EUKELAEH'S COURSES K O OPDA G |Het Phosphaathoudend meel Bericht. Dewaudre w Nieuwe Koopwaren Toelagen verleend aan de leden van de Pensioengildeu. Feestkalander voor Wielrijders. Schrikkelijk ongeluk. West-Nieuwkerke. YERSCHÏLLÏGE TIJDINGEN. Waarom nog hoesten? Dimanche 2 Juin 1901, DE CHEVAUX. DE L'ECOLE D EQUITATION. 3000 fr. de prix. Op Zondag 12 Mei 1901. Een luisterlijk Concert Progres en het Weekblad in ons arrondis sement te verspreiden. 't Is vooral door de drukpers dat het volk zijne politieke opvoeding bekomt en onze onsterfelijke princiepen van Recht en Vrij heid leert beminnen.'t Is door haar dat wij de Waarheid voortplanten, 't Is zij die bij het volk den eerbied van het schoone, het rechtvaardige en het ware moet inprenten. Onze plicht van liberalen is afgeteekend. Het is van belang dat overal, in ons arron dissement onze weekbladen uitgedeeld wor den en ter beschikking gesteld zijn van ie dereen. Daarom raden wij al onze vrienden aan al de Nra van het Progres en het Week blad die zij kunnen verzamelen in de daar toe bestemde busssen te steken, Wij herinneren dat het Werk der Druk pers bussen geplaatst heeft in de volgende koffij huizen 't Klein Yper, Diksmudestraat; Bronzen Hoofd, RijselstraatZilveren HoofdRij- selstraat; Ville de Thour out, Lange Thou- routstraat. Samenvatting der toelagen. Maatschappij 2 fr. 12 Mei, Westroosebeke, Snelkoersen. 12 Aelbeke 13 Eessen, ringsteking. 16 Harelbeke, Snelkoersen, 200 fr. 16 Juni, Yper, Snelkoersen. 16 Vlamertinghe, Vélofeest. Ziehier de volledige lijst hoe de vélo- club is samengesteld: De stoomtram die van Waasten om 3 uren namiddag te Yper aankomt, stoomde dins dag door de gemeente Kemmel, toen op 't gehucht «De Vierstraten» eene honden kar over de tramlijn reed. Daar er ter plaatse eene nogal groote helling is, kon de machi nist de kar niet zien. Het licht gerij, waarop een 18 jarig jongeling, Cornil genaamd, ge zeten was, werd omgeworpen en de arme jongen, die onder den tram terecht kwam, werd zoo ijselijk gekwetst, dat hij op den slag dood bleef. BURGERSTAND van den 3 tot den 10 Mei 1901. Geboorten. Mannelijk gesl. 5. Vrouwelijk gesl. 5. Huwelijken. Sterfgevallen. Kinders beneden de 7 jaren. Mannelijk gesl. 1. Vrouwelijk gesl. 0. Mijnheere De Weerdt, Wuje dat oesjeblief nie in joen gazette zetten? Je weet nie wuk: Mahieu is zijn posje kwijt van 'n Tassevil. Jomo, Cyriel, dien fraaien jongen die van iedereen zoo geeren ezien is en die mee rooie enoeg hadde om toe te kommen. Heel Niekerke ten minsten ol dat deugt te Niekerke me laten de vuulvalders van kanteheel Nie kerke is wruud up Huutje II, je wit wal, den boozen zeune van Huutje zaliger. En witje wuk dat dien armen pratelare zeie? Dat dat e posje van confienchie is. En toen, Manefrotter, en toen? Wuk witje je wal te zeggen van Majieuwtje, te? Is 't en gene- vrist? Heeten eusten kot houden? of wuk, allan? Ma spreekt te En ze zijn toen verwonderd onze te Nie- kerk zeggen da gheel 't kalotenest nie en deugt Menheere De Weerdt, zettet maar in joen gazette; ze gaan wal kwaad zijn in de beu- terstraate en alders, mo ze meugen fijn je weet wal wuk enee? Mo wuk zoen ol die fraaie menschen zeg gen die dood en begraven zijn? Kijk, 't meugt kosten dat 't wult, 'k gaant schrijven an Menheere Benoit en 'k gaan e kee vragen wuk datten peist van die proper triesterieks die nem upvolgen Tot zundage. En peerpoer. Nieuws van den Oorlog. Spiereveld, 23 april, 2 ure. Het commando van Desideer Van Eenooge heeft op vier meters ongeveer van eenen gracht eene patroelje omringd en gevangen genomen. Vele dooden en gekwetsten. Spiereveld, 23 april, 3 ure. De heldendaad van commandant