In de Kamer. De Belgen in China. Nationaal Feest van 21 Juli. i De Lombard en zijne bestemming. tieken kiesdraver te veranderen, gebruik en misbruik makende van de geestelijke wapens en andere waarover de huidige samenstelling der godsdienstige zaken hem de vrije en op perste beschikking geeft? Gedurende de twee of drie maanden die de kiezing van 27 Mei voorafgegaan zijn, was het eone ware ongebondenheid van p( litieke driften van de preêkstoelen viel een woord op het hoofd der geloovigen dat Christus voor het zijne niet zou herkend hebben, een woord van haat en gramschap voor al dezen die zich niet laten inlijven in klerikale ben den; in de sacristien en in de biechtstoelen werd er niets gezeid of gedaan dat niet voor doel had de stemmen af te wenden ten voor- deele der lijst van de geestelijkheid. In talrijke parochiën zijn open bare gebeden gedaan geweest, bijzondere diensten zijn ge zongen geweest om van den Allerhoogste te bekomen dat hij Belgie zou sparen van het ongeluk de kaloten te zien vervallen en om dat hij de vermetelen, die gedroomd hadden ons van de harde en schandelijke verdruk king van het zwart goedje te verlossen, on machtig zou maken. Nergens hebben de gerokte kiesdravers iets verwaarloosd om hun doel te bereiken de smeeking of de bedreiging, de overreding of de schrik, de leugen of de laster alles is in het werk gesteld geweest om het ministerie en zijne meerderheid te redden. En de reden dezer wederverergering van driften, de oorzaak dezer verdubbeling van pogingen en werkzaamheid? De belangen van den godsdienst bedreigd? Oh Ineen, de pastoors zeggen zelf dat niets over de Kerk kan zegevieren en dat het blinde schepsel welk tegen zijnen Schepper opstaat, niets vermag tegen de almacht van Dezen, noch tegen de instellingen die hij gesticht heeft. Zij weten in consciëntie dat de politiek niets te maken heeft in de godsdienstige zaken, en dat, indien zij erin gedrongen is, 't is omdat zij zelf den godsdienst uit den tempel hebben gedreven waar niemand er aan dacht hem aan te vallen. De oorzaak, de eenige, de ware, van de ongebondenheid der kiespredikingen, van hevige polemieke en onvermoeibare propa ganda,die wij bijgewoond hebben,is de vrees, door het omverwerpen van het katholiek ministerie, de onuitputbare bron van gunsten en voordeelen te zien ophouden, welke met hare weldoende wat ;ren de aarde besproeit waarde belgische geestelijkheid woont, en de gouvernementeele beurs te zien sluiten voor de onophoudende noodwendigheden, waar de minste onderpastoor, onder het hui dig beheer, met geheele handvollen putten mag. Moest men het onmogelijke niet doen opdat de komst aan het bewinl van die eerlooze liberalen én die vervloekte socialis ten dit manna van alle slach van hulpgel den aan de geestelijkheid niet ontnomen werd, welke met zooveel mildheid door de klerikale kabinetten toegestaan zijn; was het ook niet noodig dat al de kununikken, dekens en dienstdoende geestelijken hunne dankbaarheid betoonden aan het gouverne ment voor het klein jaarlijksch geschenk van bijna een milioen en half dat het hun gedaan heeft onder de gedaante van verhoo ging van jaarwedde? Ja, niet waar, want die lieden hadden het zoo noodig eene verbe tering te hebben in hunnen toestand en hun lot was zoo onzeker Ahwat hebben de belgische kiezers wel gedaan niet doof te blijven voor de afkeurin gen hunner herders en hoeveel gelijk hebben deze luidkeels lofzangen aan te heffen, waar van de latijnsche woorden, in gewone taal, in dieenkele woorden kunnen vervat worden: Aan ons het genot vau het gezag, aan ons de macht en heerschappij, aan ons den schat van den Staat! De inzet was wel eenige moeite meer, eenige bijgevoegde stappen waard en de dom ste onzer landgenooten zal in 't korte ver staan waarom zijn pastoor zoo zeer aange drongen heeft om eene stem te bekomen die voordeelig was aan de klerikalen. Dinsdag 11 Juli. De katholieke meerderheid heeft eens te meer bewijs ge geven van eene schandelijke partijdigheid. Zij heeft AI. Barboux, katholiek, gekozen verklaard, in plaats van M. Gierkens, socia list, die door het hoofdbureel van het arron dissement