Gemeenteraad van Yper. Groote Feesten en Koersen STADSNIEUWS. De paardeiiloopstrijden van Zondag. Velofeest. Zondag 16 Juni 1901 VELOS EN AUTOMQBILEN ÏOOO franks prijzen Feestkalander voor Wielrijders. Theater Delaüoure. L. Delaeioure, Door plaatsgebrek moeten de redevoerin gen uitgesproken door den heer Victor De Coninck in naam der Philliarmonie en door den beer Nolf in naam der Liberale Asso ciatie van Yper tot binnen acht dagen ver schoven worden. Zitting van Zaterdag '25 Mei 1901. De zitting wordt ten 5 ure geopend. Zijn tegenwoordig: de heeren Colaert, burgemeester-voorzitterFraeys, schepene Struye, Boone, Begerem, Decaesiecker, Vandenboogaerde,Vanderghote,D'Hu vettere, Vandenpeereboom, Bouquet, Raadsleden M. Gorrissen, secretaris. De heeren Berghman, schepene, en Sur- mont zijn afwezig: de heeren Iweins en Fiers hebben zich doen verontschuldigen. Het verslag der zitting van 30 Maart, gee- ne aanleiding gegeven hebbende tot opmer kingen, wordt goedgekeurd, dat der zitting van 20 april 11. is ter inzage der leden neèr- gelegd. Dagorde 1. Mededeelingen. Niets. 2. AanbestedingVervaardiging van kramen op het Vleeschhuis. Deze aanbesteding, toegestaan door eene vroegere beaaadslaging, heeft den 24 April 11. plaats gehad: de inschrijvingen waren opvolgentlijk van fr. 1,977-00; fr. 2.587-00; tr. 2.018-18 en 2.570-00. De laagste kwam van Mevr. We Roose-Dael, die aauneemster verklaard wordt. 3. Kosteloos lager onderwijsbijgevoeg de lijsten voor 1900-1901. Op die lijsten komen 31 jongens en 22 meisjes voor de Raad keurt de oorkonden goed. 4. Stadseigendommen: verkooping van gronden Fierslraat en Veurneschen steenweg. Het college heeft eene vraag ontvangen van afstand van grond in de Fiersstraat; het stuk bevat 1.85 are: de verkoopprijs ware aan 6 fr.30 den vierkanten meter. Een aankoop van grond op het Raveline- fort, Veurnesche steenweg, wordt gevraagd. De aanbesteding zal plaats hebben op eenen instelprijs van 8 fr. den vierkanten meter. (Goedgekeurd). De overeenkomst voor de verwisseling van grond met M. Degeest is bepaald ge sloten M. Boone vraagt dat men het water, op de Maloulaan, met een hekken voorzie, om de ongevallen te voorkomen. Er is laatst nog een ongeval gebeurd. M. de VoorzitterDe man die ver dronken is, heeft de dood niet gevonden op deze plaats, maar in de gracht gezegd Boterplas. Het laatste ongeval dat voorge vallen is in de gracht waarvan M. Boone spreekt, dagteekent van over 3 of 4 jaren, Een net in ijzerdraad zou een aardig uitzicht hebben en ware misschien nutteloos. Er is eene lantaarn die de plaats verlicht en die voldoende is om het gevaar aan te duiden. Koestallen. M. D'Huvettere vraagt wat er gegrond is in de geruchten die in omloop zijn en vol gens dewelke het stadsbestuur aan de koei- boeren.jdie in de stad wonen, verbiedt melk koeien in hun huis te houden. Dit ware eene draconische maatregel die vele onzer mede burgers van hun bestaan zou berooven. M. de Voorzitter. Er is geene spraak geweest van de koeistallen in de stad af te schaffen. Ik heb enkel bevel gegeven aan de politie te onderzoeken of de gezondheids- regels geëerbiedigd zijn, voor wat het opeen stapelen van mest betreft en de noodige reinheid. Wij zouden maar deze afschaffen die zich niet in de gewenschte voor waarden bevindendaar waar er bijgevolg misbruiken zijn. Ik heb geen anderen alge- meenen maatregel genomen dan dezen waar van ik