LIED VAN MOEDER Volksvertegenwoordigers, Reeds twee jaren KAMER Buurtspoorweg van Yper naar Gheluwe. Schrikkelijke brand op de de Brouckéreplaats Het vuur in het Hotel Continental STADSNIEUWS. Maatschappij 0 ad-Pompiers Vlaamsche Ster. De visschers van Blanketiberghe Cirk Barnum en Bailey. y Met de toekomende kiezing van 1902 zou men de bijzondere partij belangen, van den kant moeten schuiven om enkel een punt te behandelen: de grondwetsherziening! Men zou alle krachten bijeenverzamelen om de regeering zoo zwak mogelijk te maken, en wanneer wij dit veroverd hebben en het gouvernement gedwongen de Kamers te ontbinden en de nieuwe kieswet, A. S. en E. V. tot stand gebracht, dan elk van zijnen kant werken om zooveel volksvertegen woordigers van zijn kleur te bekomen. Blij ven de klerikalen meester, 't is dat het volk, de massa, der vrijheid nog niet waardig is. Wij onderwerpen ons en gaan voort met het volk te verlichten en het tot bewustzijn te brengen. Leiders en hoofden der partij, ware het niet mogelijk iets in den aard voor de toeko mende bondvergadering aan het dagorde te plaatsen? Langer mag er niet geaarzeld wordenwij moeten handelend optreden Enkele maanden scheiden ons nog van de wetgevende verkiezingen. Yele liberalen van stad zullen vinden dat het onmogelijk is iets degelijks tot stand te brengen en zij hebben ongelijk. Gedenken wij steeds onze landspreuk: Eendracht maakt macht Wij zijn ze ker te zegeviereneene partij die de minder heid in het land uitmaakt en maar regeert bij middel van dwang en onrecht is veroordeeld om te verdwijnen, om plaats te maken voor de ware vertegenwoordigers des volks die dan zullen gekozen worden door het Algemeen Stemrecht met Evenredige Vertegenwoordiging! VAN Zittingen van 8, 9, 10, 11 15 October 1901. De Kamer heeft Dinsdag 8 October 1901, hare werkzaamheden hernomen. Het eerste voorwerp aan de dagorde is do bespreking van het wetsontwerp door de Regeering voorgesteld over de lichting van het leger. In 1884 is het katholiek ministerie aan 't bewind gekomen onder de kreten van Weg met de belastingen! Vermindering der belastingen! En de belastingen zijn behou den en zelfs merkelijk verhoogd geweest. De katholieke partij bedroog het volk met de militaire lasten te bestrijden en M. Malou verklaarde plechtig in volle Kamer dat de katholieken, voor het leger, geen cent, geen man, geen kanon meer zouden stemmen. In de zitting van vrijdag 11 Oc tober 1901, verklaarde M. De Smet de Naeyer, het kabinelshoofd, sprekende in naam der Regeering dat de nieuwe lasten, die de aanneming van het wetsontwerp aan de openbare schatkist zou kosten, zouden beloopen tot: Vijf millioen drie honderd zeven en veertig duizend frank!!! Wanneer het land zal moede zijn aldus bestuurd te worden, zal het wel zeggen. In de zitting van Dinsdag 15 October 1901, heett M. Ernest Nolf aan den minister van spoorwegen de volgende vraag gesteld Zou de achtbare minister ons niet kunnen zeggen hoe het staat met het ontwerp van den buurtspoorweg van Yperen naar Gheluwe en in welken tijd hij denkt dat de werken zullen kunnen aanbesteed worden j De minister zal in de zitting van Dinsdag 22 October, deze vraag beantwoorden. Twee jaren! Op 't oogenblik dat de oorlog in Zuid-A frika uitbarstte had de negentien de eeuw nog vijftien maanden te leven. Die eeuw is dood. Weldra zal de twintigste de doodsklok liooren luiden over haar eerste i jaar, J Tegen 300,000 Engelschen strijden nog immer 