D R A P E A U Eene waarheid. Onze financiën. STADSNIEUWS. Maatschappij Oud-Pompiers. Yille de Dixmude. Jeune Garde Libérale LE D1MANCHE 7 JÜILLET 1901, Tuindagfeesten. Casselstraat. Feestkalander voor Wielrijders. Burgerstand der Stad Poperinghe eerste plaats in op al onze bezigheden. Het klerikalisme omvat ons en verlamt den verstandelijken vooruitgang van het volk. Het is de hinderpaal van allen waren vooruitgang, van alle ontvoogding der volks menigten. Het is en het blijft de groote vijand der beschaving. Men moet, meer dan ooit, tegen het kle rikalisme te velde trekken. Wij zouden door al de dagbladen van 't land de volgende zinsnede willen zien over nemen die wij trekken uit de redevoering ■welke de heer afgevaardigde Hubert uitsprak ter gelegenheid der bespreking van het bud- jet van het onderwijs en van den arbeid: Indien de werkman zich wilde onthou den, gedurende vijf en twintig jaren, van alcohol te gebruiken, hij zou al de fabrieken van België kunnen terugkoopen zonder de zedelijke en de erfelijke schade te rekenen welke deze ongelukkige drift met zich sleept. Die woorden bewijzen nog eens dat de werkman zijn lot in zijne handen heeft. M. Yandervelde heeft eens tot de werk lieden gezegd in het Volkshuis: Zoolang gij alcohol zult drinken zult gij niets zijn, den dag op welken gij zult ophouden er te ge bruiken zult gij de meesters zij ader wereld." Wat zeker is, 't is dat indien de werkman geen alcohol meer dronk, 't is te zeggen in dien hij zich niet meer vergiftigde, zijn gezin en hij zelf zouden niet meer in het geval zyn honger te moeten lijden. Men mag dus zeggen dat de werkman die alcohol drinkt, zijn brood, en het brood zijner kinderen verdrinkt. Ah! indien de geestelijkheid, die nog machtig is over het volk met dezelfde krachtdadigheid wilde strijden tegen het alcoholisme als tegen het liberalisme, mis schien zouden wij er in gelukken deze groo te plaag uit ons land te roeien. Menigmaal heeft de drukpers getoond op welke wijze onze financiën beheerd waren onder de duurbare regeering van M. den graaf de Smet de Naeyer, wiens verkwistin gen het land zeker naar het bankroet leiden. Welnu, de Courrier de Bruxelles zelf, de gedienstige bewonderaar van den grooten hoofdman der klerikale partij, komt op zijne beurt het finantiëel beheer van M. deSmet de Naeyer hekelen en verklaart zonder om wegen dat, indien de Regeering dwaas genoeg is om een budjet van 400 millioen te behouden, zij het land naar eenen zeke ren en onvermijdelijken ondergang leidt. Daarop maakt d Matin van Antwerpen de volgende bemerkingen Werkelijk, zegt hij, het kwaad is nog grooter dan de Courrier het meent. Het budjet beloopt tot 490 millioenen met het buitengewone, en het gewone budjet is van 430 millioenen, dit is eene vermeerdering van 106 millioenen op het laatste liberaal budjet. Men weet dat wanneer M. Graux dat budjet van 322 millioenen voorstelde, al de klerikalen riepen dat het verkwisting was. De liberalen waren zoo gezegd geld-beulen. - Wat moet men zegg-:n van de huidige be- heerders? De Courrier de Bruxelles een der vastste ondersteuners hunner politiek komt het te bekennen. Bemerkt dat de liberalen zeer weinig leenden, terwijl de klerikalen, sedert hun- ne aankomst, een milliard geleend hebben. BERICHT. Het muziek dezer maatschappij zal zich naar Dixmude begeven op Zondag 7 Juli 1901, om deel te nemen aan de installatie van het nieuw vaandel, der Jonge liberale Wacht. Vertrek uit Yper, ten II .57 Aankomst te Dixmude 2.06 Vertrek uit Dixmude 6.32 Aankomst te Yper 8.31 Prijs voor gaan en keeren. 