STADSNIEUWS, Hoe ligt het met de Klaverstraat De Meeting der herbergiers en de Evenredige Vertegenwoordiging. Liberale Jonge Wacht van Yper. Pensioengilde van de Loye. Burgerlijke decoratie. Wettelijke besluiten. waarde dat de stad zich verbinde die voor- dammen te onderhouden. De Regeering zou ook de noodige boom stukken en roosteringen leveren de verlich ting zou ten laste zijn der stad. Wij zouden dus de voordammen moeten hernieuwen en verbreeden der 1° sectie, 't zij tot aan S' Pieterskerk, de geheele uit gave ware van 16.230 frde nieuwe voor- dammen op de Groote Markt zouden 6.700 fr. kosten. In de Rijselstraat zouden wij een berijbaren weg hebben van 7 m. breedte. M. Boone denkt dat die breedte onvol doende zou zijn om aan twee wagens zwaar geladen met stroo of vlas, toe te laten mal kander te kruisen. M. de Voorzitter bestatigt dat de Statie straat, deze waar het vervoer het belang rijkste is, maar 7 m. breed is en niemand klaagt er over. Het meerendeel der straten van de stad zijn zoo breed niet. M. Boone doet opmerken dat de weg voor rijwielen in de Statiestraat erg beschadigd is, ten gevolge van het vervoer in deze niet breede straat. M. de Voorzitter. Br zal geen weg voor rijwielen zijn in de Rijselstraat. De breedte van 7 m aangenomen voor den be rij baren weg is meer dan voldoende en over al aangenomen. Ik geloof niet dat het werk dit jaar kan gedaan worden: men zou misschien geen steengroeve meer vinden die in staat is het porfier te leveren. Het ware beter de aanbe steding voor een jaar te verschuiven dan gebruik te maken van de steenen der Our- the, min glad maar ook min hard. Wat de uitgave betreft, ik geloof dat wij er in zullen kunnen voorzien gij weet, van den eenen kant, dat de Regeeriug zal tus- schenkomen voor de helft in de onkosten van het bouwen van den standvan den anderen kant, dat de gewone hulpmiddelen vermeerderen; zoo, voor de eiermarkt, heb ben wij vandaag zelve eene vermeerdering bestatigd van 80 °/0 op de opbrengst der over eenstemmende week van verleden jaar. Onze ontvangsten zullen nog met 1300 fr. ver meerderen: de nationale Maatschappij der buurtspoorwegen zal ons het water betalen aan 20 cent. den kubiekmeter. Wij zullen een soortgelijken maatregel nemen tegen over de Compagnie van West-Vlaanderen, die omtrent 80 kubiekmeters daags noodig heeft. Ik denk dat het eene onverschoonbare fout zou zijn de zienswijze der Regeering niet te deelen, die zich zou kunnen tevreden houden met alleenlijk te vermaken. Ik meen te weten dat de beplantingen zouden gedaan worden in soorten met lagen stam, zooals de bolvormige occasia en op zeer aanzienlijke afstanden, de straatlan taarns tusschen twee boomen geplaatst zijn de. Op de Groote Markt, op den voordam van den noordkant, zou men grootere soor ten planten om lommer te geven. De heer Burgemeester van Kortrijk, welken ik over de zaak ondervraagd heb, raadt aan, gelijk men in deze stad doet, ahornboomen, pla tanen en lindeboomen te planten op behoor lijken afstand. M. Bouquet, ofschoon bekennende dat de wederbestrating der Rijselstraat zich op dringt, ziet twee zwarigheden in het ver breeden der voordammen en het plaatsen van beplantingen: nu dat de beweging in de straten van dag tot dag nog heviger wordt, neemt men nog van den berijbaren weg af; de beplantingen zullen er toe helpen de stra ten te bevuilen. Te Yper, doet de noodza kelijkheid van boomen te planten in de stad zich min gevoelen dan elders. Bezitten wij geene wonderbare vestingen? Yper, even als Brugge, moet overigens over het behoud van zijn schilderachtig uitzicht wakenhet ware gevaarlijk dit te wijzigen met boomen te planten. M. Vandenboogaerde begeert te weten of, met min breedte aan den berijbaren weg te geven, men