EEN HUIS DAGEN [Het Phosphaathoudend meel. Verkoopingen. Dewaudre Men vraagt: Feest-kalander. Beursoverzicht van Brussel. Granenopbrengst. VERSCHILLIGE TIJDINGEN. TE PACHTEN aan de Quartier de Commerce '"""ftiXlR S'-VÏSCENITIUS a geschreven werd volgens ingeving van het oogenblik of de gelegenheid, over een tijd ruimte van twee jaren. Zeer juist duidt de schrijver in de voorrede op oen natuurlijken band, die de afzonderlijke studies samen snoert: eene warme liefde tot Brugge; er is echter meer nog, dunkt ons; eensoliede verzameling van princiepen, welke op ge trouwe en openhartige zelfontleding berusten. Verkest houdt er niet aan, door profes- sors-frazeologie of dogmatische bombast, de aandacht op zich te trekken, hij blijft steeds over den kunstenaar spreken, eenvoudig en waarheidslievend, in een taal, die zuiver en verzorgd is, doch vooral duidelijk en voor allen genietbaar. De Studiën gaan vergezeld van zeven portretten en talrijke reproduksies bij de tachtig van beoordeelde schilderijen en beeldhouwwerken. Deze reproduksies vormen een gelukkige vollediging, door de aanschouwelijke voor stelling. De meeste werden opzettelijk voor dit werk geclicheerd, en in verscheiden mo- notinten in den bundel gelascht. Al die hoedanigheden stempelen de Stu diën over Brugsche Kunstenaars tot een kunstwerk van groote waarde. Dat overi gens niet de reproduksies alleen, maar ook de druk, het papier, heel de Ausstattung den inhoud ten volle waardig zijn, is onbe twijfelbaar; doel), moet dit gezegd worden, wanneer men weet, dat het werd uitgegeven door het huis Demarteau te Tongeren? En is het dan noodig er nog meer op aan te drin gen, dat alle kunstliefhebber zich dat werk zou aanschaffen? 22 Sept. Elzendamme, ringsteking. 23 Alveringhem, ringsteking. 25 Aeltre, snelkoersen. 29 - Machelen, snelkoersen. 6 Octob. Rousselaere, snelkoersen, velod. 18 September 1901. Termynbeurs. De houding onzer in ternationale markt is niet te bevredigend. Brazilië alleen houdt stand aan 67 3/16. Mé- tropolitain 619. Saragosse 234 1/2. Kontanlbeurs. Ander bijna al de ru brieken bemerken wij een weinig slapte. Rente 3 °/0 vast aan 98.75 en aan 98.80. Buurtspoorwegen 2 1/2 °/0 11 50. Stadsloten. Antwerpen 107.75. Brussel 106.75 Gent 90.75 Luik 91. Oostende 78.25. De bank actiën zijn niet al te willig. Africaine 49. Outremer 312 50 en 84. Er zal geen dividend uitgereikt worden. Nationale Bank 3370. Spoorwegen kalm. Congo 1615 en 5312.50. Brussel, Rysel,Kalen 585. De stemming der tramwegwaarden is niet veranderd. Espagne Electrique 64 en 17.50. Réunis 144.25 en 86.25. Div. Mutuelle 135.50. Statu quo on der de metaal waarden. Nicaise et Delcuve 830. Ekaterinos law 14 en 12.50. Marcinelle et Couillet 215 Toula 55. Minder animo on der de koolmynwaardeD, en doch de koersen blijven vast. Carabinier 305. Gosson Lagas- se 1005. Houssu 330. Poirier 337.50 Zink- waarden zonder zaken. Verlichtingswaarden Electricité en Hydraulique 95. Onder de verschillende bekomt de Beige Roumaine 111.50 en 64.50. gew. Delin 40. Entreprise 15. Grosny 388 75. De colonialen zyn log. Commerce au Congo 1810. Gew. Katanga 1232.50. Magasins Généraux 340. Cooils 170 en 215. Vreemde actiën Silesie 1150. Cana dian Pacific 575. Differdingen 60. Dniepro- vienne 2212.50. De lezers van ons blad kunnen alle nadere inlichtingen bekomen bij den heer Is. van