Staatsmiddelbareschool Lourdes. Fransche raven in België. STADSNIEUWS. De leergangen zullen hernomen worden Dij ns- dag, 24n September, om 8 uur. De leerlingen worden aangenomen te beginnen van zes jaar. De nieuwe leerlingen moeten zich doen inschrij ven bij Beheer van Posterijen. Een kind verloren. Een Belangrijk Kunstwerk. 1897. Moord op Idiarte Borda, president van Uruguay. 1898. Moord op Keizerin Elisabetli van Oostenrijk door Luccheni. 1899. Moord op Ulysse Heureaux, presi dent der Dominikaansche Republiek, door Caceses. 1900. Moord op Koning Humbert van Italië, door Bresci. 1901. Moord op president Mac Kinley door Czolgosz. Onder de aanslagen die mislukten, zijn 1852. Aanslag van Morino op Isabella II van Spanje. 1855. Aanslag van Pianori op Napoleon III 1856. Aanslag van Ager Melano op Ferdi nand II der beide Siciliën. 1858. Aanslag van Orsini op Napoleon III. 1867. Aanslag op Alexandre II van Rus land, te Parijs. 1878. Aanslagen van Hoendel en Nobiling op keizer Willem I van Duitschland. 1878. Aanslag van Moncos op Alfons XII van Spanje. 1882. Aanslag van Roderik Mac Leagk op koningin Victoria van Engeland. 1897. Aanslag op den president van Bra zilië, Prudente de Moras. 1S98. Aanslag van Karditzi en Georgi op koning Georges van Griekenland. 1900. Aanslag van Salson op den shah van Perzië. Naar aanleiding van de geveinsdheid. Wij lezen in een parijzer klerikaal dagblad de volgende bedenkingen Op den dag van vandaag kan er niets ver geleken worden als uitbating, exploita tie, aan de bedevaarten van Lourdes. Men ontmoet een bende zenuwlijders en onnooze- laars, die veinzen ziek te wezen en beweren plotselings genezen te zijn, 't zij om zich te doen gelden, 't zij om van hen te doen spre ken, 't zij in de hoop er profijt en gunsten uit te trekken. De ijdelheid en de vrouwelijke baatzucht vinden er ook haar rekeningsken. Priesters en geneesheeren laten zich beurtelings aan beet nemen, deze laatste met veel te gemak kelijk en zonder onderzoek de oorzaken en de kenteekens der ziekten te teekenen, ver klaringen met zoo een groot aandringen, ge- eischt of afgesmeekt, dat zij de achterdocht zouden moeten opwekkende eerste met te veel belang te hechten aan die verklaringen zoo lichtzinnig geschonken, in een oogenblik van haast of van zuivere goedheid en dat om te voldoen aan iets, wat men als eene gril zonder gewicht aanziet. Vele geneesheeren zijn ongenaam verrast geweest, wanneer zij hunnen naam vonden onder de bewonderaars van Bernadetta, vooral dan dat zij slechts aan looze indrin gers toegegeven hadden, om er zich van te ontmaken en van die lastige vragers gerust gelaten te zijn. Wij zijn dus verwittigd; het zal eene rede te meer zijn om in het toekomende ons ge- matig te toonen in het afleveren van ziekte getuigschriften, welke men later ten onzen koste uitbaat, 't zij voor de gerechthoven 't zij in de godvruchtige dagbladen. Doctor Boissarie, welke te Lourdes gelast geweest is met het geneeskundig kontrool. zou niet te omzichtig kunnen zijn. Ik ken zijne rechtschapenheiden zijne eerlijkheid; zijn goede trouw kan in geen twijfel getrok ken worden; doch in weerwil van zijne voorzichtigheid, zal hij nooit te veel wan trouwen kunnen hebben, niet alleen tegen over de bedriegers, die de openbare bijgelo vigheid trachten uit te baten maar ook tegen de rechtzinnigen en de heethoofden. Men leeft te Lourdes in eenen bijzonder opge- warmden lucht, heel en al geschikt om een niet te sterk zenuwstel voor eenen oogenblik uit den haak te slaan. Ge zoudt