de kooplieden niet zal belet ten gebruik te maken van de voordammen. M. de Voorzitter verklaart dat men er nooit zal aan denken den kooplieden te ver bieden uit te pakken vóór hun huis. Hij be statigt echter eenige misbruiken. Hij ziet niet welke belemmeringen zekere collega's vreezen voor het verkeer. Nij blij ven de wagens niet staan op de zijkanten, want zij zijn bolrond; welnu, de nieuwe bestrating zal het veel min zijn. Men roept het voorbeeld in van Brugge om zich tegen de beplantingen te verklaren. Welnu, de Patrie komt eene geheele ver handeling uit te geven over de geschiktheid der tegenwoordigheid van boomen in de stad en het College van Brugge stemt met dat gedacht in. Men neemt algemeenlijlc aan dat de groote gebouwen er bij winnen in de nabijheid te zijn van boomen die niet hoog zijn. In Duitschland prijst men veel het groen ne vens de hoofdkerken. Het komt er op aan daarin met oordeel te handelenniemand zou het gedacht opvatten, bij voorbeeld, boo men te planten nevens onze Halle De Staat zal planten aan den noordkant der Markt wij zullen voortgaan langs het gasthuis en langs den zuidkant zonder tot aan 't Nieuw- werk te gaan. M. Buis, wien men wel eenige bevoegdheid in zake van schoonheids leer der steden moet toekennen, onderwees deze theorieplant eenen boom overal waar gij eenen voet grond hebt. Veronderstellen wij dat de ondervinding de zwarigheden der beplantingen doe uit schijnen het hulpmiddel is altijd gemakke lijk om toe te passen. M. Boone. De Regeering zou dus op den grond der stad planten M. de Voorzitter. Ja, de Staat vor dert zelfs al wat zich op de voordammen bevindt welke langs zijne wegen zijn de paalsteenen met het wapen der stad, die zich bij de statie bevonden zijn weggenomen ge weest door den Staat en te Poperinghe ge plaatst. De heer schepen Fraeys zou de voorstel len der Regeering wel willen aanvaarden, maar aarzelt voor de uitgave veroorzaakt door het vernieuwen der voordammen. M. de Voorzitter is overtuigd dat de Re geering niets zal doen indien de stad het werk niet verricht dat op haar rust. De zij kanten in de Rijselstraat zijn overigens on zinnig, onmogelijk; M. Brunfaut hekelde ze reeds in 1889. Hunne verandering is zelfs dringender dan het herbestraten van den steenweg. Het ware immers onvergeeflijk de gelegenheid door den Staat aangeboden niet aan te nemen, eenen schoonen weg te hebben in de bijzonderste straten der stad. De uitgave moet niet afschrikken wij hebben 354.000 fr. geïncasseerd, opbrengst van de verkooping van onroerende goede ren dat geld zou kunnen dienen om andere onroerende goederen aan te koopen, maar niemand zou ons hekelen indien wij het ge bruikten om zulke belangrijke wederbestra- tingen te betalenHet zijn werken waaruit de nageslachten zullen voordeel trekken het is billijk dat deze gedeeltelijk de uitgave afdragen. Wij komen er immers toe onze begrooting in evenwicht te brengen en de gewone ontvangsten vermeerderen Andere ontwerpen, dat der nieuwe laan, onder an dere, zouden zelfs moeten zwichten voor dat welk de Staat ons voorstelt. M. D'Hurettere zou willen de uitgave kennen die de stad zou moeten doen voor de werken in de Meenen- en de Dixmuidstraten. M. de Voorzitter. Wij zullen ons be palen met de voordammen om te werken en eenige borduren te vernieuwen. In de Diks- muidestraat zal de Staat zeker niet kunnen beginnen vóór een jaar van hier ter oorzake van het leggen der riool. Volgen eenige bemerkingen van mindere aangelegenheid en over verschillende zaken, gesloten door de verklaring van M. den Voorzitter dat in alle geval de stand zal gemaakt worden ofwel dit jaar, ofwel het toekomende jaar. Eindelijk, de Raad, met eenparigheid min de onthouding van M. Fraeys en de ont kennende stem van M. Bouquet, neemt eene beraadslaging overeenstemmende met de wenschen der Regeering. 