Minister Yan den Heuvel. De partij aanslagen der Kamer. Een klerikale krack te Leuze. Vernietiging der balloteering STADSNIEUWS. Nog het schandaal van Ieperen. Neen, geen vrijspraak, maar juist een ver oordeeling zou dien knaap tot een gevaarlijk wezen maken. In de gevangenis, tusschen het schuim der maatschappij, zou de kiem van anarchism, die in zijn geest ligt, eerst recht tot hare volledige ontwikkeling ko men. Hij zou er gaan gelooven dat hij wer kelijk een groote daad had gepleegd, en later terug de wereld intreden met al den haat, al den wraakzucht van iemand, die zich zóó onrechtvaardig door de menschheid tot mar telaar gemaakt denkt. En dan zou hij eerst een gevaarlijk mensch, een schadelijk wezen zijn 1 Dat de jury hem behandele lijk een kind dat stout geweest is. Hij is al genoeg gestraft zóó, en zeker zal hij nooit meer weêr her beginnen, zoo gebiedt het eenvoudig gezond verstand 1 Goliath. Sommige ultramontaansche dagbladen kun nen hunne verontwaardiging niet bedwingen omdat de Heer Van den Heuvel, Minister van justilie op de lijkplechtigheid van Bara eene redevoering uitsprak, waarin den lof van den betreurden liberalen Staatsman werd gemaakt. Hoe onverdraagzaam Wanneer er een oogenblik is, waarop alle politieke verdeeldheden, elk verschil in wijs- geerige of godslienstige begrippen moeten tot zwijgen gebracht worden, is het wel dit der dood. Bij den boord van het graf moeten alle veten ophouden te bestaan en mag het hart der levenden slechts gestemd zijn tot edele gevoelens. Minister Van den Heuvel, die geen sek tarische politieker is en, ofschoon overtuigd katholiek en diep godsdienstig, de denkwij zen van anderen eerbiedigt, herdacht in hartroerende woord;n de schitterende loop baan van een man, die zijn gansch leven aan de grootheid en de welvaart van zijn vaderland had opgeofferd. Wat kon het hem maken dat de doode een liberaal geweest was en buiten de plecht der kerk begraven werd. Het verhevenste grondbegin der re ligie is immers de verdraagzaamheid. En de Heer Minister gedroeg zich naar dit evan gelisch voorschrift met do laatste wilsbe schikking van den overledene te eerbiedigen. Ons inzicht is niet de Heer Minister te verdedigen tegen de aanvallen eener fana tieke pers. Hij is te ver verheven boven die lage hartstochten. Wij willen enkel besta- tigen datdeeeuwenoude onverdraagzaamheid bij de klerikale partij nog levendig blijft. Een dier ultramontaansche bladen durft het kabinetslid wel niet openlijk geven,maar het laat niettemin tusschen de regels ver staan dat de Heer Van den Heuvel de hoffe- lijkheil wel wat ver gedreven had. En datzelfde blad spreekt van liberale on verdraagzaamheid. (Ik geloof dat het blad het Handelsblad van Antwerpen heet). Zeg eens, beste k nfrater, in welk we reldje wordt er drukking uitgeoefend op het geweten van stervenden? In welke omge ving spreekt men oneerbiedig van dooden die als vrijdenkers begraven worden? Welke partij duwt de stoffelijke overblijfselen van buiten de kerk ontslapenen, wanneer 't mo gelijk is, in den hondenhoek Is de geschiedenis niet daar om u te ver- oordeelen Stellig, niet alle katholieken koesteren dezelfde dweepzuchtige gevoelens en de lof felijke handelswijze van Minister Van den Heuvel en van den hertog d'Ursel zijn ver heugende gebeurtenissen. Zij bewijzen dat de breedere denkbeelden van onzen tijd ook vat hebben op verstan dige katholieke gemoederen en wij een toe komst ingaan van zachtere politieke en fllo- sofieke zeden. Goliath. Het schijnt dat de partij aanslagen ge pleegd door de onderworpene meerderheid der oude Kamer zullen hernieuwd worden door de verdedigers van den Godsdienst, van de orde en van den eigendom, in de nieuwe Kamer. Men oordeele er over. Te Bergen, is M. Delporte, katholiek, den 27 Mei 11. gekozen geweest, met 9 stemmen meerderheid, op een