Verviers als gekozen was uitge roepen. Ondanks de verklaring van M. Nolf dat het bedrog mogelijk is geweest, aangezien de omslagen der optellingsbureelen 1 en 4 van het kanton Limburg, opengedaan zijn geweest na de sluiting der kieswerkzaamhe- den (de kiezing van M. Barboux hing juist af van die bureelen); ondanks eene vraag van onderzoek der liberale en christene-demo- craten briefjes, gedaan door M. Trasenster ondanks eene vraag van vernietiging en een voorstel van onderzoek gedaan door MM. Vandervelde en Hubin, is de rechterzijde er over heengestapt en heeft aan het land op nieuw een schoon voorbeeld gegeven van hare politieke zedelijkheid. Het Journal d' Ypres zegt dat, in Com missie, de stem van M. Nolf gunstig is ge weest aan M. Barboux. 't Is eene dwaling, M. Nolf heeft al zijne voorbehoudingen ge maakt nopens de onwetteli. kheid begaan door den vrederechter van het kanton Lim burg, een verkleefde vriend van het minis terie, een kiesdraver, gelijk M. Demblon het gezeid heeft. Woensdag 18 Juli. Benoeming van het bureel. Voorzitter: M. De Sadeleer, 1° Ondervoorzitter M Schollaert, 2° Ondervoorzitter M. Heynen. Secretarissen: M. M. Francotte, Carton de Wiart, Segers en Defnet. Deze laatste socialist. Neerlegging van twee wetsontwerpen. 1° Goedkeuring eener gift gedaan aan den Staat door Z. M. Leopold II. 2° Vereenzelviging derantwerpsche trams. Donderdag 19 Juli MM. Desmasières, Warocqué en van Limburg- Stirum zijn questors benoemd. MM. Cooreman en Mullendorf zijn leden benoemd der bestendige Commissie der maat schappijen van mutualisten. De kamer begint de bespreking op de conclusien van het verslag der Commissie die de wetgevende macht nagezien heeft der ge kozenen van het arrondissement Bergen, verwachten wij ons aan eenen nieuwen par tijaanslag van wege der zoogezegde verde digers der orde, van den godsdienst en van den eigendom ten voordeele van een hunner vrienden, M. Victor Delporte. 't Valt niet te ontkennen dat op dit oogen- blik België een bedroevend gek figuur maakt in China. Zoolang alles daar rustig toeging en de le den van het beroemd Genootschap der Bil lijke en Vaderlandslievende Vuist hun tijd^ uitsluitend doorbrachten met rijstkuabbslen en opiumschuiven, was het plezierig genoeg' in 't Hemelsche Rijk en konden de Belgen er zich gerust de weelde veroorlooven ook eens de groote mogendheid uit te hangen. Zie eens aanl fn al de steden, die voorde Europeanen openstonden, gingen landgeno ten van ons zich vestigen en brachten er, naast de koopwaren onzer groote naburen ook de voortbrengselen van onze nijverheid op de markt. Geen terrein scheen er ons te groot om er met de machtigste natiën van Europa in konkurrentie te treden. We geluk ten er zelfs in, den reusachtigen spoorweg van Peking naar Hankow te doen aanleggen met Belgisch materiaal De uitvoer naar China en bijgevolg ook het scheepvaartverkeer tusschea Antwerpen en 't land der Boksers namen toe met den dag. Talrijke jonge ingenieurs en bekwame vakmannen vonden daar een schoone betrek king en openden tevens een ruimer veld voor het vernuft en de werkzaamheid der Belgi sche jeugd. Iu verschillende 3teden hielden we er reeds een konsul op na en te Peking maakte zelfs een net gebouw met de Belgi sche driekleur bovenop heel wat figuur in de wijk der Europeesche gezantschappen!.... Nu, echter de leden van 't hooger genoemd genootschap zich plotseling gaan inbeelden zijn, dat ze hun bedrevenheid in de edele bokskunst beter te pas kunnen brengen dan op malkanders tronie, en langzamerhand al wat Chinees is, een handje mee uitsteken gaat om de blanken te doen voelen dat ze binnen den Grooten Muur voorloopig nog heel goed gemist kunnen worden.... ja, maar... nu beginnende Belgskens in te zien dat groote mogendheid spelen nog bijlange zoo gemakkelijk niet is als ze zich dat had den voorgesteld. Terwijl Frankrijk, Duitschland, Rusland, en de ander naburige landen reeds alle een flinke legermacht naar ginder hebben afge zonden om hun belangen zooveel mogelijk te beschermen, staan wij daar met ledige han den en moeten onze landgenooten, die zelfs niet eens een dozijn geweren en