VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- Handels- en Annoncenblad. Orgaan der Liberale verbintenis van Yper en het Arrondissement. EENDRACHT MAAKT MACHT.» Gemeenteraad van Yper. Vijftiende jaar Zaterdag 23" Februari 1901. Nummer 8. Onze nieuwe gouverneur. De priester in de school. Kamer van Volksvertegenwoordigers. rnammmmmmmmmmummmmm i n mm Aboanemertsprij* voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor dea buiten. 9.50 ft*, voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50 Per 3 maanden 1 fr. Annoncen. 15 cent per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nuinmar. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz 4 fr per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als «ede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office 7e Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vr; i.-n onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Mijnheer de graaf van Ursel, de nieuwe gouverneur van West-Vlaanderen, was eer tijds, zooals inen weet, gouwgraaf van He negouwen. Hij hield er aan voor verdraag zaam door te gaan, onderhield de hoffelijkste betrekkingen met zijne politieke tegenstre vers en eeos weigerde hij vlakweg een feest bij te wonen, dat door een Comiteit van katholieke damen ingericht was. De ontevredenheid was overgroot bij het weldenkende volk Ten dien tijde was men onder het hoogmoedige en zich alles aanmatigend ministerie van M. De Burlet. En dewijl men in de Wetstraat aandrong, opdat M. van Ursel eene meer werkdadige houding aannemen zou, gaf hij het volgende antwoord Ik ben bier gekomen om bestuurzaken te maken en niet om politiek te doen. Dat is wel het beste dat kan zijn. Maar nu dat M. van Ursel zijn voetjes op het droog heeft in de grootste kloosterstad van 't land zou hij wellicht die overleveringen van eertijds niet vergeten Dat valt nog al aan te twijfelen. Eene nieuwe meeting toegewijd aan den Ingang van den priester in de gemeente scholen van Brussel heeft Vrijdag avond nogmaals pleats gehad. De volgende spre kers werden er toegejuicht: MM.Furnemon, Bon, Smets, Leken eu Emiel Féron. Deze laatste heeft aan de toehoorders herrinnerd, dat de oudei-s het recht hebben de ontslaging van het godsdienstig on derricht te geven zelfs gedurende het schooljaar,niettegenstaande het tegenoverg estelde gedacht nagenoeg overal aangenomen wordt. Zitting van 15 Februari 1901. In de bespreking der wet over de waag spelen heeft. M. Féron het volgende amen dement neêrgelegd. Een krediet van twee iniliioen wordt ter beschikking gesteld van de Regeering, opdat ze kunne bijdragen tot de uitvoering van de gezondheids- of verfraaiingswerken waartoe werd besloten in de steden en ge meenten die, ten gevolge van deze wet, in de onmogelijkheid zouden verkeeren de kosten, uit die werken voortspruitende, te betalen. De bijurage van de Regiering zal ge schieden door middel van toelagen aan de gemeenten. Echter zal de Regeering ook, in voorkomend geval, gatisch het krediet of een gedeelte daarvan kunnen aanwenden tot het oprichten van gebouwen of het uit voeren van werken die de natuurlijke rijk dommen van deze gemeenten waarde moeten doen krijgen. Een krediet van een millioen wordt ter beschikking gesteld van de Regeering ten einde haar toe te laten hulp te verleenen aan de gemeenten aie, ten gevolge van deze wet, in de onmogelijkheid zouden verkee ren hare jaarlijksclie lasten, in de begroo ting voorzien, te bestrijden. Deze kredieten zullen worden gedekt hetzy door middel van de overschotten der gewone begrooting, hetzij door middel eener uitgave van Schatkistbons, interest gevende en betaalbaar op een vervaltijd die niet bo ven vijfjaar mag gaan. Dit amendement werd verworpen met 76 stemmen tegen 17 en 10 onthoudingen. Onze Volksvertegenwoordiger M. E. Nolf geeft de reden zijner onthouding op als volgt De heer Nolf. Ik stemde niet voor het amendement van den heer Féron, omdat het mij niet ontvankelijk schijnt tijdens de huidige beraadslaging. Ik stemde niet tegen omdat ik niet wil