socialist die hem volgt; te Verviers, is M. Gierkens, socialist, benoemd geweest met 7 stemmen meer dan M. Borboux, ka tholiek. Van beide kanten, de katholieken hier, de socialisten daar, betwisten den uit slag en vragen een onderzoek der stembrief jes. Nu, de 5e sectie, met 4 stemmen tegen 3 heeft besloten dat er geen reden was om over te gaan tot het onderzoek der kiezing van Bergen. De 6e sectie, zij, heeft beslist, met eenpa righeid, gelijk het betaamde, dat er reden was om al de stembriefjes te overzien. Er zijn daar klaarblijkelijk twee maten en twee gewichten. Het ongeluk aanbrengen, beslist van de 5e sectie voorzegt ons twist.... De verhindering is eene betreurenswaardige zaak, tegen dewelke de burgers die zich be kommeren om de rust van het land en om het behoud van onzen regeeringsvorm, zich met reden verzetten. Maar, rechtzinnig ge sproken, indien men dezelfde wilde verrecht vaardigen, men zou niet anders handelen. De 6e sectie der Kamer, gelast met het onderzoek der kiezing van Verviers, heeft zich Woensdag morgenu opnieuw vergaderd, onder het voorzitterschap van M. De Bruyn. Al de leden waren tegenwoordig. Men weet dat de burger Galuwaert, MM. Jan Van Ryswyck en Ernest Nolf de lin kerzijde vertegenwoordigen. Gedurende den geheelen dag heeft de Commissie, één voor één, de talrijke stembriefjes onderzocht; van beide kanten, in de niet betwiste briefjes, heeft men er zeer betwistbare gevonden. De uitslag van dit onderzoek zal tot 't einde toe twijfelachtig blijven. Men verze kert nochtans dat, welke de genegenheid van M. De Bruyn voor M. Borboux ook zij, er in de Commissie een zeker getal leden der meerderheid is, besloten om de kiezing van burger Gierkens goed te keuren, indien men het klaarblijkelijk bewijs niet heeft van eene misgreep. 't Is, zegt men, drie weken en niet acht dagen dat de onderzoeks Commissie zal noo- dig hebben om één voor één al de briefjes der kiezing van Verviers na te zien. In dat geval, zou de Kamer in veertien dagen van hier niet samengeroepen worden. M. Mouligneau, notaris te Leuze, is den 20 Juni stilletjes weggegaan. Hij heeft zijn ontslag van notaris naar den Minister van Justitie gezonden, en aan den provincialen Raad van Henegouw zijn ontslag van Raads lid voor het kanton Luuze. Hij moest den 30 eene erfenis van 450,000 franken vereffenen ten voordeele van 70 erfgenamen, waaron der da burgerlijke Godshuizen van Leuze en de kerkfabriek van St. Pieterskerk. M. Mouligneau was een ijverig en ver kleefde agent der klerikale partij. Oud-Se cretaris der bewarende Associatie van Ath, was hij zijne benoeming van notaris ver schuldigd aan zijne politieke diensten. Over acht jaren was hij de held eener vermaarde wedding Mouligneau, men herinnert het zich nog, had de geuzen van allen aard uitgedaagd in zijne tegenwoordigheid te hooren komen herhalen, door den minister van justitie dat deze hem niets te weigeren had, hem al de gunsten toestond die hij vroeg, enz..! Mouli gneau dreef de onbeschaamdheid zijner uit daging zoo ver dat hij den dag en het uur vaststelde in de ministeriëele spreekkamer om de geuzen van alle kleur te beschamen. En M. Mouligneau beloofde 10,000 fr. aan dezen die hem zou durven vergezellen in het kabinet van den minister indien de verkla ring van dezen laatste, zijn kiesgezegde niet bevestigde 1 Champal nam deuitdagingaan, en bevond zich op de afgesprokene plaats door den vroolijken Mouligneau aangeduidtalrijke politieke vrienden hadden den opsteller der Hé for me vergezeld. Die groep belemmerde letterlijk de spreekkamer, en buiten, in de Wetstraat, wachtten talrijke nieuwsgieri gen de komst van Mouligneau af.,. Maar niettegenstaande het geroep van al dat volk, verscheen Mouligneau niet... Hij was de 10.000 fr. schuldig. Nooit heeft hij dezelve betaald. Maar langen tijd werd hij vervolgd