M. de Voorzitter. Wij hebben ons ge schikt naar het verslag van onzen toeziener der werken. M. Vandenboogaerde. De toeziener der werken kan zich bedriegen. Het achtba re raadslid maant het college aan eenen schatter te benoemen voor de schatting dezer boomen. M. de Burgemeester. Wij zullen nota houden van de bemerking van M. Vanden boogaerde en wij zullen ons op eenen schat ter beroepen om de zaan nader te onderzoe ken? 6. Stadseigendommen: verpachting van grond. Het College is overeengekomen met M. Valcke, voor de verpachting van] den afloo- pingsgracht nevens degazfabriek M. Valcke betaalde jaarlijks 10 fr. Daar er reden was dien staat van zaken te wijzigen, is er beslist geweest die som op 100 fr. te brengen. Goedgekeurd. M. Edmond Peirsegaele betaalde jaarlijks aan de stad eene som van 30 fr. voor de erf pacht van den grond gelegen niet verre van de statie. Er is overeengekomen dat hij 100 fr. zou betalen in plaats van 30. Goedgekeurd. Ten slotte keurt de Raad de verpachting grond gelegen tusschen de Neèr- Zaalhof en dienende om er ze- 3n te leggen. Die grond is in n geweest aan Mm' We Roose- orljs van 85 fr. 's jaars. Vvegt Bouwen van een voetpad op ïe Maloulaan. Na de uitleggingen van 't College gehoord te hebben, keurt de Raad het bouwen goed van een voetpad (voorland) op de Maloulaan. De kost daarvan zal 3,304 fr. 23 c. zijn. Het deel te betalen door de eigenaars der zeven onroerende goederen is bepaald op de som van fr. 1,321-70. Bureel van Weldadigheid: rekening 1899 en budjet 1901. De rekening 1899 en het budje. 1901 van het Weldadigheids bureel worden verzonden naar de bevoegde Commissie voor onderzoek. M. de Voorzitterde rekening en de be grooting van het Bureel van Weldadigheid nederleggende, neemt de gelegenheid waar om aan de vergadering te laten weten dat hij de vraag nagezien heeft, welke de Raads heer D'Huvettere ln eene vorige zitting ge daan heeft, betrekkelijk het onderzoek der begrooting van de stad. Deze begrooting is altijd in de vereenigde afdeelingen onderzocht. Hij heeft daarover verscheidene burgemeesters van andeze ste den geraadpleegd en die achtbare magistra ten deelen volkomen zijne zienswijze. 9. Godshuizen-.Verhoopingvan boomen. De Raad geeft een gunstig advies op eene beraadslaging door dewelke de Bestuurlijke Commissie der burgerlijke Godshuizen de toelating vraagt om gedurende den loop van dezen winter, eene groote hoeveelheid boo men en sparren te verkoopen groeiende op eigendommen van dit gesticht, gelegen te Woesten en te Wytschaete. De schatting is van 20.325 fr. 03 cn. 10. Stadsfinanciën: begrooting voor 1901. M. de Voorzitter. De algemeene be spreking is geopend. Niemand het woord vragende, wordt de algemeene bespreking gesloten en men gaat over tot het onderzoek der artikeien. Bespreking der artikelen van het ge meentewet voor 1901. Hoofdstuk I. Buitengewone ontvangsten. 1. Beschikbaar overschot der vorige dienstjaren fr. 57,457-05 Aangenomen. 2. Terugroepingen en rege lingen fr. 410-70 Aangenomen. 3. Nieuwe ontvangsten fr. 97,489-83 Aangenomen. Het totaal der buitengewone ontvangsten is van fr. 155,358-57 Hoofdstuk II. Gewone ontvangsten. 1. Gemeentefonds en belas tingen fr. 207,593-78 Aangenomen. 