12. Gemeentefeest. M. Iweins vraagt aan het College of men er aan gedacht heeft den prins en de prin ses Albert uit te noodigen. M. de Voorzitter herinnert den brief in de dagbladen verschenen, over eenige dagen, en door den prins aan M. Braun, burge meester van Gent gestuurder wordt daar in gezegd dat de staat der prinses haar niet meer toelaat te reizen. Hoezeer hij zich verheugt over de geluk kige gebeurtenis door den prins en de prinses verwacht, denkt de heer Voorzitter het nutteloos de officieele pogingen voort te zet ten die men begonnen had. Het mandaat der feestcommissie die ver leden jaar dienst gedaan heeft, wordt be krachtigd. De openbare zitting wordt ten 6 u. 50 geheven De Meeting der herbergiers waarvan wij een omstandig verslag geven, is een waar succes geweest voor het inrichtingskomiteit, zij heeft getoond hoe diep de ontroering was, onder die talrijke gilde, veroorzaakt door de wetsontwerpen door onze klerikale regeering en door de niet min klerikale Maennout en consoorten neergelegd. De voorzitter Auguste Harteel is bijzon der gelukkig geweest in de juiste en wel sprekende wijze op dewelke hij de grieven van zijn ambacht en het doel der vergade ring heeft ontwikkeld. De gentsche sprekers hebben insgelijks tamelijk veel bijval gehad. Een zonderling iets nochtans is aan te stippen. Het is de voorkeur die zij toonen voor het ontwerp Maenhouteen onder hen ging zoover te zeggen dat indien het gewijzigd ware, hij dit ontwerp zou aanvaarden als verdrag. Zelfs in dat geval zou het ontwerp Maen hout nog eene ontegensprekelijke verzwa ring teweegbrengen voor een groot getal drankverkoopers, vooral in de plaatsen van min dan 20,000 inwoners. Het is altijd onvoorzichtig aan de bestuur ders der schatkist te doen verstaan dat men genegen is zich niet te veel tegen eene ver hooging van lasten te verzetten. Onze volksvertegenwoordiger M. Nolf heeft de sympathie der vergadering ver worven door de duidelijke en rechtzinni ge verklaring, gedaan in zijn eigen naam van M. den senator De Ridder. Hij heeft in derdaad beloofd dat hij geen een der twee ontwerpen zou stemmen, op eene afdoende wijze en onder de toejuichingen der verga dering, uitleggende dat die ontwerpen zuive- vere financiëele maatregelen daarstellen die geenszins zullen voor gevolg hebben den vooruitgang van het alcoolism tegen te hou den. M Colaert heeft min bijval gehad met zij ne min duidelijke verklaringen. Hij heeft ge weigerd te zeggen welke zijne houding zou zijn in de Kamer. Hij heeft zich vergenoegd met te verklaren dat hij tegenstrever is van het vergunningsrecht en voorstander der be- komene rechten. Hij heeft te verstaan gege ven dat het de strekkingen waren van het ontwerp Maenhaut die zijne voorkeur had den, ofschoon hij geene verbintenis wilde nemen. X. Over zes of zeven weken nagelden twee deurwaarders aan den ingang van S' Maar- tens kerk, hunne dagvaarden betrekkelijk de gedwongene onteigening der nog af te breken huizekens in de Klaverstraat. Sedertdien hoort men van niet meer spre ken en alles blijft er in een erbarmelijken staat. De kalsijde is er zoo slecht dat men er de beenen over zou breken. Het is nu reeds drie jaar geleden dat men aan de verbreeding en rechttrekking dezer enge straat heeft begonnen. Wanneer zal men eindelijk dit werk, se dert lang onderbroken, hernemen en vol trekken Zoo is het met alles wat onze stadhuis bazen aanvangen. Zij beginnen de werken zonder orde noch voorafgaande schikkingen te nemenzij voorzien noch moeilijkheden noch beletsels en moeten, omdat zij zich in regel niet gesteld hebben, hunne schoone ontwerpen jaren lang in de steek laten. De