Elk het Zijne. Schrikkelijk Spoorwegongeval Schrikkelijke brand te Grembergen. STADSNIEUWS. De kleingeestigheid van M. Golaert. Snelwielrij dersfeesten. Burgerstand der Stad Poperinghe. Wervick. oogenblikken, om daarna met ver Mjdubbel de kracht weer los te barsten. Nationalisten, antisemieten, royalisten, bonapartisten, al de vijanden der Republiek kortom, vinden in dezen tegenspoed natuur lijk een kolfje naar hun hand. Al hun bladen zijn het eens, om heel do verantwoordelijk heid van die finantiëele ramp op den hals te schuiven van het goevernement en te voor zien dat hun spektakelmakers, in de eerste Kamerzitting, alle handen zullen te samen- slaan om het ministerie Waldeck-Rousseau omver te krijgen. Veulstorme 'et het deurgestaan maar of hot dezen keer het orkaan doorworstelen zal, betwijfelen we sterk. Vooral de socialistische minister Millerand zal het moeten ontgelden. Hij en de algemee- ne kommissaris der tentoonstelling, Picard, worden van nu af reeds als de grootste schuldigen aan de kaak gesteld. Zij hebben de Expositie veel te vroeg geopend, toen er nog niets te zien was dan kisten en krollen... Zij hebben niet willen luisteren naar den raad van ondervindingrijke monschen, noch naar de klachten der belanghebbenden. Zij hebben blijken gegeven van de schandelijk ste onbevoegdheid bij het inrichten der at- trakties en feestelijkheden en geen enkele der middelen willen in 't werk stellen, waarvan een heilzame uitwerking op voor hand verzekerd was.... En zoo duizend ander grieven en beschul digingen méér. De eeu wige geschiedenis van haddet gij dit en haddel gij dat als het spel verbrod is. Naar ons inzien moeten de Pranschen malkaar hier den steen niet toewerpen. Al lemaal, van den grootste tot den kleinste, dragen zij een deel der verantwoordelijk heid. In hun aandrang om, voor het sluiten der XIXe eeuw, heel de wereld met verba zing te slian, hebben zij alle kalmteen over leg verloreo. Zij zijn verder gesprongen dan hun stok lang is. Als ooit iets op den naam van het achtste wereldwonder recht had, dan is het wel hun huidige Expositie. De oppervlakte van een heel stad hebben zij overdekt met paleizen, waarvan het minste nog een verblindend meesterstuk is van de geniaalste architek- tuur. 't Zijn vijf... tien tentoonstellingen bijeen! Een maand is niet voldoende om ze heel en al af te zien. Langs den oever der Seine hebben al de vreemde natiën daaren boven ieder nog een paviljoen gebouwd, het een al grootscher en rijker dan het ander, opgestapeld met het kostbaarste wat hun kunst en hun nijverheid hebben voortge bracht. Al die reusachtige toebereidselen hebben de ondernemers in een ouweerstaanbaren stroom meegesleept. In hun overprikkelde verwachting, gepaard met een dolle drift om elkaar te overtreffen, hebben zij de miljoe nen in den grabbel gegooid, alsof ze maar voor 't opscheppen waren, zonder er een oogenblik aan te denken dat het menschelijk onmogelijk was, daar ooiteen behoorlijken intrest uit te trekken. Iedereen die de Pat'ijzer wereldtentoon stelling heeft bezocht en geen Pransc'nman is, zal het er, zonder den minsten twijfel, met ons over eens zijn, dat die onderneming nog niet zou gelukt zijn, indien er eiken dag tien - maal zooveel menschen waren geweest als er binnen kunnen, en al hadden die dan nog het tiendubbel van den huidigen inkomprijs betaald. Dat het verlies echter zoo ontzettend is, schrijven w ij grootendeels toe aan de ver keerde voorstelling die de vreemdelingen zich van Parijs en zijn tentoonstelling hebben