Groote Feesten en Koersen Paardenloopstrijd te Yper. 1000 franks prijzen Kamer van Volksvertegenwoordigers Senaat. STADSNIEUWS. Ongeval. De straatschenners. Theater Velofeest. Zondag 16 Juni 1901 VELOS EN AUTOMOBILEN Feestkalander voor Wielrijders. Uitstap aan half geld. Burgerstand der Stad Poperinghe van den 23 tot den 28 dezer maand West-Nieuwkerke. het orde van St. Benoit een klooster gaan oprichten te St. Andries bij Brugge. Hier te Brugge, in de Mariastraat, hebben de Broeders twee huizen die hun slechts se dert een tiental jaren toebehooren, ten gron de geworpen; teoordeelen naar de diepe en buitengewone grondvesten die zij bezig zij n met te laten aanleggen, zullen zij daar een grootsch gebouw oprichten, dat niet zal moeten onderdoen voor datgene, welk de Ca- pucijnen hebben laten verrijzen, pas vóór twee jaren, in de Klokstraat. Men is waarlijk verbaasd, wanneer men het getal en uitgestrektheid der nieuw op gebouwde kloosters in acht neemt. Geheele straten, geheele wijken zijn in het bezit der kloosterlingen geraakt. Langs alle zijden wordt het privaat eigen dom ingenomen door de doode hand Het kwaad zal nog verergeren, wanneer de fransche uitgedrevene kloosterlingen in Belgie eene schuilplaats zullen komen op zoeken. Ziedaar de bittere vruchten van de onbe grensde vrijheid van vereeniging die de Grondwet van 1830 heeft aangenomen en gehuldigd 1 Zij heeft het ergste collectivism bevorderd dat kan bestaan datgene der concentratie van eigendom in de handen der kerk. Voor eenige weken stelde priester Fon- teynein 't Vrije Woord, het kapitalism der kloosters tegenover datgene, dat zich voordoet op gebied van handel en nijverheid. Als kristen stelde hij het eerste boven het tweede. Wij integendeel houden het eerste voor anders gevaarlijk. Hier vallen ergeene licht- maar alléén schaduwzijden aan te stippen. Het wereldlijke kapitalism ondergaat ge durige veranderingen. Een kapitalist is heden schatrijk hij wil nog rijker worden, waagt zijne kapitalen in eene stoute onderneming in Rusland, in China of in Zuid-Amerikazijne berekenin gen blijken onjuist te zijn geweest; hij valt en gaat failliet. Hij is arm. Zo© ontstaat er in de wereld eene besten dige beweging van daling en rijzing; de ka pitalen blijven bestaan, maar gaan gedurig over in andere handen. Zijn er nijveraars en handelaars die mor gen rijk en overmorgen geruineerd zijn, er zijn geene kloosters die nu rijk zijn en later arm worden. Hare rijkdommen vermeerderen gedurig. Een klooster is als eene machtige pomp, die dag in, dag uit, jaar in, jaar uit, rijkdom opzuigt en nooit een geldstuk laten terug vloeien in den handel. In Frankrijk, in Spanje, in Portugal, in Oostenrijk gaan er hoe langer, hoe krachti ger stemmen op om het stijgend gevaar aan te klagen. Men treft er eindelijk afdoende maatrege len aan, om er paal en perk aan te stellen. Wanneer zal ook eens voor Belgie het luilekkerland der clericale doode hand de de dag aanbreken, waar men de tallooze pompen zal dwingen stil te houden en de vergaarde schatten terug te laten vloeien? Dan eerst ook zal het sociale vraagstuk kunnen opgelost worden. Zitting van Vrijdag 24 Mei 1901 Het budjet der gendarmerie is aangeno men met 73 stemmen tegen 12 en 12 onthou dingen. De heeren Nolf, Van Merris en Colaert hebben het budjet