TAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-Handels- en Annoncenblad. Orgaan der Liberale verbintenis van Yperen en liet Arrondissement. «EENDRACHT MAAKT MACHT.» Veertiende jaar Zaterdag 8" September 1900. Nummer 36. Een Wetsvoorstel. Speelholen en vrouwen Bloemen in Werkmanswoningen. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten. 2.50 fr. voor stad. Per O maanden 1 fr. 50 Per 3 maanden i fr. Annoncen: 15 cent per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd De annoncen voor België, ter uitzondering der beiie Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicilé, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamds artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij un onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Ziehier den tekst van de memorie van toe lichting die de Heeren Buyl, Vandevenne, Verheyen, Tonnelier, Nolf' en Termoio bij hun wetsvoorstel voor de vermindering van inschrijvingsprijs op het Beknopt Verslag hebben gevoegd, en die, op bevel der Kamer, aan de Volksvertegenwoordigers werd ge stuurd Mijne Heeren, Door het volk, voor het volk, dat is de grondslag onzer instellingen. Opdat echter dit grondbeginsel volledige toepassing vinde, moet het volk, dag voor dag, de daden en woorden zijner vertegen woordigers nauwkeurig kunnen nagaan, om te zien of zij hunne zending steeds trouw vervullen voor het volk. Van in de eerste dagen onzes onafhankelij- ken zelfsbestaans, is de wetgeving er dan ook op bedacht geweest, aan hare beraadsla gingen de meest mogelijk ruchtbaarheid te geven; van daar de openbaarheid der zittin gen, vandaar de gunstplaatsen aan de dag bladschrijvers voorbehouden. Het bleek echter weldra dat de dagblad pers, welke zoogezegd het oor des volks zou wezen, slechts als den vervalschte weergalm onzer beraadslagingen mocht aanzien wor den. De Wetgeving besloot er dan ook toe de beraadslagingen der Kamers onpartijdig, vol ledig, onverminkt in druk te geven, het te gen den geringst mogeiijken prijs, twaalf frank, voor eenieder verkrijgbaar te stellen. Die prijs verminderde eerst op 6, en later op 3 frank. Dit gebeurde onder het stelsel der gegoede kiezers, der kiezers tegen fr. 42,32, die voor zeker beter drie frank konden uitgeven, dan onze werklieden éénen frank. En toch bleek die prijs toen te duur; het aantal inschrijvers op de Annates parle- mentaires was gering; daarenboven bleef de helft des lands noodlottigerwijze van die lezing verstoken, immers de Annates par- lementaires verschenen slechts in het Fransch. Eene Nederlandsche uitgave was volstrekt onontbeerlijk geworden, en dit om vele rede nen, waar wij niet over uitweiden willen, daar ieder het des aangaande met ons eens is. Nu rees echter de vraag op, cf het wel volstrekt noodig was de besprekingen onver kort en woordelijk weder te geven, en of een gansch onpartijdig en tevens Beknopt Verslag, voor vele lieden, niet voldoende zou wezen. Zulk beknopt verslag kwam een ieder wenschelijk voor en het gedacht werd op de gelukkigste wijze verwezenlijkt. De prijs van dit Beknopt Verslag ditmaal in b ide talen opgesteld, werd op één frank bepaald, en bleef tegen dien prijs, tot dat de huidige meerderheid dien verhoogde en ein delijk op vier frank bracht. Het Beknopt Verslag was bestemd aan de beraadslagingen der Kamers eene over- groote ruchtbaarheid te geven, en daarom moest de prijs zoo laag mogelijk wezen. Thans meer dan ooit, is die ruchtbaarheid wenschelijk, meer nog, volstrekt noodza kelijk. Elke burger is thans kiezer, of zal het worden. Elke kiezer heeft het recht te weten neen, den plicht te onderzoeken, hoe zijne verkozenon de zending, welke hij hun op gedragen heeft, in de wetgeving vervullen. Wij gaan verder. Elke burger, die nog geen kiezer is, maar het op den aangewezen ou derdom worden moet, dient op de hoogte ge bracht van 's lands zaken en toestanden hij moet zijne opvoeding ontvangen als lid van het souvereine volk, hij moet we ten wat zij, die hij later met zijne zedelijke en stoffelijke belangen gelasten zal, te ken nen en te verrichten hebben. Er is meer. Hoe dikwijls hooren wij niet