ge maakt. De meeste menschen zijn ginder weg gebleven omdat zij dachten, er op alle manie ren bestolen te worden. Zóóveel werd er ge babbeld over den (oelooop van volk en de fabelachtige prijzen die ge er voor logement, eten en rijden betalen moest. dat op dit o genblik de beweging in de Fransche hoofd stad misschien nog zoo groot niet is als ander jaren in dit. seizoen en dat de hotelhouders en koetsiers al blij toe zijn indien ze u mogen bedienen aan den gewonen prijs! Oprecht jammer is 't. De Franschen had den wat beters verdiend, voor éénen keer dat zij nog eens flink de handen uit de mouw gestoken en iets waarachtig degelijks hebben tot st-md g. bracht. Een troost blijft in den tegenspoed Ilun Expositie is mislukt... omdat ze te goed gelukt isl Een boerken had een knecht die hij jaarin jaaruit, winter en zomer vijf stuivers daags betaalde, daaren boven eten en drinken gaf, iets beter dan de veritens en slapen liet in den paardenstal in een beddenbak gevuld met hooi. Het loon was karig, en toch wist de knecht liet niet beter te besteden dan aan genever. Alle weken wer den de dertig stuivers uitgewisseld aan vier centen den boriel, tenzij Jan hier of daar in eene gracht te recht kwam eer liet laatste verzopen was. Het boerke besliste dan gladweg Jan niet meer te betalen, dan zal hij van zijn geld geen misbruik meer maken, redeneerde hij. De boeren van het omliggende gaven hem ge lijk en beslisten ook hunne knechten niet meer te betalen. We weten wel, zegden zij, dat onze werklieden hun loon verdienen, we weten wel dat zij er recht op hebben, maar het zou kunnen gebeuren dat zij er misbruik van maken en dat mag niet zijn, daarom zullen wij ze liever niet ge ven waarop ze recht hebben. De tegenstrevers vau het Alge meen Stemrecht redeneeren gelijk de boerkens. Ze willen aan iedereen het stemrecht niet geven, omdat er zoo velen zijn, die er misschien mis bruik zouden van maken. Welnu wij beweren dat alle Bel gen voor de wet dezelfde waarde en verdiensten hebben, en dan ook op gelijk stemrecht aanspraak mogen maken. Zuiver Algemeen Stemrecht moeter komen, dat alleen is recht vaardig. Indien er zijn die van hun stem recht misbruik maken, die er de waarde niet van beseffen, zulks neemt niet weg dat ze er recht op hebben. Het uitoefenen van het stem recht zal hen wellicht verheffen in hun eigen oogen en hen opbeuren uit den staat van geestesbekrompenheid waarin ze hebben geleefd. Meer nog is het een plicht aan het volk de waarde van het stemrecht te doen begrijpen, en om zoover te ko men is het Verplicht onderwijs het onontbeerlijk bijvoegsel van het Zui ver Algemeen Stemrecht, het eene zal het gevolg zijn van het andere, en daarom alwie liberaal is, al wie den vooruitgang lief heeft zal met ons streven naar het Zuiver Alge meen Stemrecht. te Blankenberghe. Zondagavond, rond 7 1/2 uren, heeft er aldaar een schrikkelijk spoorwegongeval plaats gehad. Een reizigerstrein kwam van Heyst en reed, ten gevolge van eene verkeerde bewe ging der wisselnaald, op een afwijkings- spoor dienende tot het binnenloopen der koopwarentreinen. De excentriekwachter zag onmiddellijk wat er gebeuren ging en wilde, kost wat kost, eene ramp voorkomen. Hij bracht de wisselnaald andermaal in werking ten einde eene andere richting aan den trein te geven. Het inzicht was voorzeker zeer goed en loffelijk doch de beweging was te plotse ling en verscheidene waggons werden om geworpen. Gij begrijpt dat de reizigers noordkreten lieten hooren en verschrikt door elkander liepen, niet