La Dame aux Oamélias STADSNIEUWS. Staatsmiddelbare school te Ieperen. Moderne College te Ieperen. Vlaamsche Ster. Marie-Anna of de vrouw uit de volksklas. Is dat Gomedie? Theatre <TYp res. Snelwielrij dersfeesten. Poperinghe. Burgerstand der Stad Poperinghe. Wervick Wervick-Zuid. VERSCHILLIGE TIJDINGEN. Hoogere Landbouwraad. HH. Bilteryst, aangenomen scheikundige, te Brussel. Chabot, landbouw-ingenieur, scheikun dige, te Fexe-Slins. Graftiau, bestuurder van het Staats- laboratorium, te Leuven. Crispo, bestuurder van het Staatslabo- ratorium, te Antwerpen. D'Hont, bestuurder van het gemeente laboratorium van Kortrijk. de Molinari, bestuurder van het Staats- laboratorium, te Luik. Estienne, scheikundige, te La Louvière. Masson. bestuurder van het Staatslabo- ratorium, te Gembloers Motteu, scheikundige in de militaire- school, te Brussel. Mercier, A., bestuurder van het Staats- laboratorium, te Hasselt. Mercier, bestuurder van hetlandbouw- laboratorium van Virton. Nyssens, bestuurder van het Staalslabo- ratorium, te Gent. Van den Berghe, bestuurder van het provinciaal laboratorium van Roese- lare. Warsage, bestuurder van het Slaats- laboratorium, te Borgen. ALGEMEENE PRIJSKAMP van het tVliddelbaar Onderwijs van iageren graad, voor jongens, in 1900. A. LETTERKUNDIG GEDEELTE. Reeks B. 170 medekampers. M. Impe Valère, bekomt de 31e plaats, met 55 punten op 100 (15 punten op 35 in Opstel in 't Nederlandscb, 18 op 35 in Opstel in 't Fransch en 22 op 30 in Geschiedenis en Aardrijkskunde). B. WETENSCHAPPELIJK GEDEELTE. Reeks A. 225 medekampers. M. Busschaert Maurice, bekomt de 47* plaats, met 54 punten op 100 (30 pun ten op 70 in Wiskunde en 24 op 30 in Scheikunde). ALGEMEENE PRIJSKAMP van het Middelbaar Onderwijs, eersten graad, in 1900. Prijskamp voor Nederlandsch opstel. DERDE DER OUDERE HUMANIORA (vereenigde afdeelingen). M. Vuylsteker Emile, bekomt de 2' eervolle vermelding, 14® plaats op 132 me dekampers, met 68 punten op 100. DERDE DER NIEUWERE HUMANIORA (vereenigde afdeelingen). M. Courte Alexandre, bekomt de 32* plaats op 160 medekampers, met 60 punten op 100, M. Lefèvre Albert, bekomt de 33* plaats op 160 medekampers, met 60 punten op 100. VIERDE DER NIEUWERE HUMANIORA (vereenigde af deeling en). M. Goethals Arthur, bekomt de 18* plaats op 160 medekampers, met 61 punten op 100. M. Lambin Désiré, bekomt de 24* plaats op 160 medekampers, met 59 punten op 100. Onze beste gelukwenschen aan de Heeren Impe, Busschaert, Vuylsteker, Courte, Lefèvre, Goethals en Lambin. Met genoegen vernemen wij dat de Com missie dezer maatschappijreeds maatrege len genomen heeft, om, zooals vorige jaren eene reeks van vier vertooningen vast te stel len. Met fierheid moet gezegd worden dat het nu reeds op't44ejaar is dat de Sterre bestaat en aan 't volk laat zien dat het tooneel eene ■chool tan zeden en verlichting is, alhoewel het stadsbestuur haar alle hulpgeld weigert. Zij blijft hare leus getrouw Moedig ondernemend zonder hoogmoed De leden dezer maatschappij zijn reeds op gang met de lijsten van inschrijving. Mogen er soms personen zijn die de lijsten niet aangeboden zijn geweest, zij kunnen in schrijven bij Karei Deweerd, Rijselstraat 59, te Yperen, waar er eene lijst berustend is. De