De rijkdom der kloosters. Senaat. De Scholen. Godsdienstig onderwijs. Zelfmoord van M. Nyssens. STADSNIEUWS. Een zonderlinge prijskamp. Uitslag van den prijskamp voor het lijnvisschen Jan en Karei. hebben, niet waar Neen, heer Redakteur, ik ben niet gul- j zig, met een enkel ware ik tevreden. Hoor eens, lieve vriend, er zijn meer men- schen dan kasteelen. De aardsche schatten zijn niet aan ieder gegeven. Het kan trouwens niet. Moest men de kasteelen verdeelen, ieder kreeg nog geen halven steen. Maar wie een goede maag heeft, zijn brood wint en niet te klagen vindt in zijn huis houden, die heeft meer dan geld en goed. Die heeft geluk, of ten minste, zoo gij wilt, hetgeen het naast aan geluk grenst, name lijk: tevredenheid. En toch zou ik willen een beetje meer geld hebben, met zoo een heel klein, lief kasteeltje bij, als 't u belieft, Mijnheer de redakteur In zijne merkwaardige redevoering van Toulouse, heeft de fransche Minister Wal- deck-Rousseau gezegd De waarde der onroerende goederen die de kloosters bezitten of gebruiken beliep reeds in 1880 tot 700 millioen. He- den, overtreffen zij een Milliard. En de voorzitter van den franschen Raad heeft zich deze vraag gesteldIndien men met dit cijfer voortgaat, wat mag dan de dooderhand van de waarden of roerende goederen wezen Nimmer zal men het van nabij weten Is zij dubbel? Is zij driedubbel? Deze laatste onderstelling schijnt de waarschijnelijkste te wezen. Wat hier ook van zij, hetgeen een vervaarlijk verschijn sel daarstelt, 't is dat de gekende rijkdom der geestelijke vereenigingen, in twintig jaar van 45 ten honderd is vermeerderd. Indien deze blijft aangroeien en er is geen reden opdat zij het daarbij zou laten in eene toekomst die van ons niet zeer ver wijdert schijnt, het grootste deel van den rijkdom van Frankrijk zal toebehooren aan de geestelijke vereenigingen. Dit wil zeggen dat het land in hunne macht zal zijn. Wat zal er alsdan van de burgerij geworden? j Indien men zulks in Frankrijk bestatigt, wat moet de fortuin wezen van de kloosters j in Belgie waar zij van veel meer vrijheid en j voordeelen genieten dan in alle andere lan den? Hunne rijkdommen, zoowel in onroe- rende als in roerende goederen moeten, ver- bazend onberekenbaar zijn. Het is meer dan tijd dat hier aan palen gesteld worden, want dat is een maatschappelijk gevaar. Zittingen van den 20 en 21 Augusli 1901. De begrooting van financiën en openbare werken wordt aangenomen met 69 stemmen tegen 2 en 1 onthouding. De begrooting der openbare schuld wordt aangenomen met 62 stemmen tegen 2 en 2 onthoudingen. Hetbudjet van oorlog wordt aangenomen met 40 stemmen tegen 18 en 1 onthouding. Het wetsontwerp op het pensioen der of ficieren en der beambten des legers, bekleed met den graad van kapitein bevelhebber, wordt aangenomen met 54 stemmen tegen 1. De wijziging gebracht aan het art. 13 van het dekreet van 16 December 1811, betrek kelijk de mosselvangst, wordt eenpariglijk aangenomen. De Senaat keurt verschillige contrakten goed, betrekkelijk domaniale onroerende goederen. Bespreking der buitengewone begrooting. De ouders beminnen hunne kin- ders en zouden ze gelukkig in de we- i reld willen zien. Maar daartoe gebruiken zij niet al tijd de beste en doeltreffendste mid dels. Onder ander zenden zij hunne kin- ders naar scholen waar het onder wijs veel en zeer veel te wenschen laat. Waar men den geest en het ver- I stand, verstompt en den wil vernie- 1 tigt. Waar men de leerlingen van i het ongediert der geuzen leert zingen (al was hun vader een geusWaar men bekrompen, ikzuchtige en on verdraagzame burgers maakt! Waar men op de centen gemunt is en de klok altijd geld slaat! Zult gij niet beschaamd zijn als uw kind, of uw dochtertje een voor vechter der kaloten of eene bekrom- pene kwezel wordt? Welnu als gij dat alles wilt ver mijden, zendt dan uwe jongens en meisjes naar de middelbare-school of naar de gemeentescholen en toont door uwe daden dat gij uw kind en u zei ven wilt gelukkig maken. En laat u geene blauwe bloempjes opstrijken; want wij weten dat de priesters die alles willen inslok- ken tegen die scholen zijn, alhoe wel zij er les van catechismus gaan geven en jaarlijks de duizende bolle- kens in hunne zwarte kazakke ste ken. Ge verstaat? De scholen zijn slecht; maar de vijffrankstukken die zij in die scholen inpalmen zijn niet slecht Gij zult u door zulke lage kluit spelers niet