KOMEN Zondag 16 December 1900. den heer Ernest Nolf Een springer. Kamer van Volksvertegenwoordigers VOORDRACHT Volksvertegenwoordiger. STADSNIEUWS. Gemeenteraad van Yper. Bij onze Oud-Fompiers. storten aan den ouderdom van 6 jaar, dan had hij maar 5Q centiemen maandelijks moe ten storten om ook 1 fr. daags pensioen te hebben. Besluit: Men heefter alle intrest bij van zoo vroeg mogelijk te storten. Hier is de spreuk Tijd is geld maar al te waar! VI Een persoon stort van 6 jaar tot 20 jaren elke maand 50 centiemen met voorbehouden kapitaal. Van 20 tot 42 jaren elke maand 1 f. 65 cent. ook met voorbehouden kapitaal en van 42 tot 60 jaar 1 f. 75 cent. met afge staan kapitaal. Dan zal hij aan 60 jaar een jaarlijksche rente trekken van 363 fr 30 cent en bij zijn overlijden zullen de erfgenamen 958 fr. 55 ontvangen, alhoewel hij persoon lijk maar 897 f. 60 cent. gestort heeft. Besluit: Men mag de stortingen ver meerderen of verminderen of zelf staken een pensioen blijft altijd in evenredigheid van den inleg. Als men begint ie storten met afgestane kapitaal zonder dat de erfgena men daarom het geld verliezen dat met voor behouden kapitaal gestort was. Begint al tijd te storten met voorbehouden kapitaal M. Vandervelde heeft laatstmaal in volle Kamer van Volksvertegenwoordigers M. Paul de Smet de Naeyer verweten een oud liberaal te zijn. Al dezen die vroeger het huidige kabi- netshoofd gekend hebben, zijn niet zonder te weten dat M. de Smet de Naeyer nu aan bidt wat hij vroeger gebrand heeft, en brandt wat hij vroeger heeft aanbeden. Hij allaen, schijnt het, heefi vergeten dat hij eertijds liberaal was en dat hij. gelijk zoovele an deren die voor den bisschopsstaf neêrknie- len, maar een gemeene springer is. Of het geheugen van het kabineishoofd is slecht, hetgeen niet aanneembaar is, of M. de Smet do Naeyer wil het land bedriegen. Het dagblad La Meuse heeft zich gelast de herinneringen van den eersten minister te verfrisschen en heeft eenen brief van de zen laatste voor de pinne gebracht, gedag- teekend uit Gent, 29 Juni 1872 en gericht aan den heer Opsteller van het Journal de Gand. In dien briefschreef M. de Smet de Naeyer Bepalen wij dus nauwkeurig de mis- daad die mij als klerikaal doet uit- geven. - Ik ben en blijf liberaal heden gelijk ik het gisteren was eene zinsnede ontleend aan een dagblad (Le Bien public) wiens poli- tieke denkwijze ik niet deel Wij hadden dien brief niet noodig om ons te herinneren dat M. de Smet de Naeyer, die nu liggende jachthond is der geestelijk heid, een oud-liberaal was, die van alle sausen geproefd had vooraleer klerikale mi nister te zijn. De bekendmaking van La Meuse zal aan het huidige nageslacht toonen hoe een Springer raadsheer der Kroon wordt, 't Is een nieuw voorbeeld van politieke zedelijk heid dat van hooger hand komt. Zitting van Dinsdag 4 Décember. Den 28 November 11. stelde M. B. JN"olf afgevaardigde van het arrondissement Yper aan den heer Minister van spoorwegen, pos terijen en telegrafen de volgende vraag De inwoners van Nieuwkerke verzoe ken eene derde brievenbestelling per dag, in plaats van die te halfnegen en te 18 ure, wat ontoereikend is. De gewichtigste post van den dag, die met de dagbladen, blijft eerst te Ieperen liggen en vervolgens, van 8 ure 's morgens tot 18 ure's avonds in 't kantoor Nieuw kerke, ofschoon zij per tram uit Ieperen te 11 ure 50 m. kan vertrekken en rond 13 ure te Nieuwkerke worden rondgedeeld. - Vooral des Zondags, is eene ronddee- ling te 13 ure noodig; door den Zondags dienst