jHet Phosphaathoudend mee EENE MEID Brugsche Kunstenaars, Honden Rattenvangers, SEUXtHEa'S Dewaudre w YERSGHILLIGE TIJDINGEN. I Waarom nog hoesten? Men vraagt Boekhandel van Karei Deweerdt, Bericht aan de Landbouwers. Op Zondag 5 Mei 1901, B RU GESETYPRES (Collection •<Les Villes d'Art célèbres par Henri Hymans, Conservateur de la Bibliothèque Royale de Bruxelles, un trés élégant volume petit in-4° renfermant 116 gravures. Prix broché 3,50 Relié 4,50 (Envoi franco con- tre mandat k H. Laurens, Editeur, 6, rue de Tournon, Paris). M. David Houben, brouwer te Jupille bij Luik, schrijftIk ondergeteekende ver klaar dat ik aangedaan was van een rheu matism dat mij schrikkelijk deed lijden; ik had zonder uitslag allerlei middelen beproefd wanneer ik er toe besloot den Elixir Vincent van Brussel te beproeven. De uitslag was oprecht wonderbaarna de eerste flesch was ik weer op de been en gevoelde ik niet de minste pijn meer. David Houben, brouwer te Jupille. Te Dixmude is eene jonge liberale wacht gesticht die zich voorstelt op 7 Juli haar vaandel in te huldigen. Al de liberale kringen en bonden van West-Vlaanderen zullen dien dag naar Dix mude stroomen. Ook al de jonge liberale wachten van 't land moeten hunne strijdbroeders gaan steu nen in hun strijd tegen de paperij. Heilig Bloedprocessie te Brugge. De graaf en de gravin van Vlaanderen zullen na de Benedictie op den Burg, rond de plaats wandelen, ten einde al de groepen van nabij inoogenschouw te nemen. Men heeft zich veel moeite gegeven om het bijbffsch deel van den stoet te verbeteren. De processie zal haren gewonen omgang doen, die zij reeds sedert meer dan 400 jaar doet. Mijnheer wilt mij eeniga doozen van uwe uitmuntende zuiverings Walthery Pil len zenden. Ik heb er geen één meer, ik ben zeer ver legen daar de oudjes van 't gesticht geen an der zuiveringsmiddel willen. Hier bij 10 franks St. Vincent overste van 't gesticht St. Germanus. Eerste-steenlegging. De Koning, prins Albert, de heer de Smet de Naeyer en de gouverneur van West-Vlaanderen zullen den 29 juni de eerste-steenlegging der nieu we kerk te Oostende bijwonen. St-Nicolaas. De Petrol. Maria Heyndrickx, moeder van verscheidene kin deren, wilde de stoof aanwakkeren met er petrool op te gieten. Opeens sloeg de vlam omhoog, raakte de oliekan die ontplofte en spreidden zich uit over de vrouw die in weinige oogenblikken maar eene vlam geleek. Haar vader kwam op het gekerm toege- loopen en wilde de vlammen uitdooven, waarhij hij zich deerlijk verbrandde aan handen en aangezicht. De ongelukkige vrouw is over gansch het lichaam met brandwonden overdekt; hare toestand is hopeloos. De heer Pieter Duwaerts, oud-strij der van het jaar 1830, is te Brussel overle den in den ouderdom van 90 jaren. Sparen. Den 31 december 1899 waren er 1,647,263 spaarboekjes met 622,942,996 fr.95. Den 31 december 1900 was het getal geklommen tot 1,762,434 spaarboekjes met 660,249,447 fr. 57. Met de samengestelde in tresten erbij gevoegd, beliepen de spaargel den op 1 januari laatst 678,191,625 fr.99 Die 678 millioen behooren bijna uitsluitend aan den werkerstand. De provincie Hene gouw is die, waar het meest gespaardt wordt. MM. Braun en De Vigne, liberale kamerleden van GeDt, hebben de verklaring afgelegd, dat zij met twee handen te gelijk het voorstel tot afschaffing van 't bedriege- lijk en 't valsch meervoudig stemrecht zullen stemmen in de Kamers en de politieke gelijk heid van alle Belgen huldigen. Tusschen het meervoudig stemrecht, zooals het wordt toegepast op den buiten, en het algemeen stemrecht op vredelievende wijze toe te kennen, mag er niet geaarzeld worden verklaarden de Gentsche volksvertegen woordigers. Er is