STADSNIEUWS. Bij onze Oud-Pompiers. Liberale Jonge Wacht van Yper. Herbergiersbond van het Arrondis sement IJper. Groote protestmeeting. Zondag 28 April, Benoeming. Sint Jan. Komen. Burgerstand der Stad Poperinghe Tentoonstelling van Oostende. Elk voor zich zei ven Kunst en Letternieuws. einden bereikt wordt. Evenwel zoudt ge van de muziek zoo goed kunnen zeggen dat ze schandelijk is omdat er op de afschuwelijkste springpartijen, waar het dansen maar een j voorwendsel is, muziek gemaakt wordt. Bij de wilden is er dat alles niets. Hoe in gewikkeld hun dans ook zijn moge, ge ziet er niets anders in dan een beeld van de over winningen door de dansers op hunne vijan den behaald. Te Yper is het dansen fel in eere. Geen stad ter wereld waar er meer ge danst wordt. Met karnaval, en overigens gansch het jaar door, gaat er aan flikke en draaien op orgel en orkest. Geen muziek kan de straten spelend door gaan of honderden en honderden mannen vrouwen en kinderen loopen hetzelfde 'dan send voorop en zingen de vrouwelijkste straatliedjes. Zondag 21 April. Dien dag was het weder heerlijk en warm geweest; men zou hebben kunnen vreezen voor menigvuldige onthoudingen aan het leest, maar er zijn g :ene geweest. De zaal was proppensvol en het concert heeft, gelijk overigens al de voorgaande, allerbest gelukt. Te 7 ure juist gaf de talentvolle muziek meester Moerman het teeken te beginnen en de vier muziekstukken die het eerste deel uitmaakten werden uitgevoerd tot ieders vol doening, 't is altijd met een nieuw vermaak dat men onze dappere harmonie aanhoort en men gevoelt zich als bewogen door die ge voelige en medeslepende uitvoering. Het openingstuk, gecomponeerd door M. Moerman, heeft de algemeene bewondering weggedragen. Het tweede deel is een groot succes ge weest voor de heeren gebroeders Van Neste van Kortrijk. Die jongelingen waarvan de oudste 17 en de jongste 13 jaren oud is zijn wonderlijk begaafd. Zij hanteeren de vedel en de violoncel met eene bekwaamheid die verrukt en verbaast, gezien hunnen ouder dom. Het publiek heeft hen met veel aan dacht aanhoord en heeft zijne welverdiende toejuichingen niet gespaard. Overigens de heeren Michel (15 jaar) en Alfons 13 jaar verdienen nog eene bijzondere melding, de 1° voor het afwisselend stuk van zijne composi tie Mijmeringde 2e voor zijn solo op de violoncel. Melden wij nog M. V. die in de alleen spraak van Frans Cappée, - De werksta king der smeders, onberispelijk geweest is. Teruggeroepen, heeft hij nog met veel vol maaktheid de Ode aan het Vaandel uitge galmd en heeft menige tranen doen storten. Het publiek heeft veel smaak gevonden in de stem van M. de Pestel, die eene oude ken nis is en heeft zich vermaakt met de kluch tige zetten van M. L. die evenveel gekend is. Het dansfeest, dat de gewone opsluit is van al onze concerten, was vroolijk en le vendig. De alom beminde Voorzitter der Maatschappij had er een aantal zijner ge- noodigden naartoe geleid en hunne tegen woordigheid heeft veel bijgebracht om het bal te vervroolijken. Zondag 28 April ten 7 ure in het lokaal. Algemeene vergadering. Feest. Voordracht. Bal. Herbergiers. Likeurstokers, Brouwers, en eigenaars komt allen Zondag 28 April, om 3 ure namiddags tiaar de GROOTE PROTESTMEETING, in de zaal de Beurs Cartons!raat, waar belangrijke mededeelingen zullen gedaan worden van wege de heeren Senateurs en Volksverte