TAS IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Orgaan der Liberale verbintenis van Yper en het Arrondissement. ((EENDRACHT MAAKT MACHT.» Liberale linkerzijden Vijftiende jaar Zaterdag 30" Maart 1901. Nummer 13. Vernieling van het Lager Onderwijs. De Abt Benard. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor dea bulten. 2 50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr 50 Per 3 maanden 1 fr. Annoncen; 15 cent per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 ft*, per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Alle beriehten van verkoopingeu of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als- Mede die voor het buitenland worden ontvangen door don Office de Puhlicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht allo hoogenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij un onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Vernieling van 't officieel onderwijs, rechtstreeksche of onrechtstreeksche ver vanging der gemeenteschool door de katho lieke school en waar de gemeentebesturen de hand aan het verdelgingswerk der katho lieke ministers niet wilden leenen: vermin dering der toelagen en voorbereiding van 't personeel bijna uitsluitend door de private, klerikale normaalscholendat zijn de mid delen door onze meesters gebruikt om het onderwijs te vernederen en ten gronde te brengen. De aanvallen tegen de offlciëele school zijn in geen boekdeel te vertellen zij zijn te talrijk. Sommen wij de voornaamste punten op: 1500 onderwijzers en onderwijzeressen werden in beschikbaarheid gesteld ten ge volge van de sluiting der school of der klasse 833 lagere scholen werden gesloten. 185 bewaarscholen 1225 adultenscholen In 275 gemeenten bestaat er geen gemeen teschool meer, in vele andere sterft het officieel onderwijs uit en de dag der sluiting is nakend. Er werden dus 2243 offlciëele scholen af geschaft, maar ziehier de keerzijde. 1359 vrije scholen werden aangenomen met een pcrsonneel van 3022 onderwijzers en onderwijzeressen. 833 katholieke privaatscholen met 2411 onderwijzers en onderwijzeressen worden gesubsidieerd door den Staat. Deze katholieke scholen tellen 276,904 leerlingen en krijgen jaarlijks uit de kas van den Staat 2,250,000 franken buiten de toelagen van provinciën en steden dus ver scheidene millioenen om katholieke kiezers te vormen, terwijl de liberale gemeente besturen die hunne onzijdige scholen willen behouden, hunne subsidien grootendeels za gen verminderenGoliath. ■uKJunaxjanOBogieB Nog een die er genoeg van heeft. De abt Alfons Renard, vermaarde belgi- sche delstofkundige, leeraar bij de Hoogo- school van Gent, heeft afgebroken met de Kerk en den ongehuwden staat. Het oud- lid van het Gezelschap van Jezus, na den Kardinaal aartsbisschop van Meche- len verwittigd te hebben, is den 21 dezer getrouwd met Mej. Henrica Van Gobbel- schroy, gewezen gemeente-onderwijzeres, eene verstandige en vastberadene vrouw. De naam van den abt Renard wordt ge voegd bij de reeds larige lijst van dezen en zij zijn talrijk die den moed hebben als eerlijke lieden te bandelen in plaats van achijnheiliglijk in eene kerk te blijven wel ker geloof zij niet moer deelden, M. Renard, die geleerde, die eere doet aan zijn land, heeft ook erkend dat het onmogelijk was het geloof en de Rede te vereecigen. Zoon van werklieden, de abt Renard is het kind zijner werken. Geboren den 28 Sep tember 1842 te Ronsse, begon hij zijne loop baan aan den ouderdom van 14 jaren, als bediende in eene fabriek van weefsels. Op 16 jarigen ouderdom begon hij zijne weten schappelijke studiën in hst bisschoppelijk Collegie van Ronsse, welks overste eene stu diebeurs beloofd had aan de behoeftige ou ders; die studiebeurs werd nooit gegeven. Hij verliet Ronsse in 1860 om zijne stu diën voort te zetten in een college van Je zuïeten in 1864 trad hij in de orde der Je zuïeten, waarvan hij gedurende twintig ja ren lid bleef. Na zich uiet letterkundige en wijsgeerige studiën te hebben bezig gehouden, ving de abt Renard