dat mijne afkeurende stemming zou aanzien worden als eene weigering om de finan- cieele gevolgen in overweging te nemen welke de stemming der wet voor de betrok ken steden zal medeslepen. Indien later, bij de beraadslaging over de buitengewone begrooting, vragen van kre dieten werden ingediend, zou ik er voor stemmen zoo de werken, waarvoor die kre dieten moeten worden aangewend, van open baar nut zijn zooals die welke in 't arron dissement Yper onuitgevoerd blijven. Vergadering van 20 Februari 1901. De heer voorzitter. De heer Van- devenno richt de navolgende vraag tot den heer minister van openbare werken De landbouwers, die in de Leie vlas rotten, lijden elk jaar groote schade ten ge volge van de plotselinge daling van het waterpeil. Een deel der schade zou kunnen vermelen worden door de verhooging van 30 tot 40 centimeters van het gewoon peil tusschen de sluizen van Haarlebeke en Sint- Eloy-Vyve, van 15 April af tot 15 October. Zou de heer minister geene bevelen in dien zin willen geven? Zonder iemand te schaden, zou hij oenen van de voornaamste nijverheidstakken uit Vlaanderen eenen grooten dienst bewijzen. Ziehier de vraag vau heer Buyl, aan den minister van landbouw. De landbouwers der provincie West- Vlaanderen wenschen te weten of de heer minister van landbouw voornemens is, dit jaar, gedurende eeuigen tijd, de grenzen te openen voor het mager vee, komende uit Frankrijk Deukt de heer minister niet dat hij wel zou doen zich bij landbouwcomices en an dere landbouwvereenigingen in te lichten aangaande de zienswijze der belanghebben den over de voor- t.n nadeelen van den maatregel, waarvan sprake? Openbare zitting van Zaterdag 9 februari 1901. De zitting wordt ten 5 ure 10 m. geopend. Zijn tegenwoordig: MM. Colaert, Burge- meesier-VoorzitterBerghman en Fraeys schepeneu; Struye, Iwoins.Boone, Begerem, Fiers, Decaest<'cker, Vandenboogaerde, Van- derghote, D'nuvettere, Vandenpeereboom, Bouquet, raadsleden; M. Gorrissen, secre taris. Afwezig: M. Surmont. Het verslag der zitting ran 22 December, geene aanleiding gegeven hebbende tet eene opmerking wordt goedgekeurd dat der zit ting van 5 Januari 11. wordt neègelegd ter inzage der leden. Dagorde 1. Mededeelingen. M de Voorzitter geeft lezing van eenen brief van M. Albert Ruzette, zoon van wij len den Gouverneur, den Raad bedankende over het adres van deelneming gezonden aan Mev. de barones Ruzette. M. de Voorzitterdoet alsdan den tekst kennen van eenen brief van gelukwen- schingen, toegestuurd aan M. Hymans, be waarder van het Koninklijk Museum, te Brussel, schrijver van eene nieuwe studie in 't Duitsch over de steden Brugge en Yperen het College vraagt aan den schrijver of hij het inzicht heeft eene fransche vertaling van zijne brochuur uit te geven. In zijn antwoord aan het Stadsbestuur, breDgt M Hymans hulde aan de gewrochten van Alfons Vandenpeereboom, aan deze van MM. Butayeen De Deyne.die zijnetaak ver gemakkelijkt hebbeD. Hij kondigt de aan staande verschijning aan van den franschen tekst. Al. de Voorzitter stelt voor in te schrij ven voor 50 afdruksels. De Raad keurt dit voorstel goed. M. de Voorzitter zegt datM. Van de Mol, aan wien het College voorgesteld had deel te maken van de commissie der veemarkt, deze bediening aanvaardt. Hij zegt eindelijk dat het College beraad slaagd heeft op een voorstel van M. Iweins, strekkende om de Arme Meisjesstraat van naam te veranderen en deze voortaan den naam zal dragen va* Sinte Elisabethstraat. Hij denkt het nuttig er bij te voegen dat de wijzigingen van de benamingen der stra ten in de bevoegdheid van den Raad komen; dat de beslissing maar genomen is onder voorbehouding dezelve door den Raad te doen goedkeuren, wien het altijd zal toeko men, bij voorbeeld, den naam van eenen uit stekenden burger te geven aan een onzer openbare wegen. Volgt eene motie van M.. Iweins, die een politiemaatregel vraagt in de volgende be woordingen Ik begeer de aandacht van het College te roepen op eeneD toestand die talrijke klach ten verwekt. Gij hebt allen