Vorstenmoorden. We blijven t'huis. De Belgen iiuChina. STADSNIEUWS. Cortemarck. Snelwielrij dersfeesten. KERMIS Houthem. hebben; het zou het uitgangspunt zijn van latere vereenigingen. Waarom zouden onze bonden van oud leerlingen den weg van den onderlingen bij stand met hetzelfde doel niet inslaanzoo doende ware de inrichting volmaakt. Iedere school ware dan een centrum in hare wijkrond haar konden zich dan scha ren alle stoffelijke en intellektuëele belangen. Ieder zou er zijn voordeel bij vinden. Het ware een erge fout begaan, voor de kinderen die wij opleiden moeten, niet te zorgen en in hun belang de gelegenheid niet waar te nemen, die de wetgever ons geeft. Vergeten wij het nietde school is nog steeds onze hoop, zij is de toekomst. Ze is misschien wel onze eenige reddingsplank. Samenwerking en onderlingen bijstand kunnen veel, zeer veel. Bedenkt, welke toekomst ware de onze, indien binnen 10 en 20 jaar, overal deze katholieke vereenigingen opkwamen, en de liberalen niets bezaten om tegen deze veree- nigde krachten op te wegen. Dezelfde strijdmacht moeten wij stichten en voorbereiden, zoo wij niet willen door de overmacht overrompeld worden Mogen alle degenen die van nabij of van verre met het volksonderwijs bemoeid zijn, het groote nut beseffen dat in de zeerge- stelde instelling bestaat, en laat ons hopen dat in Oktober in iedere gemeenteschool zulke maatschappij van onderlingen bijstand zal oprijzen. Mr. Z. Ter gelegenheid van den moord op den Koning van Italië gepleegd, konden wij in menige katholieke bladen lezen dat: de ongodsdienstigheid van onzen tijd de voornaamste reden was waarom de af schuwwekkende Koningsmoorden zich zoo onrustbarend vermenigvuldigden. Zoudt gij niet zeggen als gij die ketterij leest dat de koningsmoord slechts sedert eenige jaren uitgevonden is; dat, in vroe gere eeuwen, nooit een misdadige hand naar een gekroond hoofd werd uitgestoken, en het leven van keizers, koningen en repu- biiekvoorzitters maar in gevaar geraakt is, van het oogenblik dat de menschen verstand genoeg gekregen hebben, om zich niet lan ger, allemaal gelijk, door de bedienaars der Kerk te laten voortdrijven als schapen in eene kudde Gij moet waarlijk bitter weinig afweten van wat er vóór onzen tijd gebeurd is ofwel onnoozrd genoeg zijn om te veronderstellen dat de menschen nog nooit een letter over geschiedenis gelezen hebben of gehoord om dergelijken onzin in een gazet te laten druk ken. Want, wie mensch die, al was 't slechts de lagere school alleen bszocht, weet nu niet dat het postje van koning en keizer juist het meest gevaarlijk was in den tijd dat de Staatskunde, de binnen- en buiten- landsche politiek, de diplomatie, de inrich ting van rijken en gemeenten uitsluitend geregeld worden door de machthebbers der Kerk; dat heel de samenleving gesteund was op den godsdienst en op den godsdienst om zoo te zeggen alleen 1 Eerst in de XIX6 eeuw is de invloed van Rome eenigzins gaan verminderen, hebben zoowat overal de vrijzinnigen stem in 't Staatskapittel gekregen en zijn regeeringen ontstaan die tegenover de geestelijke macht durven ten strijde trekken. Een openbaar onderwijs, buiten godsdiensligen invloed, bestaat nog slechts eenige tientallen jaren. Over pas dertig jaren heerschte de Paus nog als wereldlijke Koning te Rome 1 De lijst der aanslagen op het leven van vorstelijke personen, sedert dien tijd, is on getwijfeld lang, doch wij vinden er hoog stens een half dozijn tusschen die gelukten Keizer Alexander van Rusland werd in 1880 door de bom van een nihilist in twee ge scheurd; in 1898 stak de anarchist Luccheni de ongelukkige Keizerin van Oostonrijk, te Geneven, met een geslepen vijl in 't hart en over een