laten beet nemen en uwe kinders naar de Middelbare school en Stadsscholen zenden Volgens de wet kunnen de ouders, hunne kinders van het godsdienstig onderwijs doen ontslaan. Verschilli ge ouders maken van de wet gebruik, hier te Yperen en zij doen wel Want om op een bureel te schrij ven, om commercie te doen, om een ambacht uit te oefenen zal men hun nooit vragen of zij den catechismus kennen, of zij weten dat Josuë de zonne heeft doen stille staan Maar lezen, schrijven, rekenen, opstellen, fransch enz. enz. zullen hun van meer waarde zijn en ze hel pen door de wereld geraken. Als het kind zijne eerste communie gedaan heeft dan kent het al cate chismus genoeg en is het meer dan tijd zijne schooljaren te gebruiken om later een deftig, bekwaam, verdraag zaam en verstandig burger te wor den. Daarom zullen de ouders schrifte lijk en met het begin van het school jaar aan het hoofd der school vra gen dat hunne kinders van de lessen van godsdienst onslagen worden, 't Is zoo eenvoudig als gemakkelijk. Oud-Minister van Nijverheid en van Arbeid. Dinsdag morgend heeft M. Albert Nyssens oud-minister van Nijverheid en van Ar beid, leeraar in de rechten bij de katholieke Hoogeschool van Leuven, zich gezelfmoordt in het hotel van den Grooten Spiegel, Berg straat, Brussel, met zich een revolverschot in den rechten slaap te lossen. M. Albert Nyssens is geboren te Yperen den 20 Juni 1855. Zijn vader was toeziener der registratie en woonde in de Cartonstraat. Al de liberale dagbladen zijn eens gezind 3 om te bekennen dat de gewezen minister van j Nijverheid en van Arbeid de sympatieke achting bezat zijner tegenstrevers zelve. Allerhande geruchten zijn verspreid geworden over de plaats waar zich mevrouw Nijssens bevindt. Er werd gezegd dat zij dinsdagmorgend naar Oostende was vertrokken. De waarheid is, dat mevrouw Nijssens zich sedert verscheidene weken te Maria- kerke bevindt, waar zij met hare kinderen eene villa bewoont. De overbrenging van het lijk. Het lijk van M. Nyssens is woensdag morgen ten 1 1/2 uur naar het huis der Spastraat overgebracht. Eene groote menigte volks wachtte reeds rond 11 uur 's avonds voor de groote poort van het hotel in de Bergstraat. Slechts ten 1 uur is de lijkwagen aangekomen. Eenige rijtuigen, waarin de familie en de vrienden hadden plaatsgenomen, volgden den lijkwagen, die langs de Bergstraat en St. Goedelekerk naar de Leopoldswijk ver trok. De katholieke bladen teekenen protest aan tegen de bewering, als zouden huiselijke bekommernissen oor zaak zijn geweest van den zelfmoord, door den oud-minister van arbeid bedreven. M. Nijssens, volgens hen, zou sedert maanden lijdend zijn aan neurasthénie en zijn noodlottig besluit hebben uitgevoerd in een oogenblik van waanzin. Een lid der familie Nijssens verklaarde aan het Journal de Bruxelles, dat de on gelukkige zich in de laatste tijden overwerkt had, ten uiterste zenuwachtig geworden was, en zijne daad als die van een zinne- looze meet worden beschouwd. Eene eerste poging tot zelfmoord. De Agence Havas deelt het volgende me de: In tegenstrijd met wat de bladen mede deelden, uit oorzake der groote bescheiden heid die aanbevolen was geworden zoowel door het parket als door de familie van den doode, is het niet om 8 uur 's morgens dat M. Nyssens zijne woning der Spastraat ver liet. Om 7 3/4 uur drong M. Nyssens, voorzien van een ticket van 10 centiemen, in de sta tie van Schaerbeek. Hij waagde zich dade lijk tusschen de riggels der manoeuvreerlij- nen. Een Statiewerkman beval hem heen te gaan M Nyssens weigerde. De werkman verwittigde toen den statie overste die zich dadelijk ter plaats begaf en den gewezen minister verzocht zich te ver- j wijderen, uit hoofde van het gevaar. Ik ben de gewezen minister van arbeid i was de antwoord. Toen, hem herkennend, dwong de statie- j overste hem en de ongelukkige ging heen, verliet de statie en begaf zich rechtstreeks naar het hotel waar hel drama had. Meest al de buitenlandsche bladen deelen mede dat innig zieleleed den gewezen minis ter in wanhoop tot de dood dreef. M. Nyssens laat eene weduwe en vier kin deren achter. Zijne godsdienstige begrafenis heeft Donderdag plaats gehad. Den 6 dezer had een zonderlinge prijs kamp plaats, onder de hoefsmids. Er was hier geen kwestie van het bekomen van een diploma, maar wel van prijzen in geld en een brevet. 