VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Orgaan der Liberale verbintenis van Yper en het Arrondissement. «EENDRACHT MAAKT MACHT.» Vijftien de jaar Zaterdag 23" Maart 1901. Nummer 12. Zij zitten nog niet weinig in de Raas! Z. A. S. en E. V. Kamer van Volksvertegenwoordigers. Leugen en laster. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den bulten. 2.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50 Per 3 maanden 1 fr. Annoncen: 15 cent per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht allo hoogenaamdo artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij i m onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Ge weet dat de lagere geestelijken een opslag van ongeveer 800,000 franken beko men hebben. Wij gingen zeggen: Nu, dat ze er wel mêe varen Maar 't zijn zij niet die er wel mêe varen, 't is de katholieke Hoogeschool van Leuven die 't vet zal opstrijkenwant de bisschop pen hebben aan al |de priesters eenen om zendbrief gezonden verleden jaar, om hen te verwittigen dat zij nu verplicht zijn jaar lijks, 't zij inesne, 't zij in vier stortingen, elk 100 frank af te staan ten voordeele van de klerikale Universiteit. Dus moet de vermeerdering van jaarwed de uit onzen zak dienen om onrechtsstreeksch de Universiteit van Leuven te subsidieeren I Dit is wel het toppunt van onbeschaamd heid en van behendige aftroggelarij met een! Ge moet niet denken, omdat er nu kwes tie is van opslag dat do katholieke geeste lijkheid zoo armtjes in ons land bedeeld wordt. in 1884, als de klerikalen aan 't bewind kwamen, beliep het budget van den katho lieken eeredienst tot bijna 5 millioenen. Met de vermeerdering beloopt het nu reeds 6 1/2 millioen. Sedert 1884 zijn er 400 plaatsen van on derpastoor bijgekomen,'de.meeste al zooveel noodig als 't vijfde wiel van een wagen Men geeft aan de provinciën, gemeenten en kerkfabrieken voor gebouwen, dienende voor den katholieken godsdienst en voor de meubeleering der kerken, bijna een half millioen meer uit dan in 1885. Maar dat is niet de eenige kaas waarin de geestelijkheid zit. Gij moet dan ook nog in de begrooting van oorlog gaan kijken, [naar de almoezeniers, enz... De jaarwedde der aalmoezeniers stond, onder het liberaal bestuur, op de begrooting van eerediensten, waar hare plaats eigenlijk is. Nu moet ge die elders gaan zoeken: ge weet wel, de menschen vallen daar dan alzoo niet over. Onder 't liberaal ministerie waren er in 't leger 32 almoezeniers en aangenomen pries ters; nu is dit getal tot 46 geklommen. Do jaarwedden zijn nu van 30,000 fran ken tot 53,000 franken gestegen. Daar is bijvoorbeeld de aalmoezenier van de mili taire school die 2,300 frank trekt om 50 missen per jaar te lezen; hij kan het er voor doen? De almoezenier van de Cadettenschool trekt 3000 frank per jaarl En de almoeze- zeniers hebben eene bijzondere vergoeding bij degroote manoeuvers, enz Dan is er nog 55,000 frank te rekenen voor 61 zusters in de militaire hospitalen. In 't budget van oorlog vinden wij ook de oprichting vermeld van eene nieuwe kerk te Beverloo, zij kost maar 600,000 frank; leg ze mij daar En dan is er nog een derde kaas voor de geestelijkheid: do begrooting van het on derwijs, Daar zijn geestelijke schoolopzieners, aan 3,300 frank en geestelijke hoofdinspecteurs aan 4,200 frank om eens per jaar den cate chismus te gaan opvragen, die de onder wijzers en onderwijzeressen alle dagen gra tis voor niet moeten aanleeren. Dat kost maar de bagatel van lli,200 fr. per jaar. De Staat komt'voor 20,000 frank tusschen in de kosten voor het onderwijs van den catechismus,5 waar dio aangeleerd wordt door priesters ofthunne afgevaardigden, als kwezels, stoelkenszetters, klokkenluiders en dergelijke. 