Desideer was eenigszins overdreven. De patroelje schijnt slechts een schildwacht te zijn die op post stond en portez armes! deed. Spiereveld, 23 april, 4 ure. De sentinelle blijkt geen Engelschman te zijn maareen Vlaming, die Dog rookte. De strijd was echter hevig; tot driemaal toe werd stormgeloopen Talrijkevlie gen gedood I Spiereveld, 23 april, 5 ure. Commandant Van Eenooge heeft zijne ex- cusiën gemaakt aan den.... Vlaming. Of er gelachen werd Einde goed, alles goed Basseviile, 24 april, 2 1/2 ure. Het commando van Lieven Kanonschote heeft tegen den muur der Pastorij stormge loopen. Het geruttel der blaren deed ver moedens ontstaan bij den commandant en zijne strijdlustige boeren. Een Engelsch dé- tachement moest zich achter den muur schuilhouden. Bij de laatste sommatie tot overgave, ging het deurtje open; en, in plaats van de witte vlag, kwam een blond engeltje te voorschijn. De commandant viel in bezwijming, in zijnen val drie mannen zijner lijfwacht, waaronder grenadier Plat neus, doodend. Groote verslagenheid. Poeloeche, 25 april, 6 ure 's avonds. Sinds enkele dagen, heerscht er groote bedrijvigheid onder de boeren. Commandant Jan Pistoucron en zijne man schappen hebben op het Seulekopje een gansch convooi buit gemaakt. Het bestond voornamelijk uit papteelen, boudlepels. boe- rekloefenverder een trop kalotezwijns en een roste geete. Zwijnbak, 25 april, 11 ure 's avonds. Het commando van Lahousse, deed verle den nacht den tram ontriggelen juist op de Doviebrug. Het personeel werd gedood. Vier rijtuigen werden in de rivier geslingerd. De bagagewagen werd buitgemaakt. Hij be vatte voornamelijk geteekende stembrieven, graveien, twee zakken kiesbeloften en een dozijn natte kazakken. De schade is over groot. Het waterkasteel ligt in duigen. En er zijn er die zeggen dat de oorlog gedaan is Nieuwkerke-Kom. Hoofdkwartier 26 april. De vechtgeneraal Brosbeer hield eene be geesterde aanspraak tot zijne manschappen om ze tot den weerstand aan te wakkeren. Commandant Bee~-boer wenschte hem proficiat. Des avonds trakteerde de vechtgeneraal zijne mannen met een zwjjnekortletje van zes soen en twee soen moeluwe. De neringdoeners zijn zeer tevreden en maken fortuin. Yivat Brosbeer 1 Chocolate Wafers Vanilla Sugar Wafers Touring Club Wafers De Beukelaer's Prachtdoozen Prachttrein met locomotief. Puik geschenk voor kinderen Wat droeviger vertoon dan dat van eenen struischen persoon, in al zijne levens kracht, en aan wien jicht of rheumatism de minste beweging ontzegge. Dat ziet men alle dagen, en hoevelen blij ven verscheidene maanden van het jaar aan hunnen leunstoel genageld Door dezen on- gelukkigen redmiddel aan te bevelen bewijst men hen den grootsten dienst die kan bewe zen worden 1 Door den Elixir Vincent tegen jicht en rhumatism aan te raden beschikt men over een verzekerd middel dat door zij ne werking spoedig tot het leven, 't is te zeg gen tot een werkdadig bestaan, al degenen zal terugleiden die door deze kwalen niet in staat waren het bestaan te genieten. De Beukelaer's Chocolade is beste dan de Fransche en deZwitsersche. Baad aan de lezers. Wij kunnen niet genoeg de Sedatine aanbevelen, dit voortreffelijk middel tegen schedelhoofdzeer zenuwpijn, hoofdpijn; verlicht altijd en ge neest dikwijls zonder stoornis der maag. A. Defgnée, apotheker 3 Squar Marguerite Brussel voor het groot: Beguin et Taverne, Brussel. Alle apotheken. Prijs der doos van 8 cachetten 2 fr. Lezers. Indien gij bleek,flauw en bloede loos zijt, verkloekt u met de pil van D. Ra phael, en gij zult al spoedig uw kleur,macht en rapheid terug krijgen. 