2. Stads eigendommen fr. 12,758-00 M. Boone. Hoe is het met de kwestie van den stand M. de Voorzitter. De regeering 1 eelt ons nog niet geantwoord. Wij verwacht? s nieuws voor het begin van Januari. M. Bouquet. Zou men geen boomen kunnen planten langs de meerschen van Zillebeek-vijver? Die boomen zouden, in kor ten tijd, een schoon inkomen voor de stad opbrengen. M. de Voorzitter. Dit vraagstuk is on derzocht geweest. Na den vervaltijd der pacht zullen wij zien. Wij hebben het recht niet boomen te planten tot de pac.it ver vallen zij. M. Boone. Het uithalen van ijs uit den nieuwen ijskelder levert de gewenschte zekerheid niet op voor de werklieden die met dit werk gelast zijn. M. de Voorzitter M. de ingenieur is er van over bericht geweest. Wij hebben vandaag zelfs een verslag ontvangen over de middelen om zulks te verhelpen. M Boone. Dit beantwoordt niet aan de bemerking die gedaan is geweest voor het bewaren van het ijs. M. D'Huvettere. Is er een besluit ge nomen geweest aangaande de zwemschool om de ongelukken te voorkomen? M. de Voorzitter. Dit vraagstuk is zeer moeilijk en het zal ons misschien on mogelijk zijn hetzelve op te lossen. Er is te bemerken dat tot nu toe geenen ODgeval zich voorgedaan heeft voor de bur gers. De slachtoffers dezer ongevallen zijn militairen geweest die geëten hadden voor aleer zich te gaan baden. Volgens de denkwijze van een gewezen bestuurder het eenige praktische middel ware een bericht aan te plakken dezen te verzoeken die komen van te eten, zich van het bad te onthouden. Aangenomen. 3. Inkomsten der fundatiën fr. 5,220-87 Aangenomen. 4. Verschillige rechten en opbrengsten fr. 39,884-00 Aangenomen. 5. Handel en nijverheid fr. 17,849-00 Aangenomen. 6. Openbaar onderwijs fr. 27,469-00 Aangenomen. 7. Letteren, wetenschappen en schoone kunsten fr. 1,500-80 Aangenomen. 8. Ontvangsten bij bevel en allerhande ontvangsten fr. 15,846-51 Aangenomen. Het bedrag der gewone ont vangsten is van fr. 328,120-64 Algemeene opsomming der ontvangsten. Buitengewone ontvangsten fr. 155,358-58 Gewone ontvangsten - 328,120-64 Totaal fr. 483,479-22 Hoofdstuk I. Gewone uitgaven. 1. Middenbestuur fr. 42,100-00 M. de Voorzitter. Er is eene vermeer dering voor het verbinden der archieven en, ten gevolge van nieuwe wetten, is er eene verhooging van 500 fr. voor verschillige kosten. Aangenomen. Stadseigendommen fr. 17,660-00 M D'Huvettere. De stad heeft voor eene aanzienlijke som gronden verkocht op de Maloulaan. Hoe komt het dat de waar dijen in renten niet vermeerderd zijn? M. de Voorzitter. De fondsen voort komende van die verkoopingen zijn benut tigd geweest voor den aankoop van andere onroerende goederen. Gelijk er geene pachters meer zijn voor het gras wassende op de eilandjes van den majoorgracht, zullen deze niet meer ver pacht worden. Het College is van gedacht er notelaren te planten, die veel opbrengen, aangezien deze die den Wieltjesgracht omzoomen eenen schoonen stuiver opbrengen voor de stad. Aangenomen. 3. Handel en nijverheid fr. 27,154-22 Aangenomen. 4. Openbare veiligheid fr. 42,201-82 M. de Voorzitter. Wij hebben besloten de Groote Markt, de Rijselstraat en de Sta tiestraat te verlichten bij middel der bekken Auër. Deze verlichting zal 't toekomende jaar kunnen gedaan worden en alzoo opvol- gentlijk vooral de andere straten. Voor wat de zwemschool aangaat, wij hebben er eenen hulpredder geplaatst. Aangenomen. 5. Wegen, gezondheidsleer fr. 33,050-00 M. D'Huvettere. Is er een krediet voor de besproeiing der Groote Markt ge durende den Zomer. M. de Voorzitter. Wij denken dat het gewone krediet zal voldoende zijn en eene som van 500 fr. zal besteed worden voor den aankoop van een besproeimachien. Aangenomen. 6. Dienst der begravingen fr. 5,000-00 M. Vanderghote vraagt, voor de derde maal, dat de bedienden der lijkstatie beter zouden betaald worden. M. de Voorzitter. Die kwestie moet met zorg onderzocht worden. Het schijnt dat zij met dien dienst te doen min winnen dan met hun ambacht uit te oefenen. Indien het noodig is zullen wij hunne eischen recht laten geworden. Aangenomen. 