Petroleum Eagène Rabau-Devers, a In 't Nazareth. Ons garnizoen. Examen. Geschil tusschen M. Golaert en d i militaire overheid. OUD-POMPIERS. Snelwielrij dersfeesten. Burgerstand der Stad Poperinghe. Wervick. Frankrijk. VERSCHILLIGE TIJDINGEN. Jong of oud. Korte Thouroutstraat, N° 33, Café du Transvaal. LES ATELIERS IIE BREXELLES te nemen, is deze vooral, van het toezicht onzer weesjongens. Heden, met één perso neel meer dan voldoende om onder onze schoolknapen de goede orde en de regeltucht te handhaven, ziet men hoe zeer het toezicht te wenschen overlaat. Henige maanden ge leden heeft men er een bewijs van gehad leerlingen klauterden de muren op en gingen onbescheidene bezoeken doen in een naburig huis. Wat zal het toezicht zijn met twee door de straat 'afgescheidene gebouwen, en wat zal het niet kosten? Alles ingezien moet men niet bekennen dat de 20,000 fr, te nemen op de fundatie Godtschalck eene daad van slecht bestier is, eene geldverkwisting die zijne verschooning niet vinden kan; het is een kapitaal afge keerd van zijne bestemming, en het is nog maals den uitersten wil van den gever, M Godtschalck, miskennen. Wij h. bben gevraagd welk het onder werp geweest is dat, over eenige dagen, in den stoel gezegd van waarheid, in het Na zareth verhandeld is geweest door den ver maarden pastoor van S' Pieters. Het Jour nal d' Ypres verklaart dat het er niets van weet maar dat het waarschijnlijk (sic) is, dat de pastoor den eenen of den anderen tekst uit het Heilig Schrift gekozen heeft, 't Is alzoo, zegt het, dat de gewijde rede naars te werk gaan vanaf Bossuet tot den geringslen dorpsherder. O neen, beste confrater, 't is alzoo niet meer dat de geestelijkheid te werk gaat sedert zij den schoonen godsdienst van Chris tus op den achtergrond geschoven heeft en zich hals over kop in den partijstrijd heeft geworpen. Gij weet beter dan wij waartoe de gewijde welsprekenheid nu dient. Gij weet gelijk wij dat de godsdienst een voet stuk en maar het voorwendsel is waarvan de katholieke geestelijkheid gebruik en mis bruik maakt om hare overheersching over geheel de wereld te vestigen. Wij hebben het u menigmaal gezeid: In dien de priester in zijne rol bleef en er nooit uitging, hij zou, gelijk eertijds, bemind en geëerbiedigd zijn. Ongelukkiglijk is het al zoo niet.... Allen zijn de werkzaamste kies- dravers geworden, die zeer dikwijls de sluik- ste middelen gebruiken om hunnen wil te doen zegevieren en dezen te benadeelen die den moed hebben anders te denken dan zij en niet willen eene baatzuchtige voogdij schap verdragen die zij te zwaar vinden. Maar de wereld draait, de gedachten ma ken vordering, en de dag is niet verre meer afgewijderd op welken het volk, beter on derwezen, zal kunnen redeneeren en be grijpen Dien dag zal de priester, in zijne kerk en in zijne rol teruggekeerd, recht hebben op onzen eerbied. Het schijnt dat wij toupet hebben, t Is het Journal d' Ypres die dezen vond ge daan heeft, denkende aan dezen welken zijn hoofdopsteller oplichamelijke wijze verloren heeft. Indien, voor onzen confrater, de waar heid zeggen synoniem is met toupet heb ben, bekennen wij zonder omwegen dat wij veel toupet hebben en dat wij begiftigd zijn met hetgeen hem ontbreekt. Wij hebben gezeid en wij herhalen het, dat de zeer groote fortuin der burgerlijke Godshuizen te danken is aan de mildheid onzer