Hollander en Populieren B O O M E N DUIZEND FRANK BOURSE. EMPLOYÉ PRINCIPAL Petroleum te Westvleteren, Oorlog Anglo-Boer. Menschelijkheid der Boers. Huldebetoon Krüger. Brand in eene koolmijn te Luik. VERSCH1LLIGE TIJDINGEN. BENÉ BRYS, Schipstraat, Op Zaterdag 8en December 1900, KOOPDAG 33 KOOPEN 5 f? H 2 w 9 a 5 Fabriek: D'HAENENS-GAIHIER, graud établissement financier cherche capitaliste pour faire opérations. BÉNÉFICES A DEMI. Bijzonder occasie T IEJ IKI O O IE? LES ATELIERS 111 BRUXELL1S H. Parmentier, Staceghemstraat, 31. Eene ontelbare menigte snelde naar de plaats der misdaad. Sedert verscheidene jaren woonden twee ouderlingen, Fr. Coilaert, huurder van het huis, en die ziekelijk is, en H. Parmentier, te samen, stil levende op de kleine inkomst van hunne gespaarde penningen. Fr. Coilaert die aan eeno ziekte leed, was over eenige dagen naar het gesticht Lauwers gegaan en daar verbleven om verzorgd te wordenalzoo bleef zijn makker alleen thuis. Nu zaterdagmorgen, rond 7 ure, kwam hij aan de deur kloppen, die hij tot zijne groote verbazing gesloten vond. Ongerust zijnde deed hij een timmerman roepen, die bij middel van eene ladder eene der boven vensters opschoof, de deur, die slechts met het springslot gesloten was, opende en Coi laert binnen liet. In de keuken komende hadden zij een af grijselijk schouwspel voor oogen. Parmen tier lag daar gansch ineengekrompen tegen de kelderdeur in eenen plas bloed, het aan gezicht gansch opgezwollen en geen teeken van leven meer gevende. Geburen kwamen toegesnel I en de policie werd spoedig ver wittigd. Weldra bestatigde men dat diefstal de drijf veer der misdaad was. Een houten kolfer staande op de voorkamer, uitgevende langs de straat, was opengeb-oken en eenesom van 660 frank in goudstukken, en toebehoorende aan Fr. Coilaert, alsook een gouden zakuur werk en ketting waren verdwenen. Tusschen het koffer en den muur vond men eene obli gatie van 1000 fr. in een slechten briefom slag verborgen en die de moordenaar niet ge vonden had. De moord moet vrijdagmorgen tusschen 11 1/2 en 12 ure 's middags gepleegd zijn. De gezusters Groenweghe, nevens het buis der misdaad wonende, hebben vrijdag voor middag 11 1/2 ure, eene woordenwisseling gehoord en een onbekend persoon gansch ontsteld rond 12 ure de woning zien verlaten die de deur achter hem in het springslot toe wierp De moordenaar moet zijn slachtoffer met een zwaar voorwerp aan den rechter kant van den slaap getroffen hebben, terwijl deze aan de stoof naar de aardappelen, die aan het koken waren, stond te zien. Na den geweldigen slag ontvangen te hebben is Par mentier ten gronde geploft met het hoofd te gen eene pan pap, waarvan de lepel uitge vallen is en nevens het lijk in den bloedplas terug gevonden werd. De kelderdeur, alsook de muur zijn met bloed besmeurd. De vermoedelijke dader. Ziehier wat het onderzoek van het parket reeds bewerkte: Henri Parmentier was vrijdagmorgen voor de laatste maal om tien uur heengegaan om aardappelen te halen. Om 11 1/2 uur wilden drie buurvrouwen, gerucht hoorend, in het huis dringen. Zij vonden de deur gesloten en gingen toen heen. Om 4 ure 3/4 zagen andere personen der Staceghemstraat den genaamden X..., met ser, uit de woning van het slachtoffer komen. Uit den zak van dien man kwam het hecht van een werktuig (men denkt, een hamer). De persoon verdween drain de stad. Het parket denkt dat het de schuldige is, gekend van het parket. Hij kende Parmen tier wel, doch kwam er in geen vier jaar meer in huis. Er werd nu een onderzoek ingesteld in de gemeente Y..., nabij Kortrijk waar deze vermoedelijke dader woont. Sinds dinsdag zag men er X. niet meer, die eene slechte faam bezit en vrouw en kinderen verliet. Men denkt dat hij, met het gestolen geld, naar Gent of Tourcoing is getrokken. De lijkschouwing. De lijkschouwing door de wetsdocter, be wees dat Parmentier eerst in den nek werd geslagen en dan een wreeden hamerslag be kwam op het voorhoofd dat teenemaal werd verpletterd. De wonde in den nek is vijf cen timeters diep en lang. In de stad en omstreken verwekt de mis daad de grootste opschudding. Nadere bijzonderheden over den vermoedelijken