7. Eeredienst fr. 2,600-00 8. Openbaar onderwijs fr. 67,586-00 M. de Voorzitter. Verscheidene ver anderingen zijn gedaan geweest. De stem ming er van heeft plaats gehad tijdens de bespreking van de begrootingen der scholen. Aangenomen. 9. Letteren, wetenschappen en fraaie kunsten fr. 15,686-97 M. Bouquet drukt den wenscli uit een jaarlijkschen prijskamp te zien instellen on der de leerlingen der verschillende klassen der muziekschool. Het ware 't middel om de leerlingen aan te moedigen en eene zekere voldoening te geven aan de ouders. Met alzoo te handelen zou men misschien eene toelage bekomen van de regeering. Is het art. 14, dat den bestuurder der mu ziekschool beveelt jaarlijks een verslag te zenden nagekomen? Is er geen belang bij voor den Gemeenteraad meer of min inge licht te zijn over die instelling M. de Voorzitter geeft het woord aan M. Fraeys om te antwoorden op de aanmer kingen van M. Bouquet. M. Fraeys. Het eenig middel om de toelage te bekomen van den Staat, ware, volgens mij, zich te schikken naar het oor spronkelijk programma. Men stelt onze stad op denzelfden voet als de hoofdplaatsen der provincie en het programma is te veel uit gebreid voor eene stad als de onze. M. de Voorzitter deelt het gedacht van M. Fraeys. Wij zullen niets bekomen, zoo lang dit programma algemeen zal zijn. De opmerkingen van M. Bouquet zijn gegrond het reglement moet gevolgd worden M. Fraeys (een weinig geërgerd). Voor taan zal men mij vier verslagen 's jaars maken. M. de Voorzitter. In vier jaar heb ik geen een bekomengij zult dus gelukkiger zijn dan ik. (Men lacht). M. D'Huvettere. Ware het niet beter de noodige sommen voor mogelijke of on mogelijke uitstapjes van het pompierskorps en r'er stadsha1 monie op voorhand te stem men M. de Voorzitter. Met welk doel? M. D'Huvettere. Om de gemeenteraads leden niet meer bloot te stellen hunne han delwijze openbaarlijk te zien hekelen door ongeschikten en dat nog wel in bijna ofö- ciëele vergaderingen. Het achtbare raadslid dringt aan opdat het College maatregelen neme om te vermijden dat dergelijke geval len zich nog voordoen in het toekomende. M. de Voorzitter. Wij bevinden ons in de onmogelijkheid van nu af kredieten te stemmen voor de uitstapjes die 't toekomen de jaar zouden kunnen gedaan worden door het pompierskorps en de stadsharmonie. Er zullen maatregelen genomen worden dat de vragen van hulpgelden gedaan worden der wijze dat de Raad den tijd hebbe dezelve op 't gemak te overzien en zich vrij te verkla ren. Het oordeel onzer ondergeschikten laat ons onverschillig. De openbare denkwijze en de pers hebben alleen het recht ons te hekelen bij toeval. Aangenomen. 10. Fundatiën fr. 4,017-35 Aangenomen. 11. Gemeenteschuld fr. 33,500-00 M. de Voorzitter houdt er aan te laten weten dat de schuld van 850,000 fr. der stad het feit niet is van het huidig bestuur. De leening is gedaan geweest om de schuld om te zetten van 497,000 fr. door het vorig be stuur ontleend. Zij heeft gediend om het wa terkasteel te bouwen, de kanalisatie van het water te voleinden en riolen te maken. De 50,000 fr. die ons overblijven zullen gebruikt worden om de riolen en andere werken van openbaar nut te voleinden. Om te eindigen, teekent de achtbare Voorzitter protest aan tegen zekere bevr riig'.ngen der pers. Aangenomen. 