niet een liberaal kamerlid die zal wei geren aan die verklaring zijn zegel te hech ten. ANTWERPEN. In den dieren tuin van Antwerpen had eergisteren de jaarlijksche verkooping plaats. Er waren af gevaardigden van alle voorname diergaarden en ook vele temmers en fooremannen. Zeld zame eendvogels gingen tot 300 fr. het kop pel, pauws tot 450 fr. en apen van 15 tot 200 fr. Eene slang werd verkocht voor 80 frank, drie jonge beren voor 325 frank, een jong luipaard van Congo, 300 fr. een volwassen luipaard 725 fr. een zwarte panter 700 fr. een guepaard 375 fr., een hyena 110 fr. een puma 500 fr. een hert 150 fr. een afgerichte zebra 3000 fr. een kangoeroe 750 fr. een ca- suar 675 fr. een koppel gieren 550 fr. een arend 175 fr. een struisvogel 675 fr. een an tilope 275 fr. een paar damherten 150 fr. een lama 325 fr. een paar dromedarissen 1500 fr. een rendier 260 fr. een buffel 1600 fr. een paar kraanvogels 700 fr. een groote witte beer bleef onverkocht. De kwestie der spelen. De Se naatscommissie gelast met het onderzoek van wetsontwerp op de waagspelen, verga derde donderdag namiddag en verwierp be paaldelijk artikel 1, dat de spelers straft. In strijd met de stemming des Senaats in 1897 heeft de commissie zich nu ook gunstig verklaard aan de afschaffing van het voor recht voor Oostende en Spa. Wat betreft de vergoedingen aan Oosten de en Spa toe te kennen, wacht de commis sie de uilslagen ui van het bestuurlijk onder zoek over den toestand van beide steden. Sommige leden willen de speelhuizen la ten bestaan tot 1 october 1904, om intus- schen de betrokken gemeentebesturen toe te laten hunne begrooting in evenwicht te bren gen. Over dit voorstel zal de commissie dins dag stemmen. Moet de Senaat dit voorstel aannemen, dan zal de kwestie der waagspelen nog eens voor de Kamer moeten komen. De Beukelaer's Chocolade is beste dan de Fransche en deZwitsersche. Afslag der kolen. Men meldt uit La Louvière, dat in de koolbassijns van het Centrum en in de streek van Charleroi, een aanstaande afslag van 2 frank per 1000 ki los op de kolen wordt aangekondigd. Deze afslag zou zelfs tot 3 frank gaan voor de huis kolen. Rupsen. De heer minister van land bouw heeft per omzendbrief, de gemeente overheden aangezet, zich streng te gedragen aan het koninklijk besluit, bevelende de rupsenzuivering. De vereenigde Provinciën, naam- looze Maatschappij van verzekering tegen de ongevallen, vraagt een goeden opziener voortbrenger voor de provincie, ernstigen en welbeloovenden toestand. Vraag toe testu ren met bewijs van voortbrengsel naar den maatschappelijken zetel, 5, de Brouckere- plaats te Brussel. Prins Albert gaat naar het voorbeeld van zijnen koninklijken oom ook in automo biel rijden. Hij heeft er een besteld van 8 paarden kracht. Ook de heer de Smet de Naeyer heeft er zich een besteld. De Beukelaer's Pracbtdoozen Prachttrein met locomotief. Puik geschenk voor kinderen De vrouwen bareelwachters zullen niet lang meer bestaan. In grondbeginsel is het spoorwegbestuur besloten de vrouwen- barreel wachters af te schaffen en ze, naar mate er plaatsen openvallen, door half valie- de mannen te vervangen. De rosse maan, zoozeer, gevreesd door onze Hoveniers en landbouwers, begon don derdag, 18 april. Men weet dat deze maan bijzonder gevreesd wordt wegens de nachte lijke vorsten, die dejonge scheuten doen be vriezen en dooden. Chocolate Wafers Vanilla Sugar Wafers Touring Club Wafers Ik verklaar openbaarlijk dat de Sieroop Depratere den strafsten hoest, de slechtste valling in min dan 2 dagen geneest. De Sieroop Depratere is de eenigste aange name borstremedie die altijd zeker en spoe dig geneest. Al wie de Sieroop Depratere genomen heeft