dader. De laatste tijdingen over den ijselijken moord op den ouderling Parmentier, zijn be- vestigender aangaande den dader der mis daad, wiens naam wij nu gerust kunnen me- dedeelen, daar het meer en meer wordt be wezen dat deze, neef van het slachtoffer, de misdaad uitvoerde. Het is de genaamde Arthur Verstraete van Heule. Het is bewezen dat men hem met eene min nares E. C. in den trein zag stappen naar Moesereen, vrijdagmiddag om 11 uur 54 m. Verstraete is het ook die werd opgemerkt wanneer hij het huis der misdaad verliet rond 11 1/2 u. De voorbedachtheid. Alles bewijst dat de vermoedelijke dader den moord van zijn oom zou hebben beraamd. Hij werd er gezien voor en na demisdaad. Na deze vond hij zijne minnares in het park. Zijn signalement alsook dit van zijne min nares werd overal gezonden. De lijkschouwing bewees tevens dat de slag op het voorhoofd den dood verwekte. Het slachtoffer leefde nog eenige oogenblik- ken na den slag. Een loodgieter bemerkte tevens, den mor gen der misdaad, Verstraete rond 10 uur met zijne minnares in het park der Esplanade zittend. Onder de bank stond een zak met ge reedschappen. De bewaker van het park zag ze rond hetzelfde uur. Om elf uur ging Ver straete alleen heen. De van Staceghemstraat is kort nabij. Het onderzoek wordt ijverig voortgezet, doch al de gekende feiten zijn verpletterend voor Verstraete. (Laatste Nievws). Verslag der verliezen der Engelschen. Londen 5 November. De War office meld aan de pres het gansch verslag der en- gelsche verliezen op 1 November 1900. Ziehier. Gedood tegen de vijand-302officieren2902 onderofficieren en soldaten. Dood door hunne kwetsuuren, 89 officie ren 893 onder-off. en soldaten. Gevangenen: 7 officieren; 822 onder-off. en soldaten. Dood en gevangenschap 3 off. 90 onder- off. en soldaten. Dood van ziekte: 155 off. 6,115 onder-off. en soldaten. Dood ten gevolge van ongeval 4 officieren. 145 onder-off. en soldaten. Teruggezonden als gebrekelijk 1,422 offi cieren 33,077 onder-off, en soldaten. Totaal der verliezen; 46,026 officieren, onder-off. en soldaten. Dit getal begrijpt die zieken nog de ge kwetsten niet die in bezorgdheid zijn in het hospitaal van Zuid-Afrika. Op de 46,026 mannen in het getal komen de der verliezen. Het getal dooden is van 553 officieren en van 10,145 onderofficieren en soldaten overleden in het zuiden van Afri ka en de 40 officieren en 208 onderofficieren en soldaten overleden in Engeland. Op het einde van October, drongen, met 8000 van Vrijburg in een engelsche hofstede. Zij namen er een 40 tal brooden; maar ver nemende dat den boer en zijne familie der hofstede ziek te bed lag, verklaarden zij de hofstede in brande niet te stekeu, en zich wel zouden gewacht hehben aan de bevoor raading, pluimgedierte, of schapen aan te randen. MM, De afgevaardigden der reeds toegetredene of nog toetredende maatschappijen zullen vergaderen toekomenden Maandag 12 dezer, te 8 uur 's avonds, in de oude beurs Groote Markt19 te Brussel. DAGORDE: Alwie nog inteekenlijsten in zijn bezit heeft, wordt dringend verzocht deze ge bezigd of niet, voldoende gefrankeerd ten laatste den 11" dezer, met het bedrag, terug te zenden. De toegetredene maatschappijen worden ook verzocht onmiddalijk aan het uitvoe rend bureel te willen sturen 1® Naam en adres van voorzitter en schrijver, alsmede het aantal leden, dit tot vermelding op de lijst bij den huldenbrief te voegen; 2' Naam en hoedanigheid van twee afge vaardigden gemachtigd om den huldebrief op perkament mede te onderteekenen. Dat perkament zal ter onderteekening lig gen ten lokale, In Transvaal, Paul De- rauxstraat, te Brussel, op Woensdag 14 Zaterdag 17 en Zondag 18 dezer, van 10 uur 's morgens tot 8 uur 's avonds. Aanvaardt, MM. Jde betuiging £onzer vol- komene achting. Namens het Uitvoerend Bureel De Schrijver, De Voorzitter J. PALMERS. F. REIN HARD. Donderdag morgen is er brand uitgebar sten in de koolmijn vanjVieille-Marihaye, te Seraing. Het vuur ontstond op eene diepte van 649 meters. Te 1 u. 30 namiddag had men reeds 180 mijnwerkers opgehaald van de 500. Hartverscheurende tooneelen hebben plaats aan de oppervlakte van den put. Vrouwen