26 mededingers namen er deel aan, waaronder eenige gediplomeerde en eenige jonge beginnelingen die nog geene aanspraak kunnen maken op den titel van werkman. De jury was samengesteld uit vijf leden, waaronder zich de heeren Den L bevonden, die over de waarde van het werk moesten oordeelen. De prijskamp had plaats in de smis van Gnockaert in de Kaaistraat. Op het gestelde uur ging men over tot de loting der voeten, ieder mededinger ontving den voet op welken hij werken moest en on- middelijk zette men zich aan den arbeid. Zeker, daar gelijk overal, vond men mar telaars en apostels en het duurde niet lang eer men zag waar de hond gebonden lag. De heer Ldie er het hooge woord voerde en beweerde dat zijn besluit onwe- derroepelyk was, verwierp een voor een al de ijzers van dezen die niet in zijne gratie stonden en kende de prijzen toe aan de martelaars, 't is te zeggen aan dezen die nog niet goed weten hoe zij den hamer moeten hanteeren. Dit komt nog al zonderling vóór, zal men zeggen, hadden de andere juryleden daar niets te zeggen? Die heeren veroorloofden zich wel eenige opmerkingen op de beslissing van den heer Lmaar deze hield kop bij stek en ver klaarde dal zijne uitspraak onwederroepe- lijk was en dat iedereen zich er aan moest gedragen. Die pretentie deed natuurlijk eenig gemor ontstaan onder de goede smids en men vroeg zich af welk de reden mocht zijn van die partijdige beoordeeling. De oorzaak was niet ver te zoeken, want het schijnt dat van den eenen kant politieke partyschap en, van den anderen kant, Ja lousie de métier in 't spel waren. Bij zooverre klom de misnoegdheid dat een voorstel gedaan werd eene wedding aan te gaan om te bewijzen dat de niet be kroonden sterker en meer ervaren waren in hunnen stiel dan dezen die prijs behaald hadden. Maar niemand durfde de wedding aannemen en men verschansde zich achter de uitspraak van den heer Ldie on feilbaar verklaard werd. Doch de juryleden waren zoodanig be schaamd over den uitslag van den prijs kamp, zij waren zoodanig overtuigd dat de beoordeeling belachelijk en kleingeestig was dat zij de mededingers verboden het ijzer dat zij gesmeed hadden van den voet af te trekken en mede te dragen. Waarom? Omdat men geene bewijzen zou hebben van de huichelarij die er gebeurd was en dat men niet zou kunnen zeggen dat de begunstigden ten onrechte prijs behaald hadden. ZedelesAls men tot zulke kleingeestige middelen zijne toevlucht moet nemen om zich over bekwamere werklieden te wreken, is het ver gekomen en men zou in het ver volg beter doen geene prijskampen meer uit te schrijven, want al wie oprecht bekwaam- werkman is zal zich niet meer blootstellen aan de beoordeeling van een mensch die niets dan zijn eigen belang inziet. gegeven door de maatschappij De Taarte- visschers op 18 Augustus 1901. l,te SERIE. pte prijg; Qremer Victor, Ixelles. 2de Michiels Georges, Ixelles. 3d0 Delcour Gustave, Mons. 4d* Roti Auguste, Ixelles. Roussel Henri, Roubaix. gde n I Moulaert Joseph, Yper. 7<i8 l Dufays Guillaume, Ixelles. JDecock Joseph, Roubaix. 2de SERIE. lste Prijs: Lefevre Guillaume, Ixelles. 2de Dufays Guillaume, Ixelles. 3de Hubert Gilbert, Roubaix. 4de Maes Ferdinand, Grammont. 5de Percque Felix, Yper. 6de Delcour Gustave, Mons. 7d* Dufays Guillaume, zoon, Ixelles. 3de SERIE: Prijs des voorzitters: Pilgrem van Dixmude. schrijvers Dufait, Ixelles. Samenspraak. Karei. Ahl dag Jan, en hoe gaat het, zijt gij eens naar Yper gekomen met den tuindag. Jan. Ja, en ik moet u zeggen dat ik Yper nog al verbeterd gevonden heb. Jam mer dat ze zoo traag zijn omwerken op te maken, wanneer ze begonnen zijn. Karei. Vindt gy dat! Jan. Wel zeker, 'k ga beginnen met 't klaverstraatje omdat ik daar by woon, 't is nu 3 jaar dat zij er aan begonnen hebben en nog niet voltrokken. Karei. 't Is waar, maar er zijn toch al wat huizen afgetrokken. Jan. Zeker, en als het zoo voortgaat binnen tien jaar en zal de straat nog niet voltrokken zijn, vandaar naar de Lombaard ze hebben begonnen en niet voleind, is dat niet jammer zulk een schoone gevel. Karei. 't Is aan de hospicen, en ze hebben geen geld, ze wachten tot dat er nog eens eenen 2n Godskalck komt te sterven. Jan. Van daar ben ik langs de Rysel- straat gegaan en gezien dat ze toch voort gang doen aan den nieuwen post. 't En is nog maar 3 jaar en half dat de stellingen daar staan. Schoon zicht voor de vreemde lingen. mam i i

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1901 | | pagina 2