maand trof een kogel den Italiaan- schen Koning. Verder hebben wij nog in de reeks der vermoorde Staatshoofden van den laatsten tijd: President Lincoln der Veree- nigde Staten in 1865 door den tooneelspeler Booth omvergeschoten in den schouwburg te Washington, President Garfield op de zelfde manier van kant gemaakt als zijn Voorganger in 1892 door zekeren Guiteau en eindelijk President Carnot der Fransche Rupubliek te Lyon onder den dolk van Ca- serio gevallen den 24 Juni 1894. Wij willen hier niet stilblijven bij drijf- veeren dier verschillende mijdaden, noch onderzoeken in welke verhouding die door de al of niet godsdienstige opvoeding der daders juist beïnvloed waren, ofschoon uit dusdanig onderzoek zou blijken dat de over- groote meerderheid der beroemde anarchis ten en andere vorstenmoordenaars hunne jeugd doorbrachten in kloosters en katho lieke pensionnaten. Een simpele vergelijking tusschen den toestand in vorige eeuwen en dien van van daag is al welsprekend genoeg. Wanneer thans een vorst een geweldda- digen dood sterft, is dat een feit van de grootste beteekenis dat zijn weerklank heeft in heel de beschaafde wereld. In de middel eeuwen daarentegen was het leven van vor sten en prinsen in zóó bestendig gevaar dat zij zich letterlijk dag en nacht als met een gordel van vuur en ijzer moesten omringen en zich heel gelukkig achtten wanneer zij aan grijze haren geraakten op hunnen troon. Een Koning die op zijn bed stierf was een uitzondering. Viel hij niet op het slagveld, dan vond het volk het bijna natuurrijk dat hij op zekeren dag het slachtoffer werd van sluipmoordenaars, door gekende hofintrigan- ten, dikwijls door zijn eigea broeders of familie betaald. Aan 't hof van Vrankrijk zoowel als aan dat van Engeland, waar nochtans bisschop pen en kardinalen altijd den hoogen toon voerden, speelden vergift en dolk steeds de groote rollen. Wie zal ooit het juist getal noemen van de Koningen en Koninginnen, prinsen, mi nisters en edelen, die daar op verraderlijke manier werden van kant gemaakt? Leest de geschiedenis van 't hof der Bour bons en gij zult er de giftmengster-markie- zin de Brinvilliers als werktuig zien van bisschoppen en prelaten. Roep de tafereelen uit de gruwelijke geschiedenis van 't En- gelsch hof voor uwen geest; overal zult gij het kruis naast den dolk zien, het rood der kardinalen met het rood van den beul zien ineensmelten. En waar blijven dan de geestelijken zelf nog, die, zuiver uit godsdiensthaat, de Ko ningen in 't openbaar naar 't leven stonden? De pater-dominikaan Jacques Clement die op 1 Augustus 1589 den Franschen Koning Hendrik III, te S' Cloud omverstak, omdat hij bescherming dorst verleenen aan de Hu genoten de pater Ravaillac die, om de zelfde reden, koning Hendrik IV, den 14 Mei 1610, met een dolksteek doodde; de pater-jezuiet Merino die de Spaansche Ko ningin Isabella in 1852 binnen de kathedraal te Madrid (in t huis Godszijn staal in de borst plofte En waar blijft Balthazar Gerard die be taald werd door de Roomsche katholieke geestelijkheid om den grooten protestant Willem den zwijger te dooden en zulks ook deed, den 16 Juli 1581 Handelden al die menschen ook onder den invloed van de ongodsdienstigheid van hunnen tijd? Goliath. Nooit ontmoette het Belgisch Keurvendel voor China zooveel belangstelling alsnu het ontbonden is. Iedereen houdt er zich mêe bezig en gelijk zulks overigens genoeg te verwachten was is niemand tevreden met de uitlegging door de generaal Verstraete verstrekt over het opgeven der expeditie, 't Zou inderdaad moeilijk geweest zijn een minder aanneem bare reden uit te vinden dan die welke het komiteit aan de drukpers heeft medegedeeld. Was het inderdaad overtuigd