VAN IJPEREN ER HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-Handels- en Annoncenblad. Orgaan der Liberale verbintenis van Yperen en liet Arrondissement. «EENDRACHT MAAKT MACHT.» Veertiende jaar Zaterdag 8n December 1900. Nummer 49. BERICHT. De personen die zich op ons blad abonneeren zullen het tot le Januari kosteloos ontvangen. De Liberalen in den buiten. Liberalismus en Eerlijkheid. Eenige voorbeelden om de pen sioenkas te beter te verstaan. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten. 3.50 ft*, voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50 Per 3 maanden 1 fr. Annoncen: 15 cent fttr drukregel. Rechterlijke eerher*tellingen1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als- wede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij on onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of persoiinaliteiten bevattende worden niet opgenomen. De sacristijgazetten drukken hunne ver wondering en spijt uit dat, sedert de laatste algemeene kiezingen, de liberale partij in Vlaanderen herleeft en dat er nu liberalen im den Vlaamschen buiten zijn die vrijmoedig de stem durven verheffen, de misbruiken geeselen en ook een woord weten te zeggen op de almeestermakerij van Mijnheer de pas toor of Mijnheer de kapelaan. Wel, drommels, 't is wonderlijk dat er niet nog veel meer liberalen op den buiten.zijn want de boeren werden genoeg gefopt en bedrogen door de valscbe klerikale beloften. Ging het op den buiten, met de klerikalen aan het hoofd, geen welstand en voorspoed regenen bij zoover dat het al en overal gou den appelen zouden zijn en dat er van de boomen gebraden coteletten en karbonnaden in saus van Diksmudsche boter maar af te plukken zijn zouden? En sedert zestien eeuwige jaren verlangen de veldbewoners te vergeefs naar dien tijd van lek-me-lipjel... Ook komt er niets van de beloofde vermin dering van belastingen (integendeel) en de verminderingen van krijgslasten. Gooit maar met beloften en rotte appelen, het publiek byt altijd toe tot over den neus. Hoor eens, klerikale gazetten, de vrije personen in den buiten hebben geen ongelijk zich liberaal te toonen en zich gereed te ma ken het ondragelijk juk af te schudden. Weihoe! de staatsbelastingen verminderen niet en deze der gemeenten en provincie ver meerderen gestadig. Is dit dan zoo aange naam misschien? Wij begrijpen heel goed dat de huidige tijd aangenaam is voor kloosters en pastoors. Zij krijgen al wat zij willen begeeren; al de gunsten van Staat, Provincie en Gemeente zijn voor hen; voegt er bij dat menig vet erf- deeltje nog voor dea neus van de familie weg reist. Wat luilekkerland is België voor de zwar te partij geworden. 't Is dan in het geheel niet wonderlijk dat in den buiten hevig geklaagd wordt en, mor- bleu, niet zonder redens. Ja, vrije lieden, toont u van langs om meer liberaal en gij zult u er wel bij bevinden. Gij hebt nu al lang genoeg de ondervinding van dat klerikaal veel-beloven en weinig of niets geven; en weinig geven doet de gekken in vreugde leven. De ondervinding is de beste leermeesteres. Herinnert u de vroeger goede liberale tijd, voegt u weder bij de liberale partij die altijd uwe belangen, uwen voorspoed, uw welzijn uwen vooruitgang zoozeer ter harte geno men heeft. En indien gij iets te vragen hebt, wendt u tot de liberale gekozenen, wendt u tot volks vertegenwoordiger Nolf bij voorbeeld, en gij zult zeker zija dat hij u aanhooren zal en al het mogelijke doen om u nuttig te wezen en dienst te bewijzen. Overigens het is zijn plicht want hij heeft 