door de spotternijen zijner medeburgers: Mouli gneau MouligneauDe 10.000 fr. 1 De 10.000 fr. Het parket, samengesteld uit de heeren Lescheuin, procureur des konings, Labis, onderzoeksrechter, en Segond, grelHer, is Zaterdag laatst ten huize van den notaris Mouligneau afgestapt. De zegels die gelegd waren, zijn gelicht geweest en men is overgegaan tot het voor lezen der minuten (Origineel der akten De brandkasten zijn geopend geweest,men heeft er niets in gevonden. De schulden zijn geschat op omtrent 590 duizend franken. De gewezen kiesagent is in Griekenland. -— Frankrij li. WERVICK-ZUID. van 13 Mei 1900. Overwegingen van den Raad der Prefekteur. Tot stichting onzer lezers geven wij hier onder de overwegingen die de tweede kie zing of balloteering in de gemeente Wer- vick-Zuid vernietigen: In de rechtszitting van 22 Juni 1900; Gehoord M. den Raadsman RICARD in zijn verslag Gehoord Mr Maxim LECOMTE, advokaat der verzetters en Mr BARBE, advokaat van den heer DORNY, in hunne opmerkingen Gehoord M. den Commissaris van het Gou vernement in zijne eischen; Overwegende dat er voortvloeit uit het onderzoek van het verslag der kies werkin gen dat het getal der kantteekeningen van 370 geweest is en dat dit der kiesbriefjes, in de stembus gevonden, maar beliep tot 369dat klachten gedaan zijn geweest en dat alle onderzoek onmogelijk geworden zijnde ten gevolge der verbranding der bul letins, er reden is eene stem te voegen bij den heer LEPOUTRE, niet gekozen kan didaat. Voor wat het bulletijn aangaat dat bij het proces-verbaal gevoegd was en door het bureel als niet geldig aanzien Overwegende dat, indien dit bulletijn eene beleedigende melding bevat voor een derden persoon en die bijgevolg vreemd is aan de kiezing, het in geen eene der rangschikkin gen komt van bulletijns waarvan het art. 28 der wet van 5 April 1884 de vernietiging voorschrijft; wat meer is, dat het schijnt te zijn gescheurd geweest, bij misslag en weder geplakt na de opening der stembus, hetgeen in niets zijne geldigheid krenkt; Dat in die voorwaarden het ten onrechte is dat het kiesbureel hetzelve niet geteld heeft en dat het behoort toegeschreven te worden aan sieur LEPOUTRE wiens naam het draagt Voor wal de bevoegdheid aangaat der twee bulletijns die betwist zijn geweest tijdens de slemoptelling maar niet bij het proces-verbaal zijn gevoegd geweest Overwegende dat het blijkt uit het onder zoek dat de twee bulletijns in de kiesbus gevonden zijn geweest, welke in zware letters gedrukt en niet doorgeschrapt den naam van den heer LEPOUTRE droegen en ins gelijks boven aan den uiterst rechten kant, in kleine letteren den naam droegen van denbeer DORNY Overwegende dat, volgens den samenhang dezer bulletijns, er reden is te denken dat zij geene voldoende aanduiding bevatten van den kandidaat voor wien de kiezers gedacht hadden te moeten stemmen, aangezien er voor de balloteering maar een lid van den municipalen Raad te benoemen was dat van toen af, het ten onrechte is dat het kies bureel, ondanks de klachten van verschei dene kiezers, die bulletijns aangerekend heeft aan den heer DORNY en dezelve niet gevoegd heeft bij het proces-verbaal, om aan het bestuurlijk rechtsgebied toe te laten de waarde er van te schatten Voor wat het gebrek van overeenstem ming aangaat der kiezerslijst met de lijst van kantteekeningen Overwegende dat het blijkt uit het onder zoek dezer twee bewijsstukken, dat de heer OLIVIER Charles, landbouwer, op de kie zerslijst voorkomt met het Nr 332 en dat hij op de lijst der kantteekeningen ingeschreven is met het Nl' 329 met den voornaam van Leo en het bedrijf van wever; Dat de heer VERBEKE Victor, wever, op de kiezerslijst voorkomt met het Nr 394 en dat hij op de lijst der kantteekeningen inge schreven is onder het N1' 391dat deze twee kiezers militairen zijnde, geen recht hadden