kunnen bestati- gen, mijnheeren, dat groepen arbeiders zon der werk, staanblijven bij het Vleeschhuis, aan den hoek der Rijselstraat of vóór de Halle, bij de brievenbus. De kooplieden van die omstreken klagen over de samenschollin- gen die niet alleen het verkeer belemmeren, maar bi-letten de koopwaren te zien. Er spruit daaruit voor de kooplieden eene groo te scbade. Ik verzoek dus het College te onderzoeken of het niet betaamde eene vaste plaats aan te duiden waar de arbeiders zonder werk zich zouden kunnen houden zonder hinder voor de andere bewoners, en zelfs de gele genheid behoudende eene broodwinning te vinden. Men zou hen kunnen den hoek van het Nienwwerh aanduiden als standplaats; maar men zou niet moeten dulden dat zij bij de brievenbus staan. Iedereen kan weten dat die mannen op hunne manier spreken en dat de personen van het andere geslacht, die ge noodzaakt zijn de brievenbus te nad -ren, dikwijls zouden kunnen gekwetst zijn door uitdrukkingen waarin de welvoegelij kheid meer of min gekwetst wordt. M de Voorzitter. Indien ik mij wel erhinner, dergelijk voorstel is eertijds ge daan geweestmen zou zelfs eene verwarm de zaal ter beschikking der werkeloozen ge- s'eld hebben; maar het was moeilijk de zaal te vinden en tot nu toe heeft men niet gedacht een gevolg aan dat ontwerp te moeten geven. De standplaats waarvan M. Iweinsspreekt zou reeds aangeduid zijn't is in de nabij heid der statie dat de arbeiders zonder werk zich zouden moeten bevinden, maar zij gaan er niet. M. Iweins. 'T is omdat zij dikwijls bezigheid vinden wanneer wagens naar de weegschaal komen; zij volgen dezelve tot aan het magazijn en doen zich alzoo aan nemen voor het lossen. Aan 't Nieuwwerk zouden zij die gelegen heid te werken niet verliezendaarenboven zouden zij bevrijd zijn tegen de guurheid van het weder. M. de Voorzitter. Wij zullen onder zoeken wat er zou te doen zijn. In alle geval ik beken dat er zwarigheid bestaat hen te laten staan vóór het Vleeschhuis, aan den Vijfhoek of bij de brievenbus. In andere steden ontmoet men die groepen niet, te Brussel heb ik er nooit gezien. M. Iweins. 't Is een plaatselijk ge bruik, maar men zou moeten zorgen dat het geene schade brengt aan andere inwoners M. D'Huveltere vraagt nieuws over een verzoekschrift van den Yperschen Rapid- Club betrekkelijk de inrichting van rij- wielkoersen in den loop van den toekomen den zomer. M. de Voorzitter. Wij meenden dit verzoekschrift op de dagorde te brengen der zitiing van zaterdag aanstaande. Ik kan u nochtans zeggen dat het college reeds over deze vraag beraadslaagd heeft en een gunstig advies uitgebracht heeft. Indien gij aan dringt, zouden wij de dringendheid kunnen verklaren. Gij erhinnert u nochtans dat ver leden jaar dergelijke vraag eene lange be spreking heeft uitgelokt. Wat mij aangaat, ik zie er geen bezwaar in de dringendheid te verklaren; de voorzitter der maatschappij heeft zelfs aangedrongen opdat de zaak niet zou aanslepen, oplat de inrichters van nu af hunne maatregelen zouden kunnen nemen maar wij hebben op de dagorde de kwestie der pensioenen die ook dringende is. Ik denk dat het zal beter zijn de vraag weskwestie te brengen op de dagorde van zaterdag aanstaande. Toestemming. M. De Caestecker Het schijnt dat het in 't slachthuis rnearmalea gebeurt dat de bascuul niet goed werkt eu dat zulks op dit oogenblik het geval is. Verscheidene keeren heeft men er aan gewerkt, maar na korten tijd is het mekanism opnieuw ontredderd. Uit dezen toestand spruiten somtijds aan zienlijke verliezen voor de kooplieden; ware er geen middel daaraan op eene aldoende wijze te verhelpen M. de Voorzitter. Ik. ben over eenige dagen naar het slachthuis geweest en men heeft mij de erhaaldelijke hinderpalen van het mekanismus der baskuul aangeduid Ik vraag mij echter af of die ongevallen niet voorkomen van den gedurigen doorgang der wagens. M. Decaestecker. Er zijn twee ingan gen men zou de tweede kunnen benuttigen 3g-H8i WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1901 | | pagina 1