spreek. M. D'Huvettere. Ik bedank u:de Raad deelt uwe zienswijze en gij zoudt wel doen de koestallen af te schaffen die zich naar deze gezondheidsregels niet zouden schikken. Maar voor de lieden die er aan volkomen, j ware het pijnlijk geweest zich zonder reden, te zien berooven van de middelen die zij verschaffen. M. de Voorzitter. Er was hier dus niets anders dan een bevel dat kwalijk ver staan werd. Watermolen. De stad zal den Watermolen verkoopen maar zal het onderste behouden dat boven de Yperlée komt. Het gebouw heeft geene groote waarde en de stad had dikwijls moei te om betaald te worden. Het huis is 3900 fr. geschat geweest door een zeer bevoegden schatter. - Goedgekeurd. Aanvullende kredieten. M. de Voorzitter. Aanvullende kre dieten zullen moeten gestemd worden om te verhelpen in onvoorziene uitgaven van het vorig dienstjaaronderhoud der stadseigen- dommen; zuivering en gezondmaking der straten, uitbaggering der watering, van den Kasteelgracht, enz. De heer Voorzitter geeft eene schatting van die verschillende onkosten. M. D'Huvettere vraagt of het besproeien der straten zal gedaan worden. M. de Voorzitter. Men heeft het Za terdag op de Groote Markt gedaan. Ik heb te Brussel een uitmuntend stelsel van darmen gezien die daarvoor geschikt waren, 't Is eene verbetering van de darmen en de lan sen. Er is maar spraak geweest de Groote Markt te besproeien en niet de straten. Men besproeit de Groote Markt op dit oogenblik zelve. M. Vanderghote vraagt dat men insge lijks, gedurende de groote hitte, de Veemarkt zou besproeien die een onverdraaglijken geur uitwasemt op de dagen dat de zwijnen- markt gehouden wordt. M. de Voorzitter. Ik zou niets beter vragen dan de besproeiing der straten alge meen te makenmaar men moet zorgen dat het voedingswater niet ontbreke, indien er eene langdurige droogte ontstond. Wij zijn voornemens het besproeien te bevelen van de Groote Markt, de Botermarkt, de Vanden- peereboomplaats en de Veemarkt. Wij zullen het krediet moeten vermeerderen om de noodige tuigen aan te koopen of te verbe teren. M. D'Huvettere. Men zou zich des noods kunnen bepalen bij het gebruiken van karren en water nemen bij de Meenenpoort, M. de Voorzitter. In de gevallen van droogte is dit water noodig voor de bevol king van den buiten, die het komt halen naar de stadsgrachten. Binnen kort zullen wij geen gebrek van water meer te vreezen hebben, dank aan onze besparingen, die ons zullen toelaten den Dickebuschvijver te verdiepen. Er is ook een krediet voor de waterleiding, toegestaan aan de bewoners van den Pope- ringschen steenweg. Mde Voorzitter doet opmerken dat de leveranciers somtijds te lang wachten om hunne rekeningen aan te bieden. Indien zij hunne rekeningen niet op tijd geven, zullen wij hen niet meer betalen gelachof wij zullen een jaar wachten vooraleer hen te betalen. M. Boone. - Oh oh M. de Voorzitter. Wij moeten toch onze rekening kunnen vaststellen. Benaming van straten. M. de Voorzitter. Er zal moeten eenen naam gegeven worden aan de straat achter de Ster. De oude naam der plaats is Raveli- nefort. Ik stel voor haar den naam te geven van een milden schenker der openbare wel dadigheid, dezen van M. Capron, die een groot legaat nagelaten heeft aan het welda digheidsbureel. M. D' Huvettere. Het dunkt mij, in dat geval dat de voorkeur zou moeten gegeven worden aan een anderen milden schenker, M. Godtschalck. M. de