't gedurende de kiespe- riode belooft en bij de liberalen is de belof te plicht Liberalen, wordt in den buiten dubbel, driedubbel [sterk in getal en machtlegt daartoe een vasten wil aan den dag en uwe kleine dorplawijtmakers zullen machteloos worden en langzamerhand verdwijnen. Leve dus de herleving der liberale partij injVlaanderenGoliath. Gansch de drukpers, de katholieke zoowel als de liberale, bestatigde dat de Brusselscbe bevolking, welke meestendeels liberaal is, eenparig is geweest om onze koninklijke familie toe te juichen, ter gelegenheid der blijde inkomst van Prins Albrecht. Deze eenparigheid, zegt de XXe Siècles, is de verrecht vaardiging van hetgeen reeds zoo dikwijls door onze hoofdmannen is gezegd en door het kiezerskorps werd bekrachtigd, na melijk dat de katholieke partij de grondwettelijke partij bij uitmuntend heid is, en dat het ten juisten titel is dat deze partij het bewind in handen heeft vooral in deze dagen van sociaal en revolutionnair gevaar. Deze gevolgtrekking is onbetaal baar! Wij zouden juist in de houding der Brussclsche bevolking eene gansch andere gevolgtrekking gevon den hebben. Weihoe! de katholieke pers heeft sedert meer dan twintig jaren niet opgehouden het liberalismus af te schilderen als onbekwaam om voor het Koningdom een krachtige be schermer, een sterke verdediger te zijn. Zij heeft alles in het werk ge steld, om onze partij te ondermijnen in het vertrouwen onzer vorsten. Met belachelijke verwaanheid wil zij doen gelooven dat de klerikalen een na tuurlijke hinderpaal zijn tegenover de revolutionnaire eischen; dat het ach ter hun is dat het Hof zich zou moe ten verschuden als er gevaar kwam opdagen, en zij is zelfs zoo onbe schaamd zich niet te herinneren weke rol het belgisch ultramontanism ge speeld heeft, telkenmale eene ko ninklijke akte haar met aanstond. Wij herinneren hier den brief door den abt Keesen, pastoor van Tessen- derloo, thans provincialen senatoor, aan den koning gezonden in 1884. Deze brief verscheen in Le Constitu- tionel van Hasselt. Wij laten er de vertaling van vol gen: Sire Wij hebben U altoos verdedigd. Thans zijt gij niet meer verdedigbaar. Voor de tweede maal hebt gij ons ver raden. Wij laten U schieten. Gij hebt ons ver van den troon af- gestooten, in den persoon van twee ministers welke de geliefkoosde kin deren waren van den katholieken aard, waarvan zij al de betrachtingen vertegenwoordigden. Op hunne beurt verwijderen zich de katholieken van U, en dragen met het geweten der volbrachte plicht, de herinnering eener laatste ondankbaarheid mede. Wij verlaten U op uwe zandbank. De katholieken volgen hunnen hoofdman in zijne verwijdering. Gij hebt ze het hart ingestooten. Omdat het liberalismus U op uwen troon deed beven, hebt gij de lafheid begaan hem hunne trouwste onderdanen als aas toe te smijten. Het kenmerkend karakter van uwe regeering zal de ondankbaarheid zijn, ingegeven door de lafhartigheid. Morgen zal de omwenteling den scepter in uwe krachtelooze handen verbrijzelen, en niemand zal er de stukhen van oprapen. Weet dat, gelijk de reus der oud heid (Samsom) wij ons niet zullen laten vermoorden, zonder de kolon- nen des tempels te doen waggelen: en onder de katholieke partij zal het oplettend oog der geschiedenis de puinen der monarchie ontdekken. Waanneer eene bende straatlopers uwen grootvader Louis-Philippe om ver wierp, schokschouderden de ka tholieken en zagen het onverschillig aan. Zij hadden genoeg van de mo narchie. Dat het radikalismus mor gen zijn vaandel verhefFe, dan zullen wij ook