genwoordigers, welke dringend verzocht werden tegenwoordig te zijn, over de twee Wetsontwerpen aangaande het Vergunningsrecht, neergelegd door den heer Minister de SMET de NAEYER, en door den heer MAENHOUT, Volksvertegen woordiger, en om krachtdadig te protes teeren 1. Tegen het huidig Vergunningsrecht; 2. Tegen de nieuwe wetsontwerpen; 3. Te gen het ministerieel verbod dat Staatsbe dienden in huizen wonen waar beneden her berg wordt gehouden; 4. Tegen de schaam- telooze pogingen van het Gouvernement, welk wil beletten dat Spaarmaatschappijen en deze van Ouderlingen Bijstand hunne lo kalen in herbergen hebben5. Tegen alle wetten die voor doel hebben de herbergiers stoffelijk te schaden en zedelijk te krenken. Herbergiers, Allen op de bres Eischen wij onze handel zoo eerbaar zijnde als welkdanige andere gelijk ge steld te worden met alle andere neringdoen de personen, zooals, bij voorbeeld een bak ker, vleeschhouwer, kruidenier, enz, enz. Dus ééne enkele drankpatent (algemeen toe gepast) en dat volgens de belangrijkheid van onzen handel; Eischen wij dat het Belgische Vrije Volk niet langer gebukt blijve gaan onder schandige uitzonderingswetten Eischen wij dat het artikel onzer Grond wet, welk zegt: Alle Belgen zijn gelijk voor de Wet, geëerbiedigd worde? Daarom dus, Herbergiers, met nog meer geestdrift aan 't werk! Strijdt tot het uiterste Onze grieven zullen slechts verdwijnen door een algemeen optreden van ons allen. Geen onverschilligheid meerAl de her bergiers moeten lid worden van den Her bergiersbond van het arrondissement Yper, die zich met geene politieke kwestiën bezig houdt, dan alleen met deze hunner belangen. Organiseeren wij ons en voor onze getal sterkte zal de Regeering buigen en ons vol doening geven. Vereenigd zijn wij sterk. Vereenigd zijn wij machtig. X ereenigd vermogen wij alles. De solidariteit is de machtigste hef boom tot de oplossing onzer grieven! Leve de, Vereeniging allen om 3 ure, in de BEURS. Geen enkel herbergier mag ontbreken. De Commissarissen SEYS, BURGHO A. CASIER H. Bij koninklijk besluit van 23 April 1901, werd M. Vanhoutte (I. A.) benoemd tot po litiecommissaris der stad Poperinghe, arron dissement Yper. De provincieraad van West-Vlaanderen wordt in buitengewonen zittijd bijeengeroe pen tegen Donderdag 2 Mei aanstaande, te 10 ure 's morgens, ten einde over te gaan tot de voorstelling van candidaten voor de in de rechtbank van eersten aanleg te Brug ge openstaande plaats van voorzitter. Wonderbare grap. Een vrouwtje dat nog al wel ter tong is en gaarne klapt, was zoo gelukkig dat zij nog eens in eenen gezegenden staat was daar het reeds eenige jaren is dat er niets meer kwam zoo gelukkig dat zij aan Pier Jan, Sofietje enz. altoos vertelde hoe zij haar gevoelde en wat zij reeds gereed ge maakt had: schoone kleedjes, wieg, luiders, biberon en zelfs dat Peter en Meter reeds ge vraagd waren en dat het ging kermis zijn, moest het een zoontje zijn daar de man niet beter wenschte. Op zekeren dag dacht zij dat het ging te doen zijn, alle man was op de gang om vroedvrouw en doktor te gaan opzoeken en peter en meter te gaan ver wittigen. De doktor daar komende vroeg wat er gaande was, 't vrouwtje vertelde het geval; zoo, zoo zei de doktor, laat ons eens zien len na het vrouwtje goed onder - zocht te hebben zei de doktorj: maar vrouw tje hoe onnoozel kunt gij toch zoo