blijven do brieven vier-en-twintig uren liggen en worden de Zondagsbladen eerst des maandags besteld. Kan de minister geen gevolg geven aan die billijke klacht? De lieer Biebaert, minister van spoorwegen, posterijeu en telegrafen heeft op die vraag geantwoord in deze voege Het brievenverkeer is in die gemeente op verre na niet groot genoeg om eene derde be stelling te wettigen. "De toestand,waarover de heerNolf klaagt zou veranderen, indien de concessiehouden- de maatschappij van den buurtspoorweg Ie- peren-Nieuwkerke haren eersten trein te 7 ure 15 minuten liet vertrekken, want dan eerst komen de te Brussel saamgevoegde brieven en dagbladen t® leper aan. Na aangewende stappen, antwoordde de maatschappij dat de vertrekuren op verzoek zelfvan de gemeenten zijn vastgesteld. De Kamer neemt zonder bespreking, het wetsvoorstel in aanmerking voor het oprich ten van een goedenmannenraad voor den koophandel, voorgesteld door de heeren Ver liepen, Delvaux, Nolf, Vandcwalle en Buyl. Is insgelijks in aanmerking genomen on der voorbehouding, het wetsvoorstel dat de wet wijzigt van 5 April 1875 betrekkelijk de vergelding in zake van militie. Een Koninklijk besluit van 2 December roept de provincieraad van West-Vlaanderen bijeen, in buitengewonen zittijd, tegen Dins dag 11 December. Onder andere zaken op het dagorde ge schreven, vinden wij: a) Candidaatstellingen voor eene der bij het beroepshof van Gent openstaande plaatsen b) Wijze van verdeeling van het krediet ten voordeele der maatschappijen van onder linge lijfrenten c) Wijziging der verordening, betreffende het heffrn der tase op de rijwielen: d) Vraag tot toelage ten voordeele der op richting van een gedenkteeken van den Gul densporenslag e) Verslag omtrent een voorstel strekken de om, in zeker uitzonderlijke gevallen, door de provincie het vijfde te doen dragen, van de vergoeding, toegekend aan de voor- loopige, niet gediplomeerde onderwijzers, die aangenomen gediplomeerde onderwijzers vervangen. gegeven door Openbare Zitting van Zaterdag 24 November 1900. Deleden in getal zijnde ten 5 ure 20 m., M. de Voorzitter verklaart de zitting ge opend. Het publiek wordt in de zaal toegelaten. Zijn tegenwoordig: MM. Colaert, Burg meester-Voorzitter; Berghman en Fraeys, schepenen; Struye, Iweins, Boone, Begeiem, Fiers, Decaestecker, Vandenboogaerde, Van- derghote, D'Huvettere, Vandenpeereboom, Bouquet, raadsleden; M. Gorrissen, secreta- taris. Afwezig: M. Surmont de Volsberghe. Het verslag der zitting van 20 October is goedgekeurddat der zitting van 17 Novem ber is op het bureel neêrgelegd ter inzage der leden. 1. Mededeelingen. M. de Voorzitter verklaart dat er geene zijn. 2. Neerlegging van het gemeenlebudjet voor 1901. M. de Voorzitter legt het gemeentebudjet voor 1901 op het bureel neder. Het Gollegie stelt voor dit document in vereenigde afdeelingon te overzien. M. D'Huvettere denkt dat hetverkieze- lijker ware het budjet tot overzicht naar de bevoegde Commissie te zenden. Eene lange bespreking ontstaat daarover onder verschillige leden. De raad beslist ein delijk zich in afdeelingen te> vergaderen den 8 December aanstaande, ten 4 ure voor het overzicht van het budjet. M. D' Huv etter e roept de aandacht van het Collegie op de verwoestingen begaan op een muur in de Klaverstraat nevens het huis van den onderpastoor. M. Boone denkt dat het straatbengels zijn die zich aan deze verwoestingen plichtig hebben gemaakt. M. de Voorzitter. Ik heb al gedaan wat men doen kon. Niettemin de politie zal gewaarschuwd