eerste vertooning is vastgesteld op zon dag 4 november 1900. De volgende stukken zullen opgevoerd worden met de medehulp van Mev. Hebbelynck Verguld van Antwer pen. 1° Het beroemd Drama in 5 bedrijven en het kluchtspel Eene luisterlijke vertooning zooals men ziet. pièce en 5 actes par Alexandre Dumas donnée par la Tournés Vast. Nous enregistrons avec plaisir une pro- chaine représentation de la tournée Vast, a qui nous ne devons que de bonnes soirées. Elle nous donnera. cette fois, La Dame aux Camélias, le chef-d'oeuvre d'Alexan- dre Dumas. La Dame aux Camélias constitue, on le sait, un excellent spectacle, intéressant et émouvant, que tout le monde peut voir. Et M. Vast, fidéle a ses traditions, nous en don nera une interpretation de premier ordre. Nous en parierons. C'est lundi prochain 15 Octobre qn'aura lieu cette trés interessante representation. 7 October: Rumbeke, sneikoersen (velodrom Wij verzoeken de maatschappijen van snel wielrijders, in hun belang, ons per post kaart de datums hunner koersen ol feesten te laten kennen wij zullen ze gratis opnemen. BURGERSTAND van den 28 September tot den 5 October Geboorten. Mannelijk gesl. 3. Vrouwelijk gesl. 9. Huwelijken Deconinck Auguste, steenkapper en Ar- feuille Julie naaister. Verbeke Isidoor, herbergier en Vanden- bussche Marie, huishoudster. Duprez Jules, metser en Ghequiere Alix, dagloonster. Cailliou Karei, hovenieren David Octavie, hovenierster. Pieters Henri, rijtuigmaker en Vermeersch Marie, dienstmeid. Sterfgevallen. Kilsdonk Jules 70 jaar.doktoor in philozofie en letteren,ongehuwd, Meenenstraat. Clynckemaillie Karei, 67 jaar timmemanr, echtgenoot van Nuytten Isabelle, Oud hout markt. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk gesl. 1. Vrouwelijk gesl. 3. De hoppe van 1900 staat 85 fr. de 50 kilos. van den 27 September tot 4 dezer maand Geboorten. Mannelijk gesl. 3. Vrouwelijk gesl. 5. Huwelijken. Parfait Sanbourg, werkman en Romanie Deraeve, zonder beroep. Julien Pieters bediende aan den ijzerenweg en Maria Bail, zonder beroep. Leopold Beccaert, bak- kersgast Irma Ohristiaen, dienstmeid. Guillelmus Desmet, facteur en Magdalena Mantez, kleermaakster. Fransciscus Moer- kerke, bakkersgast en Elodie Berten, zonder beroep. Overlijdens. Gruwier Fidelia, 82 jaar, zonder beroep, echtgenoote van Louis Caron, Veurnestraat. Boucquey Louisa, 44 jaar, ongehuwd, zonder beroep, Boescbepestraat. Vanbor- ren Amand, zonder beroep, 88 jaar, echtge noot van Antonia Vandevelde Veurnestraat, Einders beneden de 7 jaren, Mannelyk gesl. 0 1 Vrouwelijk gesl. 4. Dit artikel, te laat toegezonden, is voor acht dagen moeten verschoven worden. (De Red.) Zondag, 23 september, had alhier de plechti ge inhuldiging plaats van het nieuw vaandel der Vooruitstrevende Jonge Wacht. Om 2 1/2 ure vertrok deze maatschappij van haar lokaal, met haar knap orkest aan 't hoofd, om zich ten huize van haren Voor zitter, M. Oscar Derudder, Duivenstraat, te begeven. Op het einde der uitvoering van het eerste muziekstuk, verscheen de heer Voorzitter, op den dorpel zijner woning, dragende een prac.ilig vaandel in blauwe zijde, met gouden franjen en het volgende geborduurd opschrift: Vooruitstrevende Jonge Wacht Wervick 1899. De kreten: Leve het blauwe vaandel 1 Leve de Jonge Wacht i Leve de Voorzitter!» stegen uit aller borsten, terwijl het orkest de Brabanconne aanhief. Aanspraak van den heer Voorzitter. Waarde Heeren en Vrienden, Met de welwillende medewerking van al de werkende leden der Vooruitstrevende Jonge Wacht en bijzonderlijk met deze der eere-en bestuurleden, zijn wij er eindelijk in gelukt dit prachtig vaandel te koopen, dat geheel en gansch aan de maatschappij toebehoort. In naam van het bestuur der Vooruit- strevende Jonge Wacht, bedank ik uit gan- scher harte de leden die het onmogelijke -gedaan hebben, opdat het vaandel in ons bezit zoude zijn. Ik overhandig het dus aan onzen getrou- wen vaandeldrager, die, ik twijfel er niet aan, het goed zal weten te hanteeren en er goed zorg zal voor dragen. (Toejui chingen kreten: leve de Voorzitter! Leve 't blauwe vaandel 1) Volgt de uitvoering der Marseillaise, hier ncoit van de Brabanconne gescheiden. (Toe juichingen./ Na een verfrissching genomen te hebben, doortrok men de bijzonderste straten der stad Op gansch den doortocht verwierf het nituw vaandel, dat een echt juweeltje mag genoemd worden, den grootsten bijval en ieders bewondering. Bij de aankomst in 't lokaal Au mar- chand de tin Vlamingstraat.ter dezer ge legenheid prachtig versierd, werd het vaan del op de eereplaats ten toon gesteld. Hier nam M. Gaston Bonneel, schrijver schatbewaarder, het woord in dezer voege: Waarde Heeren en Geachte Medebroeders, Heden vieren wij de inhuldiging van ons nieuw vaandel. Wat schoone en vroehjke dag voor de leden der Vooruitstrevende Jonge Wacht! Nooit zullen wij nog dergelijken dag beleven, tenzij dezen, waarop de vrij- zinnige partijen te zaaien vereenigd, het kaloliek ministerie omver zullen werpen, en die dag is heel waarschijnelijk veel na- der dan wij denken. Bij hare stichting in November laatstle- den, schreef de vooruitstrevende Jonge Wacht een twintigtal leden in Heden, 'i is te zeggen nog geen jaar nadien, telt onze maatschappij méér dan vijftig werken- - de leden en vier eereleden\ Hoe aanmoedigend is dit niet voor ons De Jonge Wacht beschikt nu over een vijf- en-twintigtal stemmen, voor de wetgeven- de kiezingen, en wij zijn zeker dat binnen een jaar dit getal minstens zal verdubbeld zijn. Geachte medebroeders, spoort meer en meer uwe vrienden en kennissen aan, die eenigzins vrije gedachten hebben, zich te laten inschrijvingen in de Vooruitstreven- de Jonge Wacht, want tusschen de plooien - van ons prachtig blau w vaandel, is er niet alleenlijk plaats voor honderd, leden, maar ook voor honderd vijftig en nog meer Op den 2den Zondag van November aan- staande, valt de eerste verjaardag onzer stichting. Wij koesterende zoete hoop dat, voor dit tijdstip verschillige nieuwe wer- kende- en eereleden zullen aangeworven worden (Warme toejuichings kretenLeve het blauw vaandelLeve de Vooruitstrevende Jonge Wacht! Leve de Sekretaris!) M. Jules Gobert, hoofdman der maatschappij, zong dan liet lied De blauwe Vaan dat war me toegejuicht werd. Daarna deed men een uitstapje in stad. Ondanks eenige domme en belachelijke uit dagingen is alles rustig en goed afgeloopen. Om 8 ure, bij de terugkomst in 't lokaal, bedankte de schrijver-schatbewaarder in