zijn er is bij u nooit geen schijn van vruchtbaar heid geweest, 't zijn uwe jaren en ten zal nooit niet meer zijn I Gij kunt wel denken hoe vrouw, vader, vroedvrouw, meter en peter verbaasd ston den bij zulk nieuws te vernemenEn 't vrouwtje dat reeds den kleinen eene polka had voelen dansen.... Wat grap! wat grap Allen dronken eenige glaasjes op de ge zondheid van denkleinen jfen vertrok ken al lachen, niet begrijpende jhoe eene vrouw die reeds moeder is zoo onnoozel zijn kan. Peter en meter vertrokken, met verzeke ring dat als het nog eens zou voorvallen zij op hen mochten rekenen. De doktor haalde uit zijne portefeuille een briefje, 't was 25 fr. Leg ze me daar Een inwoner van St Jan. Er is zeker iets dat rot.is in onze gemeen te. Al de kassen zijn ledig en 't is onze burge meester zelf die zich gelast de bekentenis te doen. In de laatste zitting van den gemeente raad verklaart hij dat het budjet een tekort heeft en dat men nieuwe belastingen tzal moeten leggen. Het getal behoeftigen groeit steeds aan en het Bureel van weldadigheid slorpt al onze middelen op. (1) Zondag laatst heeft de burgemeester, in zijne hoedanigheid van Voorzitter, dezelfde verklaring gedaan voor de kas in de Maat schappij van Onderlingen Bijstand. Wat is onze eerste magistraat toch een goede bestuurder 1 Zekerlijk wij verdenken zijne rechtscha penheid niet maar wij zouden zooveel niet kunnen zeggen van vele anderen. In afwachtirgen, lastenbetalers en mutua- listen, maakt u gereed om in uwen zak te scnieten, en daar gij u op het beslissende oogenblik als lammeren gedraagt, gedoogt dat men u scheereSt. Just. BURGERSTAND van den 19 tot den 26 April 1901. Geboorten. Mannelijk gesl. 2. Vrouwelijk gesl. 3. Huwelijken. CJarysse Camille, schrijnwerker en Des- camps Pharaïlde, dienstmeid. Blondeel Léopold, schilder, en Vervalle Sophie, kantwerkster. Boyaert Jéröme, vleeschhouwer en Vla- minck Elise, zonder beroep. Sterfgevallen. Six Charles, 47 jaar, landbouwwerkman echtgenoot van Pattyn Léonie, Zonnebeek- schen steenweg. Devaux Lucie, 70 jaar, kantwerkster on gehuwd, lange Thouroutstraat. Rauwel Francois, 91 jaar, zonder beroep weduwenaar van Vallaeys Virginia, Rysel- straat. Devys Marie, 8 jaar, zonder beroep, Veurneschen steenweg. Vandeputte Jean, 85 jaar, zonder beroep, weduwenaar van Baelde Marie, Mondstraat. Dumortier Charles, 68 jaar, daglooner, echtgenoot van Hamers Anna, Beluikstraat. Titecalrma, 31 jaar, huisvrouw, echtge- noote van Vermeersch Henri, Meenenstraat. Doom Sophie, 84 jaar, zonder beroep we duwe van Delava Louis, Rijselschen steen weg. Einders beneden de 7 jaren. Mannelijk gesl. 1. Vrouwelijk gesl. 0. van den 18 tot den 25 dezer maand Geboorten. Mannelijk gesl. 2. Vrouwelijk gesl. 4. ij:;,"7 Sterfgevallen Deramaut Barbara, 76 jaar, zonder beroep, weduwe van Leonard Buseyne. Einders beneden de 7 jaren, ^Mannelijk gesl. 3. Vrouwelijk gesl. 3. Augustus-September 1901. Hoog Be schermheer Z. M. de Koning Het welslagen dezer tentoonstelling is van nu af verzekerd. De vreemde afdeelingen zullenjtzeer merk waardig zijn. Eereprijzen, aangeboden, o. a. doorZ. M. den Koning, Z. K. H. den Graaf van Vlaanderen, door den heer Minister de Smet de Naeyer, door den Gouverneur der provincie en door de stad Oostende, zullen aan de Tentoonslellers toegekend worden. Eene koslelooze plaats is voorbehouden aan de wetenschappelijke maatschappijen, aan de liefdadige instellingen en van voor- zieniging, aan de ontwerpen van werken van hygiëne en gezondmaking, aan de ver- schillige dagbladen en uitgaven, enz. De aanvragen tot aanvaarding moeten ge stuurd worden aan het Algemeen Secreta riaat, Witte Nonnenstraat 18, Oostende. 