de Kerkhove bestuurder van het Financie- blad60, Leuvenschs Steenweg Brussel. Na zicht hunner lotennummers in alle uitlotin gen. Van al dein ons land bebouwde planten, zijn het de granen die de grootste oppervlak te bedekken. De herfstgraangewassen zijn de tarwe, bebouwd op omtrent 180 duizen hectaren, en de rogge of het koren, bebou a op omtrent 280 duizend hectaren. De prijs der granen sedert een dei ugta jaren, zeer vermindert zijnde, (in '1870 was de prijs der tarwe tot 35 fr. nu lo o fr.) en de opbrengst per hectaar omtrent de zelfde gebleven zijnde, zoo is hunne teelt nu maar weinig winstgevend. Door eene beter verstane bebouwing zou den de landbouwers de opbrengst en de winst veel kunnen vermeerderen De groote- re opbrengst zou inderdaad de prijzen niet doen dalen, aangezien wij alle jaren, voor ons gebruik, zeer groote hoeveelheden te kort hebben, die wij van den vreemde moe ten invoeren. Zie hierover eenige cijfers In het jaar 1900 heeft Belgenland, voor zijn gebruik, ingevoerd Tarwe, 8 millioen 600 duizend zakken van 100 k. Rogge (koren) 250 duizend zakken van 100 k. De tarwe gerekent aan 15 fr. de zak, maakt fr. 129 millioen De rogge fr. 3 Dat maakt samen het sommeke van fr. 132 millioen welke wij verleden jaar, voor de twee bij zonderste graansoorten, aan den vreemde be taald hebben. Indien onze landbouwers wilden, zou een schoon gedeelte van die som in ons land blij ven en in hunnen zak gaan. Ik geef uitlegde gemiddelde opbrengst van de tarwe is 20 zakken; van de rogge 16 zakken; door eenen verstandigen teelt kan men eens zooveel bekomenmaar om niet te overdrijven en in het wel mogelijke te blij ven voor onze landbouwers, zullen wij reke nen dat zij voor de tarwe 30 zakken en voor de rogge 24 zakken per hectaar kunnen be komen. Dit zou, voor ons land eene ver meerdering van opbrengst zijn van: 180dui zend x 10 is 1 millioen 800 duizend zakken tarwe, en 280 duizend x is 2 millioen 240 duizend zakken rogge, aan den hedendaag- schen prijs gerekent maakt omtrent 54 mil lioen franken, die aan onze boerkens zouden betaald worden, in de plaats van naar Ame rika en elders te vertrekken. Volgend artikel zal ik de wijze aanduiden om zulken uitslag te bekomen. Emiel Clerfeyt, landbouw-ingenieur. Ik was afschuwelijk zoodanig mijn gezicht en het lichaam bedekt was met puisten en plekken, maar dank zij drie doozen purgeer middelen van D. Walthery genas ik volko men van deze huidontsteking waaraan ik sedert een jaar leed. René Galifard, gepensionneerd gendarm te Brussel. Nieuwe stuivers met gaten. Wat zal onze lieve Heer nu gaan verlee- nen? Dat vragen wij ons af, bij de lezing van het volgend ministerieel besluit, hetwelk wij heden uit het Staatsblad knippen. Op voorstel van onzen Minister van Fi nanciën en Openbare werken, hebben wij besloten en besluiten Wij: Nikkelmunten in hun midden door- boord met een gat van 3 1/2 millime- ter diameter voor de stukken van 5 cen- tiemen en 4 millimeter diameter voor de stukken van 10 centiemen, zullen worden geslagen. Op de voorzijde zullen zij dragen twee L met er boven eene koningskroon, en als omschrift de woorden - Royaume de «Belgique» of Koninklijk België; beneden; het jaartal; op de keerzijde, links, eenen - olijftak, en rechts de aanduiding der waar- de. De stukken zullen met eenen gladden buitenrand worden geslagen. Van 's