deel te nemen aan de stemming; dat door schrappingen klaarblijkend voorkomen op de reek waar de naam van den heer OLIVIER Charles zich bevindt en dat dit feit, zslfs aannemende dat geen bedrog vastgesteld zij, van aard is om het vermoeden te doen ont staan dat die stemmen niet regelmatiglijk en geldig zijn gegeven geweest; Overwegende dat de heer DORNY geko zen is uitgeroepen geweest met 185 stemmen en dat zijn mededingende heer LEPOUTRE, 184 stemmen bekomt, na toevoeging der twee stemmen hierboven aangeduid; dat er dient opgemerkt te worden dat het verschil van stemmen tusschen hen zeer klein is Overwegende van eenen anderen kant dat de toevoeging der betwistbare bulletijns ge vraagd is geweest door verscheidene kiezers en geweigerd werd door het kiesbureel zoo als het blijkt uit de stukken van het proces en voornamelijk uit het antwoord gedaan door het bureel zelf op de tegenspraakdat van toen af deze omstandigheid van aard is om te doen twijfelen aan de rechtzin nigheid en aan de nauwkeurigheid der op telling Overwegende dat er uit den samenhang dezer feiten volgt dat er reden is om de vernietiging uit te spreken der kieswerk- zaamheden van de tweede kiezing der ge meente Wervick-Zuid Om die redens en zonder dat het noodig is de andere grieven te onderzoekeu voort komende uit feiten van invloed en omkoo- ping duidelijk uitgedrukt in de klacht der heeren Blieck, Parmentier en mede standers: tegenstrijdig vaststellende na er over beraadslaagd te hebben Besluit Art. 1. De werkzaamheden der ballo- teering, die plaats gehad hebben den 13 Mei 1900 in de gemeente van Wervick- Zuid, zijn vernietigd. {Le Progrès du Nord van 10 Juli 1900). Wij lezen in 't laatste nieuws van 1 Juli 11. Onze lezers weten dat we reeds driemaal over het schandaal, dat te Y'peren plaats vond, gesproken hebben. t Was den maandag, 7 Mei. De genaamde AlfonsDe Hollander, oud 40 jaren, die werk zaam was aan het zinneloozengesticht, dat kanunnik Soenens te Ieperen laat bouwen, kreeg een aanval van epilepsie of St Jans kwaal, waaraan hij onderhevig was. Men kruiste den ongelukkige, bij zijne kleeren, aan twee dwarsbalken vast, bespot te en beschimpte hem als een nieuwe Chris tus. De Hollander had een breukvooraf gaandelijk had men zijn breukband losge maakt, een touw aan de geslachtsdeelen ge hecht en deze met kleursel bestreken, rood, zeggen de eenen, zwart, zeggen de anderen. Van een kruiwagen waarop men hem ver voerde, viel hij in een hoop levende onge- bluschte kalk, welke zijne tranende oogen deerlijk verbrandde. Ziedaar, in korte woorden, en in hoofd zaak, het relaas van de folteiingen, welke de arme man te verduren had. Toen hij, na 7 ure 's avonds, tot zich zei ven kwam, nadat zijne dronken beulen ver trokken waren, huilde hij zoo vervaarlijk, dat voorbijgangers de gendarmen halen gin gen, die den nieuwen Christus van het kruis afdeden en naar het hospitaal droegen, al waar hij eenige dagen later overleed.... Men ondervroeg de honderd en zooveel werklieden, die aan het zothuis arbeidden. Doch tevergeefs. En nu staat de zaak op het punt geclasseerd te worden, 't is te zeggen, zonder eenig ge volg te blijven! Men vindt de plichtigen niet. Is 't niet om te droomen, als men zulke dingen ziet gebeuren? Er werden hier schro melijke mishandelingen begaan, het slacht offer is ervan gestorven en zulke mishande delingen zouden ongestraft blijven? Eene zaak verfrommelt ons nochtanser zijn altijd Meesters boven Meesters en als men te Ieperen geene uitslagen bekomt, zien we niet waarom een enk west, op bevel van den prokureur generaal ingesteld, zonder uit slag blijven zou? De feiten zijn patent onloo chenbaar. t Ware immer eene schande voor onze be schaving, moesten zulke feiten ongestraft blyven! «o »»<3gS»0'

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1900 | | pagina 2