'k Loop soms met slordige kleêren En droomend de straten door; Dat ik mij zou geneeren Voor zeker slag van heeren, Wil mij maar niet in 't oor. Die heeren mogen rijden En rotsen, drinken meteen; Ik zal hen niet benijden, Want zóó den tijd te slijten Dunkt mij toch kan elkeen. Doch waarom hem belagen Die naar de Kunst dan streeft, In plaats van alle dagen Aan Pier en Paul te vragen Wat buurman doet en heeft? Met slordige kleêren loopen, Daarin ligt vast geen been; Doch menschen uit te stroopen, Schijnheiligheid verkoopen Dat heet ik kort): gemeen 1 Ik stel het verzen maken Bij alle vreugd vooraan; Zoo anderen heil nu smaken In zinnelijker zaken Zie 'k onverschillig aan. Maar 'k wenschte dat de heeren Die spottend nederzien Op mijne slordige kleêren En verzen krilikeeren, Eens wilden redeneeren, En 'k durf het_hun zweren, Dat zij vast zouden leeren Zich zeiven te «fgeneeren Zij doen het eens misschien X. ■la.. «i ii ISSBr 1 - Het voorloopig bestuur van den herbergiers- bond van het arrondissement Yper: De Voorzitter, De Onder-Voorzitter, AUG. HARTEEL, ART. LEGON, (Cour de Bruxelles). (Boe). De Schrijver, ART. SALOMÉ. (Klein Yper). ('t Zweerd). (Sultan). (Meenestraat). TREMERY V. (Mane). (1) Het gebrek aan toezicht in dit bestuur is er eer de oorzaak van. -o —4 Zij, die een boek willen lezen en bezitten, dat van de eerste tot de laatste bladzijde het meeste belang wekt en inboezemt, dat geroepen is om onzen kunst zin te louteren en te ontwikkelen, schaffen zich het werk aan getiteld: studiën oven Brug. sclie Kunstenaars, door Medard VER REST. Het boek is versierd met talrijke, heel mooie platen naar werken en teekeningen van de kunstenaars, wier leven en streven er meesterlijk in beschreven worden, namelijk: Edmond VanHove Sander Hannotiau, Hendrik en Gustaaf Pickery, Karei Rousseau, Plori Van Acker en Emiel Ver- brugge. De heer Verkest schetst ons mannen, echte vlaam- sche kunstenaars, die eene belangrijke plaats inne men in de rij van hen, die ons klein landeken tot roem verstrekken. Hij kent ze goed, heeft ze gran- dig bestudeerd en heeft tevens eene schoone gave om de merkwaardigste en belangrijkste gebeurte nissen van hun leven op te merken en te beschrij ven. Voorts bezit hij veel talent om het eigenaardig karakter van elk zijner kunstenaars in het volle lichttestellen. Dat maakt juist het belang en de bekoorlijkheid van die levensbeschrijvingen uit. Door die lezing gevoelen wij ons tot die uitsteken de mannen aangetrokken omdat hunne persoonlij ke eigenschappen ons het hoogste belang inboeze men. De schrijver is een meester in de kunst om de fijnere trekken en de kleine bijzonderheden van het karakter en de levenswijze zijner mannen keurig af te teekenen. Als hij op eene schijnbaar weinig be- teekende handeling of een losweg gesproken weord een helder licht laat vallen, dan is dat meer waard dan eene gansche uitweiding. Hij deelt zelfs hier en daar zeer alledaagsche dingen mede en juistdaer het schetsen van die kleine bijzonderheden, iemand*

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1901 | | pagina 2