Zeg eens liberalen, waarom wanhopen? Profetie of voorzegging. De rijkdommen van den Paus. Een liberaal programma. STADSNIEUWS. Zondag aanstaande 8" September, BELANGRIJKE VOORDRACHT Vreeselijk ongeluk. BERICHT. Burgerstand der Stad Poperinghe 2° Verbod onderwijsgestichten te openen 3° Verbod openbare kapellen te openen 4° Verbod den handel te drijven die reeds door de bestaande belgischo kloosterorden gedreven wordt 5° De uitbating der mirakelen aan de be staande belgische kloosterorden over te laten. Het is klaar dat, indien de vreemde kloos ters op hunne beurt de belgische kapitalen kwamen opslorpen, onze kloosterlingen er te veel bij zouden verliezen en onze voor uitziende bisschoppen drijven de christelijke liefde zooverre niet. Wij wetn het, 't is het liedje van alle dagen in de klerikale gazelten dat de liberale partij dood is en geheel moet verdwijnen, beminde parochianen. Daar is niets van. Laat ons eens de ge schiedenis raadplegen, die bewijst dat de liberale partij meermalen zware neerlagen geleden en bittere stonden beleefd heeft doch telkens weder met kracht en vol leven op staan mocht. Sedert dertien jaren hebben de liberalen geene overwinningen meer beleefd twist en verdeeling zijn in hunne gelederen ontstaan moedeloosheid en nederslachtigheid zijn er opgevolgd, terwijl het algemeen stemrecht verpletterende meerderheden bezorgde aan de klerikale partij en een dertigtal socialis ten naar de Kamer zond. De vroeger bestaande verhoudingen tus- schen de partijen werden plots onderste bo ven gekeerd en voor allen oppervlakkige of licht te bewegen aanschouwer, werd het als een geloofspunt, dat de liberale partij was ontbondendat hare gematigste bestanddee- len eene schuilplaats zouden opzoeken bij de klerikaendat progressisten en radika- len, het wachtwoord uit de XVI" eeuw zou den aannemen en onder den kreet van Lie ver Turksch dan paapsch! zich zouden aansluiten bij de socialisten 1 Die aanschouwers nemen niet in acht, dat zoo tien of twintig jaren tellen in het leven van één mensch, zij een onbeduidend tijdvak daarstellen in de geschiedenis eener staatspartij en dat men niet mag besluiten, dat deze tot eeuwigdurende verdwijning is veroordeeld, omdat hare vaandrigen van het tooneel van Kamer en Senaat gedurende eenige jaren verdwijnen. Twee jaren vóór Sedan en den val van het tweede Keizerrijk, telde de republikeinsche oppositie vijf leden in de fransche Kamer. In 1871 liet Thiers de republiek aanne men als de eenige mogelijke staatsvorm in Frankrijk 1 En thans zijn het de bonapartisten die tot eene onbeduidende minderheid zyn vervallen En hier in Belgie zelfs, hoe diep was onze partij niet gezonken aan den vooravond van de schitterende zegepraal van 1857, die haar het bewind in handen gaf tot in 1870 Als men zulke feiten die tot de geschiede nis behooren waarneemt en in acht houdt wat het liberalism eens was in Belgie en welke beginselen het in zijn schild voert, is dat geloof aan zijn eeuwigdurende verdwij ning niet eens te verklaren noch te ver- schoonen. Het kan wellicht nog gedurende eenige jaren onderdrukt worden, maar dat het weer zal verrijzen en begroet worden als de red dende partij, valt niet eens te betwijfelen. Dat er vrienden ons vast, onwankelbaar vertrouwen in de toekomst niet deelen, weten wij, maar wij weten