moeten zien in welken staat van geestesverz wak king en opgetogenheid arme, ongelukkige vrou wen, oude jonge dochters daar aankomen, zij die in bijzonder betreurenwaardige voor waarden de reis aflegden en voor wie die reis de grootste gebeurenis van haar leven is. Om ze te kunnen ondernemen hebben zij jaren lang, stuiver voor stuiver, besparingen gedaan op het noodige, op hun mager, dage- lijksch inkomen. Zij hielden niet op van zich met dat ontwerp bezig te houden en er van te sprekendat ontwerp dat voor hare in beelding zoo iets daarstelde als het exeaat der oude Paladinnen naar het Heilig Land. Na voor de goede zaak zooveel ontberin gen geleden te hebben in de hoop van eene toekomstige belooning, stappen zij af, de hersens ontsteld, opgewonden, verwachten de dat het mirakel op eiken oogenblik kan voorvallen en dat zij zeiven de uitverkorenen van hierboven zijn, de bevoorrechten, waar op de gunsten van de welbeminde Maagd Maria zullen nederstorten. In dezen staat van overgroote buitenge wone spanning is een niet voldoende om ze in beroerte te stellen, in zielsverheffing te doen vallen, om ze voor enkele uren te ver lossen van den zwaren last van ellenden en kwalen, welke haar sedert zoo lang teister den. Men haast zich om uit te roepen, dat een wonder, een mirakel gebeurd is, om lof en dankliederen aan te heffen, om aan eenen bovennatuurlijken invloed .lie toevallige op- schorsing van pijn toe te schrijven, en welke eigentlijk uitgaat van den invloed van het zedelijke op het natuurlijke van den geest op het lichaam. En 's anderdaags staat men weer voor het wezenlijke. Wanneer de lof zangen opgehouden hebben te weergalmen, dat eindelijk een weinig kalmte terugge keerd is, na eene welverdiende rust, is de lijderes nogmaals geketend aan de bedroe vende wezenlijkheden van het leven en zij zal als voor dezen haren last moeten voort slepen de verbetering, de genezing was en kel voorbijgaande, onbestendig. Toekomende week geven wij de bedenkin gen aangaande de genezingen van Lourdes van eenen doktor-vrijdenker. Sinds de franscbe paters en nonnen, die zich niet willen onderwerpen aan het we reldlijk gezag, uit Frankrijk worden gedre ven, treft men er in alle Belgische steden van alle kleur en tronie aan, met duizenden. Bovendien treft men er honderden aan, die 'hunne kloostercellen ontvluchten, om eenige aangename verlof weken door te brengen en van al de wereldsche vermaken te genieten, na zich een jaar lang in luiaardij en aan eene welvoorziene tafel te hebben vetgemest. Be lofte van armoede, verzaking aan den dui vel (de wereld) en al zijne pomperijen is immers een hunner hoofddeugden. Dit bericht is aangeplakt en is gezonden geweest in de gemeenten van ons arron dissement XE Vl'lOIÏ. SCHOOLJAAR 1901-1902. DEN BESTUURDER, BESSEIfcS, MONDSTRAAT, 5. (Gedurende de vacantie, in de Semi nariestraat, 2.) Goedgekeurd M. GORRISSEN. R. COLAERT. Een Koninklijk besluit van 12 Augustus 1901 machtigt het Beheer van Posterijen tot het storten op loopende rekening bij de Bel- 1 gische nationale Bank, op aanvraag van de i belanghebbenden, van de sommen, ingevor- j derd uit hoofde van borderellen van handels- effecten waarvan het totaal ten minste 1,000 frank bedraagt, overeenkomstig hetgeen reeds geschiedt in zake invordering van kwijt brieven. Dat zelfde besluit verleent daaren boven aan afgevevers van effecten en aan afgevers van kwijtbrieven, om het even of zij al dan niet eene loopende rekening bij die bank hebben, de bevoegdheid om de sommen, die hun verschuldigd