kan getuigen met ons dat haar gelijke niet bestaat. Dit geneesmiddel kost maar 10 centiemen daags. Vraagt en eischt altijd de echte Sieroop Depratere aan 2 franken de flesch. Te bekomen te Meenen apotheek Rotiers. Yper, Socquet. vreest geene mededinging. Zijn steeds aangroeienden bijval is het beste bewijs zijnen onbetwistbare hoedanigheid bo ven alle andere soortgelijke produkten. De talrijke aanvragen en brieven van gelukwensching van den berustende geneesheeren laten ons toe aan de huismoeders te verzekeren dat het Phosphaathoudend meel Dewau- der tusschen alle voedingsmiddelen voor kinderen het beste en voortreffelijkste is. Te Yper apotheek Libotte. om alle slach van huiswerk te te verrichten. pc: w g w H SJ w ES a 3 Rijselstraat, 59, Yperen. VERSCHENEN STUDIËN OVER door MEDARD VERKEST, met 80 Illustratiën. van Edmond Van Hove, Sander Hannotiau, Hendrik Pickery, Gustaaf Pickery, Karet Rousseau, Florimond Van Acker en Emiel Verbrugge. Prachtig boekdeel in 4°. Prijs 4 fr. bij inschrijving. Na de verschijning wordt de prijs verhoogd. Met de opening der lente, ik ondergetee kende DILLIES-BILCKE, koopman ia granen en zaden Yperstraat te Mee nen sedert 1875 neb de eer u aan te bieden zonder verplichting. Koeibeetezaad al van groot gewicht, weinig wortel en kleine bladeren. 1° Halve suikerbeeten groene halzen 1.00 2° Halve suikerbeeten roode halzen 1.00 3° Lange gele staande 1.25 4° Vauriac gele dikke halve lange 1.25 5° Lange roode 1.25 Merkemsklaverstaad eerste soort 2.60 Hollands groeve klaver 2.20 Lokers beste 2.20 Veurnambacht» 2.20 Suikerijzaad waar breedblad maagden burgsche 3.00 Suikerijzaad geschardblad 2.00 Steenklaver en Lezeernklavcr 2.00 Pologe gras en Fransch gras voor weiden 0.75 Lamersteert 1.00 Zomergeerste, zomervitsen, erwten zaai- haver plantpeerdeboou enz. enz. en ook alle andere granen en zaden. Vele van mijne zaden koop ik des zomers wanneer ik de vruchten ziet groeien en bloeien op het land. Gelief wel op te letten mijn naam voor geen ander te nemen en te onderscheiden met deze van een ander verkooper sedert eenigen tijd te Meenen gevestigd, en die op vele gemeenten agenten uitzendt bij de land bouwers om beetezaad en klaverzaad te ver- koopen. De menigvuldige jaren dat ik veel van u, ter trouw voorzien heb van zaaizaden en granen die goede uitslagen gegeven hebben is eene waarborg en verhoop daardoor de voorkeur uwer orders te ontvangen. Aanveerd MM. de betuiging mijner achting Dillies-Bilcke. FOX TERRIER CLUB YPER. Zich te bevragen ten bureele van dit blad. om 3 ure juist, PRIJSKAMP VOOR Ter herberg - Den Hazewind, bewoond door Cyriel NUITTEN, Brugschen steenweg. ÏOO Franks Prijzen gewaarborgd. In twee categoriën, 60 fr. voor de Fox-Terriers, en 40 fr. voor doggen en boerenhonden. De inleg is bepaald op 2 fr. 50 per hond. Voor de voorwaarden zie de affiche. voorkomen, zijne gelaatstrekken, zijne gewoonten en eigenaardigheden, staan de personen, die hij ons afteekenen wil, levend voor ons. De grbote verdienste van den schrijver bestaat hierin, dat hij deze kleinigheden niet uit het oog verloren, noch er een overdreven gewicht aan toegekend en er be langrijker zaken om in de schaduw gesteld heeft. Het groote nut dier studiën is dat zij ons toonen wat een mensch, die zijne roeping verstaat, kan zijn en kan doen. Elk kunstenaarsleven, dat op eene treffende wijze beschreven is, werkt op onzen geest als eene ingeving uit hooger sfeer. Onze geest wordt er door verfrischt, onze kunstsmaak gelouterd en ontwikkeld, odzb hoop verlevendigd, onze moed aangevuurd en ons geloof in anderen zoowel als in ons zeiven gesterkt. Onze neigingen worden er door geprikkeld, zoodat zij ons aanvuren tot het