de wetenschap der delfstoffen aan. Op 37jarigen ouderdom begaf hij zich naar de Hoogeschool van Weenen om zich toe te leggen op de scheikunde. Hij is eere doctor der Hoogescholen van Edimbourg, vanBologneen van Dublin. Hij is lid van de koninklijke Academie van België en van den bestuurraad der koninklijke bibliotheek, alsook van dezen van het Muzeüm vau na tuurlijke geschiedenis. Sedert 1888 bekleedt hij in de hoogeschool van Gent den leerstoel van delfstof-en aardkunde, welken de re geering hem toevertrouwd heeft. De abt Renard is een geleerde waarop België mag roemen. Over eenige dagen, schrijvende aan een zijner vriend om hem het besluit aan te kon digen dat hij genomen had de Kerk te ver laten en te trouwen, zei de abt Renard Eene nieuwe ingeving verlevendigt de verslandengedachten die eeuwen lang de gewetens bestuurd hebbenmaken plaats voor een b^eed en waar begrip der wezenlijkheid. De wetenschap gaat vooruit en elk harer veroveringen is een beslissenden slag aan het bovennatuur- lijke toegebracht. Ik eisch, wal laat ze- her,maar uit al de kracht van mijn ge- weten van eerlijk man, mijn recht we- der tot de vrijheidIndien mijn be- sluit uwe bewondering niet heeftik ben verzekerd dat lusschen den niet geloo- vende priester en den man die rechtzin- nig wil zijn, uwe achting niet aarzelen zal. De wetenschap komt niet overeen met het geloof, die de loochening is der wetenschap. Plaats voor de Rede. VERKLARING den Senaat en der Kamer van V olksvertegen woordigers 21 December 1900. Overwegende dat het gelijkvormig is aan dea wensch uitgedrukt door al de liberalen van het land en gunstig aan de wedersamen- stelling van het liberalism dat de liberale Linkerzijden van den Senaat en der Kamer overeenkomen over een programma van handeling en tegenstelling met inzicht van het land te verlossen van de klerikale over- heerschmg, nadeelig aan al de volkeren die dezelve onderstaan hebben, Hebben de liberale senators en volksver tegenwoordigers het volgende programma vastgesteld 1Herinrichting van het Onderwijs. Het verplichtend onderwijs is eene poli tieke en maatschappelijke noodzakelijkheid, daarenboven noodweudig voor het uitbrei den der nationale voortbrengst en rijkdom al de burgeis mouten eene zekeio hoeveel heid kennissen bekomen dat het onderwijs der volwassenen voor zending heeft te be waren en te vermeerderen. Het openbaar onderwijs in alle graden moet vrijgelaten worden van allen invloed tot eene geloofsbelijdenis ibehoorende. Het moet uitsluitelijk afhangen van de burgerlijke macht. Er is reden om alle maatregelen, strek kende om de scholen tot eene geloofsbelijde nis behoorende, af te schaffen. II. Herinrichting der nationale verdediging. Niemand kan zich ten prijze van geld vrijkoopen van den burgerplicht mede te werken tot de nationale verdediging. Die plicht moet den jjburgers maar aange rekend zijn dan in de stipt noodige voorzorg. De plaatsvervanging, in al de andere lan den afgeschaft, moeten uit onze wetten ver dwijnen. De hervorming onzer militairednstellingen moet strekken tot de (inrichting van een leger, bekwaam om dejverdediging van het land te verzekeren en gelicht,rjvolgens een grondregel van rechtvaardigheid, in al de klassenjjder samenleving. III. Kieshervorming. De liberale Linkerzijden achten dat er re den is om gelijktijdig de verwezenlijking door te zetten van het grondbeginsel der politieke vrijheid door de afschaffing van het meervoudig stemrecht en de verwezenlijking der evenredige vertegenwoordiging in al de graden van het kiesrecht, in de Grondwet en in de kieswetten. Het meervoudig voorrecht is eene bron van talloos bedrog, dat onmogelijk is te verijdelen en dat aan de klerikale partij eene onwettige meerderheid verzekert. De juistste evenredige vertegenwoordiging mogelijk moet aanzien worden, vooral onder het stelsel van het algemeen stemrecht, als een maatregel van billijke en rechtvaardige inrichting van het kiesstelsel. Om den nauwen band te verzekeren tus- schen het algemeen stemrecht en de