worden. M. Decaestecker doet aan het Collegie den bijzondereu toestand kenneu waarin de inwoners langs den steenweg vau Boesinghe verkeeren ten gevolge van het gebrek aan water. Het meerendeel dezer bewoners zijn gedurende vijf of zes maanden van't jaar zonder water. M. de Voorzitter denkt dat die toestand zal ophouden zoohaast de nieuwe vaart zal verdiept zijn. Hij had reeds door M. Bouquet ingelicht, geweest maar hij had de zaak kwa lijk uitgelegd. M. Vanderghote houdt er aan de aan dacht van het Collegie te vestigen op den toestand der bewoners van de Kruisstraat. Die bewoners zijn gedurende drie maanden van het jaar zonder water. M. de Voorzitter. Het Collegie houdt zich druk met deze kwestie bezig. Wij heb ben reeds water gegeven aan de wijk der Steenenbrugge. De achtbare Burgemeester denkt dat er voldoening zal kunnen gegeven worden aan M. Vanderghote zoohaast de werken zullen voleind zijn aan den Dicke- busch-vijver. Er zal alsdan eene zeergroote hoeveelheid water zijn. M. Vanderghote verklaart zich voldaan. 3. BewaarscholenBudjet voor 1901. De Raad, op het voorstel van het Collegie neemt het budjet aan, voor 1901, van de be waarscholen. De toelage der stad is gebracht van 7000 f. op 8000 fr. M. DecaesteckerZijn die scholen aan genomen? M. de Voorzitter. Zekerlijk. M. Iweins. In elke school is er eene gediplomeerde kloosterzuster. M. de Voorzitter brengt hulde aan de verkleefdheid en aan den iever van Mevrouw Iweins die bovengemelde scholen met zoo veel fjja gevoel voorzit. 4. Muziekschool-, budjet voor 1901. M. de Voorzitter. Wij zijn eene vraag opgedragen geweest voor eene üieuwe plaats van leeraar, het Collegie is van gedacht dat het niet noodig is die plaats heden te stichten. Het Collegie keurt het budjet van 1901 der muzieksschool goed zooals het onderwor pen is geweest door de besturende Commissie van dat gesticht. De ontvangsten beloopen tot fr. 5,800-00 De uitgaven - 5,800-00 Er is eene verhooging van 100 fr. voor de kolen. 5. Kerkfabriek van St Nicolausbudget voor 1901. De Raad aanvaardt gunstig het budjet der ontvangsten en uitgaven der Kerkfabriek van St Nicolaus voor 1901, gesloten als volgt: Ontvangstenfr. 6,927-28 Uitgavenfr. 6,927-28 6. Kerkfabriek van St Pieters: budget voor 1901. De Raad brengt insgelijks een gunstig ad vies uit over het budiet der ontvangsten en uitgaven van de kerkfabriek van St Pieters voor het dienstjaar 1901. Er is eene vermindering van uitgaven van 800 franken. MM. Boone, Begerem en Vandenboogaer de hebben zich onthouden in hoedanigheid van leden van bovengemelde kerkfabriek. 7. Stads Bibliotheek-, budjet voor 1901. De raad, op het voorstel van 't Collegie, stelt het budjet voor 1901 der Stadsbiblio theek vast zooals het hem onderworpen is ge weest door de besturende Commissie van dat gesticht. De ontvangsten beloopen tot fr. 1,579-54 De uitgaven 1,579-54 Er is eene vermindering van uitgaven van een goed honderdtal fr. op 't budjet van het vorig dienstjaar. 8. Openbare wegen-, afstand van gron den aan den Slaat voor het uitvoeren der plans van rechltrekking omtrent de statie. M. De Voorzitter. Het Collegie stelt u voor 8640 meters grond af te staan aan den Staat, gelegen bij de Statie, voor de uit te voeren werken op de Statieplaats. Het Colle ge zal trachten in ruiling het gedeelte drie- hoekigen grond te bekomen gelegen buiten de Dixmudepoort, genaamd - het katten- kerkhoj. Die grond is in huur gegeven aan de stad zonder bepaalden tijd en zonder eenige pacht. Welhaast zal de Staat de hand aan 't werk slaan. De