dat zijne vrijwilligers ginder toch te laat zouden aan gekomen zijn, dan had het niet op 24, maar wel op 16 Augustus al het korps moeten ontbinden. Immers, van dien laatsten datum weten wij reeds met zekerheid dat de troe pen der verbonden mogendheden Peking hebben bereikt en al de gezanten ook de Belgischeuit hunnen neteligen toestand zijn gered. Ver echter van aan opgeven te denken heeft het komiteit sedert dien zijne werk zaamheid nog verdubbeld. In de laatste da gen werden er reusachtige aankoopen ge daan van schietvoorraad, wapens, unifor men en ander oorlogsmateriaal, werd voor den overtocht van het korps een bepaalde verbintenis gemaakt en, als we 't goed voor hebben, zelfs reeds een stoomboot gekocht 1 't Is dus zoo klaar als de zon, dat hier een andere, heel wat belangrijkere hinderpaal zich op onzen tocht naar China is komen plaatsen. Welk is nu die hinderpaal? Iedereen slaat er naar, maar niemand schijnt den juisten draad vast te hebben. Uit het lang uitblijven van het antwoord der verschillende Mogendheden op de vraag tot erkenning van ons legertje, leiden som migen af dat onze groote geburen elkander daarover eerst hebben gepolst en het eens geworden zijn om aan Belgie te doen begrij pen dat zij die expeditie liever zouden zien t'huis blijven. Anderen meenen in de arti kels die de Kölnische Zeitung aan het ontwerp wijdde, den weerklank te zien van een nota die het Duitsch gouvernement aan onze regeering zou hebben doen toekomen. Nog anderen drukken de overtuiging uit dat Vrankrijk en Engeland ons optreden in China hebben belet 1 Dat ons goevernement gehandeld heeft onder een of anderen druk van over de gren zen, zulks lijdt voor ons niet den geringsten twijfel. Maar welk is nu de reden welke die onbekende mogendheid of mogendheden hebben aangevoerd door hun verzet? Vinden zij dat het op voet brengen van een keurvendel in deze omstandigheid niet strookt met de onzijdigheid die zij ons heb ben gewaarborgd? Zoo ja, dan moesten zij ons ook verbieden een leger te bezitten. Als zij, gelijk sommige hunner bladen zeggen, zelf wel voor de bescherming onzer landgenooten in den vreemde zullen zorgen, dan is het toch maar niet méér dan natuur lijk, dat zij zich ook gelasten met de be scherming der Belgen thuis. Waar staat dergelijke bepaling geschreven? Wij gelooven eer dat de groote Mogend heden zoo een zuur gezicht hebben gezet te gen ons legertje omdat zij niet al te gerust waren over de gevolgen die het optreden ervan zou hebben na zich gesleept. Alles liet ons toe te veronderstellen dat de Belgen er uiterst flink zouden hebben voor gestaan en een zeer krachtdadig deel zouden hebben genomen aan het in orde brengen van den Chineeschen warboel. Zulks zou natuurlijk niet weinig ons klein landeken in aanzien doen stijgen hebben heel de wereld door en onze buurlui oordeelen dat onze nijverheid en onze havens hun al genoeg konkurrentie aandoen, zonder dat! Wat er nu ook van zij, laat de buiten- landsche bladen maar gerust den draak met ons steken. Waar is 't wel dat het Belgisch goeverne ment em grooten flater heeft begaan met het komiteit te laten betijen en zelfs aan het bijeenroepen van de manschappen voor het legioen zoo krachtdadig mede te helpen vooraleer het van dezes erkenning volkomen zeker was; maar dat neemt niet weg dat ons land bewezen heeft dat het geen oogenblik aarzelt waar, voor de uitbreiding van zijn handel in het buitenland, groote opofferin gen worden geêischt. De Europeesche natiën kunnen ons wel blijven zeggen dat wij in verre gewesten geld gaan winnen onder hunne bescherming, maar zij zullen voortaan toch moeten be kennen dat niemand hun die bescherming heeft gevraagd. En dat is wel de som waard