1,75 fr. de doos in al de apotheeken. Madame Weduwe Jules Lalieyne, 29, Boterstraat te Yper, heeft de eer het publiek kenbaar te maken, dat zij, als vroe ger de apotheek voortzet, met den heer OSCAR GEERAERTS, gedi plomeerden apotheker. WeJ. LAHEYNE. vreest geene mededinging. Zijn steeds aangroeienden bijval is het beste bewijs zijnen onbetwistbare hoedanigheid bo ven alle andere soortgelijke produkten. De talrijke aanvragen en brieven van gelukwensching van den berustende geneesheeren laten ons toe aan de huismoeders te verzekeren dat het Phosphaathoudend meel Dewau- der tusschen alle voedingsmiddelen voor kinderen het beste en voortreffelijkste is. Te Yper apotheek Libotte. Ik verklaar openbaarlijk dat de Sieroop Depratere den strafsten hoest, de slechtste valling in min dan 2 dagen geneest. De Sieroop Depratere is de eenigste aange name borstremedie die altijd zeker en spoe dig geneest. Al wie de Sieroop Depratere genomen heeft kan getuigen met ons dat haar gelijke niet bestaat. Dit geneesmiddel kost maar 10 centiemen daags. Vraagt en eischt altijd de echte Sieroop Depratere aan 2 franken de flesch. Te bekomen te Meenen apotheek Rotiers. Yper, Socquet. VILLE D'YPRBS. 2 heures. avec le bienveillant concours MM. les Officiers et de tout le Personnel Gehucht Wieltje. ten 4 uren, zal er in d'herberg De koningin van Hongarie bewoond door ED. HUYGHE, plaats hebben met den GRAMOPHONE (SPREÊKMACHIEN) Allerschoonste muziekstukken spelende, Gezang, Alleenspraak, enz. die alle ver wonderingen zal overtreffen Ingang vrij. K w H u w K N 2. a Achtervolgens toelating der bevoegde overheid. te v i» e it. Ten huize en winkel van d'heer Eugeen Wenes, Laarzenmaker, Dixmudestraat 16. Op Maandag 13 Mei 1901, om 9 ure 's morgens van bestaande in 12 paar Galochen, 27 paar Savaten, 5 paar Guetten, 4 paar Laarzen, 17 paar Mollièren, 15 paar Kinderschoenen, 56 paar Vrouw- bottinen, 53 paar Mansbotten. Verders Winkelgerieven zooals Vitrienen enz. Met gereed geld en verhoog van 10 door het ambt van den Deurwaarder Alfons HOF, Dixmudestraat, N° 10, te Yper. De pensioengilden breiden zich in onze stad zoo snel uit, dat in min dan een jaar, reeds 15 derge lijke maatschappijen in Yper tot stand zijn geko men en dat wij het niet ongepast oordeelen, de talrijke leden dezer gilden eenige inlichtingen aan gaande het aanwerven der pensioenen, mede te deelen. De tusschenkomst van Staat, provincie en stad in het samenstellen van pensioenen is zoo groot, dat het noodzakelijk is iedereen de gelegenheid te geven ze te leeren kennen en er de groote voordee- len van te laten genieten. Br dient echter gezegd te worden dat provincie en stad slechts toelagen verleenen aan de personen die zich in eene wettig erkende pensioengilde laten inschrijven. De leden, waaronder ook de personen die meer dan 60 fr. lasten en patenten betalen, alsmede de vrouwen en kinders van staatsbeambten, genieten jaarlijks de volgende geldelijke voordeelen 1° De Staat geeft 60 centiemen toelage voor ieder der 15 eerste gestorte franks, aan de personen die op 1 Januari laatstleden, min dan 41 jaar waren. Hij geeft 60 c. voor ieder der 24 eerste gestorte franks aan dezen van boven de 41 jaar. 2° De provincie West-Vlaanderen verleent 30 c. voor ieder der 12 eerste franks zonder onderscheid van ouderdom. Stort men 12 fr., dan trekt men 12 maal 30 c. toelage van de provincie; maar stort men 50 fr., men trekt algelijk maar 12 maal 30 c. en geenszins 50 maal 30 c. 3° De stad Yper staat voor ieder der 12 eerste gestorte franks het volgende toe a) 10 c. aan de personen die op,l Januari 1901 min dan 41 jaar waren b) 20 c. aan dezen van boven de 41 j. en die ten minste 20 fr. lasten en patenten betalen c) 50 