12. Pensioenen en toelagen fr. 12,688.53 M. Struye vraagt aan het Collegie dat men eene som van 2,000 fr. inschrijve, als aandeel der st-d, in de kas der ouderdons- pensioenen. M, Fiaeys is van gedacht de noodige som te doen inschrijven om den f'ank voltallig te maken voortkomende van de hulpgelden van den Staat en de Provincie. Hij geeft eenige uitleggingen betrekkelijk de besprekingen die plaats hebben gehad in den provincialen Raad. M. Struye. Het voorstel van M. Fraeys is juist het onze. M. Vanderghote ondersteunt de aanmer kingen van M. Struye en bevestigt zijne ge zegden. M. de Voorzitter. Wij begeeren dat de Commissie haar verslag ten spoedigste mo gelijk make. Opdat iedereen er kennis kunne van nemen moet dat verslag in 't vlaamsch opgesteld worden. Aangenomen. 13. Openbare feesten en schouwburgen fr. 4,000.00 M. Begerem. Ik stel voor de som van 1000 fr. ingeschreven voor de toneelvertoo- ningen met 200 fr. te verhoogen. Het achtbare Raadslid had 400 fr. willen vragen. Die verhooging van 200 fr. zou aan het Collegie toelaten zoowel de vlaamsche vertooningen te ondersteunen, door onze medeburgers gegeven, als de vertooningen gegeven door vreemde fransche troepen. Men geeft 75 fr. aan de vreemdelingen, het kos teloos gebruik der zaal, licht en vuur, terwijl de Maatschappij de Vlaamsche Ster niet de minste toelage van de stad ontvangt. M. Begerem is verwonderd dat 't Collegie eerder de vreemdelingen bevoordeeligt dan de Yperlingen. M. de Voorzitter deelt de zienswijze niet van M. Begerem. Volgens de meening van M. den Burgemeester bewijst de Vlaamsche Ster geen openbaren dienst aan de stad. Die Maatschappij heeft tot nu toe, in geene om standigheden, hare] medehulp verleend aan onze openbare feesten, waarom, in die voor waarden haar eene toelage toestaan M. Begerem. Gij geeft wel eene toela ge aan de vreemdelingen; deze bewijzen ook geene openbare diensten aan de stad. M. de Voorzitter. De toelage van 75 fr. aan de vreemde maatschappijen gegeven, dient om hen te vergoeden over hunne reis- en verblijfkosten, kosten welke de vlaamsche maa'schappij de Vlaamsche Ster niet doen moet. M. Begerem. Ofschoon het besluit ge nomen is door het Collegie, hoop ik dat mij ne vrienden mij zullen ondersteunen en de verhocging van 200 fr. zullen stemmen (1). Eene verwarde bespreking ontstaat over dit punt tusschen verschillende leden, einde lijk is het voorstel, gedaan door M. Begerem, van de hand gewezen met 9 stemmen tegen 4. (MM. Begerem, D'Huvettere, Vanderghote en Bouquet). 14. Uitgaven bij bevel en allerhande uitgaven fr. 17,676 50 Aangenomen. Het bedrag der gewone uit gaven is van fr. 324,921.40 Hoofdstuk; II. Buitengenwone uitgaven. 1. Terugroepingen en rege- lin8en fr. 64,128.48 Aangenomen. 2. Versehillige kredieten fr. 78,070.91 M. D'Huvettere klaagt over den ermbar- melijken staat van de kap der Halle. Hij heeft onlangs gezien dat er barsten waren waar door het water zijpelde ten minste op zestien plaatsen. M. de Voorzit.er. Inderdaad de kap is in een slechten staat. Men werkt er gedurig (1) Zekerlijk, M, Begerem, het is een genomen besluit van wege het Collegie, 't Is eene harde waarheid die gij aan onze meesters gezegd hebt. De Maatschappij de Vlaamsche Ster is van alle hulpgeld beroofd omdat zij in den grond als libe raal gekend is. En den dag op welken zij zou ko men te verdwijnen, zou onze zeemzoete Burge meester wel een dezer kleine middelen vinden waarvan hij alleen het geheim heeft, om het Havtds- fonds en de maatschappij Willen is hunnen te helpen. En de toer zou gespeeld zijn. Gekend, grappenmaker (N, der R,)

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1901 | | pagina 2