politieke vrienden, die niet gewild hebben dal de arme werkman, op het einde zijner levensbaan, langs de wegen zou loo- pen en zijne hand tot eene aalmoes uitsteken. Dat hij Journal d' Ypres, beproeve, ons het tegenstrijdige te bewijzen. Het stelt ons het genootschap van S' Vin- centius a Paula, het broederschap der Barm hartigheid, de Damen der Voorzienigheid, enz., enz. tegen. Maar deze genootschappen en broederschappen zijn maar met een poli tiek doel ingesteld geweest en verleenen maar hulp aan dezen die zich onder den geesel van M. den Pastoor stellen. De vrije mensch heeft geen recht aan een deel van dezen koek. In het Bestuur der Godshuizen, integendeel, mag men de vergunning van hulp afhankelijk maken van geen godsdien stig geloof. Alwie ongelukkig is moet ge holpen worden. De fortuin der Godshuizen, wij herhalen het, is aan onze groote liberale familiën verschuldigd. Laatstmaal nog, heeft M. Godtschalck, die zeker geen clericaal was, zijne groote fortuin niet geschonken aan de Godshuizen van Yperen om de ongeluk- kigen te helpen? Het is waar dat zijn testa ment veel verjongd is geweest, de gift bovenmatig zijnde, naar het zeggen van M. Surmont. Wij zullen nooit geene katholieke familien noch oude dibben eenen sou aan ons liefda dig gesticht zien geven, voor de goede reden dat de scherrewegs daar zijn. Ziehier de tochten die het bataillon van Yperen zal moeten doen om den 28 dezer in zijn garnizoen te komen. Den 25 Juli, is het bataillon per spoor van het kamp naar Vilvoorde vervoerd, van waar het zich denzelfden dag en per marsch naar Humbeek en Beighem begeeft waar het moet inkwartieren (8 kilometers). Den 26 dito gaat het van die kwartieren naar Hofstade, (30 kilometers) bij Aalst en vernacht er. Den 27 dito gaat het van Hofstade naar Laethem-St0-Marie (26 kilometers). Den 28 dito begeeft het zich naar de Statie van Oudenaarde waar het den ijzerenweg neemt om naar Yperen te komen. Bij het ter pers leggen vernemen wij dat: Om reden der groote hitte, de heer Minis ter van Oorlog de tochten komt af te schaf fen. Het Bataillon van het 3ds regiment zal woensdag 25 dezer te Yperen aankomen in plaats van zaterdag 28. Wij vernemen met genoegen dat M. August Lesaffre, oud- leerling van het afgeschaft stadscollegie en van het Collége de l'Union, met goeden uit slag, vóór de faculteit der universiteit van Luik, het examen van tweede doctoraat in de rechten afgelegd heeft. Wij bieden hem onze vurigste geluk- wenschen. Het Journal d' Ypres loochent in't ge heel het feit niet dat overigens onbetwistbaar en onbetwist is dat de militaire overheid aan de inwoners der goede stad van IJperen ver boden heeft hunne wasch te doen bleeken op het Minneplein en op de Esplanade. Maar het tracht te loochenen dat de handelingen van den burgemeester eenen maatregel uitge lokt hebben die onze huishoudsters zeer ver veelt. Nu, het is algemeen bekend dat de militai re génie, de bevelhebber der rijschool en de majoor- bevelhebber van het bataillon voet volk ten rechte of ten onrechte verbitterd zijn over de handeling van M. Colaert ten hunnen opzichte. Volgens de geruchten die in omloop zijn, beklaagt zich de eerste dat de stad laat hui zen bouwen door M. Spilliaert op den drie hoek palende aan het huis van den bestuur der van het voedermagazijn. Er is zelfs een proces ter dezer gelegenheid ingespannen. De