TAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-Handels- en Annoncenblad. Orgaan der Liberale verbintenis van Yper en het Arrondissement. EENDRACHT MAAKT MACHT. Vijftiende jaar Zaterdag 19° October 1901. Nummer 42. Herziening der Kiezerslijsten voor 1902-1903. De legerkwestie. Het begint. De toekomende Kamer- kiezing van 1902. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor dea bulten. 2.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden 1 fr. Annoncen: 15 cent per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij un onderteekend toe te zenden. Artikolen ongeteekend of persennaliteiten bevattende worden niet opgenomen. De voorloopige lijsten der kiezers voor Kamer, Senaat, Provintie en Gemeente liggen ter inzage van een ieder op het Stadhuis van den 3 Sep tember 1901 tot den 31 Januari 1902. De belanghebbende personen wor den uitgenoodigd hunne reklama- ties met al de noodige stukken aan liet Schepenkollegie in te zenden ten laatste den 31 October. Geene reclamaties ter inschrij ving van kiezers, of ter verhooging van het getal der hun toegekende stemmen zullen later door het Be roepshof kunnen ontvangen worden, indien deze reclamaties niet eerst aan het Schepenkollegie zijn onderwor pen geweest, vergezeld van al de noodige stukken. Uit Het Recht tolk der chris- tene volkspartij, van Zondag 13" Oc tober 1901 De behoudensgezinden komen nog maals een bewijs te geven van de waardeloosheid van hunne kiesbe- loften. Geen man, geen cent, geen kanon meer Dit zal voor altijd doorgaan als een der grootste politieke leugens, die de katholieke partij uitgesproken heeft of die ooit eene partij zal uitspreken. En denkt niet dat wij ditmaal de eenige zijn onder de geloovige par tijen die ons bestuur aanvallen Behoudensgezinde katholieke bla den, vroeger altijd ten dienste van het ministerie, kunnen het zelve niet langer meer verdragenze gevoelen hoe vernederend en hoe geestver- stompend het wordt een ministerie te verdedigen enkel omdat het be weert katholiek te zijn en zijn schan delijkste wetsontwerpen te stemmen enkel om 't ministerie recht te houden Veel katholieken zelve beginnen te gevoelen dat wij bestuurd worden door eene kliek, wier opperste doel is haar eigen politiek te volgen, zon der eens om te zien naar den wil van het land of van hunne kiezers. Zij gevoelen dat het nieuwe wetsont werp eene toegeving is voor de mili taristische plannen van den koning, dien zij willen bevredigen tegen den wil van 't volk, men weet wel waar om niet waar, M. de Smet de Naeyer, sedert een jaar graaf van Platten- broeck 't Fondsenbladde Patriote, veel bladen uit de kleine arrondissemen ten, waaronder vooral de Gazette van Eecloodie zeer dikwijls schoone en welgepaste artikels schrijft over den inwendigen toestand van het land, verheffen hunne stem en schrijven vlakaf dat het wetsontwerp van het ministerie een kaakslag is gegeven aan het land. De Patriote heeft bewezen lijk twee en twee is vier, dat 1. ten gevolge van het nieuw wets ontwerp de kosten voor het leger zullen vermeerderen met 12 tot 15 millioenen. De Bien Public, groote voorstaan der van het wetsontwerp heeft be kend dat deze wet groote nieuwe lasten zal medebrengen. De XXe Siècle, nog een ministe rieel blad, insgelijks. 2. Dat alhoewel er kwestie is van vrijwilligers en daarom geen gedwon gen soldaat min zal moeten optrek ken in België. Inderdaad de vrijwilligers zullen enkel afgeteld worden van dejaar- lijksche lichting van 13600 mannen, die door de loting worden aangeduid, indien hun getal 1800 bereikt. Nu er zijn jaarlijks slechts 400 a 500 vrijwilligers. Waarom zoude dat getal tot 1800 klimmen Omdat men hen wat meer gelde lijke voordeelengeeft Neen, want indien de Belg niet houdt aan het le ger is het niet omdat hij geld te veel heeft, maar omdat zijn vrije natuur een aanstoot heeft van het kazerne leven en van den legerdwang. Dus niet de minste kans aan 1800 vrijwilligers te geraken. Zelfs nooit zal men in 't leger aan 1800 vrijwilligers willen geraken. Veronderstel dat men de 1700 be- reike, wat zou er gebeuren? De mi litaire overheid zou bevelen geven om geen vrijwilligers meer te aan vaarden en zich zoo moeilijk te too- nen jegens deze die zich willen enga- geeren dat zij nooit in 't leger zouden geraken. Immers kwam men tot 1800, men zoude dit getal moeten aftrek ken van de lotelingen. Doch bereikt men slechts 1700, 't is 1700 soldaten 's jaars meer en 't is dat juist wat onze generaals en militaristen willen. Zooals de Patriote met reden schrijft zal het ontwerp van het mi nisterie uitloopen op eene vermeer dering van het leger zelf in de vre destijd, 3° De schutterij, de ruiterij, de klecding, wapening enz, alles moet in evenredigheid zijn met het getal manschappen; dus als ons leger ver meerdert met 40 a 50,000 man in tijde van oorlog, zooals 't zal zijn als 't wetsvoorstel der behouders ge stemd wordt, dan moeten natuurlijk ook kleeding, wapens, kanonnen, kazernen enz. in evenredigheid ver meerderen. Geen man, geen cent, geen kanon meer is dus de kolossaalste leugen die ooit uitgesproken werd. In 1884 bedroeg het budget van oorlog 46 millioen, nu reeds 54 mil- lioen, binnen twee jaren zal het 75 tot 80 millioen bedragen! In 1884, als de katholieken aan het hoofd kwamen, was de diensttijd 10 jaren; zij brachten hem op 13 en vermeerderden zoo eene eerste maal ons leger met 40,000 mannen. Nukomen er nog eens 40,000 bijf Ons leger is dus bijna verdubbeld! O neen, geen man meer! 