I Het Normaal Onderwijs. Aardig Land! Het Aalmoesje. Over de afschaffing der spelen. Kamer van Volksvertegenwoordigers. Wettelijke besluiten. STADSNIEUWS. Plaatselijk. noch patent betalen, deden eene onmogelijke en ongehoorde mededinging aan wereldlijke nijverheid en handel; zij doden een teugel- looze propaganda om zich van de rijke vrou welijke erfgenamen meester te maken. Het klerikalism woog loodzwaar, met gansch zjjn gewicht op het persoonlijke, staatkun dige en sociale levenAlles scheen te wijken.... te bezwijken onder Roomens ijze ren vuist en klauw. Doch Spanje schijnt thans tot zijn zelf te willen komen herneemt zijn bewustzijn. Het overschoone en aangrijpende drama van Galdos, het geruchtmakend proces Ubao, de aankomst in Madrid van den graaf van Ca- serta, deze vertegenwoordiger van de ach- terkruipendste familie van Europa, deze medeplichtige van Karlitische kuiperijen en oorlogen, aan wiens zoon men de infante Maria de las Mercedes, prinses van Astu- ries, zuster van den Koning, ten huwelijk geeft, hebben het jonge, verstandige, kort om, het levende gedeelte van dit volk in doopslaap vervallen, wakker geschud en de antiklerikale beweging heeft zich met eene tot nu toe ongekende snelheid in al de pro vinciën uitgestrekt en verspreid. Wij zagen die beweging beginnen, zeg de over enkele dagen Sagastaniemand kan voorzien hoe zij eindigen zal Het plan van 't Staatsbestuur en 't is meesterlijk uitgevoerd wasvervanging van het officieel normaal onderwijs door het kongreganistisch onderwijs. In 1884 waren de normaalscholen goed ingericht, goed bevolkt. De klerikalen hebben sedert dien de helft dor normaalscholen voor onderwijzers af geschaft 7 op 14 en voor de onderwijzeros sen 7 op 13; maar de 14 gesloten Staats normaalscholen werden vervangen door 38 aangenomen scholen, 11 voor onderwijzers en 27 voor onderwijzeressen. En wat een echte schande is, dat is dat deze katholieke normaalscholen wettige di ploma's mogen afleveren en de jury bestaat uitsluitend uit professors van 't gesticht on der leiding van eenen weidenkenden school opziener, die wel mag kijken, maar niets te zeggen heeft. In de Staatsscholen is het on derwijzend personeel in minderheid, en de schoolopziener, die voorzit, heeft er stem recht mêe. Het bestuur schonk 149.394 frank voor studiebeurzen aan de aangenomen scholen en 48.637 frank aan de offlcieële scholen. Van 1890 tot 1894, om maar een voor beeld te nemen, leverden de eersten 1609 diploma's, de tweede 543 afzoo worden de gemeenten gedwongenzooals Yper reeds gediplomeerden der katholieke scholen te benoemen. Goliath. Wij lezen in De stad Kortrijk van 10 Februari 1901. Gedurende verscheidene dagen heeft de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordi gers zijnen kostelijken tijd verspild met de bespreking eener knoei wet op de spelen. Men heett lang en veel getwist over het punt te weten wat een kansspel of een zui ver kansspel is, terwijl de burgers bezwij ken onder de rechterlijke kosten, dat er langs alle kanten gemoord en gestolen wordt; dat de armen niet voldoend geholpen en on dersteund worden, dat ons kiesstelsel slecht blijft, dat het verplichtend onderwijs zich altijd laat wachten en dat het vraagstuk van den krijgsdienst onopgelost blijft. En bovendien is de klerikale meerderheid het daarover niet eens met het ministerie. Beiden willen eene wet op het spel; maar ze weten eigentlijk niet hoe ze die wet willen of zouden willen De socialisten reklameeren, omdat de rij ken te veel fortuin bezitten, en zij willen eene wet, die de rijken belet dit fortuin te verteeren. De liberalen van hunnen kant denken dat er nuttiger werk te verrichten is en dat de Kamer zich beter zou