dat het Bel gische korps gekost heeft 1 Goliath. Eindelijk komt men eenig nieuws van den belgischen minister, M. Joostens, te ontvan gen. Een telegram uit Tche-Fou aan den minis ter van buitenlandsche zaken gericht, zegt: Wij zijn gister verlost geworden na 56 da gen belegerd geweest te zijn. Al onze landge noten zijn gered. De meesten onder hen noch tans, hebben veel van de ontberingen te lij den gehadPeking is bezet door de troepen die de ordehandhaven. Daar ik sedert drie maan den van alle verbinding met bet buitenland uitgesloten bleef, verwacht ik uwe onder richtingen om met nieuwen moed mijne taak op te nemen. Door tusscheDkomst van den Tsing-Li- Yamen, telegrafeerde ik den 2, 5 en 9 Oogst. Get. JOOSTENS. Zondag avond was gansch onze streek in rep en roer. Men dacht dat de Shah van Persië hier op het onverwacht was aange komen. Mannen met uniform met pluimen op de shaco doorliepen de stad als woeste dieren al spelende, tuitende, schreeuwende, en weldra vernam men dat het een dertig tal leden waren eener muziekmaatschappij, in Yperen gekend onder den naam van blauwe koussen, die den trein van Yperen gemist hadden en in Cortemarck moesten vernachten daar er geene correspondentie meer was. Na langen tijd rondgeloopen te hebben zijn zij dan verplicht geweest den nacht in een der fourgons door te brengen, gelijk de vhet gewoonelijk doen, en noch mochten zij zich verheugen daar te vernachten. 't Is een treffelijk boeltje, 't En is niet te verwonderen dat Henritje er begint van moede komen, want met zulke mannen kan men niets dan schande behalen. Zondag avond, toen zij in Yperen aan kwamen, wilden zij, niettegenstaande de helft der tuiters te Cortemarck achtergeble ven waren, nog al spelende de stad inkomen. Velen dachten dat het een klein boeren- muziekje was dat al spelende de stad door trok. Was me dat eene charivari 't En kan niet missen ook, zij spelen reeds niet wel wanneer zij allen bijeen zijn, en niet gedronken hebbenmen kan zich in beelden wat het Zondag avond moest zijn, daar de helft te Cortemarck was gebleven en de andeie helft rodebido was. 't Is proper 1 Proficiat Henritje I 2 SeptemberTervuerenvaandelkoers. 3 September: St Gillis Waas: velofestival. 9 September: Wulveringhemringsteking, snelloop: 80 fr. prijzen. Wij verzoeken de maatschappijen van snelwielrijders, in hun belang, ons per post kaart de datums hunner koersen of feesten te laten kennen wij zullen ze gratis opnemen. STAD YPEREN. Gehucht POTYZE. JAARLIJKSCHE Op Zondag 2 Soptember 1900, en volgende dagen. met de medehulp van een bij zonderen. Prijskampen met de Trabol, met het Kaartspel, Boiling door de ladder voor vrouwen, Schoteltjestampen, Seultjpsteken, Opstijging van den luchtbal JupiterFak keltocht gevolgd van Vuurwerk, en Volks spelen voor man en vrouwspersonen zullen gegeven worden. Den Zondag zal het muziek der Oud- pompiers het feest opluisteren. BURGERSTAND van den 24 tot den 31 Oogst 1900. Geboorten. Mannelijk gesl. 7. Vrouwelijk gesl. 5. Huwelijken Staesen, Polydore, werkman aan den ijze ren weg, en Verminck, Elodie, werkvrouw. Huygebaert, Henri, behanger en Swekels, Gabrielle, zonder beroep. Overlijdens. VanRobaeys, Julie, 38 jaar zonder beroep echtgenootevanDeDeyne Veron, Mondstraat. Dauchie, Marie, 36 jaar, huisvrouw echt- genoote van Parein Arthur, Paradijsstraat. Iiigole, Léonard, 70 jaar, zonder beroep, wedu wenaar van Reynaert, Rosalie, Mee- nenstraat. Kinders beneden de 7 jaren, Mannelijk gesl. 2 Vrouwelijk gesl. i. In den nacht van Zondag op Maandag had j een jongeling dezer gemeente, genaamd Omaars Parez, twist gekregen met drie land- ^-i-rrm <^€h\m<

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1900 | | pagina 2