even redige vertegenwoordiging en om de vrijheid der stemmen te verzekeren der leden die het algemeen stemrecht willen afhankelijk maken van de evenredige vertegenwoordi ging, zal de groep, als zulks het geval is, vragen dat, tijdens de bespreking der kies- hervormingen, de eerste stemming berust op het vraagstuk der evenredige vertegenwoor diging. Da Linkerzijden, een doel van eendracht en gemeenzame handeling betrachtende, en begeerende de strijdigheid van gevoelens te eerbiedigen welke de toekomst zal kunnen verdrijven, voorbehouden de vrijheid van deze hunner leden die de zienswijze der meerderheid niet deehn en gelooven zich niet te kunnen hereenigen aan een kiesstel sel dat alléén berust op het zuiver algemeen stemrecht. In geval van grondwettelijke herziening, is er reden om de herinrichting van den Se naat voort te zetten, zoodat het gezag der beraadslagingen en der beslissingen van deze vergadering versterkt worde. IV. Strijd tegen de doode hand. De aanzienlijke vermeerdering der roeren de en onroerende rijkdommen der kloosters vergt wettelijke maatregelen geschikt om de uitbreiding der klerikale doode hand te gen te houden. V. Maatregelen met inzicht der verbetering van het lot der wer kende klassen. De stoffelijke en zedelijke! verbetering van het lot der werklieden is altijd eene der hoogst noodige bedoelingen geweest der li berale politiek en moet thans, meer dan ooit, het voorwerp harer pogingen zijn. Het liberalism betracht, door de uitbrei ding van het onderwijs en der opvoediDg onder al huune vormen en door de maat schappelijke wetgeving die het meest be kwaam is om Jden toestand der werklieden te verbeteren, de eendracht der klassen en de inrichting eener] vreedzame, vooruitstre vende en verlichte'demokratie. Leon d'Andrimontsenator van Verviers. Jules Audent, senator van Charleroi-Thuin. Beauduin, afgevaardigde van Leuven. E. Bergmann,. senator van.Mechelen-Turn- hout. Em. Bertaux, afgevaardigde van Charleroi. Ch. Boèyé, senator van Dendermonde-Sint- Nikolaas. E. Braun, afgevaardigde van Gent-Eecloo. Brulè, senator vanNijvel. A. Buyl, afgevaardigde van Veurne-Dix- mude-Oostende. Félix Cambier, afgev. van Gent-Eecloo. Ch. Clément, senator van Luik. Crombez, afgevaardigde van Doornik-Ath. Vital De Coster, senator van Brabant. Eug. De Gorge, senator van Brussel. ADe Lanier, senator van Brugge. E. Delannoy, senator van Brabant. Fr. Delvaux. afgevaardigde van Antwerpen. Emile De Mot, senator van Brussel. Vital Deridder, senator van Kortrijk-Yper. J. Devigne, afgevaardigde van Gent-Eecloo. Ad Devos, senator van Gent-Eecloo. Dufrane-Friari, afgevaardigd! van Mons. Emile Dupont, senator van Luik. Emile Feron, afgevaardigde van Brussel. A. Février, senator van Naman-Dinant- Philippeville. F. Février, senator van Charleroi-Thuin. Th. Finet, senator van Luxemburg. A. Fléchet, senator van Luik. E. Frangois, afgevaardigde van Arlon-Mar- che-Bastogne. J. Giroulafgevaard. van Hoei-Borgworm. Goblet df Alviella, senator van Brabant. E. Hambursin, afgevaardigde van Namen. Prosper Hanrez, senator van Brussel. Henricol, senator van Brabant. AHouzeau de Lehaie, senator van Char leroi-Thuin. E. Huet, senator van Doornik-Ath. Louis Huysmans, afgevaard. van Brussel. Paul Hymans, afgevaardigde van Brussel. Paul Janson, afgevaardigde van Brussel. L. Jourez, afgevaardigde van Nijvel. Ch. de Kerckhove de Denterghem, senator van Henegouwen. H. Lejeune- Vincent, senator van de pro vincie Luik. Léon Lepage, afgevaardigde van Brussel. de Lhoueux, senator van Hoei-Borgworm. C. Liefmans, afgevaardigde van Audenaerde. H. Lippens, senator van Gent-Eecloo. Georges Lorand, afgevaardigde van Neuf- chat6au-Virton. Monteflore Levi, senator van Luik. Mullendorff, afgevaardigde van Verviers. X. Neujean, afgevaardigde van Luik. Ernest Nolf, afgevaardigde van Yper. Ouverieaux, afgevaard. van Doornik-Ath. Paternoster, afgevaardigde van Zoningen» -j- A- iaara-ag&WHBg HET WEEKBLAD DER VAN mm

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1901 | | pagina 1