20,000 Boeren. In dien tijd was er veel spraak van do na kende wereldtentoonstelling van Parijs. Men zag de grondvesten rijzen en langza merhand het reusachtig werk tot stand ko men. De tentoonstelling werd gebouwd; zij heeft geleefd en geschitterdzij is voorbij gegaan als een rook, verdwenen in 't niet. Tegen 300,000 Engelschen strijden nog immer 20.000 Boeren. In dien tijd was het Oosten ingedommeld. Denaam Buxer was er onbekend. Men heeft hem geleerd door een vreeselijken opstand van China tegen de vreemdelingen. Het bedreigd Europa heeft beraadslaagd, legermachten gezonden, overwonnen zonder eer en vrede gemaakt. De soldaten zijn terug in hunne haardsteden. Tegen 300 000 Engelschen strijden nog immer 20.000 Boeren. In dien tijd was het Keizirrijk van Groot- Bretagne en Indië bestuurd door eene vrouw. In den naam der Koningin Victoria werd de oorlog verklaard. Zij heeft gelegenheid ge had van verre honderden veldslagen bij te wonen en duizende slachtoffers te beweenen. Sedert negen maanden is zij begraven en hare dochter heeft haar gevolgd in 't graf. In hare plaats regeert een koning, Edouard VIIzijn zoon heeft de reis rond de wereld gemaakt. Tegen 300.000 Engelschen strijden nog immer 20.000 Boeren. In dien tijd zat koning Humbert op den Italiaanschen treon. Hij werd vermoord; zijn moordenaar veroordeeld tot eeuwige op sluiting. Hij is reeds begraven. Een nieuwe koning heeft Humbert I vervangen, r6eds heeft hij eene dochter, wier eerste tand wordt aangekondigd. Tegen 300,000 Engelschen strijden nog immer 20,000 Boeren. In dien tijd heette het hoofd van de repu bliek der Vereenigde Staten Mac Kinley; binnen dertien maanden zou hij aan herkie zing zijn onderworpen. Hij werd herkozen; hij heeft omtrent het vierde van zijnen nieu wen term uitgedaan hij werd vermoord en begraven, de wormen verknagen zijn lijk, een nieuwe voorzitter is reeds gewoon baas te spelen. Tegen 300,000 Engelschen strijden nog immer 20,000 Boeren, In dien tijd had Servie twee koningen die twistten om de heerschappijde eene is ge trouwd om de anderen uit te dagen; de an dere is dood en weggeveegd uit onze herin nering de koningin-maagd der Nederlanden was onbekend bij de overige volkerendaar rees zij op in volle lichtdichters hebben haar bezongen, hebben haar edelmoedig ka rakter gevierdzij is getrouwd, men bereid de wieg voor het kind, dat zij verwacht; de troon van Belgie had voor gebeurlijken op volger een jongen officier der grenadiers, die verloofd werd, gehuwd is en weldra vader wezen zal. Tegen 300,000 Engelschen strijden nog immer 20,000 Boeren. Sedert de uitbarsting van den oorlog, heeft Chamberlain twintigmaal gelegenheid gehad redevoeringen uit te spreken en te verklaren dat de krijg geëindigd was, miljoenen rege len werden gedrukt om die onwaarheid te verkondigen. Gedurende 730 dagen gingen wij naar on ze vermaken, onze feesten, onze rouwplech- tigheden, onze kleingeestige worstelingen voor het dagelijksch broodde Boeren heb ben gestreden, zij vechten nog: 's morgens, 's namiddags, 's nachts, in koude, regen en mist, in zonneschijn, sterrenklaarte, in lente zomer, herfst en winter, in vlakten, op ber gen, verpest door lijken van paarden, mui len en menschen Om hen te noodzaken genade te vragen heeft men hun alle martelingen doen onder gaan; door 't zwaard en't vuur heeft men hunne woningen verwoest; men heeft hun ne woningen vernietigd; men heeft ze uitge- honderdmen heeft hun beroofd van hunne