gezwoornen op zich laden, indien zij die misdadigers niet tot minstens levenslangen dwangarbeid de den veroordeelen. Het leven der brave bur gers, de rust en de veiligheid van het land zouden geen oogenblik meer gewaarborgd zijn; dynamietbommen, fakkels en petrool zouden dood en vernieling zaaien eiken dag en overal, om niet te spreken van revolutie en oorlog die onvermijdelijk in 't leven ge roepen zouden worden door die vier dood vijanden van de maatschappelijke orde Wij weten wel dat er altijd wat komedie en gemaakte verontwaardiging zijn in de strafvordering van het openbaar ministerie zoowel als in de pleidooien van den advo- kaat, maar dezen keer loopt de maat toch wat al te erg over Vooreerst stuit het ons reeds tegen de borst, het orgaan der wet tot dezelfde mid delen zijn toevlucht te zien nemen als de verdediging. In onze naïveteit hebben wij altijd gemeend dat de prokureur, het open baar ministerie, voor rol had, de zaken zoo kalm, zoo bezadigd en vooral zoo onpartij dig mogelijk aan de jury voor te stellen, bij middel van al de gegevens, door een even nauwgezet en onvooringenomen onderzoek opgeleverd. En we hebben het dan ook nim mer kunnen goedkeuren, wanneer dit open baar ministerie zicli stelselmatig tegen den beschuldigde keerde met een oorverdoovende omhaal van holle phrazen, de feiten op be spottelijke manier overdreef en opblies tot barstens toe; kortom, zich nog razender aanstelde dan de advokaat zelf van den be tichte, die betaald wordt om partijdig te wezen Uit al wat de prokureur-generaal van 't Brabandsch Assisenhof heeft verteld, blijkt duidelijk dat het er hem niet enkel om te doen is, met zijne welsprekendheid uit te pakken, maar dat hij ook het Hof van En geland wil aangenaam zijn. Overal waar hij maar een klein plaatsje zag, heeft hij in zijne tirade een lofzang aan den machti gen Prins», den edelmoedig en mensch den geëerbiedigen troonopvolger ge plaatst, het wierookvat gezwaaid naar de groote Koningin der Britten Die on verlaat van een Sipido heeft zelfs durven verbeten, dat België zijn onafhankelijkheid, heel zijn bestaan verschuldigd is aan het rechtvaardig Engeland! Niet alleen is hij een anarchisthij is er nog Boer bij I Welk de indruk is, die deze redevoering op de leden van de jury gemaakt heeft, we ten wij niet. Wij hopen alleen dat bij maar half zoo slecht is als degene die wij er bij hebben ondervonden, want dan spreken ze de vier beschuldigden zonder aarzeling vrij. 't Kan heel goed zijn dat de leerstelsel in de anarchistische brochuren, die bij hen 't huis gevonden werden, er een groot deel hebben toe bijgedragen om de vier knapen in hunne onberedeneerde verontwaardiging tegen de Engelsche landroovers tot zulke radikale middelen te doen overgaan; doch vast staat het in elk geval, dat zij zich niet het geringste denkbeeld vormden over de juiste beteekenis en de gevolgen hunner daad. De dwaze wedding tusschen die vier kinde ren gesloten, de voorbereidselen, de aanslag zelf, dat alles gebeurde in een toestand van onbewustheid, van overspanning, van voor bijgaande zinneloosheid misschien, die voor zeker dik wij Ier bestatigddan uitgelegd wordt. De houding der beschuldigden zelf bewijst thans genoeg dat ze nu eerst goed beginnen te begrijpen wat ze hebben uitgericht. Zij trachten zich te verontschuldigen met de zaak voor te stellen als een grap, laten mal kaar in den steek en spreken elkander tegen lijk echte kinderen die ze zijn. Sipido zelf, dien het openbaar ministerie als een ver scheurend dier voorstelt, zit op het bankske als had hij thuis aan den suiker gepitst 1 HET WEEKBLAD -i,

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1900 | | pagina 1