roepen kermend op hunne man nen welke nog beneden zijn, kinderen op hun nen vader, ouderlingen op hunne zonen. Het ophalen van werklieden wordt voort gezet doch nog 320 ontbreken. De afwachting is verschrikkelijk 1 MM. Hallet, bestuurder, Delbroeck, ingé nieur en Humblet, konducteur der werken, deden zich in de mijn afdalen om er de red dingswerken te bestieren. Tot hiertoe kan men de uitgestrektheid der ramp niet berekenendoch men vreest dat het vuur zich ook aan de andere koolmij nen zal mededeelen. Eene onbeschrijfelijke vrees en een groote angst heerschen hier. De Beukelaer's Chocolade is beter dan de Fransche en deZwitsersche. M, David Houben brouwer te Ju- pille bij Luik, schrijft: Ik ondergeteekende verklaar dat ik aan gedaan was van een rhumatism dat mij he vig deed lijdenik had alle remediën vruch teloos beproefd, toen ik besloot gebruik te maken van den Elixir Vincent uit Brussel. De uitslag was inderdaad wonderbaar: na de eerste flesch was ik weer op de voeten en voelde ik niet de minste pijn meer. David Houben, brouwer te Jupille. Dépot bij M. C. Libotte Boomgaard- slraat te Yper, en in alle andere apotheken. Prijs 3 fr. de flesch. De Beukelaer's Prachtdoozen 1 Prachttrein met locomotief. Puik geschenk voor kinderen Kantoor van den Deurwaarder i\ieupoort. om 1 ure namiddag, op de landen der hofstede gebruikt door AMAND HAGHEBAERT, pa lende aan den steenweg van "West vleteren op Poperinghe VAN sciioone en zware verscheidene eenen omtrek hebbende van lra80 tot 2ra10, dienstig voor wagenmakers, timmer lieden, kloefkappers, bakkers enz. Gewone voorwaarden en tijd van betaling mits goede borgstelling ten kantore van den Deurwaarder BRYS voornoemd. o o B5 2 S. Ui g per jaar te winnen, met de beroemde brei- machien D'HAENENS, waardoor zonder moeite schoon en gerieflijk werk wordt ge maakt. Om haar praciisch sysleem en groot gemak in het behandelen, bekroond met de Gouden Medaille in de Tentoonstelling van Parijs 1900. 50 °/0 meer profijt met de machien te koopen daar waar zij gefabrikeerd wordt daar ook zijt gij zeker van eene ernstige waarborg. Het aanleeren is kosteloos. Kuiperskaai, 21, GETSTT. S'adresser au bureau du journal. 1° Een CAMION, licht en sterk, zeer geschikt voor kasteelheer, met kracht van 1500 kgr. 2° Een CHARRETTE met kappe voor 2 of 3 personen. 3° Een schoonen DOGKAR, met plaats voor 4 personen, allerbest gegarnierd en opgeschilderd. Alles wordt verkocht aan zeer voordeelige prijzen. Voor alle inlichtingen ten bureele van dit blad. RHIHiÉlfl MOTOR Bekendenprijsgekroond Verkocht 125 Motoren voor België in het jaar 1899 Talrijke rcfcrènzen in iedere provincie Eenvoudigste en goedkoopste BEWEEG KRACHT voor LANDBOU W en NIJVERHEID. BIRMINGHAM STRAAT, 52 TOT 64, BRUSSEL Bi M 1. Verslag over de werkzaamheden van het uitvoerend Bureel; 2. Belangrijke mededeeliagen 3. Inrichting der betooging. 05 t-1 u 1-5 M o CL, eö N a c8 "3 o o -4J o r— O 2 y, SP f- Co cd O <v M O O O CD IO O OO lÓ o" ■«H -«-( O O O ÏO lO O CQ - co o o IQ O O O O O O O O O O 10 O O o O O O O O O O O O O rH Oi <D U cS ÉH O u bo <d b£) t> O tü rt o <D O i- O H <D Ph c3 TD cc <1 ÏO O* O AUecmgeii eersten prijs op de wedstrijd Brussel-Tervuorea 1897 8 gouden medailiën Syst.Nagel en Herkan geperiectlonneerd voor zijne eenvoudigheid, sterkte, gering verbruik en regelmatigen gang. - Vcreiscbt geen stoker of speciale machinist. In GEBRUIK in verschillende Pachthoe ven. Molens. Schrijnwerkerijen, Bakkerijen, Melkinrichtingen. Werktuigfabrieken, Chieo- reefabrieken, Tab hitfabrieken, Steen- en Pot tenbakkerijen, enz., enz. Goadkcope prijzen (gemak van betaling) en verregaande waarborg voor goeden gang en verbruik. PETROLEUffl-LOCOMOBILEN voor het bedrijf van D0R8CHM0LENS, POMPEN, MORTELBREKERS, ENZ., ENZ. Samengestelde Dorschmolens met petroleum motor. PETR0LEUM-M0T0REN met specialen regulator voor elektrisch licht. Regelmatig brandend licht gegaranleerd. Vele kasteelen en buitens hebben onzen motor voor bet elektrisch licht cn voor water te pompen. Prijsopgave en nadere beschrijving op aanvraag: (Naamlooze vennootschap)

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1900 | | pagina 3