tweede beklaagt zich zijne paarden niet meer op de buiten wandelingen te mogen laten dra ven en de derde klaagt omdat de politie de straatbengels niet belet gebruik te maken van de gymnastieke toestellen die op de Es planade gevestigd zijn. Zou men daarover niet een weinig licht kunnen bekomen. Er zijn in den Gemeenteraad verscheidene leden die zich geerne doen doorgaan voor de- mokraten. Wij zullen zien of zij zich zullen bekommeren met het lot der gemeene men- schen voor welke de Esplanade en het Min neplein hovingen uitmaken welker beroo- ving hen eene groote schade veroorzaakt. En indien het waar is dat het 't stadsbe stuur is dat ongelijk heeft, zullen wij onze pogingen voegen bij deze onzer nederige me deburgers om aan de militaire overheid te vragen dat zij meer verstand gebruike dan onze burgemeester en eenvoudiglijk den vori- gen staat van zaken herstelle. Morgen zondag 22 Juli, om 5 ure namid dag, geeft deze maatschappij, aan hare leden en huisgezin een luisterrijk Concert, in den hof van de Citadelle Meenenschensteenweg. De samenstelling van 't programma zal on- getwijfel zooals gewoonte veel volk er naar toe lokken. 22 Juli Ichteghem: Wielrijderfeest (festival). 23 Deurne bij Antwerpen, snelkoersen. 29 -> Brussel, Velodroom, Automobiel- koersen. 15 Augusti: Hoei: Snelkoersen. Wij verzoeken de maatschappijen van snelwielrijders, in hun belang, ons per post kaart de datums hunner koersen of feesten te laten kennen wij zullen ze gratis opnemen. BURGERSTAND van den 13 tot den 20 Juli 1900. Geboorten. Mannelijk gesl. 6. Vrouwelijk gesl. 4. Huwelijken. Geeraerts Arthur, schilder, en Decleire Romania, dienstmeid. Overlijdens. Debruyne Nathalia, 66 jaar, strijkster, weduwe van Braem Désiré, Neerstraat. Carlier Maria, 76 jaar, zonder beroep, we duwe van Debooser Jan, L. Thouroutstraat. Valenduck Jan, 59 jaar, zonder beroep, ongehuwd, L. Thouroutstraat. Roose Theodoor, 57 jaar, aannemer, echt genoot van Dael Philomena, Dixmudestraat. Bril Sophia, 80 jaar, zonder beroep, on gehuwd, Tempelstraat. Breemeersch Sidonia, 46 jaar, dienstmeid, ongehuwd, Rijselstraat. Kinders beneden de 1 jaren, Mannelijk gesl. 0. Vrouwelijk gesl. 0. van den 12 tot den 19 dezer maand Geboorten. Mannelijk gesl. 9 Vrouwelijk gesl. 6. Huwelijken Jules Roubyn, z wijnslager, en Helena De- roo, bijzondere. Overlijdens Duponi Louis, 83 jaar, bakker, weduwaai van Sabina Dufloer, jlDuinkekestraat. Mynheer Baeckeroot Felix, 60 jaar, brou wer, echtgenoot van Vrouw Sophia Goet- gheluck, Boeschepestraat. Boogaerls Em ma, 25 jaar kleermaakster, echtgenoote van Cyrille Pyck, Pottestraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk gesl. 0. Vrouwelijk gesl. 2. Het militaire- en muziekaalfeest zal op zondag 22 dezer plaats hebben. 29 ingeschrevene maatschappijen, waar onder twee van stad 1° Het pompierskorps. 2e De Gemeente harmonie. Ware het onbescheiden te vragen, indien men de liberale fanfaren. Les Amis Réunis vergeten heeft?!?! en in gevalle van ja, waarom? Gepatenteerde openbare Plakker. Alfons De Cock, herbergier, au Cornet d'or 8, Donkerstraat te Wervick, heeft de eer het publiek kenbaar te maken, dat hij zich gelast met het aanplakken van plakbrieven en het ronddragen van omzendbrieven en doodsberichten aan zeer genadige prijzen. Elk zegge het voort. Bericht aan de inwoners van Wervick en 't omliggende. Het