bezighouden met de oplossing van het zoo gewichtige vraagstuk der Zuivere Evenredige Vertegenwoordiging voor Provintieen Gemeente, door MM. Van- de Venne, Nolf en consorten voorgesteld; met de oplossing der militaire kwestie; het invoeren van een behoorlijk pensioen voorde werklieden van60jaar, of die vroe ger onbekwaam tot werken, enz., enz. Doch neen, dat willen de katholieken niet. Zij willen de verplichtende deugd, masr ver werpen het verplichtend onderwijszij wil len noch van spelen, noch geldloterijen, noch van andere tombola'smaar, zij behou den nochthans de schandigste loterij van al len, deze van menschenvleesch, waardoor de arm§ jongelingen alleen lijden, vermits de katholieke kasteelheeren hunne zoontjes vrijkoopen van den soldatendienst voor een belachelijk sommetje van 1600 frank 1 Men zou waarlijk beginnen gelooven dat alle gezond verstand uit België verbannen is. Aardig land, voorwaar; aardig land! Wij lezen in De Stad Kortrijk van 24 Feberuari 1901 het volgende artikel dat wij op alle punten goedkeuren Toen men vóór de Kamerkiezingen van 1900 de katholieken, 'k wil zeggen de kleri kalen hoorde boffen en stoffen op hunne pen sioenwet, men zou gezegd hebben dat zij van België een Luilekkerland zouden gemaakt hebben voor de werklieden. Wij zegden alsdan in De Stad Kortrijk dat de kaloten alleenlijk, met zoo te schreeu wen, voor doel hadden het werkvolk zand in de oogen te werpen, om zich eens te meer van hunne stem te verzekeren. En als naar gewoonte, alles wat wij ge zegd hebben, is gebeurd: Het pensioentje, aan eenige weinig talrijke ouderlingen be loofd, is eene kleine almoes van 9 centen daags, in plaats van één frank daags, gelijk de Liberalen het vragen en willen. Slechter nog: Terwijl men steeds overal bezig blijft met de lijsten op te maken der oudoilingen, die op de aalmoes van 65 frank 's jaars recht hebben, hooren wij langs alle kanten vragen wanneer, waar en op welk tijdstip de betaling van die 65 frank zal ge daan worden? Ziehier diesaangaande eenige inlichtingen welke doen nadenken: Wanneer de lijsten bepaald zullen opgemaakt zijn, door de ge meentebesturen, zullen zij aan de gouver- verneurs der provinciën gezonden worden, om, desnoods, in beroep te gaan tegen de be slissingen genomen door de arrondissements- commissiën der werkmanshuizen. Wanneer de noodige herzieningen gedaan zijn, door de bijzondere commissiën daartoe aangesteld, dan zullen de lijsten overhandigd worden aan den Minister van Werk en an dere dergelijke dingen, die alsdan de betalin gen zal doen uitvoeren door de tusschen- komst der Spaar- en Lijfrentkas, in de voor waarden, welke tot nu toe nog niet vastge steld zijn. Personen, die beweren goed ingelicht te wezen, beweren dat de Minister van Werk, baronske Surmont, klerikale senator voor Kortrijk-Yper, meer bekommerd is om het geld zoolang mogelijk in de kas van den Staat te houden, dan om de ware belangen der arme werklieden te verdedigenmen denkt zelfs te weten, dat hij op de eene of de andere manier het middel zoekt, om den dag der betalingen zoolang mogelijk tot eenen onbepaalien tijd te verschuiven. Op voorhand teekenen wij protest aan te gen deze manier van eene wet uit te voeren, die reeds uit haar eigen belachelijk en onvol doende is. Wij herhalen het hier eens te meer Wat wij, liberalen, willen en wat de arme werk lieden van zestig jaar oud moeten bekomen, dat is een levensdurend pensioen van 365 frank 's jaars, welk regelmatig betaald wordt op een tijdstip door de wet zelve be paald, hetzij eenmaal 's jaars, hetzij bij helft alle zes maanden, hetzij bij vierde gedeelten alle drie maanden. Dat en dat alleen is recht en redelijk dat alleen kan men rechtveerdig en in