wetend langs waar best te vluchten. Ongelukkiglijk werden velen hunner erg gekneusd en twee, zeer gevaarlijk aan het hoofd gewondeen grijsaard van Lissowe- ghe en eene dame. Beiden moesten naar 't gasthuis van Brug ge overgebracht worden. Het parket, van het spoorwegongeval on middellijk onderricht, is ter plaats afgestapt om een onderzoek in te stellen. Negen pachthoeven vernield. De oogst verloren. Aanzienlijke schade. In een pachthof der Langestraat, te Grem- bergen, is Maandagavond brand ontstaan. Men kon enkelijk het vee en de meubelen der naburige huizen redden. Het vuur breidde zich zoodanig uit, dat weldra acht andere pachthoeven maar één vuurpoel uitmaakten. 't Was een verschrikkelijk schouwspel Alleen de muren bleven over. De boomen verkoolden in de boomgaarden en tusschen dezelve verbrandden verscheidene hooimijlen. De oorzaak dezer ramp is niet gekend. De schade is zeer aanzienlijk. Een der pachters was onlangs uit Frankrijk teruggekeerd, en had, door werken, eenige bankbriefjes van 100 frank verzameld. De schat werd ook de prooi van het vuur. Waarlijk de willekeurigheid en fde onver draagzaamheid van M. Golaert kennen geene palen meer. Ten allen tijde kwamen de muziekmaat schappijen, die van een uitstapje terugkeer den, al spelende de stad binnen en begaven zich waar het hun beliefde. Slechts eenmaal, waarschijnelijk door op stoking der dweepers van den K. K., had M. Surmont, toen hij burgemeester was, la ten weten aan M. Brunfaut, kommandant der Oud-Pompiers, dat de liberale harmonie maar mocht spelen wanneer zij zich van de statie rechtstreeks naar haar lokaal begaf. Zij had dus de vrijheid niet meer al spelende te gaan, en, gelijk zij het altijd deed, de gelederen te ontbinden bij het huis vau een harer muzikanten, herbergier. Daags na een uitstapje trok M. Surmont dat bevel in, dat niets dan wanorde had teweeggebrachtde honderden Yperlingen, di9 volgens gewoonte de terugkomst der Oud-Pompiers aan de statie afwachtten, hadden hunne ontevreden heid getoond door uitjouwingen, geschreeuw en gezang. De toenmalige burgemeester, als een ver standig man, hij had wijselijk gehandeld. M. Golaert, die beloofd heeft beter te doen dan zijn voorganger, heeft dat hoogst be lachelijk bevel weder op de pinne gebracht en, den 14 dezer maand heeft hij het door den majoor van politie ter kennis doen brengen van M. Brunfaut. Zondag 11. keerde de harmonie der Oud- Pompiers weder van Blankenberghe, waar zij zich begeven had, op uitnoodiging van het Gemeentebestuur, om een Concert te geven.'s Avonds ten 8 1/2 ure was er eene groote volksmenigte aan de statie om hare terugkomst af te wachten en haar te verge zellen. Het bevel niet willende overtreden van den kleingeestigsten der burgemeesters en, van eenen anderen kant, niet willende af wijken van hunne gewoonte zich bij eenen vriend te begeven, hebben de Oud-Pompiers, wanneer zij in de Boterstraat op de hoogte der Boomgaardstraat kwamen, opgehouden te spelen en de fakkels uitgedoofd. Op dat oog mblik rezeu kreten van verontwaardi ging en ontzaggelijke uitjouwingen uit de menigte op. De Yperling ontwaakte en slin gerde zijne vermaledijdingen tegen den Po- peringhenaar die de groote vrijheid welke hij altijd genoten had wilde inkorten en hem onder zijn juk wilde gebogen houden. Jammer is het, M. Colaert, dat gij geen getuige geweest zijt van die vrijwillige pro- testatie, gij hadt u kunnen rekening geven door u zeiven van de sympathie die gij bij de Yperlingen geniet. Men sprak van niets min dan van u op te hangen.... Rechtzinnige katholieken keuren opsntlijk uwe manier van zijn eu van handelen af. Verander uwe houding, M. Colaert, wees min hoovaardig, min kleingeestig, min sek- taris, min dwingeland en daarentegen veel meer Yperlingsgezind. 