klagen over de onrechtvaardigheid eener zeer rechtvaardige wet, omdat zij als alle wetten dezen of genen persoon hindert Zulke klachten, die onze onpartijdigheid in verdenking brengen, zouden niet meer, of toch veel minder opgaan, zoo iedereen de be raadslagingen kon lezen over het hoe en waarom dier wet, in het Beknopt Verslag. Wij allen, Mijne Heeren, de wetgeving, het parlementaristisch stelsel, al onze instellin gen zouden er door in aanzien winnen. Wij hebben de vrees al eens hooren oppe ren dat zekere grondbeginselen, door verte genwoordigers gehuldigd, in deze verga dering vooruitgezet, en door hunne tegen strevers als vrijheiddoodend, als stoffelijk met ondergang dreigend, als zedelijk verder felijk aanzien langs het Beknopt Verslag, bij de menigte zouden doordringen en ingang vinden. Die vrees schijnt ons ijdelimmers ieder onzer is daar, om zulke grondbeginselen te bestrijden, welke hij als voor het volk na- deelig aanziethet woord is hier vrij, en wij brengen volgaarne die hulde aan al onze me deleden der Kamer, dat er steeds onder hen mannen vol vernuft, geleerdheid en begaafd heid genoeg zijn, om zulke grondbeginselen zegevierend en welsprekend te wederleggen. En vergeet het niet, alle grondbeginselen welke iemand onzer als de zijne huldigt, worden steeds vooruitgezet en verdedigd in dag- en weekbladen, in voordrachten en volksvergaderingen, waar ofwel het weder woord niet vrij is, ofwel waar mannen met kennis, welsprekendheid en overtuiging ont breken om zulke, volgens hen verderfelijke, grondbeginselen afdoende te wederleggen. Wat zulke personen als een gevaar aanzien van het Beknopt Verslag aanzien wij daarentegen als zijne grootste weldaad. Hel der alsde zon, zal uit de vrije bespreking het licht stralen ten goede, ten goede voor ie dereen. Maar wil het Beknopt Verslag al de vruchten afwerpen ten goede, welke wij er rechtmatig van verwachten mogen, dan moet het ook in ieders handen wezen, en wij zouden het graag voor Diets geven aan alle kiezers, ja aan alle meerderjarige bur gers, ieder in zijne taal. Dat is nu echter onmogelijk, daarom moet de prijs zoo laag mogelijk gesteld worden, en wij vragen éénen frank. Vier frank, Mijne Heeren, en die nog wel in eens en op voorhand te betalen, dat is te voel voor de beurs van eeneD werkman één frank is al wat hij betalen kan. Men zal ons wellicht tegenwerpen, dat ve le werklieden nagenoeg dagelijks hun cen tenblad ko pen en lezen. Laat ons dat, voor een oogenblik, aanne men, alhoewel persoonlijke ondervinding aan ieder lid dezer vergadering geleerd heeft dat zulks op den buiten het geval niet is, dan zullen wij doen opmerken1° dat een werkman wel éénen cent daags kan uitge- veD, maargeene vier frank ineens-, 2° dat hij het nut van het Beknopt Verslag maar volmaakt zal inzien en waardeeren, wanneer hij het dagelijks leest, en er dan gaarne jaar lijks zijnen frank voor overhebben zal 3° dat de centenbladen, meer nog dan alle an dere dagbladen, onze beraadslagingen tot een onbeduidend niets inkrimpen: 4° dat alle dag- en weekladen partijbladen zijn, die on ze woorden maar al te dikwijls verdraaien en verknoeien iets dat wij UED. niet dienen te bewijzen, daar gij allen er dikwijls genoeg slachtoffer van geweest zijt, en het bij voort during wezen zult. Het Beknopt Verslag tegen éénen frank dat is het Beknopt Verslag in de handen van eenieder: dat is de levendige belangstel ling van eenieder in 's lands zaken en toe standen dat is eene wel beredeneerde, wel overtuigde gehoorzaamheid verzekerd aan 's lands wetten: dat is, voor de toekomst, Wetgevende Kamers, welke de uiting zullen wezen van eene beredeneerde keuze, gedaan met volle kennis van zaken en personen, Wetgevende Kamers, welke ons niet meer zullen blootstellen aan volksoploopen en straatrumoer, om zij uit eenen beredeneerden en weidoordachten volkswil zullen gesproten zijn, en niet meer verkozen onder den indruk van holklinkende schoonschijnende woorden van volksmenners dezer of gener partij, die spreken uit naam van grondbeginselen, per sonen of belangen, welke met het verstan dig en onpartijdig bestuur van 's lands zaken