ook dat zij even als wij zijn overtuigd van de dringende nood zakelijkheid onze beginselen te blij v en af kondigen en verspreiden. Twee tegenpartijen bestaan uit dweepers en fanatieker. De klerikafen stoken haat tegen al wie niet gansch en geheel aan de kerk is ver slaafd en onderworpen. De andersdenkende is de vjjand! Hij moet j vervolgd worden 1 De socialisten stoken haat tegen al wie van dicht of van ver tot de «bourgeoisie» behoort. De bourgeois is de vijand 1 Hij moet uitgerooid worden Tegen die twee uitingen van fanatism, be hoort het liberalism op te tredentot Ver draagzaamheid en Broederliefde aan te spo ren en eerbied voor alle gedachten gelijk voor alle standen te eischen 1 De liberalen waren aan het bewind in 1830 1830 =1 8 3 0—12 De liberalen waren aan het bewind in 1830 12 1842 1842 1 8 4+ 2- 15 De liberalen waren aan het bewind in 1842 15 1857 1857 -1 8 5 7- 21 De liberalen waren aan het bewind in 1857 21 1878 1878 1 8 7 8 24 De liberalen zullen aan 't bewind zijn in 1878 24 1902 Volgens bovengenoemde profetie ofte voor zegging, die niet falen kan, zullen de vrij zinnigen van Belgie nogmaals het bewind in handen nemen in 1902, zijnde dus met de aanstaande wetgevende verkiezingen. 't Zij zoo Aan alle hongerlijders hebben wij eene verblijdende tijding mede te deelen namelijk, dat de Paus van Rome, die zoolang op stroo heeft geslapen, en in volslagen armoede heeft gesukkeld, thans wat beter dagen beleeft, en tamelijk goed aan zijn kroetje komt. Het persoonlijk fortuin van Paus Leo XIII, bedraagt tegenwoordig 423 millioen fran ken. Men moet bekennen dat dit voorden vertegenwoordiger van Christus die in ar moede leefde en stierf een zeer aardig som metje is. In alle landen der wereld, schooit men voor de St-Pieterspenning, en dat brengt per jaar 80 k 100 millioen franken op, wat ook door den paus wordt binnen geslikt. Doch daarmede kan de arme duts het nog moeilijk doen, en daarom zijn er nog rijke menschen die aan hem denken, want elk jaar ontvangt hij aan legaten en erfenissen van 100 tot 140 millioen franken, wat den stedehouder van Christus, een inkomst ver zekert van 250 millioen franken of ongeveer 600,000 franken per dag! Als verblijfplaats heeft de paus het Vati- kaan, waarvan het eigenlijk kasteel droom- beeldig schoon is en van eene oützaglijke uit gestrektheid het bevat niet minder dan twee duizend prachtige, ruime en wonderbaar schoone kamers. Wat de tuinen van het Vatikaan betreft, die beslaan duizenden hektaren. De paus is ook eigenaar van 2 a 3000 hui zen, pachthoeven, kasteelen, kloosters, kost scholen, die hem bij testament door allerlei kwezels zijn vermaakt. Hij bezit ongeveer 30,000 hectaren bouw-, weidegrond en bosschen. Het hofvan den nederigen man, is samengesteld uit 2300 a 3000 prelaten, bisschoppen en andere leden, die als onverzadelijke bloedzuigers aan den paus hangen. De paus heeft een leger ter zijner beschikking dat uit een duizendtal zwaven bestaat. In zijne kelders bevinden zich 300,000 tot 400,000 flesschen van de beste, fijnste en oudste wijnen. Zijne galerij geschilderde portretten wordt op 10 millioen franken geschat. Zijne overige schilderijen hebben 68 millioen franken gekost. Hij bezit eene verzameling oude muntstukken die rond de 3 millioen waard is. In zijne stallen staan 50 zuivere