voorwaarde die M. Degeest bemachtigt op den overigen grond te bou wen is zeer ge hekeld: maar er bestaat geen enkel middel om M Degeest te beletten op deze plaats te bou wen. De Staat moet maar een deel van den grond van M. Degeest benuttigen en men kan hem geenszins verbieden op het andere gedeelte te bouwen, ten ware de stad dit ge deelte zou onteigenen uit oorzaak van alge meen nut. Wij kunnen meer eene beweegre den aanhalen, 't is van er eenen hof te ma ken en alsdan is het stiptelijk verboden al daar te bouwen gedurende dertig jaren, zoo niet heeft MDegeest het recht zijnen grond terug te nemen. M. D'Huvettere. Het ware eene schoo- ne zaak indien men kon beletten op dezen grond te bouwen. M. Iweins deelt de denkwijze van M. D'Huvettere. Men zou eenen flater begaan indien men langs den anderen kant der Ma- loulaan en langs den nieuwen hof liet bou wen. M. de Voorzitter. Hoe wilt gij het be letten? Wij kunnen er niets aan doen. M: Decaestecker. Zal de Elverdinghe- straat doorgetrokken worden tot aan de her berg deSter. M. de VoorzitterDat komt op het plan voor, maar tot nu toe is er kwestie van de Statieplaats en van hare afhankelijkhe den. De doortrekking der Elverdinghestraat is een geheel ander werk. Die afstand van grond is eindelijk met eenparigheid gestemd en de openbare zit ting is ten 6 ure geheven. Concert van 2 December 1900. De Commissie der Oud-Pompiers, altijd zoo bezorgd om aan hare talrijke, leden nieu we aantrekkelijkheden aan te bieden, heeft zondag 11. voorwaar eene gelukkige kaart getrokkken Onze dappere harmonie, wier muzikale wetenschappen altijd aangroeit, dank zij de bevoegdheid, de krachtdadigheid en de ver kleefdheid van haren muziekmeester, heeft met veel succes de vier muziekstukken van haar programma uitgevoerd. Spreken wij voornamelijk van Rigoletto, welker won derbare schakeeringen gegeven zijn geweest op eene wijze om het geoefendste oor te voldoen. De solisten vooral hebben demoeie- lijkhederi hunner taak met veel talent over wonnen. M. Brunfaut, onze sympathieke Voorzit ter, betreedt alsdan het verhoog en maakt aan het publiek kenbaar dat hij zal over gaan tot het overhandigen van diploma's en medailliën welke drie trouwe dienaren ver diend hebben voor hunne jaren dienst. Het zijn de heeren Willem Declein, wacht meester, (30 jaren) Alf. De Groote, oud-pom pier (25 jaren) en Jules Jolyt, onder-muziek meester der harmonie, (20 jaren). Maar vooraleer hun die onderscheidingen te behandigen, houdt hij er aan te bestati- gen dat de machtige Maatschappij het tiende jaar van haar bestaan intreedt, en indien zij tot een graad van welvaart gekomen is die alle verwachtingen overtroffen heeft, het bijzonderlijk te danken is aan den heer Achille Ihiebault, den verkleefden schat bewaarder. Ook, vervolgt de Kommandant, is de Com missie gelukkig deze gelegenheid waar te nemen om hem opentlijk al hare dankbaar heid te bewijzen en om hem eene gedenkenis aan te bieden die hem altijd zijne jaren van strijd en van werkzaamheid herinneren. M. Ihiebault, die zich aan deze verrassing niet verwachtte, ontwaart dan t'einde de zaal zijn portret, dat door twee oud-pom piers gedragen wordt. M. Thiebault, door eene zeer natuurlijke ontroering aangedaan, bedankt uit ganscher harte zijne collega's der Commissie en ver klaart dat hij meer en meer zijne zorgen en zijnen iever aan zijne duurbare maatschap pij zal wijden. Daverende toejuichingen en de krachtige v» »J t -prfïg&g—-M.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1900 | | pagina 2