gestemd. Bespreking van het budjet van den land bouw. Zitting van Vrijdag 24 Mei 1901. Vervolg der bespreking over het spel in de openbare plaatsen. Een ongeval dat zeer erge gevolgen had kunnen hebben is Woensdag rond 6 ure na middag voorgevallen aan het gebouw dat men afbreekt in de Rijselstraat, waar het nieuw posthotcl zal gebouwd worden. De werklieden hadden juist het gebouw verlaten, toen eensklaps een groot stuk muur met een oorverdoovend gedruis instortte. Tezelfder tijde hoorde men eenen smart kreet en men ging zien wat er was. Een werkman die nog aan 't werkwas, lag onder de puinen. Het duurde niet lang eer hij uit zijnen akeligen toestand gered werd. Hij was erg gekwetst en onmiddelijk werd hij naar het gasthuis gedragen waar hij verpleegd werd. Zijn toestand is niet hopeloos maar hij klaagt van groote inwendige pijnen. Gebeurde het ongeval eenige minuten vroeger, verscheidene werklieden zouden ernstig gekwetst zijn geweest. Men kan niet te voorzichtig zijn bij zulke gevaarlijke werken. In den nacht van Zonnag op Maandag, rond 3 ure, hoorde de heer Valère Tremery een gerucht vóór zijn huis. Denkende dat men bezig was met de banken weg te ne men die vóór zijne herberg waren, stond hij spoedig op om te zien wat er van was. Maar toen hij buiten kwam zag hij twee kerels die zich vermaakten met de lantaarn stuk te slaan welke aan den ingang der S' Jacobstraat stond. Een ander persoon, die juist met zijn velo daar voorbijreed, zag ook wat er gebeurde, doch hij reed voort en begaf zich naar de Kloef. De twee straatschenners gingen bij hem, waarschijnlijk om te vragen dat hij hen niet zou verklikken, maar intusschen was de heer Tremery genaderd en de kwaaddoeners verwijderden zich. De heer Tremery verzocht dien persoon hem naar het politiebureel te volgen en daar legden zij eene klacht neêr en kwamen bui ten met den agent die van dienst was zij waren zoo gelukkig de twee kerels te ont moeten onder de Donkerpoort De agent vatte ze bij de kraag en leidde ze naar het politiebureel waar hij proces-verbaal tegen hen opmaakte. Zullen die twee mannen vervolgd en ge straft worden Zal men den heer Tremery de beloofde belooning geven Voor de eerste maal in onze stad aange komen het groot theater DELAFIOURE, sa mengesteld uit 110 dieren zooals; honden, aapen, katten, geiten, vogels enz. Allen on derbest geleerd dat men er waarlijk van verbaast zou staan. Zondag avond om 8 ure heeft de eerste vertooning plaats geen twij fel of het zal er aan volk niet ontbreken. le pi. 1,50 fr. 2e pl. 1,00 fr. 3epl.50c. De secretaris van de Ypersche Rapid-Club M. Cyrille Janssens, statiestraat n° 16, zal per aanbevolen brief alle soumissien ontvan gen tot 10 Juni aanstaande, voor het houden van 't buffet gedurende de velokoersen die zullen plaats hebben den 16 Juni op het min neplein STAD YPER. VOOR ten 11 ure 's morgens en ten 3 ure 's namiddags Programma op vraag. Voor alle inlichtingen zich te wenden bij de heer Secretaris M. Cyrile Janssens, sta tiestraat n° 16, Yper. 2 Juni Valenciennes snelkoersen vélodrom 3 Auweghem (route) 9 St Omer (piste) 16 Yper, snelkoersen. 16 Vlamertinghe, vélofeest. 16 Brugge (St Kruis) vélo-festival. 