't Is waar, men heeft de pil, ('t zal eene bittere pil zijn), wat verguldde diensttijd wordt met eenige maanden verminderd doch... de congés worden afgeschaft ten minste ze zullen niet meer medegerekend worden in den diensttijd Gij ziet waar wij naartoe gaan Naar eene gestadige en regelmatige vermeerdering der krijgslasten. Is het waarlijk geene schande op zulke wijze het land en het volk te bedriegen Is het waarlijk niet spijtig en droe vig om zien dat terwijl dat zulke be langrijke kwestiën in 't land bespro ken worden hoe onwetend het groot ste gedeelte van ons blijft van 't geen er omgaat! Ha, de katholieke partij heeft de belooning van haar werk, zij doet alles wat mogelijk is om het Vlaam- sche volk in de onwetendheid te hou den, Zij is er in gelukt: op honderd harer buitenkiezers zijn er geen-twin tig die iets weten van hetgeen er in de Kamers omgaat, en zoo komt het dat de katholieke partij alle onrecht en alle schanddaden mag plegen zon der te moeten vreezen voor hare macht. Immers hare kiezers weten het niet en 't wordt hun verboden, op straf van zonde van het te trachten te weten, en deze onder hare kiezers die van iets weten, spelen mede, om dat hun stoffelijk belang er van af hangt. Wie zal dan nog betwisten dat het tijd werd ons Vlaamsche volk wak ker te schudden last dezer bureelen. Het blad voegt erbijdit gezegde, hoe wraakroepend ook, verwondert ons zooda nig niet. Het komt overeen met een gesprek dat een onzer abonnenten onlangs hield met een gemeentesecretaris, heer en mees ter van een klein dorp, wien hij eene dood arme weduwe aanbevool voor hulp van den disch. Zij heeft effen fr. 32,50 van het pen sioen ontvangen, antwoordde de secretaris. Het is dus zeker dat de bureelen van wel dadigheid de hulpgelden der armen zullen verminderen. Hebt gij het wel verstaan, eerzame lezer? Het ziju geen liberalen die dat schrijven, het is een eerlijke bewaarder die zelf het onrecht niet verdragen kan. Niettemin wij hebben voorzegd wat ge beurt. Men neemt van den eenen kant zoo veel als men geeft van den anderen. Zoo komt het overeen uit, behalve dat het land den naam heeft van een pensioen te geven en de oude werkman van er een te krijgen en dat het van beide kanten geen waar is. De Patriote haalt 't feit aan van een burgemeester, die onlangs in het openbaar zegde: «de werkpensioenen zijn eene uit muntende zaak voor de bureelen van wel dadigheid zij verminderen van zooveel den Toekomende jaar hebben in ons land ge deeltelijke wetgevende verki/zingen plaats: vijf Provinciën, vijftien arrondissementen, met vijf en zestig uittredende leden, waar van veertig klerikalen en vijf-en-twintig li beralen en socialisten moeten herkozen worden. Op de vijftien arrondissementen, zijn er nog twee, die geen liberale of socialistische vertegenwoordigers hebben; het zijn de arrondissementen Rousselare, Thielt en Thurnheut. Zooals gij ziet hebben wij alles te winnen, maar niets te verliezenwat meer is de ar rondissementen, die niet vertegenwoordigd zijn, kunnen hunne kandidaat doen door gaan op voorwaarde dat zij werkzaam zijn. Reeds is men in Roeselare, Thielt aan den gang. Laat ons hopen dat de vrienden van Thurnhout niet ten achteren zullen blij ven Zoo wij willen zegevieren, wat zou nu de beste middel van propagande zijn? Mijn antwoord zal geheel kort wezen: voor mij is het ons zoo min mogelijk het gouvernement omver te werpen als hier te Yper de gemeenteraad met het tegenwoor dig kiesstelsel in minderheid te brengen, om dat dit volkje voor niets achteruitgaat, tot zelfs niet voor het gebruik van geld en andere middels.Wij weten geheel wel dat 't enkel die klerikalen zijn die van het meervoudig stelsel genieten; zij weten het ook heel goed en tot bewijs: na de wet van 12 April 1894, waar bij de rijken voor de kamerverkiezingen drie stemmen kregen, mieken de wet der vier eerlooshedendat wil enkel zeggen, dat met de bestaande kieswetten de zegenpraal voor ons totaal onmogelijk geworden is vooral dat die wetten veel aanleiding geven tot kiesbedrog, zoo in het stemmen als in het opmaken der kiezerslijsten. Wat blijft er ons dan over: Ei wel, parlijgenooten, wij kunnen beier werk verrichten dan malkander te betwis ten, da,u malkaar in 'c haar te vliegen Wij, die om zoo te zeggen, hetzelfde doel betrachten: eene rechtvaardiger kieswet! HET WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1901 | | pagina 1