2deklas fr. 2.50 2>d' klas fr. 1,50 De leden die begeeren deel te nemen aan dit uitstapje worden verzocht zich te doen inschrijven in het lokaal de dagen der re petitie. De lijsten zullen gesloten worden den Vrijdag 5 Juli 1901. N. B. -- De reiskaartjes zullen aan de in schrijvers gegeven worden den zaterdag 6 Juli in de Café de Commerce, hond straat, van 8 ure 's avonds. mAUGUHATlOM de l'Arrondissement sous la devise RUST ROEST 2 1/2 heures de relevée, dans la Salie des Fêtes de l'ÉCU DE BOURGOGNE, rue de Woumen IS sociétés liberates des diffé- rentes provinces du pays ont envoyé leur adhesion. Les Sociétés musicales suivantes prêteront leurs concours k cette fête imposante 1. Muzikale kring Dixmude 2. Sociéte Royale Sainte-Cécile Furnes 3. Philharmonie Nieuport 4. Les Anciens Pompiers de la Ville d'Ypres Ypres 5. Philharmonie Royale Menin 6. Société Musicale Vooruit Deynze 7. Fanfares Sainte-Cécile Staden 8. Les Orphéonistcs Moere 9. Club Les Trompettes Thourout Honoreront les solennités de leur présence Les honorables MM. Buyl, Président d'bonneur de la Jeune Garde Libérale de Dixmude, dépulé d'Ostende-Purnes-Dixmude Braun, Bourgmestre et dépulé de Gand; Crombez, député de TournaiDe Coster, Bourgmestre de Louvain et Sénateur pro vincial de Brabant; De Gorge, Sénateur de Bruxelles; De Lanier, Sénateur de Bruges; Van Ryswyck, Bourgmestre et député d'Anvers; Delvaux, Président de 1'Association libérale et député d'Anvers; Deridder, Sénateur de Courtrai-Ypres Fléchet, Sénateur de Liège; Frangois, Député d'Arlon-Marche-Bastogne; Hanrez, Sénateur de Bruxelles; Hymans, Député de Bruxelles; Lorand, Député de Virton Magnette, ancien Député de Liège; Nolf, Député d'Ypres: Termote, Député de Bru ges; Van de Venne, Député de Courlrai; Van de Walle, Echevin et député de Ma lines; A. Verbeke, ancien Sénateur d'Os- tende; Verheyen, Député d'Anvers; Ver spreeuwen, Sénateur d'Anvers; Wiener, Sénateur de Bruxelles, etc. LE COMITÉ. Den Zaterdag opening, door klokkengespel en muziekfeest. 's Zondags Processie, 's noens concert door de fanfare, en s'achternoens schieting aan 't Hoekje en eenen Luchtbal. Den Maandag hondenfeeste. Den Dinsdag Muziokfeeste door de leerlin gen der muziekschool. Den Woensdag, gymnastisch feest op het piottenplein,'door St Michielsturners. Den Donderdag, feesten op het Zaalhof. Den tweeden zondag, schieting in de Bronze. Bezoek van den heer Gouverneur, Graaf d'Ursel; stoet en feestmaal. Den derden Zondag, prijskamp in het lijn— visschen, door de Taartevisschers. In de zitting van den 20 April laatst heeft de gemeenteraad, op voorstel van M. Co- laert, bij dringendheid, goedgekeurd het maken van voorlanden in e3n deel der nau we Casselstraat en het vernieuwen der kal- sijde van dezelve. Twee of drie dagen nadien begon men daaraan, maar, och arrne! nauwelijks wa ren eenige meters herlegd of men moest het werk opschorsen bij gebrek aan kas seien en omdat men vergeten had voor bor- duursteenen te zorgen. Meer dan twee weken was de helft van de straat omgekeerd en ontbloot van kas seien. 