Konings wege Leopold, De Minister van Financiën en Openbare Werken, P. de Smet de Naeyer. Dat gat in ons nikkelgeld is zeker het zin nebeeld der gaten welke de klerikalen sinds 1884 gemaakt, hebben in de Staatskas, en minister de Smet moet wel op het gedacht zijn gekomen de nieuwe munt met gaten te slaan, dank aan het voorbeeld van zijn ge wezen collega De Bruyn, wien men een standbeeld gaat oprichten, omdat hij gaten gemaakt heeft in de oorbellen van stieren en kalveren. VoortaaD hebben wij geen geldbeugel meer noodig en kunnen wij op estaminet gaan meteenen reesem stuivers rond den nek ge regen aan een koörd, gelijk de negers dat doen wanneer zij zich naar Boma en Matadi ter markt begeven. Beware of piek-pockets, Behüten sie sich fur taschendieben. Opgepast voor de gauw dieven, en andere opschriften van dien aard, kunnen radikaal verdwijnen in de spoorhal- len, postbureelen, kerken en openbare ge bouwen. Er is geen gevaar meer dat de zak kenrollers met onzen porte-monnaie gaan strijken. Onze pasmunt kunnen wij hantee- ren gelijk een kwezel haren paternoster van samengeregen cocosnoten. Wellicht heeft de heer minister vaD flnan- tiën daaraan ook al gedacht toen hij zijn ko ninklijk besluit opstelde, om ons indachtig te maken dat wij leven onder een bewind van lang- en kort gerokte paternosterkra kers. Om het even, wij zijn benieuwd de stui vers met gaten te zien uitgeven in de Natio nale bank te Brussel en dezer filialen in de provintie. Vraagt bij uwen apotheker de Sedatine, zij geneest zonder aan de maag te schaden schedelhoofdpijn, zenuwpijnen, kopzeer. Al gemeen depot: A. Defgnée, 3 Square Mar guerite, Brussel. DE BEUKELAER'S Chocolate Wafers Vanilla Sugar Wafers Touring Club Wafers. Kortrijk. Maandagavond is een be gin van brand ontstaan in het hospitaal. Eene zuster die zich naar hare cel begaf rond 8 ure 's avonds, ontwaarde eenen dik ken stikkenden rook. Zij opende eenige an dere cellen en reeds eene stond gansch in vuur. Onmiddellijk werd het alarm gege ven, de pompiers waren spoedig ter plaats en 't vuur werd terstond overmeesterd. Volgens het algemeen gevoelen is het vuur ontstaan door de keukenschouw en heeft zich overgezet aan het dak die op eene groo te lengte vernield is. De schade zal nog aanzienlijk wezen. Het vuur was ontstaan boven eene der ziekenzalen. De zieken werden spoedig door de zusters en het personeel in andere zalen overgebracht. Alle gevaar was echter spoe dig geweken. De Beukelaer's Prachtdoozen Prachttrein met locomotief. Puik geschenk voor kinderen Doogeschoten in een schietkraam. Ter gelegenheid van de kermis te Forèt Ste- Croix nabij Etampes stond alhier een schiet kraam waar met carabines Flobert gescho ten wordt. Een onvoorzichtige schutter loste een schot in de richting van de dochter van den foorkramer die in 't hart getroffen, dood ten gronde viel. Een onderzoek werd ingesteld. Mijnheer. Gelief mij eenige doozen van uw uitmuntende purgeermiddelen Walthery sturenik heb er geene enkele meer en ben in verlegenheid, want de ouderlingen van het gesticht willen geen andere. Hierbij 10 franken. Zuster Vincent, overste van het gesticht St Germain. Dépot bij M. C. Libotte, Boomgaard- straat, Yper. Prijs: 3 frank de flesch. Meenen. Moord te Wemelghem.