Weekblad en Le Progrès zijn te be komen bij onzen verkooper Alfons De Cock, herbergier, Au Cornet d'Or, 8, Donkerstraat te Wervick. WERVICK-ZUID- Het parket van Rijssel vertegenwoordigd doorM. Delalé onderzoeksrechter en M. Le- cointe greffler is te Wervick-Zuid afgestapt op 27 juni, 4 en 48 Juli, om een onderzoek te doen nopens kiesbedrog en kiesomkoo- pingen. {Progrès du Nord). De Moedloosheid, 't is te zeggen gebrek aan bloed hebben, dat de oorzaak is van zoovele kwalen, zwakheid, bleekheid, kloppingen, zenuwpijnen, verlies in 't wit, moeilijke maandstonden is in korten tijd ^ge nezen door de pil van D. Raphaël fr. 1,25. De Beukelaer's Madeira in melk Beste voedsel voor zwakke kinderen. Lokeren. O de liefde. Vrijdag avond is een gevecht ontstaan tusschen va der en schoonzoon. De vader heeft zijnen schoonzoon bijua de helft van zijn rechter oor afgebeten Proces-verbaal is opgemaakt. Merkweerdige ontdekking. Hulde aan de ijzerachtige pil van doktor Raphaël de flauwste en de bloedlooste men- schen, vinden seffens hunnen appetijt frisch kleur, kracht en gezondheid. Overal 1 fr. 75 de doos. Cacao De Beukelaer, is de fijnste. Chocolade De Beukelaer, is de lekkerste. Hebt gij uw haar verloren ofwel valt uw haar uit? Zijn uwe baarden of moustachen mager of dun, wacht geen uur langer meer en schrijft of vraagt aan den vermaarden haarmeester TENALF een probeerfleschje van 75 c. De groote flesch 3 fr. de twee 5 fr. de vier 9 fr. De flesschen bevatten elk 250 grammen. Voor de provincie is het 30 c. meer voor de probeerflesch en 60 c. meer voor an dere. Port en prijs moeten te samen en vooraf betaald worden met de aanvraag. Men be taald in timbers of postmandaten. Men ge lieve den ouderdom aan te duiden. Tenalf, Plantinstraat, 6, Brussel Zuid. a N P3 CL EH P3 a u 3 "3 SE SCHRIJNWERKER EN IREUBELIHMER aan zeer genadige prijzen. YPEREN. MOTOR Bekendenprljsgekroond Verkocht 125 Motoren voor België in het jaar 1899 Talrijke refereuzeii in iedere provincie Eenvoudigste en goedkoopste BEWEEG KRACHT voor LANDBOUW en NIJVERHEID. BIRMINGHAM STRAAT, 52 TOT 64, BRUSSEL t 24 m w i i-s M O O 05 3 ►■5 O) tJ u O) d N ci :3> o. 2 bn O O ca o O W r"< c-i 2 a> <u o 4? M O O O O o O O 00 O O O O o o O O O O O O IQ O lO o co O* O O CO O O O O co co &-I EH O b£) O) 00 O cS xn *a3 P4 CC' 9 'g o ca o io CQ O fcü h pq pq pq Allceuigen eersten prijs op de wedstrijd Brussel-Tervueren 1897 8 gouden medalliën Syst.Nagel enHERMAN geperfectionneerd voor zijne eenvoudigheid, sterkte, gering verbruik en regeimatigen gang. - Vereischt geen stoker of speciale machinist. In GEBRUIK in verschillende Pachthoe ven. Molens, Schrijnwerkerijen, Bakkerijen, Melkinrichtingen. Werktuigfabrieken, Chico- reefabrleken, Tabakfabrieken, Steen- en Pot tenbakkerijen, enz., enz. Goedkaope prijzen (gemak van betaling) en verregaande waarborg voor goeden gang en verbruik. PETR0LEUM-L0C0IV10BILEN voor het bedrijf van D0RSCHM0LENS, POMPEN, MORTELBREKERS, ENZ., ENZ. Samengestelde Dorschmolens met petroleum motor. PETROLEUM-MOTOREN met specialen regulator voor elektrisch licht. Regelmatig brandend licht gegaranteerd. Vele kasteelen en buitens hebben onzen motor voor het elektrisch licht en voor water te pompen. Prijsopgave en nadere beschrijving op aanvraag (Naamlooze vennootschap)

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1900 | | pagina 3