schokschouderen en er ook onverschillig aan zijn, omdat wij er genoeg van hebben. Pv.ond 't zelfde tijdstip kondigd de Bien Public aan dat in eene vlaam- sche stad de gematigdste magistraten de republiek hadden toegejuicht. XEs- caut schreef Het republiekeinsch gedacht heeft sedert eenige dagen uiterst veel voor uitgang in het land gemaakt. Het uit zich overal in de vergaderingen. Ze kerlijk slaat de daad des Konings ge lijk met troonaftreding In een ander nummer van zelfde dagblad, verscheen het volgende: De behoudgezinde partij zou in hare rol blijven, wanneer zij, na zoo lang mogelijk behoudsgezind en ko ningsgezind te zijn gebleven, den eenen of anderen republikeinsehge- zind behoudsgezind bleef, in strijd met de redikale, volksgezinde en anarchistische republikeinen.» Indien het gemakkelijk is het volk te misleiden nopens de gedachten van het liberalismus, wanneer geen en kele gelegenheid wordt aangeboden die gedachten openbaar te uiten, schijnt de bedenking van XXe Siècle wel drollig gewaagd, daags na de schitterende eerebetooging der Brus- selsche liberale bevolking en na al de smaadwoorden vroeger door de kleri kalen naar den Koning geworpen. i Een werkman op den ouderdom B. V. van 40 jaren kan, ten gevolge van ziekte of van een ongeluk zijn brood niet meer verdie nen. Veronderstel dat hij reeds genoeg ge stort heeft met voorbehouden kapitaal om aan 60 jaren een pensioen te trekken van 233 fr. 80. Die werkman zal op 40 jaar een jaarlijksch pensioen genieten van 233,69 180, -15 53 fr. 54 en als hij komt te ster ven dan trekken zijne erfgenamen 1008 fr. 80 c, BesluitIn geval van ziekte of onge luk kan men vroeger zijn pensioen trekken dan men eerst bepaald had. II Een werkman wordt zijnen arm afgedraaid in eene fabriek. Hij is 35 jaar oud en kan niet meer werken. Hij heeft zoodanig gestort dat hij, 5jaren geleden, een pensioen van 300 fr. beginnende te loopen van 60 jaren had genoten. Die werkman zal van stonden aan een pensioen van 300 fr. ontvangen. Besluit: Als de werkman een lidmaat of een zintuig gedurende zijn werk, ver liest, dan zal hij de volle rent zonder aftrek genieten. III Een kind stort van 6 jaar tot 60 jaren ie dere maand 1 fr. in de pensioenkas, met af gestaan kapitaal op den ouderdom van 60 jaar zal het een pensioen genieten van 255 f. 84 c. indien dat kind van geene maatschap pij van lijfrente deel maakt. Maakt het inte gendeel deel van eene erkende maatschappij van lijfrente, dan zal het in dezelfde voor waarden een pensioen van 444 f. 46 c. ge nieten dat is 188 fr. 62 meer! Besluit: De werklieden en burgers heb ben er alle interest bij van zich te laten in schrijven in eene erkende maatschappij van lijfrente. IV Een vader heeft 5 kinders en zegt aan den oudste: Hier is 100 fr. en ge zult het pen sioen dat gij trekt in vijven verdeelen. Die 100 fr. zullen recht geven aan 60 X 12 7 fr. 20 primiën van den staat en 25 f. pre- miênvan de Provincie, dus in het geheel 32 fr. 50 c. Indien de vader de 100 fr. onder zijn 5 kin ders had verdeeld, dan brachten die 100 fr. 0 f 60 X 12 x 5 36 fr. primiën van den staat op, en 0.50 x 20 x 5 - 50 fr. primëu van de provincie, dus in het geheel 86 fr. Besluit: Men wint als men met heizelf de geld al de leden van het huisgezin in de lijfrentmaatschappij laat teekenen. V Een jongeling van 20 jaar stort elke maand 1 fr. 45 c. met afgestane kapitaal. Aan 60 jarigen ouderdom zal hij 1 fr. daags pen sioen trekken. Had die jongeling begonnen HET WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1900 | | pagina 1