eenige pak ken kogels aan hunne beschikking hebben,in de huizen of op de schepen hunner konkur- renten om een onderkomen gaan smeeken Wanneer de Belgen te Peking op dit oogen- blik nog niet allemaal van kant gemaakt zijn dan zullen ze dit te danken hebben aan de leden der Oostenrijksche legatie die hen, naar gemeld werd, binnen hun gebouw heb ben opgenomen 1 Die vernederde toestand begint hier stil- aan meer en meer menschen de keel uit te hangen en in de laatste dagen werd in som mige kringen reeds naar middelen uitgezien om daaraan zooveel mogelijk te verhelpen. De beken ie Antwerpsche reiziger Jerome Beker o. a. stelt voor, dat ons landsbestuur kort en goed een legerexpeditie uitrusten zou om met de verbonden mogendheden aan den strijd voor de gemeenschappelijke belangen te gaan medehelpen. Anderen spreken van de uitrusting van een bijzonder korps, uit vrijwilligers of betaalde soldaten bestaande, om met hetzelfde doel naar Cbina te ver trekken. Onze onzijdigheid moet ons in dit geval niet weerhouden, zeggen ze, daar het hier het be lang geldt van heel Europa, of beter van heel het blanke rasl Eu sommigen gaan zelfs openlijk ons ministerie te lijf omdat het heel en al werkeloos schijnt te blijven! Ons oordeel is, dat het ministerie daar op dit oogenblik niets aan kan doen. De fout ligt in de grondvesting van onzen Staat zelf. Wij hadden van eerst af moeten begrijpen, dat er in ons wereldje, om wat te winnen, ook wat moet gewaagd worden, dat koken moet kos ten, dat we onze burgers het land niet uit zenden kunnen, zonder hun eenige bescher ming of steun te verzekeren, daè.r waar ze werken gaan in ons aller belang... En, vooraleer met buitenlandsche onder nemingen te beginnen en met kolonisatie, hadden we moeten zorgen voor dat, wat in den vreemde eerbied afdwingt voor onze vlag; een oorlogsvloot, hoe klein ze da.i ook ware. Moet het gouvernement nu optreden, nu soldaten sturen,'lijk dat wordt gevraagd, dan zullen de burgers die niets kunnen verlie zen in China, zeggen dat zulks alleen wordt gedaan in belang der kapitalisten. En ze zullen gelijk hebben. Zij die ginder ondernemingen hebben aan gevat, wisten wat hun te wachten stond. Ze hadden maar op voorhand voor dien onontbeerlijken steun moeten zorgen. Willen al degenen wier belangen thans bedreigd zijn, zelj een legerkorps samenstel len en betalen.,., heel goed. Het land echter kan daar voor geen cent tusschen komen. We hebben het nu eenmaal zelf zoo gewild, dat we veroordeeld zijn om 't huis te blijven of.klop te krijgen 1 Rip. Wij komen, met verzoek van inlijving, het volgende manifest te ontvangen, uitgaan de van het Antwerpsch Comiteit van hel nationale Feest. Het stuk is ons wat laat toegekomen, te laat zelfs, om het met nut over te nemen. Zekere voorbehoudingen gedaan ten opzich te der huidige regeering, wij geven met ge noegen toe aan de vraag van bovengemeld Comiteit, hopende dat zijn vaderlandsche op roep zijne vruchten zal dragen in de toe komst. Geen een feest kan der Belgen meer ter harte liggen dan dit welk de komst herinnert hunner onafhankelijkheid, hunne intrede onder de vrije volkeren van Europa.... Alle vaandels uit 1 Medeburgers Op gelijken bijval betrouwend als dien wel ke onze oproep aan de Antwerpsche Bevol king tot het vieren van het NATIO NAAL FLEST van verleden jaar ver wierf, komen wij u allen verzoeken uwe vaderlandslievende betooging op a. s. 21 Ju li te herhalen. Nooit, zoolang het onafhankelijk Belgie bestaat, was ons duurbaar land zoo rustig als nu; nooit was de welvaart grooternooit werd Belgie vuriger bewonderd noch dieper geëerbiedigd. En het aanstaande huwelijk van Z. K. H. PRINS ALBRECHT verschaft aan het Belgisch Volk nog eene reden te meer van jubel en verblijding. Dat dus, te midden dier zoo gunstige om standigheden, het NATIONAAL FEEST van 1900, met bijzonde- ren luister gevierd worde 1 Medeburgers, Laat ons in de eenparige betooging onzer vaderlandsliefde volharden 1 Dat op 21 Juli aan alle vensters de Nationale driekleur wappere als eeu nieuw en krachtig bewijs onzer verkleefdheid aan Vaderland en Vorst! LEVE BELGIË 1 LEVE DE KONING 1 In een