algemee- nen regel voldoende heeten. De wet op de officiëele aalmoesen van 65 frank 's jaars, zal nooit aan iets anders gelij ken, dan aan een plaaster op een houten been. De eenige toegelaten loterij De Kamer van volksvertegenwoordigers heeft de volkomene afschaffing der spelen van Oostende en van Spa gestemd. Zij heeft, iets dat nog min verstaanbaar is het volstrekt verbod gestemd voor iedereen zich openbaarlijk aan waagspelen over te leveren hoe klein de inzet ook zijn moge. Zij heeft de smaus-jas, het potje spel, het piket spel en andere spelen afgeschaft, na gedurende verscheidene zittingen besproken te hebben of dat waagspelen waren of spelen die met behendigheid en kans gemengd wa ren. Bespreking waardig van den Senaat van Domitianus, waar men redeneerde over de saus waarmede men de tarbot moest berei den. En binst dien tijd verwijst men voor altijd de erinrichting van het leger en van het ver plichtend onderwijs. Zonderling land: de deugd is er verplich tend maar het onderwijs niet. En het eenige spel dat toegelaten is, 't is eene loterij onder burgers om te weteu wie het vaderland zal moeten verdedigen en wie er van zal vrijgesteld worden, met deze bij gevoegde schande dat de armen alléén er hun vel zullen mogen bij verliezen terwijl de rij ken zich zullen vrijkoopen voor 1600 fran ken. f Zitting van 26 Februari 1901. Op de vraag door den heer Vande Venne tot den heer minister van openbare werken gericht en die luidde als volgt: De landbouwers, die in de Leie vlas rotten, lijden elk jaar groote schade ten ge volge van de plotselinge daling van het waterpeil. Een deel der schade zou kunnen vermeden worden door de verhooging van 30 tot 40 centimeters van het gewoon peil tusschen de sluizen van Haarlebeke en Sint- Eloy-Vyve, van 15 April af tot 15 October. Zou de heer minister geene bevelen in dien zin willen geven! Zoader iemand te schaden, zou hij eenen van de voornaamste nijverheidstakken uit Vlaanderen eenen grooten dienst bewijzen. De heer de Smet de Naeyer, minis ter van financiën en openbare werken, ant woordde 't Is niet bewezen dat de maatre gel, door den heer Van de Venne gevraagd, geen andere belangen kan schaden. Ik kan dus vooralsnu nog geen onderrichtingen ge ven in den zin zijner vraag; de zaak zal echter spoedig onderzocht worden. Op de volgende vraag gedaan door den heer Buyl aan den heer Minister van land bouw - De landbouwers der provincie West- Vlaanderen wenschen te weten of de heer minister van landbouw voornemens is, dit jaar, gedurende eenigen tijd, de grenzen te openen voor het mager vee, komende uit Frankrijk Denkt de heer minister niet dat hij wel zou doen zich bij laDdbouwcomices en an dere landbouwvereenigingen in te lichten aangaande de zienswijze der belanghebben den over de voor- en nadeelen van den maatregel, waarvan sprake? De heer van der Bruggen, minister van landbouw. In December 1900 werd in Frankrijk officieel vastgesteld dat 8,509 stallen in 86 departementen en 3,259 ge meenten van Frankrijk door het mond- en klauwzeer waren besmet. De inlichtingen de laatste die ons toe kwamen - bewijzen dat de toestand zeer erg is. Ook kunnen wij op dit oogenblik onmogelijk voorzien wanneer het verbod om fransch vee in België in te voeren zelfs tij delijk zal kunnen ingetrokken worden. De landbouwvereenigingen raadplegen zou derhalve noch tijdig noch nuttig zijn. In 1899 en 1900 hebben verschillende ver- eenigingen van dit gedeelte des lands, dat inzonderheid belang heeft bij het invoeren van fransch vee, zooals de landbouwkringen van Veurne en Diksmuide, verzet aangetee- kend bij mijn departement tegen het tijde lijk intrekken van bewust verbod. De heer Ernest Nolf, volksvertegen woordiger voor