vrouwen en kinderen het vleesch van hun vleesch, dat men door stelselmatige uithon gering en smetziekten heeft doen sterven. Men heeft ze beleedigd, bespot, bedreigd men heeft hunne vrienden gehangen of dood geschoten; men heeft van hun land eene woestijn eene hel gemaakt, afgescheiden van het overige der onverschillige wereld. Zij strijden nog, zij vechten immer voort. Na twee jaren... bewonderenswaardige monsterachtige jaren. Wonder der wonde ren. Moet men trillen van bewondering en trosch zijn dat de menschheid 20,000 derge lijke helden bevat, of moet men blozen van schaamte dat zij een miljard en half wezens in haren schoot telt, die gedwongen zijn uit lage berekening of door de lafheid hunner regeeringen de armen te kruisen bij zulke euveldaden? De nieuwe eeuw is bevlekt met onschul dig bloed, dat zij nimmer uitwisschen zal! Waar blijft de god der Boeren? Waar blijft de god der Engelschen Waar woekert de god der Christenen? Helaasnuttelooze vraag. Pompiers gekwetst, Drama tische Incidenten. Aanhou dingen. Maandagavond, te 7 u. 1/4, is op de de Brouckéreplaats een verschrikkelijke brand ontstaan in het zoo gekend en druk bezocht Hötel Continental Het alarm werd door voorbijgangers ge geven. Men zag niets meer dan rook en vuur. Het koffiehuis zat propponsvol. Elkeen vluchtte. M. de commissaris Desmet, die zich tus- schen de aanwezigen bevond, riep agenten ter plaats. Eene groote paniek maakte zich onmiddelijk meester van gansch de wijk. De grootste opschudding heerschte op de de Brouckéreplaats, de Noordlaan, de Zennelaan en de St.-Michielstraat. Er was vrees dat geheel de blok huizen, in dezen omtrek gelegen, de prooi van het vuur zouden worden. Gelukkiglijk blies de wind uit het noorden. Hulp daagde spoedig van alle kanten op. Men zag de pompiers van alle kanten toesnellen. De raadsheeren Grauwels en Moons be vonden zich van de eersten ter plaats. Ondanks de zelfopoffering van de pompiers bereikten de waterstralen hunner lansen den vuurgloed niet, want de brand barstte uit op de hoogste verdieping van het ^prachtig ge bouw. De Portaladder werd tegen den rechter vleugel van het hotel geplaatst, Zennelaan. Weldra werden stroomen water gespoten, doch in den beginne vruchteloos. Op zeer groote afstanden was de hemel helder, vurig en zag men den brand. In den omtrek werd de hitte on verdragelij k en millioenen gen sters regenden over de dichte menigte, die zich als eene woelige zee op de Brouckére plaats bewoog. Men zou gezegd hebben een indrukwek kend vuurwerk! Soldaten snelden van alle kanten toe: het 9a linie, de karabiniers, de grenadiers, met de luitenants Colman, Bogaerts en Roberfroid aan hun hoofd. Nieuwe bijzonderheden. Nog voortdurend wordt de brand in het Hotel Continental zeer druk besproken en talrijke nieuwsgierigen gaan het gebouw bezichtigen. De de Brouckéreplaats werd door de bar- reelen Nadar afgesloten en de tramdienst onderbroken. Ruim een half'millioen frank schade door dezen hevigen brand veroorzaakt, kan nog moeilijk juist bepaald worden. Men zal vooreerst alles moeten opruimen. Experten bevestigen echter reeds thans, dat een half millioen frank verre zal worden overtroffen. Al wat het gebouw bevatte, werd vernield. Het koffiehuis, dat door het vuur niet werd aangetast, staat onder water, een ander element van vernieling, en zal volkomen moeten herstel! worden. Zelfs de kelders hebben veel geleden, even als de electrische inrichtingen. Men schat de schade van het