meeting der herbergiers, alsook de ver gadering der brouwers van over veertien dagen, hebben een der voordeelen der even redige vertegenwoordiging doen uitschijnen. Vóór de toepassing van dit stelsel, geen een onzer achtbaren verplaatste zich om zij ne kiezers van allo denkwijze hem te komen hooren vragen welke zijne houding zou ge weest zijn in deze of gene kwestie van am- bachtsbelang. Dit kwam omdat, in ons ar rondissement, de volksvertegenwoordigers en senators, aller, van dezelfde politieke denk wijze zijnde en zeker zijnde van hunne her kiezing, niet opgewekt waren door eenigen naijver. Nu, integendeel, twee partijen zijn vertegenwoordigd en onze oude volksverte genwoordigers en senators zien zich ver plicht zich te verplaatsen, indien zij hun ne politieke tegenstrevers niet willen zien da eenige verdedigers worden van de stoffelijke belangen hunner lastgevers. Dit bewijst het belang dat de kiezers heb ben, zelfs wanneer zij tot de katholieke ge zindheid behoor n, een liberalen volksverte- woordiger te hebben te Yper. 't Is het beste middel voor hun om er toe te komen op een afdoende wijze de verdediging hunner stof felijke belangen te verzekeren. Zondag' 11. heeft in het lokaal der Oud- Pompiers het laatste winterfeest plaats ge had. Het is wonderwel gelukt en heeft de al- gemeene goedkeuring verworven. De leden waren talrijk en hadden er hunne familie medegebracht. Een schoon orkest, onder het bestuur van den heer Jules Jolyt, heeft verscheidene muziekstukken uitgevoerd van zeer groote gehalte. Drie solo's zij n gespeeld geweest door de heeren Christiaens, zoon, Declercq en Muylle, die zich hebben weten dapper te doen toe juichen. Als zangers hadden wij onzen Commissa ris Marx, die eene zeer aangename stem heeft, en onzen dienstwilligen Secretaris, die, met eene manhaftige kracht, onze mach tige vlaamsche liederen heeft doen herleven. Wanneer hij het vermaarde Geuzenlied aanhief, was de geestdrift onbeschrijfelijk. Onze voorzitter heeft eene schoone rede voering uitgesproken over een zeer belang wekkend onderwerpDe werkmanswonin gen. Hij heeft dat belangrijk vraagstuk met helderdheid ontwikkeld voor zijne talrijke aandachtige toehoorders. Zondag aanstaande, 5 Mei, om 3 uren na middag,zal de heer COLPAERT in de jon gensstadsschool gezegd de Loye, eene open bare voordracht geven over Pensioenkas en Pensioengilde. De ouders der leerlingen en vooral de oud- leerlingen worden dringend uitgenoodigd deze conferentie bij te wonen. Bij koninklijk besluit van 24 April 1901, verschenen in het Staatsblad van 27 April, is de burgerlijke modallie van le klas ge schonken aan den heer Alfred Dumon, bijgevoegde greflier bij de rechtbank van ln aanleg te Yper. Wij bieden den heer Dumon onze harte lijkste geluk wenschen. Het ontslag des heeren C. Goubau van zijne bedienining van bijgevoegde rechter bij het Vredegerecht van het kanton Meesen, is aanvaard. Het burgerkruis vau ie klas is hem geschonken in belooning der bewezene diensten gedurende een groot getal jaren. Wij wenschen M. Goubau hartelijk geluk over de eervolle onderscheiding welke de Koning hem schenkt. Het burgerkruis van Is klas is verleend aan deu heer A. Desuttek, oud-gemeente onderwijzer te Zillebeke. Den 7 Mei, om 10 uro 's morgens, zal er vóór den bevelhebber van den genie van Yper, in zijn Bureel, Veemarkt, overgegaan worden tot de openbare aanbesteding der grove herstellingen in 1901 te doen aan de militaire gebouwen der plaats van Yperen. Het bedrag der onderneming is van 6,786 fr. de te storten waarborg is van 670 fr. Een koninklijk besluit van 22 April 1901, verleent 92.053 fr. 44 c. om werken uit «H» mwwam HM» K33SX3 w K

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1901 | | pagina 3