c. aan dezen van meer dan 41 j. (op 1 Jan. 1901) en die min dan 20 fr. lasten en patenten betalen. Al deze voordeelen worden slechts toegestaan in dien de storter niet meer dan 60 fr. in geheel het jaar stort en dat zijn verzekerde pensioen nog geen 360 fr. bereikt. Stort hij 61 fr. in een jaar, dan krijgt hij geene toelage noch van Staat, noch van provincie, noch van stad. Daarenboven geeft de stad Yper aan de kinders die zich laten verzekeren tusschen hun êe en hun 15'jaar a) 1 fr. in den loop van het tweede jaar dat zij een lijfrentboekje hebben b) 1 fr. als zij 12 jaar oud zijn en dat zij op 31° December daaropvolgende sedert ten minste een jaar verzekerd zijn c) 1 fr. als zij 15 jaar oud zijn en dat zij op 31 December die volgt ook sedert ten minste een jaar verzekerd zijn. Verders verleent de Staat aan de pensioengilde nog 2 fr. voor ieder lid dat in den loop van het voor gaande jaar, minstens 3 fr. gestorft heeft. De maat schappij doet met die twee fr. wat zij wilzij kan ze geheel of gedeeltelijk houden om hare bestuur- kosten te dekken of zij kan ze aan hare leden af staan, zooals zulks in de Pensioengilde van de Loye gedaan wordt. Het lid, dat die 2 fr. ontvangt, stort ze voor eigen rekening in de pensioenkas, zoodat het voldoende is, er nog één (frank van het zijne bij te voegen, om weder 3 fr. te storten en aldus het volgend jaar weeral recht te hebben op de toelage van 2 fr. Staat a) 0,60 fr. 15 eerste fr. beneden 41 j. b) 0,60 fr. 24 boven 41 j. Provincie 0,30 fr. 12 Yper a) 0.10 fr. 12 beneden 41 j. b) 0.20 fr. 12 boven 41 jaar en 20 fr. lssten. c) 0.50 fr. 12 boven 41 jaar en beneden 20 fr. lasten. MM. COMMISSIE: Francois VanBesiënPresident. Alphonse Couckc, Vice-president. Henri Menu, baan-kapitein. Armand Vandelanoitte, kommissaris. Fritz Vanderstuyft, Sekretaris. Fmile Talon, schatbewaarder. Camille Lebrun, kommissaris. Emile Laroye, vaandrig. LEDEN Seraphin Knockaert Emile Verhelst Joseph Didier Gustaaf Gillis Gaston Prum Arthur Vansprangen Eugène Viaene Jean Boutten Arthur Vanderstuyft Aimé Dequeker Nestor Viaene Arthur Snaps Emile Huygebaert Joseph Laureys Polydore Laureys Edouard Coppenolle Henri Claerebout Zulk een lijst moet onzen raadsheer der gemeente niet meer doen twijfelen of de Maatschappij bloeit of kwijnt. Camille Vandevyver Nestor Doutrelandt Cyrille Vandenbussche Julien Verbeke Achjlle Haelewyn Cyrille Schmidt Jules Heusele Jean Vercouille Romain Deseure Jean Eben M" Eben Gentil Descamps. Bal Gustavus, winkelknecht, en Depoorter Leo- nia, dienstmeid. Provoost Jules, aardewerker, en Pinet Eugenia, kantenwerkster. Samyn, Julius, landbouwer, en Huyghebaert, Eveline, zonder beroep. Van Elverdinghe, Leo, 21 jaren, timmerman, on gehuwd, Bellewaerdestraat. Merlevede, Seraphinus, 43 jaren, landwerker, ongehuwd, Meenenstraat. Bille Henricus, 54 jaren, daglooner, echtgenoot van Verbeke, Nathalia, Meenen steenweg. Vandenbussche, Carolus, 67 jaren, zonder beroep, weduwenaar van Bouttery Sophia, L. Thouroutstr. Claeys, Petrus, 62 jaren, landwerker, echtgenoot van "Winne Philomena, Zonnebeke steenweg. Bollaert Eugenius, 52 jaren, schilder, echtgenoot van Vandamme Paulina, Boomgaardstraat. Pattou, Henricus, 58 jaren, zonder beroep, onge huwd, Rijselstraat. S3 O >-! p 3 2 o, 3 S3 W <x> S3 OT 01 CD Ui P O OQ CD CJQ CD CD - tO O O O en CO O O o o Ol O O O O -4 o O O O O O to to Ol Ol O O O O O O Ol a> O O Ol O O O O O O O O O O O O <3 po S" 2- O P o t=f ct> CD p CD Jö OQ pr -5 to Ol O O O M- 1—p Cft O O O OX 'co ent bi b o o O O O O O O O ES* O O CT9 O p CS N p CD ►s a p 09 l-H y. «-I M- CD O

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1901 | | pagina 3