genie ten van echte, edele kur.st. Met zulken kennis te maken door hunne levensbeschrijvingen, bezield te worden door hun voorbeeld, dat is hetzelfde alsof wij met de besten o*> kunstgebied verkeeren en ons in het uitstekendste gezelschap bevinden. Is de vorm, de inkleeding der gedachten, aan trekkelijk, de platen, een tachentigtal, zijn heel keurig, echte kunstjuweeltjes. Zij zijn het werk der kunstenaars zelve, die er van gehouden hebben dat mooi geschreven boek prachtig op te luisteren. Dat boek zou men in elk huis behoeven te vinden. En als die studiën in het Vlaamsche land geen grooten opgang maken dan is ons volk, onder opzicht van smaak, wel te beklagen. Het kost maar 4 fr. en is te verkrijgen ten bureele van dit blad en bij den schrijver te Brugge. C.-L. Le deuxième volume des Villes d'Art célèbres, cette collection si heureusement créée il y a quel- quesmois etinaugurée par ï»ai*ïs, est digne en tous points de son atné. Ge nouveau volume est consacré A Bruges et lfpres l'auteur en est M. Henri Hymans conservateur de la Bibliothè que Royale de Bruxelles. L'érudit écrivain, auquel on doit tant de travaux sur les beaux arts et qui était l'homme le mieux qualifié pour ècrire sur ces vieilles cités dont l'art pourrait-on aire est A la hauteur de l'histoire en un texte concis, vivant, émaillé de 116 gravures remarquablement exécutées et tirées, nous décrit toutcs les richesaes artisti- ques quepossèdent Bruges et Ypres. Les Halles d'Ypres passent pour ètre le monument le plus parfait de Belgique, mais cette vieille cité ne présente pas que ce monument A l'intérêt des ar- chéologues; quant A Brugt-la-Morte, elle offre un de ces merveilleux ensembles d'art et d'ambiance qui prennent A la fois l'esprit et lecoeur. Tandis que le nombre et la splendeur des édifi- ces religieux proclament l'ardeur de la foi, de sompteux hotels de viile, de majestueux beffrois n dont chaque pierre dit la fierté attestent la puissance du principe d'alarme, les milices bour- geoises s'armaient pour la défense de leurs fo- yerset de leurs droits des halles, splandides au- tant que des églises, restent debout en tèmoigna- ge de l'opulence de ces métiers, traitant de puis- sance A puissance avec les souverains, gardiens jaloux de privilèges conquis au prix de leur sang.» Ces dernières lignes sont extraites de l'introduc- tion de M. Henri Hymans qui, dans ce volume et dans ceux qui suivront, étudie A la fois les oeuvres et les hommes, c'est-A dire les chefs d'oeuvre et les artistes qui ont fait de la Flandre, ce pays profon- dément original qui suffit de connaltre pour admi rer. Tout le monde sait du reste la place qu'occupe Tart flamand dans l'Histoire de Tart. Dans la forme et dans le fond la collection Les Villes d'Art célèbres est une des plus belles qui ait été présentóe au publics ces dernières années. Comme forme: illustration, impression, papier, tout est de premier ordre. Comme fond, quelle heu- reuse ideeque ces promenades artistiques (am- plement illustrées par la photographie) dans les villes les plus belles du monde. Les Vtlles d'Art célèbres ont leur place dans toutes les bibliothèques pour les uns ce seront des souvenirs de voyage, pour d'autres une initiation aux choses d'art, pour tous enlin de précieux documents d'études. rv» O r-t f~r\i cd -3 75 CO UT O - r-i Cu P ÜL C/2 CD CTQ >-3 CD 55 ^3 5* CD - ÏO O O O co CR O O O O UT O O O O O 00 O O O O O O to to UT -I O O O O O O kU UT UT O O O O O O O O O O UT CJT a> to O to <1 O O O O UT -I OO O UT O O O O oooooooo SO g- O o fc3- co O so CD Sö -s CTQ a eü: O O <i p N CD s p. p CP CD O «-I de kilo

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1901 | | pagina 3