koffiehuis alleen op 20.000 frank. Verzekering Al deze schade is echter gedekt door de verzekeringsmaatschappijen V Urbaine, van J Parijs, de Assurances Générales en de Escaut, van Antwerpen. Ook op de eerste verdieping, in gebruik door de verzekeringsmaatschappij La Con tinentale werd overgroote verwoesting door stroomen water veroorzaakt. Wie moet de verantwoordelijk heid dragen? Hedenwoensdag werd in dien zin een on derzoek begonnen. Het is hoegenaamd niet zeker dat de elec trische inrichtingen van de reklaam Gentia- ne Imbert den brand hebben veroorzaakt. Getuigen, die de ramp zagen beginnen, verklaren dat het vuur uitbrak te midden van het gebouw, op minstens zestien meters afstand van de plaats, waar zich de elec trische motor en draden bevinden. Men onderstelt dat de brand werd ver- oorzaokt op een der zolderkamers, door een komfoor van houtskolen dat niet gansch werd uitgedoofd. 't Is te hopen, dat uit het onderzoek blij ken zal wie in dees geval de verantwoorde lijkheid moet dragen. Ware dit niet zoo, dan zouden vele werk- mansfamiliën, op de hoogere verdiepingen wonend, zich in een ellendigen toestand be vinden. Immers, zij deden zich niet tegen brand verzekeren en vluchten, zonder iets van'tgeenhun toebehoorde te kunnen redden. Het is op Zondag 27 dezer ten 7 ure 's avonds in haar lokaal, dat deze maatschap pij haar eerste winterconcert geeft gevolg van dansfeest. Volgens 't programma mogen wij verzekeren dat het eene mooie feest zijn zal Zaterdag aanstaande zullen wij 't pro gramma aan onze lezers mededeelen. Wij vernemen met genoegen dat onze dappere tooneelmaatschappij de Vlaamsche Ster reeds de datums vastgesteld heeft voor de vier wintervertooningen. De abonnements- lijsten zijn reeds in omloop en bekomen het zelfde goed onthaal als andere jaren. Wij moeten den Stervelingen geluk wen- schen over hunnen moed en hunne volhar ding. Het is reeds 45 jaar dat zij onver poosd de tooneelkuust beiefenen, hunne medeburgers vergasten op hartroerende en leerrijke vertooningen van stukken onzer beste schrijvers, al hunnen tijd besteden, om, bij middel van 't tooneel, de vlaamsche moedertaal te verspreiden, het volk te ver lichten en te verzedelijken. Mocht ons stadsbestuur de pogingen der Sterrelingen naar waarde schatten en hen in hunne loffelijke taak ondersteunen door het verleenen van een hulpgeld, alzoo zou het de Maatschappij in staat stellen grootere en merkwaardige stukken op te voeren. De eerste vertooning is vastgesteld op 10 November 1901. De tweede vertooning op 2 December 1901 De derde vertooning op 5 Januari 1902. De vierde vertooning op 2 Februari 1902. Op I0n November aanstaande geeft zij de volgende stukken Blijspel met zang in één bedrijf en het Drama in 3 bedrijven. Zooals men ziet eene puike vertooning. Bureel om 5 ure ten 51/2 op 't tooneel. De personen die begeeren een abonnement te nemen worden vriendelijk verzocht zich te begeven bij den heerK. Deweerdt, Rysel- straat 59. Het is nu vast besloten dat het overgroote leger van Barnum den 12° November met vier bijzonder treinen aankomt. Juist om 6 ure geen minuut later, zooals de hoofdim- pressario M. Watkins, tijdens zijn bezoek hier ter stede mededeelde, zal de gansche troep met zijne 110 wagens getrokken door gespannen van 6 tot 24 paarden aan eiken wagen op het minneplein aankomen. Duizende nieuwsgierigen zullen er naar- i>8iaOr„.èmnr

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1901 | | pagina 2