Voorzitter. Inderdaad. Immers de benoeming der straten gaat het t college aan en wij zullen doen voor het best. Vergrooting van het kerkhof. M. de Voorzitter stelt voor bepaald de overeenkomst te stemmen met de Godshui zen voor den aankoop van eenen grond be stemd tot het vergrooten van het kerkhof. Men zal eerst 726 fr. betalen, en dan drie jaarlijksche betalingen van 2,500 fr. M. D' Huvettere vraagt dat men er het geld zou voor gebruiken voortkomende van de verkoopingen van onroerende goederen. Wij zullen de Godshuizen betalen naarma te de gedane verkoopingen. Onderstand der behoeftigen. M. Bouquet vraagt hoe het staat met de regeling van den onderstand aan de behoef- tigen; of Je Commissie, waarvan M. Iweins gesproken geeft, reeds vergaderd hoeft Deze dagen nog is eene vrouw van Herodes naar Pilatus gezonden geweest omdat men niet wist welk bestuur haar moest onderstand bieden. M. de Voorzitter. Het College zal eene wijze vaststellen om de twee liefdadigheids gestichten t'akkoord te stellen en de zaak zal binnen kort eene oplossing hebben. Aankoop van grond door de Godshuizen. De Godshuizen stellen voor eenen weg te verkoopen die nutteloos is geworden en ge legen is bij Brieleu. Goedgekeurd. Budget van St Maartens. De ontvangsten en uitgaven komen in evenwicht op de som van 16,105 fr. 55 c. MD'Huvettere vraagt of er reeds eene beslissing is nopens het gebruik van het oude klooster der Arme Claren M. de VoorzitterWij zijn overeenge komen met de Kerkfabriek. Er is eene com missie benoemd die de zaak zal onderzoeken. M. De Caestecker vraagt of de Commissie der buurtwegen welhaast zal gedaan hebben met de kwestie te bestudeeren. M. de Voorzitter. Zij heeft het onder zoek geëindigd van het ontwerp en wij zul len de werken kunnen beginnen. Wij wilden ze niet aanvangen vooraleer zeker te zijn van de overeenkomst met Yoormezeele, voor hetgeen 't Pannestraatje betreft' Rechtlrekking der Doorgangstraat. De goedkeuring is bij dringendheid ge stemd voor den aankoop door de stad aan Vandoolaeghe van een huis in de Doorgang straat, aan den prijs van 6250 fr. De zitting wordt om 6 ure geheven. Deze feest heeft waarlijk door heerlijk weder begunstigd geweest. Er was veel volk doch weinig min dan verleden jaar ter oor zaak van de koersen te Roubaix en 't festi- van Komen. Zooals andere jaren was de aantrekkelijk heid het werk door de Rijschool verricht. De loftuigingen, hebben niet ontbroken aan den bevelhebber en het personneel der school. Op onze beurt en namens de Yper- lingen wenschen wij hen hertelijn geluk en bedanken hen uit ganscher harte voor de welwillende medewerking die zij aan dit feest /erleend hebben. Onze bedankingen en onze geluk wenschen zijn ook gericht tot de leden der Commissie van den Sport Hippique die voor 't mee- rendeel kooplieden zijn en noch tijd noch moeite sparen om een feest te doen geluk ken dat aan hunne stadsgenooten eenen dag van groot profijt verschaft. Overal is de ontvangst goed geweest, iedereen is ge lukkig en tevreden over zijnen dag. Het is spijtig dan deze die gelast zijn met den dienst van 't plein, niet beter oppassen, want velen maken misbruik van hunne rechten 't is te zeggen dat zij met eene kaart van 't plein op de tribune en zelfs in de cir culatie gaan, zulks zou niet mogen gebeu ren, 't zijn deze die met dezen dienst gelast zijn die het zouden moeten beletten en het ware in het voordeel der maatschappij. Bericht aan wie het aangaat. Ziehier den uitslag der loopstrijden waar de deelnemers zoo gewedijverd hebben en overwonnenen en overwinnaren om zoo te zeggen evenveel lof en eer behaalden. Eerste loop. (Course au trop monté et et attelé).. 