23 September: Woumen eierkoers. 25 September: Langemark, ringsteking en snelkoers. 26 September; Aeltresnelkoersen. 30Soptember: Alveringhen, eierkens. 7 October: Rumbeke, snelkoersen (velodrom) Wij verzoeken de maatschappijen van snelwielrijders, in hun belang, ons per post kaart de datums hunner koersen of feesten te laten kennen wij zullen ze gratis opnemen. BURGERSTAND van den 14 tot den 21 September Geboorten. Mannelijk gesl. 5. Vrouwelijk gesl. 7. Huwelijken Vandewynckel Eric, bakker en Deconinck Marie zonder beroep. Snauwaert Léon, onderwijzer, en Qruwez Marie, zonder beroep. Sterfgevallen. Vaneenaeme, Julie, 13 jaar, zonder beroep St. Nikolaas buiten. Hoet Euphrasie, 19 jaar, kleermaakster echtgenoote van Schoonheere Lodewyk Meenenstraat. Dupont Julia, 74 jaar, zonder beroep, we duwe van Van Acker, Auguste, Statiestraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk gesl. 2. Vrouwelijk gesl. 1. van den 13 tot 20 dezer maand Geboorten. Mannelijk gésl. 3. Vrouwelijk gesl. 4. Huwelijken. Benoit Verdonck, dienstknecht en Lazarie Hoevenaeghel, dienstmeid. Overljdens. De Caesteker Julie 57 jaar, ongehuwd, zonder beroep, Wijk D. Kinders beneden de 7 jaren, Mannelijk gesl. 2 Vrouwelijk gesl. 3. Zondag laatst werd de strijd voor Z. Al gemeen stemrecht alhier geopend, door eene openbare meeting, ingericht door den Wer- kersbond. Om 6 ure open de de Voorzitter de mee ting, verklaarde het woord vrij en verzocht de aanwezigen dezelfde stilzwijgenheid te bewaren voor alle vóór- of tegensprekers, waarna A. Debunne,reeds ingeschreven spre ker, het woord bekwam. Een volle uur verdedigde onze onver moeibare vriend met vuur het Z. Algemeen Stemrecht. Spreker begon met den strijd te herinne ren sedert het jaar 1880, duizende werklie den werden zonder werk gesteld door hunne bazen, honderden strijders in het gevang|op- gesloten en een honderdtal werden doodge schoten eer de klerikalen het artikel 47 der grondwet veranderden en het meervoudig knoeistelsel invoerden. Met den nu herbegonnen strijd zullen wij nogmaals al onze vredelievende middelen uitputten, indien er geweld moet gebruikt worden zal het de schuld zijn der klerikale regeering die het bloedvergieten op haar geweten zoude mogen dragen. Na eenige woorden over alle goede her vormingen, namelijk het militairism, welke zouden volgen op het Alg. stemrecht, deed de spreker eenen krachtigen oproep, om allen, zonderonderscheid van partij, die het onrechtveerdig kiesstelsel willen zien ver dwijnen, tezamen te strijden en den elfden November de Manifestatie tot Yperen by te wonen. Met de laatste kamerkiezing hebben wij gezien dat, als we samen strijden, alles kun nen, niettegenstaande valschheid en bedrog onzer oneerlijke tegenstrevers de klerikalen. Vereenigd hebben wij onder den kreet van Z. Algemen Stemrecht, sleutel aller demo- kratische hervormingen eenen vurigen voor staander van Z. Alg. Stemrecht naar de ka mers gezonden en alzoo de volksvijanden eenen Zetel ontnomen. Daar er geene tegensprekers waren opge komen sloot de voorzitter de meeting onder het geroep, Leve het algemeen stemrecht I allen naar de Manifestatie van elfden Novem ber te Yperen. Werkersbond Wervick. hm iiil

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1900 | | pagina 2