'S avonds was liet er gevaarlijk voor de voorbijgangers. Iedereen spreekt schande over de onvoorzienigheid en nalatigheid van ons drievuldig scbepencollegie. Nu is het eindelijk voltrokken. In alles wat het doet of aanvangt, is er noch orde noch regeling in de werken. Men begint, hier, daar, ginder, zonder bestier noch toezicht, en niets wordt voltrokken noch geëindigd. Welke warboel! Zoo is het ook met het verbreeden der Klaverstraat. Daar hebben onze hallekou- ters ook bewijzen van zorgeloosheid en on verstand gegeven. Dit werk is over drie jaar begonnen geweest en kan niet voort gezet worden omdat zij verwaarloosd had den de onteigening van de nog af te breken huizekens te doen. Wat de verlichting betreft voorzeker is het een schoon werk, dat het maar wac spoe diger vooruitging men is reeds aan de markt en met Tuindag belooven zij de gansche markt te verlichten, dus nog 1 maandwa re het in eene andere streek, gansch de stad ware verlicht! en ze stoeffen daarmede in hunne bladeren1 Wat Jans zijn het toch die onze stad alzoo bestieren, niet waar? Mijnheer de Uitgever van het Weekblad. Ik heb in uw laatst uitgegeven blad een brief gezien in het fransch opgesteld door eene kennis van Camille Giller en door dezen laatsten geteekend, waarin hij mijn naam leent om zijn laffe trekken klaar te was- schen. Hij zou beter zijne moedertaal gebrui ken dan Fransch met een dictionnaire in d'hand, dan zou hij ten minste verstaan 't geen hij schrijft en geen dommigheden uit eendoen. Om uwe lezers juist de historie van de zaak der wedding te deen kennen wil ik u eenige regelen daarover schrijven: Het was in het naar huis komen van Vla- mertingbe den 16 Mei dat de stoeffer (Baron van Getlm in den abattoir) nog eens van snelstrijden sprak: niemand kon hem mees ter zelfs den besten van Westvlaanderenhij liet zelfs hooren dat de 3 beste van Yperen malkanderen mochten aflossen tegen hem alleen voor 100 kilometers of meer. Daar er maar éénen in den omtrek bestaat, die recht had van spreken die wel Vanderstuyft is en die juist tegenwoordig was, zoo liet deze de woorden van Giller niet onverlet en vroeg hem eene wedding van 50 franks te loopen 6 uren met gangmakers en dit zonder hulp van 2 andere zooals Giller stoefte. Deze laatste aanvaardde de wedding en er werd besloten elk 10 franks te storten in mijne han den; Vanderstuyft gaf ze seffens maar Giller vroeg uitstel tot 's anderdaagser werd ook bepaald dat de andere 40 franks, 8 dagen voor den 18 Juni, dag der loopstrijd moesten gestort worden. Gedurende 3 weken zag ik dikwijls Giller en vermaande hem om zijn 10 fr. te geven en iederkeer stelde hij uit tot 's achternoens of tot 's anderdaagsop het einde begon hij mij te zeggen dat hij zieke lijk was; of dat hij niet mocht loopen van zijn vader (hij is zoo onderdanig) of wel, zijn tante was bediend, enfin hij wist alle soorten van uitvluchten in te brengen. Moede van al die leugens ging ik bij Vanderstuyft en gaf hem zijn tien franks terug vermits Giller toch niets stortte. Ik wil nu den grootsten laffen trek doen kenuen dien de stoefier Giller alsdan heeft uitgemeten. Des anderdaags avonds, nadat het geld was afgegeven, kwam Giller mij vinden, zeggende dat hij volstrekt wilde loopen en dat hij vast zijn geld ging brengen; hem antwoordende dat het te laat was, over haalde hij mij met valsche trekken om met hem bij Vanderstuyft te gaan, uaar te zeg gen dat hij zijn geld aan mijne vrouw had gestort zonder mijn wete en dat de wedding moest plaats hebben. Vanderstuyft aanvaardde opnieuw, doch vroeg 8 dagen verlang om zich gereed te maken, maar zou binnen de 3 