TAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- Handels- en Annoncenblad. Orgaan der Liberale verbintenis van Yper en het Arrondissement. «EENDRACHT MAAKT MACHT.» Vijftiende jaar Zaterdag 20" April 1901. Nummer 16. Het nieuw voorstel van vergunningsrecht Kiesgerecht. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor dea buiten. 2.50 ft", voor stad. Per 0 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden 1 fr. Annoncen: 15 cent per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vri; onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. besproken in den Brouwersbond. Het gedacht onzer Senatoren en Volksvertegen woordigers De algemeene Vereeniging der brouwers van het arrondissement Yper heeft Zaterdag namiddag, ten 2 ure, eene vergadering ge houden in haar lokaal het Café Cosmo polite, Vandenpeereboomplaats, tot dewelke zij de Senatoren en Volksvertegenwoordigers van Yper uitgenoodigd had. Deze vergadering was voorgezeten door M. Amand Donck-Tyberghein, brouwer te Yper. Een merkelijk getal der brouwers van het arrondissement woonde dezelve bij De heeren Senatoren Iweins en De Ridder en M. Nolf, volksvertegenwoordiger, wor den binnengeleid. M. Cantillon, onpasselijk, heeft zich doen verontschuldigen. De Voorzitter bedankt de Senators en Volksvertegenwoordiger de uitnoodiging be antwoord te hebben en alzoo te hebben ge toond welk belang zij stellen in eene der bijzonderste nijverheden van het arrondisse- meSt. Hij toont de noodlottige uitwerksels die de aanneming van het ontwerp de Smet de Naeyer zou hebben voor de brouwers van het arrondissement, dezenj verplicht zijnde door de noodzakelijkheid der mede dinging eigenaars te zijn van het meerendeel der herbergen. Hij verzoekt de Senators en Volksverte genwoordigers de brouwers te ondersteu nen in de verdediging hunner wettige be langen. (Toejuichingen). Hij geeft het woord aan den Secretaris om lezing te geven van de verslagen der vorige zittingen, de dagorde bevattende van M. Boone, brouwer te Yperen, alsook de wenschen met eenparigheid door de Veree niging gestemd. Dagorde van M. Boone. De Vereeniging der Brouwers van het arrondissement Yper, in algemeene verga dering vereenigd van 6 April 1901 Overwegende dat het wetsontwerp neer gelegd door de regeering niet voor gevolg zal hebben de plaag van het alcoolism tegen te houden Overwegende dat gezegd ontwerp ernstig de belangen kwetst der brouwers eigenaars Overwegende dat de brouwer eigenaar niet verantwoordelijk kan gesteld worden voor de daden van zijnen huurder Overwegende van eenen anderen kant dat het hatelijk ware de herbergiers te onder werpen aan de huiszoekingen der schatkist- beambten huiszoekingen die de verbeuring zou kunnen teweegbrengen van de meubelen aan derde personen behoorende Protesteert krachtdadig tegen het ont werp der regeering en beslist alle middelen die in hare macht zijn te gebruiken om eene wetgeving te bekomen die de belangen der brouwersnijverheid krachtig beschermt. Wenschen der Vereeniging. De Vereeniging der Brouwers van het arrondissement Yper in algemeens verga dering vereenigd den 13 April 1901, beslist te vragen 1° De afschaffing van het vergunnings recht en zijne vervanging door eene ver hooging van accijnsenrechten op de ver vaardiging van den alcool 2° De stichting van een openingstaks voor alle slijterij van sterke of gegiste dranken. 3° Het verbod eene nieuwe slijterij te openen in te kleine lokalen. M. De Ridder, liberale senator, vestigt de aandacht der Vereeniging op het wets ontwerp neergelpgd door de heeren Maen hout en consoorten, dat dank aan zijn gun- stigen schijn een goed onthaal zou kunnen bekomen Lebben bij eenige brouwers. Spre ker verwondert er zich over, want bij het nazien van dit ontwerp bemerkt bij dat zijne aanneming ernstige gevolgen zou me deslepen, zoowel voor de brouwers als voor de slijters. Het artikel 3 van dat ontwerp zegt in derdaad: Het bedrag van het algemeen pa tentrecht is vastgesteld als volgt 1° In de gemeenten van 60.000 inwoners en meer, minimum 73 frank 2° in de gemeenten van 30.000 inwoners tot 60.000 niet inbegrepen, 65 frank S° in de gemeenten van 15.000 inwoners niet inbegrepen, 38 frank; 4° In de gemeenten van 5.000 inwoners tot 15.000 niet inbegrepen, 38 frank. 