eenige woorden de leden der maatschappij, en wakkerde ze aan, altijd kalm te zijn. Moesten onze politieke tegenstrevers het een of't ander lid uitdagen, antwoordt, niet en keert hen den rug, zei hij M Emiel Dewuif maakt van de vrijheid des woords gebruik, om de leden der Jonge Wacht de beteekenis van het woord vooruil- strevend uit te leggen en hen te waarschu wen tegen dejezuiterij die hier in de stad heerscht Deze aanspraak werd herhaaldemalen warm toegejuicht, waarna de Jonge Wacht uiteenging onder de kreten van: Leve het blauw vaandelLeve de Jonge Wacht! Indien men oordeelt, naar heigeen voorafgaat, zou men zeggen dat de Jonge Wachten niet van zin zijn in eene plichtige onverschilligheid in te slapen. Zij zullen a'tijd op de bres, op de voor wacht zijn, om de blauwe vlag 't is te zeggen de grondbeginsels van vrijheid en onafhan kelijkheid te verdedigen. Vol wilskracht, zij zullen de klerikalen door alle middelen be vechten, overtuigd dat hun streven goed zal uitvallen De strijd zal hevig, het werk lastig en misschien langdurig zijn, maar met goeden wil en aanhoudenheid, overwint men alle hinderpalen I De liberale partij zal hen veel te danken hebben, en zij zullen zich vergenoegen met deze zoete inwendige voldoening, die men gewaar wordt, na eene goede daad gepleegd te hebben. Eere aan henen dank Wij hopen dat zij, door hun voorbeeld, er in zullen gelukken, onze goede liberale vrienden, uit hunnen diepen slaap te trek ken. Op 't laatste oogenblik, 't is te zeggen, bij de opening van elke kiesperiode, voelen on ze liberale vrienden al met eens het heilig vuur ontvlammen en willen hemel en aarde omkeeren! Maar te laat! Verlorene moeite Neen, deze manier van handelen is niet serieus. In politiek vooral mag men nooit de koord loslaten. Herinneren wij ons aliijd het spreekwoord dat zegt't Is de aan houder die wint On'ze vrienden zijn dringend verzocht, zich aanstonds naar den Cercle musical (Halve Maan) Nieuwstraat of Au mar- chandde Lin, Vlamingstraat te begeven, om zelve te zien, indien zij op de voorloo- pige kiezerslijsten ingeschreven zijn, niet de stemmen, waaraan zij recht hebben. De reklamatiën zullen kosteloos gedaan worden. FRANKRIJK. Groot succes voor de meisjes gemeente school. die maandag 1D Oktober geopend werd. Er zijn reeds 93 ingeschreven leerlingen. Uitslagen der gemeentekiezingen. ln Toer, 23 september 1900, stemmers 362. MM. Dorny, réaciionnaire 157 st. Paul Sainl-Léger, republiekijn 122 st. Flipo, 83 st. Er is balloteering. 2" Toer, 30 september, 1900, stemmers 366. MM. Dorny, réaciionnaire 180 st. Paul Sainl-Léger, republiekijn 177 st. Verschillige 9 st. Zonder Gommentairen, niet waar? Volkei-en, v. ier wegen buiten den smaak liggen, ons door de beschaving voorgeschre ven en overgeleverd hebben, zooals van zelf spreekt, bun eigen gerechten. De Chinees schat niets hooger dan een schotel, die uit geheel jonge, nog blinde mui zen is samengesteld. Bij een feestmaal worden dezo den gasten levend voorgezet. Dan doopt men de spart 1 mde, kleine dier tjes in honig en laat ze daarna langzaam dooi de keel glijden. e-Q-gaasnnw "«X' III'IWIMII Vfll UHUO III BHIil Mi IIIIIIITrT.TBJr

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1900 | | pagina 3