niets te stellen hebben. Al die voordeelen zijn wel eenige geldop- offeringen waard. En zelfs die opoffering, zoo ze al bestond, zou niet groot wezen, ge lijk wij op tijd en stond aantoouen zullen. En ware ze groot, zeer groot zelfs toc.i zoude ze niet opwegen kunnen tegen de ze delijke en maatschappelijke voordeelen, wel ke er zouden uit voortspruiten. Met volle vertrouwen, hebben wij dus de eer UEd. ons voorstel te onderwerpen den jaarlijkschen inschrijvingsprijs op het Be knopt Verslag te stellen op éénen frank. Den 15 Oogst 1900. Eenig artikel. De inschrijvingsprijs op het Beknopt Ver slag wordt op één frank gebracht. A. Buyl. R. Van de Venne. J. Verheyen. G. Tonnelier. Ernest Nolf. Léon Termote. La Gazelle de Liège bevat een artikel, beginnende met eenen brief uitgaande van den speelkring eener zeebadplaats, in welke de redacties der dagbladen verzocht werden te melden dat «la belle Diane dePougyin den Cercle des Jeux aanwezig was en dat la belle Mathilde Damuseaux,bien connue de Bruxellois eveneens alle aandacht trok. Verder vertelt liet blad dat in alle speel holen dergelijke allumeuses aanwezig zijn, die zich door den houder goed doen be talen en eene dubbele taak hebben: 1. spe lers te lokken; 2. hen te doen leggen wanneer zij winnen. En het blad haalt het volgende voorbeeld aan Zekere X. had op een avond 350,000 fr. gewonnen. Hij meende er mee henen te gaanmaar dit maakte de zaak van den speelhuishouder niet en op een teeken van hem werd de speler omringd door een tiental vrouwen. Welnu, geeft gij niets te drinken? vroe gen zijzelfs geen glas champagne Wie kan weigeren wanneer men 350,000 fr wint? Er werd dus in een klein salon op het eerste verdiep dapper champagne gedronken. Een uur later was X. stom dronken. Hij keerde terug in de speelzaal, verloor de ge wonnen 359,000 fr. en nog 60,000 fr. daar bij. Het blad waarborgt de echtheid van dit verhaal en houdt de namen van personen en plaats ter beschikking van het pnbliek. Wat onzedelijk boeltje en wat aanleiding om de onterfden der samenleving tot mis noegdheid te drjjven, als zij zulke dingen zien gebeuren. En zeggen dat toen M. Journez en de socialisten eene wet voorstelden tot afschaf fing der speelholen de klerikalen die wet verwierpen. Hel stedelijk bestuur van Glasgow. Bloemen op de vensterbanken. Wie neemt het initiatief Wie is daartoe geschikt? Het stedelijk bestuur van Glasgow (Groot- Britanje) heeft onlangs op doorslaande wijze getoond in hoe hooge mate het den invloed van den bloemenkweek door de werkende klas naar waarde weet te schatten. Het heeft niet min dan vijf honderd kunstig uit gesneden houten bakjes doen vervaardigen geschikt om op de vensterbank der werk manswoning geplaatst te worden. Elk bakje werd met in pot gekweekte Fuchsias, Gera niums, Heliotropen, Aspidistras, Dracenas en andere plantsoorten versierd en aan vijfhon derd huisgezinnen overhandigd. Deze moch ten er gedurende zes maanden naar goed dunken over beschikken. Na dien tijd zullen de goed verzorgde bakken en planten in vol len eigendom aan de voorloopige bezitters als belooning worden geschonken. Is dat geen echt volksgezinde en verede lende poging? Zou zulk initiatief geene navolging ver dienen, hier te Ieperen, bij voorbeeld? UW ij werpen die vraag op in de hoop dat ze bevestigend zal beantwoord worden. Hoe recht gemoedelijk zou het niet wezen zoo in onze volkrijke straten der werkers- kwartieren aan de meeste vensters bloemen prijkten? Wat leven en wat frischheii zou den ze daar niet verwekken? Onaangezien den heilzamen invloed welke die bloemen op het familieleven en het huise lijk geluk zouden uitoefenen, dient,hier ook aangestipt dat groen van bladeren en kleu- renpraal der bloemen die straten wat van het eentoonige zouden redden dat daar over- heerschend gebiedt. Dit is vooral het geval in de opzettelijk gebouwde rijen van werk manswoningen, uit rooden steen opgetrok ken, met immer rechtlijnige dakgoten en zonder de minste beweging in het platte, naakte geveltje. Trof men nu hier en daar eene met bloe- J HET WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1900 | | pagina 1