5° in de gemeenten van min dan 5.000 inwoners, 27 fr. Slijterijen van sterke en andera dranken worden, naar gelang van de belangrijkheid van haren verkoop,gerangschikt volgens het tarief B der patenten, dat aan de wet van 21 mei 1819 is toegevoegd (klassen 1 tot 7). Ziehier het tarief waarop dit artikel zin speelt 1° 423 2' 323 3e 245 4* 185 5* 138 6® 100 7® 73 370 285 214 160 118 87 65 280 214 162 122 91 67 51 194 149 114 87 67 51 38 142 111 89 67 51 38 27 M. De Ridder doet opmerken dat de toe passing van dit tarief te Yper het minimum der patent zou vaststellen aan 51 fr. taks der 7® klas en het maximum aan 280 fr. taks der 1® klas, waarbij men de opcentie men moet voegen, ontvangen door den Staat en de provincie, die beloopen tot 20 °/0 voor den Staat en 12 °/0 voor de provincie te zamen 32 °/0. Hetgeen zou maken dat het minimum te betaien in Yper zou beloopen tot 67 fr. 32 en het maximum tot 369 fr. 60. Die cijfers zouden overigens nog vermeer deren in vele omstandigheden door de op centiemen te ontvangen voor de gemeente. Die verdeeling per klas geeft overigens aanleiding tot willekeur. Hij verklaart dat om die verschillige oor zaken hij het ontwerp Maenhout niet kan aannemen. Hij is bet eens met de Associatie om het ontwerp der regeering te verwerpen. Hij verklaart zich voorstander der vrij heid van den koophandel welke deze twee ontwerpen bedreigen en denkt dat geen een der twee voor uitslag zal hebben het toe nemen van het alcoolism tegen te houden. Hij zal de wenschen der Associatie onder steunen en zal, zooveel het in zijne macht is de belangen der brouwerij verdedigen, of schoon hij deze der stokerij niet zal misken nen. M. Iweins d'Eeckhoutte is van gedacht dat wetsontwerpen voor de wetgeving niet zullen verschijnen gedurende den aanstaan den zittijd. De achtbare senator doet opmer ken dat alle wetsontwerp eerst voor de af- deelingen gaat. Dat de ontwerpen waarvan kwestie teruggezonden worden naar het onderzoek eener commissie. Al de begroo tingen zijn nog te stemmen en er zijn 172 sprekers ingeschreven, zonder dezen te re kenen die zich nog zullen doen inschrijven. Hij verklaart zich gunstig aan de belangen der brouwerij en zal dezelve zooveel moge lijk verdedigen. Hij doet opmerken dat het ontwerp de Smet de Naeyer in eene zijner schikkingen de schending der bijzondere woonst bekrachtigt, hetgeen hij niet zou kunnen aannemen. Hij verklaart zich te genstrever van het alcoolism en vindt dat het hoogst noodig is dat men maatregelen neme. Het is hem onmogelijk van nu af zich te verbinden zulke of zulke houding te nemen, want hij voorziet dat er talrijke verbeterin gen zullen neergelegd worden. M. Nolf, volksvertegenwoordiger ver klaart dat in tegenwoordigheid der menig vuldige ontwerpen waarvan de Kamer nauwelijks in bezit is: ontwerpen de Smet deNayer, Maenhout, Prancotte, Carton de Wiart, hij zich niet zou kunnen uiten op al de bijzondere kwestiën die hun onderzoek oplevert. Hij veronderstelt dat hetgeen de vergadering vaa hem verwacht eene ver klaring is van princiepen en op dat gebied verklaart hij zich bereid alle poging te on dersteunen die zou dienen om het alcoolism tegen te houden. Hij kan noch het ontwerp De Smet de Naeyer noch het ontwerp Maenhout aannemen. Hij voegt zich bij de kritieken van M de Ridder voor wat het ontwerp Maenhout betreft. Wat het ontwerp der regeering aangaat, bet rust op het ver gunningsrecht en de ondervinding heeft ge toond dat de stichting van dat recht het verbruik van den