1. WestaerdeaM. Verkinderen. 2. Ulric a M. Bruynooghe. 3. Uriel a M. Degeyter. 4. Urgent a MM. Coppin et Vandekerck- hove. Tweede loop (Course au trot monté pour chevaux de 2mo série.) 1. Coquet M. Lamaire. 2. Pygmalion h M. Verkindere. 3. Sam M. Verkinderen. 4. Florella h M. Vanhoutte Derde loop (Course au trot monté et attelé hors série). 1. Horna k MM. Boone et Demets. 2. Minerva a M. Matthys. 3. Bayard h M. Mestdagh. 4. Nairallh M. Verroken. Vierde loop (Course au trot attelé pour chevaux de le série.) 1. CapucineaM. Ghesquière. 2. Monadnock a M. Mestdagh. 3. Quinaulth M. Dierckens. 4. Gardamine a M. Vanderlinde. De secretaris van de Ypersche Rapid-Club M. Cyrille Janssens, statiestraat n° 16, zal per aanbevolen brief alle soumissien ontvan gen tot 10 Juni aanstaande, voor het houden van 't buffet gedurende de velokoersen die zullen plaats hebben den 16 Juni op het min neplein. STAD YPER. VOOR ten 11 ure 's morgens en ten 3 ure 's namiddags Programma op vraag. Voor alle inlichtingen zich te wenden bij de heer Secretaris M. Cyrile Janssens, sta tiestraat n° 16, Yper. 9 Juni Brussel-Roubaix route. 9 St Omer (piste) 9 Rousselare, snelkoersen. 16 Verviers, 24 uren koers velod. 16 Yper, snelkoersen. 16 Vlamertinghe, vélofeest. 16 Brugge (St Kruis) vélo-festival. 18 Match 6 uren koers Yper Vander- stuyft tegen Giller (piste) 23 Rumbeke, snelkoersen velodrom. 30 Maubeuge snelkoersen (route) 14 Juli Gent vélo-festival 21 Brussel 6 Augusti, Roubaix 48 uren koers. 15 Augusti St Nicolaas, snelkoersen velod. Sedert 8 dagen hebben wij op onze groote markt de theater van den heer DELAFIÖURE met zijne 110 dieren, zooals honden, apen, katten en geiten, die op eene meesterlijke manier geleerd zijn dat men er waarlijk ver baasd bij staat, en zich afvraagt hoe het mo gelijk is, aan dieren zulks aan teleeren. Wij hebben daar La vengeance d'un chien gezien, door eenen grooten dogge hond uit gevoerd, en waarlijk het is niet begrijpelijk hoe men aan eene beest zulke gedachten kan doen uitoefenen. In een woord al de oefenin gen zijn juist en met veel talent uitgevoerd. Wij mogen ook den heer denjongsten Ventriloque van den tijd, niet vergeten, die met zijne tien poppen, dien hij doet spreken als levende menschen, die de tegenwoordigen veel doet lachen. In een woord alles wordt er op eene mees terlijke wijze uitgevoerd, wij raden dezen die er nog niet geweest zijn er naartoe te gaan, willen zij eenen aangenamen avond door brengen en aan geringen prijs. le pl. 1.50 2e pl. 1 fr. 3" pl. 50 cent. begin om 8 1/2. Dus er vroeg naartoegaan wilt gij eene goede plaats hebben. BURGERSTAND van den 31 Mei tot den 7 Juni 1901. Geboorten. 1 De Pettei' Camillus, kaai. Vanneste Julianus, Dixmudestraat, 36. Carton Martha, Heere Janstraat, 10. Menu Omer, Dickebusche steenweg, 60. Dehouck Blauca, A. B. C. straat. Landerwijn Daniel, Tegelstraat, 23 pa*ni -■xggBJÜ" Vaarwel I heer Voorzitter, in naam van onze leden, en ook, als liet mij toegelaten is, in naam van de armen 1 Vaarwel en rust in vrede IHmMmMfmmttmwftmmiummmmff tttmMMHmtMUtMHWfHHHlk" mmmm

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1901 | | pagina 3