13 professors van godsdienst in do nor maalscholen trekken 26,000 franken. In de middelbare scholen en atheneums trekken zij 170,000 franken. Dan geeft de Staat nog 2 1/2 millioen sub sidie aan de bisschoppelijke normaalscho len, vrije scholen, katholieke bewa trscbolen en adultenscholen. En de gemeenten en de provintien geven ook een ruim aandeel voor hetzelfde doel, samen wel 5 millioen. Nog niet al De provintien moeten de uitgaven belalen voor de hoofdkerken, de bisschoppelijke pa leizen, de seminarien. Dat kost, in ronde cijfers, 700,000 fr. per jaar, En ook de ge meenten moeten tusschenkomen om het kort te dekken van de inkomsten der kerkfa brieken enz.; dat komt op meer dan 1 1/2 millioen per jaar. Bijgevolg trekt de geestelijkheid in één jaar, in ronde cijfers: Op 't budget der eerediensten fr. 6,500,000 van oorlog 700,000 van onderwijs 5.000,000 Van de Provinciën 700,000 Gemeenten 1,500,000 te zamen meer dan 14 (veeetien) millioen. Van de kloosters en hunne kolossale rijk dommen zullen wij niet spreken, daar zoudt ge nog meer uwe handen van samen slaan Goliath. Wij ontvangen, met verzoek van overneming de volgende dagorde Wij nemen ze met zooveel te meer genoegen over, dat wij ook werken tot de verwezenlijking dezer twee groote en billijke hervormingen: Het Z. A. S. en de E. V. DAGORDE De 1235 leden van den liberalen Werkmanskring Vooruitgang door 't Werk van Aalst, heden 10 Maart 1901, in algemeeue vergadering bij eengeroepen in hun lokaal Con cordia Schoolstraat, beslissen met eenparige stemmen Geene wijziging te brengen aan liet politiek programma van den Kring, waarin Z. A. S. en E. V. in alle kiezingen is ingeschreven Beslissen den strijd voor deze twee hervormingen eraan te vangen en verklaren zich solidair met alle volksmannen die voor Z. A. S. en E. V. in het strijdperk treden; Drukken den wensch uit alle libe rale Kringen zich bij de beweging ten voordeele dezer hervormingen te zien aansluiten, Beslissen den kamp voort te zetten tot de volledige verovering der ge lijkheid voor alle Belgen door Z. A. S. en de gelijkheid aller partijen door E. V. En verzoeken de liberale Senators en Volksvertegenwoordigers voor den triomf dier volksrechten in de bres te springen. Zitting van Dinsdag 19 Maart 1901. In de bespreking over de verhooging der jaarwedde van de briefdragers worden drie dagorden voorgesteld. De eerste uitgaande van den Heer Del- bastée luidde als volgt - De Kamer, van oordeel zijnde, dat de brievenbestellers de rechten moeten genie ten die door de artikelen 19 en 20 der Grond wet aan al de burgers zijn gewaarborgd en overwegende dat de toestand dier belang wekkende bedienden moet worden verbe terd, gaat over tot de dagorde. De tweede, voorgesteld door den Heer Giroul, luidt - De Kamer, vertrouwen stellende in de welwillendheid van den heer minister van spoorwegen, posterijen en telegrafen ten opzichte van de brievenbestellers en reke nende op zijne gevoelens van billijkheid om op de begrooting van 1901 kredieten uit te trekken, ten einde de bezoldiging van de brievenbestellers te verhoogen, gaat over tot het dagorde. Eindelijk de heer Woeste stelt de een voudige dagorde voor. Volgens het regle ment, moet laatstgemelde den voorrang hebben. De Eenvoudige dagorde, 't is te zeggen alle weigering van verhooging voor de brie- vendragers, wordt aangenomen met 58 stemmen tegen 34 en 2 onthoudingen. De klerikale Volksvertegenwoordigers Colaert en Van Merris stemmen voor de dagorde Woeste. De heer E. Nolf, liberale volksvertegen woordiger stem er tegen. In dezelfde