mochten zijn, op het crediet van de rekening van eenen op het bordereel van afgifte te vermelden derde te laten schrijven. Bovendien, wanneer de afgevers van de eene en andere soort van waarden het ver langen, kan, op het algeheel bedrag van de borderellen, eene som op rekening tot het beloop van de sommen, waarvan de invor dering aangekondigd werd, worden gestort vóór de eindafrekening, doch ten minste 1,000 frank per borderel van afgifte. Die maatregelen zijn van toepassing op waarden afgeleverd van en met 15 Septem ber eerstkomende. De afgevers, die deze wijze van vereffening verkiezen, moeten door overlegging van eene verklaring van eenen agent der nationale Bank, bewijzen dat de persoon de afgever zelf of een derde ten bate van wien som men moeten worden vereffend, eene loopende rekening bij die bank heeft. Voor de afgifte van handelseffecten, ge bruiken zij bijzondere borderellen op roos kleurig papier gedrukt, waarvan zij model len kunnen bekomen op het postkantoor van hunne verblijfplaats. In afwachting dat de belanghebbenden zich bij nieuwe borderellen kunnen aanschaf fen, mogen zij in dat geval, gewone borde rellen nr 240 en nr 241 bezigeD, maar dan moeten zij de verklaring, welke zij onder aan borderel nr 241 moeten onderteekenen, doen overeenstemmen met het voorgeschre ven model. Een nieuw model van borderel ten behoe ve van afgevers van kwijtbrieven werd even eens ingevoerd. Maar de bestaande borderel len nr 66a worden voort gebruikt, totdat de voorraad op is, doch niet in het geval, dat de afgever hetzij eene som op rekening,hetzij vereffening ten bate van eenen derde vraagt. Wanneer een derde is aangewezen om, door tusschenkomst van de nationale Bank, het bedrag der ingevorderde som men te ontvangen, moeten de borderellen van af gift 3 onderteekend zijn door den afgever zelf of door een behoorlijk aan- gestelden lasthebber. In alle gevallen, en om 't even op wiens naam de sommen op rekening worden ge stort, worden de bewijzen van storting, te gen afteekening, overhandigd aan de perso nen, die de waarden ter post hebben be zorgd, en moeten die personen ze, des voor komend, aan de betrokken derden doen geworden. Dezen morgend was er een vrouwtje van Waesten met haar manneke van 6 jaren, naar de kleine botermarkt gaan zien toen zij eensklaps bemerkte dat haar kind verdwe nen was, spoedig de botermarkt afgeloopen, maar te vergeefs het kind was niet te vin den. De politie is op zoek. De personen die het kindje zouden ontmoeten worden verzocht er de politie van te verwittigen. Het mannetje is gekleed inde pane met wit borstje. BURGERSTAND van den 13 tot den 20 dezer maand 1901. Geboorten. Salomé Maria, Meenenstraat. Neyrinck Maria, Dixmudestraat. Knockaeat Mauritius, Zonnebeke steenw. Dethoor Franciscus, Hondstraat. Vanöenbileke Helena, Klaverstraat. Tresy Germana Kanonstraat. Coppens Slanca, Klaverstraat. Baert Maria, Grimminckstraat. Huwelijken. Priem Victor, smidsgast en Louage Bea trix, werkvrouw. Degrou Josephus, schaliedekker en Cuve- lier Octavia, dienstmeid. Sterfgevallen. Hof Julia, 4 maanden, Blindenlieden- straat. Meny Nestot 1 maand, Lange Meersch- 1 straat. Devos Hortenlia, 53 jaren, zonder beroep ongehuwd, St. Jacobstraat. Decorte Henricus, 54 jaren, brouwers knecht, echtgenoot van Dehondt Maria Te gelstraat. Degryze Ludovicus, 79 jaren, zonder be roep, weduwenaar van Dromez Amelia" Meenenstraat. Vanhoorne Honoratus, 2 maanden, Groe. nestraat. Andries Josephus, 86 jaren, zonder be roep, weduwenaar van Vandenbroele Julia