— Messteken. Voor een jaar telde Victor Dewitte, 19 jaar, onder zijne kameraden Jozef Hernaut, 20 jaar. Deze laatste is een twistzieke jongeling. Victor Dewitte werd- ingelijfd bij het 3de regiment infanterie te Ieperen. Dezer dagen kwam hij in verlof en begaf zich met eenen vriend naar Wevelghem. Jozef Hernaert zocht moeilijkheden met hem en bracht hem verscheidene messteken toe. Dewitte zakte ineen en verloor zeer veel bloed. Zijn toestand is zoo gevaarlijk, dat menieder oogenblik eene noodlottige ont knooping verwacht. De dader werd aangehouden. Voor de wielrijders. De bestendige deputatie van Brabant heeft 31,000 wielrij dersplaten doen maken voor het jaar 1902. Ook is beslist, dat de platen, die kosteloos worden afgeleverd aan wielrijders die een rijwiel gebruiken uit beroepsnoodzakelijk heid, geen bijzonder kenmerk meer zullen dragen. Donderdag werden in het kamp te Brasschaet proefnemingen gedaan met een nieuw snelschietend kanon, dat 180 kogels per minuut kan werpen. Over den uitslag der proefneming werd niets bekend gemaakt. 25 September om 12 1/2 ure. Meubels en beestialen bij Aug. Wyckaert. Deurwaar der A. VanCappel. 27 September, om 1 ure, meubels herberg- gerief ten huize van Laplace n°156 rijsel- straat. Deurwaarder A. VanCappel. 30 September, om 1 ure op de Vanden- peereboomplaats. Deurwaarder E. Dechiè- vre. M td ta ra cu pö s ïD H W 3 c N tzj laatst bewoond door M. CORNETTE. Zich te begeven bij DECOENE, Hondstraat N° 3. Nouvelle découverte brevetée. Plus d'asthmes, ni oppressions avec les BIER'S BOUGIES anti-asthmatiques. Demandez d votre médecin. Echantillons gratis; done, essayez. En vente dans toutes les pharmacies. Dépositaire pour Ypres E. CREMERS-LAPIERRE, vreest geene mededinging. Zijn steeds aangroeienden bijval is het beste bewijs zijnen onbetwistbare hoedanigheid bo ven alle andere soortgelijke produkten. De talrijke aanvragen en brieven van gelukwensching van den berustende geneesheeren laten ons toe aan de huismoeders te verzekeren dat het Phosphaathoudend meel Dewau- der tusschen alle voedingsmiddelen voor kinderen het beste en voortreffelijkste is. Te Yper apotheek Libotte. Waarom men de pillen Depratere liever gebruikt dan alle andere purgeermiddelen? De reden zijn eenvoudig: De pillen Depratere werken rap, zeker en zonder pijn. Daarbij overtreffen ze alle andere remedien om gal, zuur, slijmen, onzuiver bloed, maagziekten, hardlijvigheid, keer der jaren, speen enz... te genezen. Zij geven een schoon en zuiver vel en doen alle uitslag verdwijnen. Prijs: 1 50 fr. de doos, te bekomen te Meenen, apotheek Rotiers, Yper, apotheek Socquet, Dixmude apotheker Ghyssaert. Fabriek apotheek Depratere, Oostende. VOLLEDIGE GENEZING Dépót: Fharmacie LIBOTTE, MARCHÉ AU BELRRE, Staatsleeraar van landbouwkunde aan het leger. CO Ut CD O Hj O Cu a Cd <-+■ CD* >-0 C/2 CD CO CR U< -J UI CO O O O O co O O O O O O O O O lO -4 O O O O to O CJ1 O O O O -3 "co O O O O O "to CrtOOOOOOCR co to 5 O O O O O O b O O O O SB 5- o - sr Cö CD p CD p •"S 03 Kjl O ►3 O s S- o CD p 0 N p r-t- CD -S P 03 E» ra 02 CD CT- CD CD "3 CD O Pharmaeien. in i mi van tBiF» Eenlci bijzonder veroorloofd middel. Voor inlichtingen, zich te bevragen bij 4eZUSTERS van LIEFDE, 105, Rue St-Domlnlque, PartJ*. GUINET, Apoteker, 20, Passage Saainier, Pari]». Algemeen Depot: CII. DELACRE, Brucellas. in alle APOTEKENe— Vluischrlft Franco.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1901 | | pagina 3