alcool niet verminderd heeft. Dus het behoud van dit recht is niet verrechtvaardigd. M. Nolf overziet alsdan bijzondere schik kingen van het ontwerp der regeering. Hij toont wat de artikelen 11 en 18, namelijk, overmatig bevatteD, daar zij de bijzondere woonst schenden en zoo ver gaan de eige naars te treffen voor de misslagen buiten hunne wete gedaan door hunne huurders De noodzakelijkheid dergelijke maatregelen te nemen om het vergunningsrecht krachtig te maken zou alleen zijne afschaffing ver- rechtveerdigen. Spreker is van gedacht dat het ware hulp middel tegen de uitbreiding van het alcoo lism berust in de regeling der fabrikeering van den alcool geschikt voor het verbruik. Hij verklaart dat de strekkingen van het ontwerp Carton de Wiart en consoorten, dat Let monopolium der fabrikeering van den alcool door den Staat wettigt zijne voorkeur heeft, zich niet ontveinzende nochtans dat ontwerp in de huidige omstandigheden groo- te flnancieele moeilijkheden opwerpt. Gedurende die redevoering komt de heer volksvertegenwoordiger Colaert binnen. M. Colaert verklaart zich op zijne beurt tegenstrever van het alcoolism. Hij denkt dat de te menigvuldige herbergen een nadeel s en dat er pogingen moeten gedaan wor den om de altijd aangroeiende vermeerde ring van het geval dier slijterijen tegen te houden. Er dient nochtans de bekomene rechten te eerbiedigen. Op dat oogenblik onderbreekt een lid den spreker om aan den Voerzitter te vragen le zing te doen geven van de wenschen door de vergadering uitgedrukt. Er wordt lezing ge geven. M. Colaert aanvaardt de wenschen der vergadering der Brouwers, maar behoudt zijne meening voor wat de afschaffing van "t vergunningsrecht aangaat en zijne vervan ging door eene verhooging van accijnsen rechten op den alcool. Hij verzet zich tegen de wijze waarop de overtredingeu in liskale zaken dikwijls opgemaakt zijn en hij haalt als voorbeeld aan wat er onlangs te Zant- voorde voorgevallen is. Hij herkent dat het ontwerp der regeering zooals het voorgesteld is niet kan aangeno men worden zonder talrijke wijzigingen, om dat het tergende voorbehoudingen bevat, zoo als de schending der bijzondere woonst. Spreker eindigt met te verklaren dat hij zal pogen de belangen der brouwers te vrij waren. Na eene woordenwisseling waaraan de heeren Senatoors en Volksvertegenwoordi gers deel namen met MM. Donck, voorzitter, Boone, Vermeulen, en Six, wordt de zitting geheven. Het bureel der liberale Associatie van Yper, zich steunende op het art. 81 der ge meente kieswet van 11 April 1895, op de art. 55, 56 en 63 van het kieswetboek, op de wet van 13 April 1894, op eene beslissing van het Beroepshof, op een besluit van het Verbre kingshof van 8 Mei 1899, op de verzame ling van kiesrecht door C. Scheyven en P. Holvoet, heeft, den 31 December 1900, voor het beroepshof van Gent eene vraag in gediend om de uitschrabbing uit de gemeen telijke kiezerslijsten van Yper te bekomen van M. Arthur Surmont de Volsberghe minister van nijverheid en arbeid. De wet inroepende die een gewoon wezenlijk en werkelijk verblijf eischt. M. Surmont bewoont inderdaad Brussel, Zijstraat N°l, en zijn huis, Rijselstraat, te Yper, is gesloten en onbewoond sedert ver scheidene maanden. Het bureel heeft als hoofdzaak de uitschrabbing gevraagd, en, tot ondersteuning, toegestaan te zijn van rechtswege, getuigen medebegrepen, de fei ten te bewijzen in zijne besluitselen ontwik keld. Den 9 dezer maand heeft het beroepshof van Gent, 2® Kamer, 2e afdeoling, het vol gende vonnis uitgesproken ten voordeele van M. den minister. Aangezien dat het voortvloeit uit de wederzijdsche uitleggingen der partijen en uit de stukken door den gedaagde (M. den Minis ter) getoond in den voorgeschre- ven tijd, dat deze beurtelings te Yper, te Voarmezeele en te Brus HET WEEKBLAD «O

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1901 | | pagina 1