18 Match 6 uren koers Yper Vander- stuyft tegen Giller (piste) 30 Maubeuge snelkoersen (route) 14 Juli Gent vélo-festival 21 Brussel 15 Augusti St Nicolaas, snelkoersen velod. Zondag 2 Juni 1901. Er zullen kaarten heen en wêer voor Yper uitgegeven worden door de hierna ge noemde bureelen, aan de volgende vermin derde prijzen 3" kl. Kor tr ijk fr. 2.60 2.00 1.30 Wevelghem 2,10 1,60 1,10 Meenen 1,70 1,30 0,90 Wervick 1,30 1,00 0,70 Komen 1,00 0,80 0,50 Houthem 0,80 0,60 0,40 Hazebrouck 3,00 2,00 1,40 Caestre 2,30 1,70 1,10 Godewaersvelde 1,90 1,40 1,00 Abeele 1,30 1,00 0,70 Poperinghe 0,90 0,70 0,50 Rousselaere 1,80 1,40 0,90 Moorslede 1,10 0,80 0,60 Zonnebeke 0,70 0,60 0,40 Voor het gaan, zullen die kaarten geldig zijn met de treinen vertrekkende van Kor- trijk om 12u. 35, van Hazebrouck om lu. 42 's avonds en van Rousselaere om 13u. 35 en, voor het terugkeeren, met de treinen vertrekkende van Yper naar Kor- triik om 19u. 34, naar Hazebrouck om 18u. 38 en naar Rousselaere om 18u. 07. BURGERSTAND van den 24 tot den 31 Mei 1901. Geboorten. Claeys, Daniel, Kanonstraat, 6. Penasse, Marietta, Rijselstraat, 109. Hoedt, Augustus, Bukkerstraat, 34. Dehaerne, Josephus, Neêrstraat, 12. Michiel Adriana, Neêrstraat, 13. Bulckaen, Camillus, Kalverstraat, 19. Ryckelynck, Elias, Veemarkt, 9. Maes, Mauritius, Minneplein, 45. Louf, Omer, Veurne steenweg, 7. Dehouck, Elias, Zonnebeke steenweg, 98. Huwelijken. Decap, Aloisius, bleekersgast, en Declercq, Eugenia, kantenwerkster. Depuydt, Gustavus, smidsgast, en Declercq Lucia, huishoudster. Ollevier, Camillus, schoenmaker en Schoon- heere, Helena, kantenwerkster. Sagon, Camillus, ijzerdraaier, en Dubois, Maria, dienstmeid. Deconinck, Josephus, wever, en Lusschen- tier, Maria, waschvrouw. Kerrinckx, Desiderius, timmerman, en Dewachter, Albertina, zonder beroep. Maerten, Desiderius, leurder, en Dufoor, Leonia, leurster. Carrein, Nestor, landwerker, en Deleu, Evelina, huishoudster. Ceuninck, Camillus, daglooner, en Goet- hals, Leonia, huishoudster. Vandermarliere, Leon, hoefsmid, en Mail- liard, Blanche, zonder beroep. Sterfgevallen Parez Cecilia, 85 jaren, zonder beroep, wed. van Knockaert, Carolus, Veemarkt, 31. Baeyen Joannes, 66 jaren, zonder beroep echtgenoot van Rommens, Juliana, DeHaer- nestraat, 12. Pittellioen, Cesar, 78 jaren, herbergier, echtgenoot van Clement Julia, Lange Thou- routstraat, 36. Coene, Georgius,! 1/2 jaar, Neêrstraat, 12. Tack, Leonia, 73 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Elverdinghestraat, 28. Delaplace, Gaston, 1 jaar, Boterstraat, 42. Pannecocke, Maria, 40 jaren, huishoud ster, echtgenoote van Gryson, Carolus, Blauwe Leliestraat, 7. Decaestecker, Maria, 78 jaren, zonder be roep, weduwe van Pype Franciscus, Brugge steenweg, 62. De Ceunynck, Maria, 71 jaren, zonder be roep, weduwe van Degraeve Petens, Rijsel straat, 38. Debeuf Albertus, 3 jaren, Vooruitgang straat, 8. Geboorten. Mannelijk gesl. 3. Vrouwelijk gesl. 7. Sterfgevallen. Vandenberghe Reine, 57 jaar, koopvrouw echtgenoote van Henri Vantours, Gasthuis straat. Kinders beneden del jaren, Mannelijk gesl. 1. Vrouwelijk gesl. 0. Nieuws van den Hemel. (Vervolg). In eene, twee, drie, wos den grcoten re giester eteekend en ik weere buuten om e luchtje te scheppen. En waarachtig ken weegde maar meer lik e pluumptje en hakke moeten in e trek gat staan, 'k hannen wegevlogen. Kijk nu e keer hier! riepe Toine, dat is hier en ander lettertje, enèe of an