Luikstraat. Lano.o Maria, 17 dagen, St. Jacobstraat. Breyne Clemeniia, 66 jaren, zonder be roep, ongehuwd, Bollingstraat. Vandenberghe Lazaria, 17 jaren, zonder beroep, Bollingstraat. Wij lezen in den Limburger Medard VerkestBrugsche Kun stenaars bij A. Demarteau, uilgever Tongeren. Sedert lange jaren worden in de kunst kritiek twee stroomingen waargenomen, ge bouwd op twee axioma's, welke paradoxaal tegenover elkander staan en toch beide èn edel èn menschelijk moeten genoemd wor- denElk mensch moet fier zijn op de eigen streek en op het vaderland. en daar tegenover: Alle menschen moeten trachten slechts één enkel geheel te vor men. Daaruit ontstaan de t wee methoden in de kunst-kritiekterwijl sommigen er aan houden hunne mannen op te hemelen en overal als helden uit te bazuinen, trachten de anderen kunstenaars en geleerden van alle slag, van alle streken, volgens strekking en verdienste alleen te bespreken en te rang schikken, zonder zich te bekommeren in welk kerspel zij het licht dragen. Wanneer ik nu een titel zie, als Studiën over Brugsche Kunstenaarsdan bevangt mij een koude vrees voor de gedachte, dat men mij aldaar Peer, Jan en Jef, elk als een God zal doen aanbidden, omdat de Brugsche beiaard het eerst aan hun oor bengelde! In het vóór me liggend werk van M. Medard Verkest,wordt die vrees spoedig vernietigd; de besproken kunstenaars zijn mannen, die heel België door, zelfs buiten onze gren zen, geëerd worden door critici en beloond door jury's: De schilders Van Hove, Sander Hannotiau, K. Rousseau, Flori van Acker en Emiel Verbrugge, de beeldhouwers Gustaaf en Hendrik Pickery, voorwaar 1 die maken een pleïade uit, voor welke ons Med. Verkest terecht bewondering mag afdwin gen. En of die nu hunne ingeving in de oude stad Brugge vinden, wanneer hun tem perament ze daartoe drijft, wier kan er zich over beklagen? Ook zij niet, vermits zij in Med. Verkest een vereerenden paeco- nem bezitten 1 Stellig, zoo'n half dozijn puik-kunstenaars zijn onontbeerlijk, doch voldoende om Brugge's pittoreske hoekjes wijd en zijd te doen kennen,en om de aldaar liggende schat ten niet onvruchtbaar te laten verdorren. Zooals M. Verkest ons die Brugsche kunst voorstelt, vormt zijn bundel eene brok der Vlaamsche kunstgeschiedenis in de XIX' eeuw, welke zeer natuurlijk onze algemeene kunstgeschielenis voortzet. En de voorstelling geschiedt op 'n manier, die in 't algemeen groote kritiek mag betiteld worden: de schrijver hecht weinig belang aan het uiterlijk leven des kunste naars; slechts het onontbeerlijke deelt hij er uit mede; omzoo breedvoeriger echter dringt hij in de bijzonderheden van het in nerlijk zieleleven en van de langzame gees tesontwikkeling. Overtuigd aanhanger van Taine'sleer, dat dekunstenaar het produkt is van het midden, tracht hij {na te sporen, hoe elk schilder tot zijne huidige denkwijze, samenstelling en kleurentheorie gekomen is; waarom hij zulke onderwerpen boven j andere verkiest zelfs om welke reden hij bij deze of gene gelegenheid, meer of minder bijval wegdroeg, bij stadsgenooten of bij vreemden.... Wij hadden van de meeste dier studiën reeds kennis genomen, bij hun verschijnen in Vlaamsche School, Kunst, Willems- Fonds of Kunstbode, doch nu wij ze hier vereenigd zien, vinden wij er eene eenheid in, welke verwonderlijk schijnt,in een werk, dat niet in éénen trek, naar een op voor- I hand opgetimmerd plan, voltrokken, doch DE SEKRETARIS, DE BURGEMEESTER, ,-rÏT< r

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1901 | | pagina 2