dagen doen kennen of de eerst gestelden dag kon behou den worden, 't geen hij deed. Na dat Vanderstuyft 6 dagen gangmaking had genomen en de dag vorschenen was van de 50 franks geheel te hebben gestort begaf hij zich naar mijn huis vergezeld van mijn heer Menu ten einde zich teverzekeren dat geheel de som gestort was van Giller; alsdan heeft hij vernomen dat er deugnieterij in het spel was en heeft daarop zijn gangmaking gestaakt en niet zonder reden.Een brief over de manier van handelen van Giller werd in het Weekblad gezet en als die stoeffer den 15 Juni 's avonds om 9 ure dezen artikel las kwam hij opnieuw naar mijn huis aandrin gen om de wedding te doen doorgaan maar niet met zijn geld zooals hij beweert in zijn antwoord dus nog een gróote leugen. Gij ziet dus, heeren lezers, dat Giller een onver schrokken leugenaar is, die niet het minste vertrouwen inboezemt. Volgens ik verneem zal Vanderstuyft hem de toekomende week antwoorden. Aanvaard, mijnheer de opsteller,mijne op rechte groetenissen. EMILE TALON, Boesinghestraat. Yper, den 27 Juni 1901. Geachte Heer Opsteller, Gelief dit schrijven in Uw veelgelezen (Weekblad) op te nemen, als bewijs der schandelijke handelwijze, van sommige priesters, ten opzichte der werklieden. Gelijk het onder de werklieden nogal dik wijls gebeurd, was de genaamde Louis Bon te, woonachtig in de Bukkerstraat, verleden Zondagmorgend, aan het vermaken der schoenen, van zijnen gebeur, aardewerker, die ze den maandag morgend noodig had, wilde hij gaan werken. Den onderpastoor Delam, trok daar bij toeval voorbij, op weg naar eene stervende vrouw. Op het zicht van den schoenmaker, liet de man des Heeren, de stervende vrouw in den brand, en schoot binnen bij onzen vriend pekdraad. Hewel wat doet Gij, werken den Zondag, zijt Gij niet beschaamd, weet gij dan niet dat het verboden is 's Zondags geld te win nen, sprak den hemeldragonder. Neen, mijnheer, klonk het antwoord, het is niet verboden en ik ben ook niet be schaamd, vooreerst Uwe vrienden in de Kamers hebben de Zondagrust verworpen, ten tweeden, Gij zelf, Mijnheer, gelooft niet wat Gij zegt, want gij wint geheele zondagen geld met uwe zielmissen, doopen en nog veel anders. Ten derde, mijne leus is, eerstzorgen voor de maag en dan voor de ziel. Enten vierde, Hef je maar de deur uit. Den onderpastoor woedend, over dit ant woord, riep, als buiten zich zeiven. Man! Man! Past op, ik zal U vinden! De schoenmaker was teweeg recht te springen, doch de paap was reeds vertrok ken. Een Ooggetuige. 30 Juni Huysse, snelkoersen. 30 Maubeuge, snelkoersen, baan. 7 Juli Nivelles, ringsteking. 7/8 Namur, velofestival. 14 Gent velo-festival. 21 Brussel. 6 Augusti Roubaix 48 uren koers. 15 St. Nicolaas, snelkoersen velod. BURGERSTAND van den 21 tot den 28 Juni 1901. Geboorten. Vanraes, Gabriela, Boterstraat, 18. Riem, Leo, Boomgaardstraat, 35. Dumorlier, Eugenius, S' Janstraat, 12. Depuydt, Maria, Dickebusch steenweg. Verschoore, Ludovica, Rijselstraat, 194. Vanderghote Maria, Veemarkt, 23. Bourgois Maria, Poperinghe steenweg, 10. Vierendeels, Maria, Elverdinghestraat,41. Sterfgevallen Tydtgat, Antonia, 1 1/2 jaar, Klavers straat, 31. Sybrands, Elodia, 34 jaren, huishoudster, echtgenoote van Hoet Alfons, Bukkerstraat. van den 20 tot den 27 dezer maand Geboorten. Mannelijk gesl. 2. Vrouwelijk gesl. 4. TTT DU DE LA

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1901 | | pagina 2