der voorgaande zittingen van den gemeenteraad hebben wij gehoord dat de Hospicen 20,000 fr. zullen besteden aan het herstellen van den voormaligen Lombard, die tijdelijk door het Jongensweezengesticht zal gebruikt worden. Wij bedillen die herstelling in haar zeiven niet. Dit gebouw, een der zeldzame overblijf sels die wij nog in den bouwtrant van de tweede helft der zeventiende .eeuw bezitten, heeft onshospicenbeheer, jaren lang, deerlijk verwaarloosd en bevindt zich heden in eene schandelijke bouwvalligheid. Het is dus hoogst noodig dat men het in goeden staat stelle. Maar wat wij volstrekt afkeuren, is, dat men deze buitengewone uitgave weeral op de fondatie Godtschalck neme. Deze edelmoedige weldoener, moeten wij bet hier nogmaals herhalen, heeft gansch zijne fortuin aan de hospicen gegeven, met last van op zijnen eigeodom, gelegen te Wyt- schaete, een gesticht van landbouwonder wijs voor weezen en verlatene kinderen daar te stellen De beslissing der hospicen strijdt regel recht met den wil van den gever en kan dus niet genoeg beknibbeld worden. Ook heeft M. D'huvettere, het eenig raadslid dat nog spreken durft in de gemeentekiezingen, dui delijk gezegd dat het geld van M. Godtschalck niet dienen mocht om het oud Lombardge bouw te herstellen. Is de geldelijke toestand van onze hospicen zoo slecht geworden, dat, sedert zij in de handen gevallen is van geldverkwistende klerikalen, deze geen werk van eenig be lang meer kunnen verrichten of zij verhalen er de kosten van op de fondatie Godtschalck? Men moet het gelooven. Van een anderen kant, het ontwerp van Lombard voor de knechtenschool te gebrui ken is een ongelukkig gedacht. Doet de noodzakelijkheid zich er van gevoelen? In 't geheele nietHet is een slecht voorwendsel om dit gebouw te herstellen met het geld van M. Godtschalck in plaats van het te doen met de algemeene fondsen van de hospicen. Later zullen wij misschien zien dat het aan het een of ander klooster zal opgeofferd worden. Het Jongensweezenhuis is thans samenge steld uit een gebouw van twee verdiepingen met ruime en luchtige zalen, uitgestrekte speelplaats en grooten hof, maar deze is uit- sluitelijk ten dienste van het bestierend per soneel gelijk in alle andere gestichten. De kweekelingen hebben er geen genot van. Het weezengesticht gelijk het heden bestaat, beantwoordt immers volkomentlijk aan zijne bestemming, en het heeft niet noodig aan de overzijde van de straat nog een gebouw te bezitten dat groote bezwaren zal mede brengen. De bevolking van ons knechtjens weezen- huis is heden nog, als vroeger, van 60 leer lingen, hoewel ons hospicenbeheer, in 1896, besloten had het getal kinderen te brengen op 80 en er de weezen en verlatene jongens, die tenj huize besteed wierden, te aanveer den. Dit was een truc: Onze Jans van be stierders, wat deden zij Onder voorwend sel van de hospicen schadeloos te stellen we gens de verhooging van lasten die de uitvoe ring van hun besluit moest veroorzaken, schreven op de rekening van de fondatie Godtschalck, eene som van 19000 fr, zij ver minderden aldus hunne algemeene uitgaven, die altijd met een tekort sluiten. Maar het getal leerlingen bleef gelijk, 't is te zeggen op 60. Het besluit van het getal weezen te bren gen op 80 is met een lichten zin en zonder overleg genomen geweest, vermits onder onze arme en werkende volksklas, op verre na, zooveel wezen niet te vinden zijn. En hetgeen ons gezegde bewijst, is dat het getal 60 bijna nooit volledig is en er plaat sen open staan die men niet vervullen kan Wat meer is, onder de 65 leerlingen die het laatste verslag van de stad aangeeft, als bevolking der weezenschool, op 31 Decem ber 1898, telt men er geen twintig die de vereischte voorwaarden bezitten om er on derhouden te worden en op welk ons hospi- cenbestier het wettelijk en vaderlijk gezag kan uitoefenenal de andere hebben vader en moeder of een van beide. En dit is het weezengesticht dat men durft toepassen aan de fondatie Godtschalckl Onder andere zwarigheden van een twee- de gebouw door de weezenschool in gebruik

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1900 | | pagina 2