het arrondissement Yper, richt de volgende vraag tot den heer mi nister van binnenlandsche zaken en open baar onderwijs Hoe komt het dat zekere gemeenten van West-Vlaanderen in 't arrondissement Yper mogen nalaten hunne rekeningen en begroo- I tingen bekend te maken op de wijze en binnen den tijd voorzien bij artikel 140 der gemeentewet Welke maatregelen denkt de heer minis ter te nemen om dat misbruik uit te roeien? Moniteur van 20 Februari 1901 Bij koninklijk besluit van 7 Februari 1901 is de gemeenteraad van Poperinghe bemach tigd eeue taks te ontvangen op de eigendom men die langs de te verbeteren landbouwwe- gen gelegen zijn. Deze van Neerwaesten, eene taks op de honden. Een Koninklijk besluit van 7sten Fe bruari 1901, bemachtigt de Gemeenteraad van Waasten eene leening aan te gaan van 150,000 fr. Moniteur van 26 Februari 1901. Koninklijke besluiten van 21 Februari benoemen M. A. M. G. de Necker (1) vrederechter van het kanton Meesea, in dezelfde hoeda nigheid te Diksmude. M. D. B. J. J, Mceus, advokaat bijgevoeg de rechter, bij het vredegerecht te Meesen. Moniteur van 27 Februari 1901. Bij koninklijk besluit van 18 Februari 1901, is de werkmans decoratie van 2" klas verleend aan M. Doom Constantin, geboren in 1825, hoefsmid, te Voormezeele. Onze wegen en straten te lande. Onder den titel goed nieuws voor den buitenschrijft het Nieuwsblad, in zijn laatste Nr. een artikel, uit welk wij het vol gende knippen: »Wij vernemen met geuoe- gen dat onze stedelijke raad van zin is, op verschillige punten vaD Yper-buiten, de zandstraten (leest modder an slijkstraten) in kiezel te leggen. Men zegt dat er daar omtrent 9 kilometers weg op die wyza zou aangelegd worden. Onze klerikale regeering heeft zoo dikwijl» de buitenburgers met beloften gepaaid, dat zij daar niet meer aan gelooven. Indien het ditmaal waar is wat het Nieuwsblad met uitgelatene vreugd aankondigt het is niet voor tijd. In geene stad van gansch Vlaanderen mis schien, zijn de straten te lande zoo verwaar loosd en slechter onderhouden dan die van Yper buiten. Sommige raadsleden van vrggezeg, heb ben er meermalen reeds schande over ge sproken in de openbare zittingen van onzen gemeenteraad. Zoo is het dat M. D'huvettere, den Burge meester en de schepenen jaren lang, heeft moeten lastig vallen om de verbetering van de straat in het zoo genaamd Paddegat te verkrijgen. Wanneer eenige dagen voor de laatste kie- zing, er sprake is geweest in den gemeente raad van eene laan of boulevard van 20 me ters breedte te maken, aan den noordkant van het Minneplein, een geldverkwistend en nutteloos werk, heeft het raadslid M. De- caestecker die daarover geen voldoenden uit leg bekwam, zeer wel gedaan daar tegen te stemmen. Op dit punt had eene hevige woordenwis seling plaats tusschen M. Colaert en M. D'huvettere. Dit raadslid verweet den Burge meester met veel grond van waarheid, dat hij de buurtwegen verwaarloosde ten v'oor- deele van de stad, hoewel de buitenlieden even gelijke lasten betalen zonder dezolfde voordeelen te genieten van de andere inwo ners. M. D huvettere tiad in bijzonderheden no pens den slechten staat van de landelijke wegen en straten van Yper, en hij sprak onder andere van de Pannestraat die sedert jaren in een erbarmelijken en ongebruikba- ren staat ligt. Voorzitter Colaert, daarop antwoordende, zegde dat, zoodra de gemeente Voormezeele aan het gedeelte derzelfde straat op haar grondgebied ging beginnen, de stad alsdan ,de Neckere is de schoonbroeder van M. René Colaert, M. Debosschere, vrederech ter Rousbrugge, vraagt sedert 2G jaren da «laat* van Diksmude, maar hij is........ liberaal.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1901 | | pagina 2