d'holve Mane of an den Woldries. Zie je gunter die groote vierbolle met vlammen zoo groot of bergen en mee gluu- jende steenen lik rotsen, eur, dat is de zun- ne. Gunter in de diepte hee je de Mane, met zandbergen en drooge zeen, ten is geen le vende ziele drup. Maar up zijds de Mane zie-je daar die bolle draaien lik en toep t Ewi dat is de Wereld, waa damme tjeven- tig jaar lang nuuze parten espeeld heen En kijk ino wal, m'heen sjuuste e groot deel van Europa voor nus, kijk 'k gaan 't joen wijzen Zie-je daar die groote pinne alhier wijzen 't Is den Eiffel to ren en da mierenest deron- den is Parijs. E bitje derboven de bergen van Picardien, daje zie van an 't Haaze kasteel mee klaar weere, nog hogger de porre van den Kemmelberg der langsten 't dikhoofd van Meissen, en da, Benedik- tus, zie-je hoe late dat 't is up ne kerke van Nieuwkerke? En waarachtig Gods, 'k zagen daar Nie- kerke voor mijn liggen lik van up den ommeloop. 'k Keeke lik vergapt. En 'k hoor de d'heure slaan en 'k hoorde den Tram fluuten. Mo, Toinie, zegge ke, droome ke nie? Weetje nie wuk dat 't is van subtiel te zijn? Hé Benediktus, wuk zeg je daarvan! Tonie, 't is kurieus, 't is kurieus. Ewi, k passeeren ik hier de schonste heuren op mijn bank binst dakke e trekje doen. Gaa-je stoppen, Benoit 'k heen mijn puupe ebroken, Toine, en 'k heen meer honger of goeste om te smoo- ren. Dakke nu en veschen boelie hadden 'k zoen en kap geven, wij, Toine I k propos, zij-je hier nog wal in de kost M'heen in 't eeste moeten fraaie up- spoelen, 't wos ossan 'tzalfste, zoetepap mee zalveren lepeltjes 1 't Is kindjeteeten, enêe Maar Pol, die hier eersten boek hoeder is en die hier vintonnerre vele te zeggen heet, wij, heet e keer ferme up zijn poot espeeld, en mee zijn ouden gebeur David, z'heen entwot e daan om te vloeken en te djuuen En sedern dien, me neen nuit meer te klagen? k'heen te vooren nog en hennepotje eten, en 't was mijn ziele Gods, 't beste dak van mijn leven eten heen 1 Ewi, Toine, 'k zoun ik joen henne potje laten eten en pakken van den veschen boelie En e zoo koeten me vors tct damme an tafel gingen. Zoo, vriend Tjeppen, daje nu wit hoe dakke in d'n Hemel ekommen zijn en wuk dat is van subtiel te zijn. Je ku wal peizen datter geen dag en pas seert zonder damme e keer up Niekerke kijken en damme ossan ol 't Nieuws weten. Mo wie duuvel heet er die vergaring van 't Conseil in 't Weekblad ezet? Pol heet 't hier ontvangen en e peist dat 't Djij Force- ville is die 't nem ezonnen heet. Mo, zegt damme elachen heenJomo, 't was wal wij, 't dochte mijn dak ze bezig hoorde. En Juul- tje, mijn ouden gebeur deeje 't wal, wij Mo wuk zeg-je van d'installatie van zui deren nieuwen burgemeester? Hee-me 't wal edaan Tone had tjenuchters vroeg ezien dan ze begusten sperren planten en e riepe nuus en ezeie: ze gaan ol zijn leven vandage de kalote inhalen I En effectief 't was ezoo. Vinmiljaar, zei-je den brouwer, me gaan e strultje doen! En je weet dat Karei ku pointeeren, enee? En had de meeste leute van de wereld: Kutten upperwaarts kijken, zeyen, en is blend voor achtenveertig heu ren En lachen datten kraeide 1 M'hadden de meeste leute van de wereld osme die gluujende geklopte kaloten zagen l® kl. 2® kl. M W f» W

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1901 | | pagina 2