raspaarden. De gouden, zilveren en bronzen kunst voorwerpen uit de salons van den paus, ver tegenwoordigen de kleinigheid van 21 mil lioen franken. De prachtige meubelen uit 't schoonste en zeldzaamste hout vervaar digd, hebben 27 millioen franken gekost. Men berekent dat het mobilair en immobi- lair vermogen van Leo XIII het ongelooflijk cijfer bedraagt van franken s. 118.721.000. Zegge: twee milliard honderd achtien millioen, zeven honderd een en zeventig duizend franken! Ziedaar waarmede de arme paus, hier op aarde moet leven Jesus-Christus, wiens opvolger de paus is, bad wel geen steen om zijn hoofd op te rus ten te leggen; doch wij leven in andere tij den en andere tijden brengen andere zeden mede. Daarbij, al de rijkdommen die de paus be zit, zal hy niet voor zich houden. Die behoo ren den arme. Als die nu maar tijd hebben om te wachten. Leven er langs alle kanten honderden duizenden in ellende; sterven er hier en daar met hoopen van honger, dat be- teekent allemaal niets: zij komen toch zeker in den hemel, waar zij in alle eeuwigheid ge lukkig zijn. Uit bovenstaande zullen de meeste arbei ders wel leeren hoe de klerikalen huichelen wanneer zij de menschen toewerpen dat zij in armoede moeten leven om de eeuwige ge lukzaligheid te genieten. Da Kerk zoekt zich rijkdommen aan te schaffen om daardoor hierop aarde een lui, vadsig en onvrucht baar leven te kunnen doorbrengen. Uil ons blad, het orgaan van den heer Buyl, Volksvertegenwoordiger, nemen wij met genoegen het volgende over: Wat wij willen. Algemeen Stemrecht met Evenredige Ver tegenwoordiging; Gelijkheid der twee-landstalen; Verplichtend Onderwijs, met vrije keus van school Afschaffing van de belastingen op volkseet waren of benoodigheden. Belastingen op pracht en overvloed Vrijstelling van lasten voor de kleine erfe nissen. Volksgezinde herinrichting van het leger, en in afwachting persoonlijke dienst Een deftig pensioen aan alle oude werklie den van den buiten en van de stad. Hulp aan den Landbouw. Instelling door den Staat van hulpkassen voor de boeren. Herziening der wet op de jacht. In een woord, ons programma bestaat in spoedige en krachtige middelen om alle wer kende menschen op te helpen en hier een vrij en gelukkig vaderland te hebben voor elk. 8TAD YPER. om 8 ure 's avonds, in ®t groot, Volkshuis voor mannen en vrouwen, over den oorlog der Boeren, door twee Transvalers, veldkor- net Louw en onderkommandant Plokhooy, ten voordeele der lijdende vrouwen en kinderen der strijdende Boeren. Voorbehoudene plaatsenfr. 2.00 Eerste plaats1.00 Tweede plaats 0.50 Ingang Hondstraat Kaarten te bekomen in 't Volkshuis. Ter dier gelegenheid worden de inwoners vriendelijk verzocht den zondag hunne wo ningen te bevlaggen. Toen zondagavond de lokomotief die ge diend had voor den bijzonderen trein van Oostende, wederkeerde van Komen naar Yper, zagen de machinisten, bij den bareel die naast is bij de statie van Houthem laDgs den kant van Komen, eene onduidelijke mas sa op de riggels. Zij hielden stil en vonden daar het in stukken gereden lijk van eenen man. Verder vond men zijne klak, deze van een bediende van den ijzerenweg: eenen ploegbaas die den bareelwachter van die plaats zou vervangen hebben. Beheer van Staatsspoorwegen. Nieuw tarief. Frankeering met Spoorwegzegels. Te rekenen