zitting wordt door M. Buyl de volgende vraag gesteld in 't vlaamsch - De inwoners van Diksmuide en omlig gende klagen over de gebrekkige regeling der treinen, die loopen tusschen Diksmuide en Veurne. - Zoo, bij voorbeeld, de trein die uit Diks muide vertrekt, 's morgens te 7 uren 15 mi nuten, komt te Veurne aan te 7 uren 42 mi nuten, dat is te zeggen drie kwart na de opening der markt gedurende het Zomer seizoen en 10 minuten te laat om aanslui ting te geven met den trein voor Loo en omstreken. Aan dien toestand zou, althans gedu- durcnde den zomer, verbetering kunnen worden toegebracht. Trouwens, gedurende drie maanden van het jaar, loopt een lichte trein tusschen Adinkerke en Diksmuide om aansluiting te geven met den rechtstreekschen trein Brus- sel-Nieuwpoort Baden. Deze trein vertrekt 's avonds rond 20 uur uit Adinkorko en is orn 20 uren 1/2 te Diksmuide. Hij vertrekt terug naar Veurne, zonder reizigers, daar er reeds twee andere trei nen in die richting loopen, de eene ?om 20 uren 6 minuten en de andere om 21 uren 40 minuten. 's Morgens komt die lichte trein terug uit Veurne rond 8 uren. Indien hij in Diks muide bleef vernachten of 's morgens vroeg uit Veurne terug kwam, om rond 5 1|2 ure uit Diksmuide naar Veurne te vertrekken, opdat hij aansluiting geve met den trein van Loo en omstreken, zouden de reizigers niet meer verplicht zijn daags te voren uit Diksmuide te vertrekken om in tijds te kun nen zijn op de markt te Veurne, en tevens nog vroeg genoeg te Adinkerke aankomen om rond 8 uren naar Diksmuide terug te keeren. Denkt de heer minister niet, dat onze vraag des te meer zou dienen ingewilligd te worden, daar zij geene inrichting van nieu we treinen zou vereischen en geene kosten aan den Staat zou veroorzaken In zijn Nr van 16 Maart, om M. Nolf, onzen liberalen Volksvertegenwoordiger ha telijk te maken bij zijne lichtgeloovige le zers, geeft het Nieuwsblad een artikel dat alles behalve de waarheid bevat en hem doet doorgaan voor een verdediger der anar chisten, omdat hij in de Kamer verklaard heeft dat hijware hij in de zitting tegen woordig geweest, ten voordeele der kwijt schelding zou gestemd hebben. Ziehier overigens het bewuste artikel. - M. Nolf. 't Is van den liberalen volksvertegenwoor diger van Yper dat wij willen spreken. Hij en had in de Kamer niet kunnen zijn toen er gestemd werd over do kwijtschelding van den anarchist Moineau en C">. De volgende zitting kwam hij af. 't Spijt mij, zei hij, dat ik afwezig waswant in dit geval, zou ik de kwijtschelding, 't is te zeggen de vrijstelling van MoiDeau, versteenden anar chist, smijter van dynamietbommen, gestemd hebben. Dus, al de liberale volksvertegenwoor - digers van West-Vlaanderen, mogen, onder dit oogpunt, op denzelfden voet gesteld wor den: MM. Termoto, Vandevonne, Nolf en Buyl, natuurlijk. 't Zijn al mouwvagers der socialisten, en mannen die toonen dat zij de noodwendig heden van een landbestier niet verstaan. Immers zij willen volledige eerherstelling verleenen aan eenen gast, die weigert ge nade te vragen en die het niet weg en steekt dat hij nog altijd met dezelfde gedachten bezield is. 't Land zou verre gebracht worden met zulke knapen aan 't hoofd. (Gazette van Brugge). M. Nolf, die juist geene kat is om zon der handschoenen te grijpen, heeft aan de Redactie van 't Nieuwsblad den volgenden brief gestuurd M. de Uitgever van het Nieuwsblad van Yper. In uw nummer van 16 dezer doet gij mij de eer aan u bezig te houden met de verklaring die ik in de Kamer gedaan heb ter gelegenheid der stemming voor do kwijt scheiding. HET WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1901 | | pagina 1