van ln September zijn er be langrijke wijzigingen toegebracht aan de prijzen en voorwaarden van vervoer in het binnenland. De prijzen van vervoer worden dezelfde naar al de bestemmingen voor de verzendin gen van een gewicht van 60 kilogr. en min der met tarif 1 (express) en van tarief 2. De verzendingen gedaan frankering be taald van een gewicht van 60 kilogr. en min der, samengesteld uit een enkelen colis, moe ten voorzien zijn van den zegel van den ijze renweg. De colis gefrankeerd bij middel van dorge- lijke zegels, inbegrepen degenen van oen ge wicht van 10 kilogr. en minder, mogen door den ijzerenweg ten huize afgehaald worden, op het verzoek der verzenders, in de ge meenten waar de vrachtdienst per camion is ingericht. Nieuwe zegels van 30, 40, 70, od 90 cen tiemen en van 3 frank zullen weldra uitge geven worden. De vrachtprijzen zijn 5 0.80 0.50 10 1.00 0.60 20 1.50 0.70 30 2.00 0.80 40 2.50 0.90 50 3 00 1.00 60 3.50 1.10 Het bleek dat dieften, ontvreemdingen, verlies of beschadiging aan bestelgoed, voor al het gevolg waren van onvoldoende ver pakking. Als goederen in die nadeelige voorwaar den ten vervoer besteld zijn, valt heel de verantwoordelijkheid wegens het verlies of de beschadiging die daardoor ontstaat, op den afzender. Het Beheer kan dus den afzender, in de zes eigen belang, niet genoeg aanraden de verpakking zijner colli te verzorgen en niet al te zuinig zijne goederen in te pakken, dus geen papier te nemen als wasdoek noodig is, of geene al te oude kisten, manden, kartons,' kratten enz. te bezigen. Het Beheer raadt insgelijks '"aan, stem pels, loodjes of gombanden tot meerdere waarborg te bezigen. BURGERSTAND van den 30 Augusti tot den 6 September 1901. Geboorten. Desramault Germana, Groote Markt. Dethoor Margareta, S* Nicolaasstraat. Alleman Maria, Lange Meerschstraat. Odaer Felicia, Grimminckstraat. Mahieu Bianca, Dickebusch steenweg. Lanoo Maria, St. Jacobstraat. Leterme Martha, Meenen steenweg. Huwelijken. Vercruysse Leopoldus, daglooner en Mar quette Eugenia, huishoudster. Caenepeel Henricus, veearts, en Dezutter, Bertha, zonder bereep. Sterfgevallen Derous, Mauritius, 10 maanden, Neêrstraat. Bailliu, Eudoxia, 2 jaren, Mondstraat. Zanzieleghem, Rosalie, 74 jaren, zonder beroep, weduwe van Roosebeke Engel, Mee- nenstraat. Nolf, Catherina, 62 jaren, kantenwerk ster, echtgenoote van Landerwyn, Joseph, Schuttelaarstraat. Cleenwerck, Joanna, 1 maand, Stc Godde- lievestraat. Cailliou, Henricus, 3 maanden, Dickebusch steenweg. Ver Eecke, Lucia, 61 jaren, huishoudster, echtgenoote van Duthieuw Leopoldus, Zonne- beke steenweg. Bourgois, Alixia, 72 jaren, zonder beroep, weduwe van Fraipont, Laurent, Bollingstr. Verfaillie, Germana,2 maanden, Mondstr. Garpentier, Susanna, 10 maanden, Groote Markt (kelder). van den 29 Oogst tot den 5 dezer maand Geboorten. Mannelijk gesl. 2. Vrouwelijk gesl. C. Sterfgevallen. Coevoet Auguste, 74 jaar, grondeigenaar, weduwenaar van Mathilde Coevoet, Gast huisstraat. Hauspie Franciscus, 81 jaar, ongehuwd, hovenier, Valkenberg. Kinders beneden de 7 jaren, Mannelijk gesl. 2. Vrouwelijk gesl. 0. iHi HM» U 11" t—rr-üT» o <^<gasErTifrW. PEEt COLLO Zwaar tot TARIEF 1. TARIEF 2 kilogr. (Spoedbestelling). (Sneldienst). Fr. Fr.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1901 | | pagina 2