1 LIED VAN MOEDER Volksvertegenwoordigers. Kamer van Buurtspoorweg van Yper naar Gheluwe. STADSNIEUWS. Min politiek en beter bestier. Voor de oudjes van stad en 't omliggende. Burgerlijke Godshuizen-Leveringen Onderwijs. W ielrij ders-Sport. Schrikkelijk ongeluk. Vlaamsche Ster. De visschers van Blankenberghe Maatschappij Oud-Pompiers ONZE NEEP SIXTUS, Fransch tooneel. JEANNE-MARIE, Celimare le Bien-Aimé, Maatschappij der burgerwacht. trekkend voor lang niet meer te vreezen. Schoone redeneering: de rijke menseden mogen op hunne twee ooren slapen, hun zoons zullen vrij blijven; wat de millioenen betreft die de nieuwe krijgswet meer zal eischen die tellen niet mede, dat is eene beuzelarij. En als we ons wel overdenken, de Bien Public redeneert zoodanig slecht ziet. Im mers voor hem tellen enkel de rijke men- schen, en aangezien de lasten in België voor 't grootste deel betaald worden door de anne menschen en de boeren, kunnen die 15 a 20 millioen de rijken weinig maken; moeten de lasten verhoogd worden, men zal ze lijk vroeger wel op den nek der armen en der kleine burgerij weten te schuiven. Dus van den eenen kant blijft het kind van den rijke vrij van dienst en van den anderen kant worden de millioenen uit den zak niet der menschen ('t is te zeggen, vol gens den Bien Public, de rijken) geklopt, maar wel uit dien der andere zoogenaamde Belgen. Waarlijk, Bien Public, gij hebt gelijk het wetsontwerp van 't ministerie brengt niet de minste nieuwe lasten bijvoor uwe klas. H. P. Zittingen van 16, 17, 18, 22, 23, 24 en 25 October 1901. Voortzetting der bespreking over het mi litair wetsontwerp. Ter zitting van Dinsdag 15 October 1901, heeft M. Ernest Nolf aan den minister van spoorwegen de volgende vraag gesteld Zou de achtbare minister ons niet kunnen zeggen hoe het staat met het ontwerp van den buurtspoorweg van Yperen naar Glieluwe en in welken tijd hij denkt dat de werken zullen kunnen aanbesteed worden Ter zitting van Dinsdag 22 October, heeft de heer minister Liebaert geantwoord Per depeche van 19 Mei 1899, werd der nationale Maatschappij van buurt- spoorwegen kennis gegeven dat de vraag die zij gedaan had voor het in aanmer- kingnemen der buurtlijn van Yperen naar- Gheluwe, haar toegestaan is. Zij kondigt mij de naaste zending aan der plans en documenten die het dossier samenstellen van de vraag van vergunning ten einde dezelve te onder- werpen aan het onderzoek in de be- langhebbende gemeenten. Smalle bruggetjes op de Leie te Komen en te Wervick. In dezelfde zitting van Dinsdag 22 Octo ber, heeft M. Ernest Nolf aan den mi nister van openbare werken de volgende vraag gesteld De aanzienlijke handel die bestaat tus- schen de gemeenten Komen (België) en Komen (Frankrijk) van den eenen kant, n Wervick (België) en Wervick (Frankrijk) van den anderen kant, maakt het bou- wen van bruggetjes op de Leie onvermij- iijk. Die bruggetjes zouden gemakkelijk kunnen geplaatst worden nevens de brug- gen die nu bestaan, welke zeer dikwijls gedraaid zijn voor de behoeften der scheep- vaart, hetgeen het verkeer ten allen tijde van den dag verhindert. Zou de achtbare minister van nu af, vooraleer zelfs de wederlandsche Comrnis- sie, gelast met het bestudeeren der uitte- voeren werken aan de middel-Leie haar verslag neergelegd heeft, niet kunnen overgaan tot de uitvoering van dit werk, dat sedert jaren gevraagd is. De minister zal antwoorden in de zitting van Dinsdag aanstaande. Dit is de spreuk waarmede de Ypersche klerikalen aan het bestuur gekomen zjjn^ door de middels die men weet. Al de beloften die zij in 1891 gedaan hebben wer den over 't hoofd gezien en van al de instel lingen door de liberalen gedaan blijft er niets meer over. De Godshuizen en weldadigheids bureel zijn ontredderd, bekwame mannen zijn vervangen geweest door nulliteiten van het roodste rood. In de scholen werden bekwame onderwij zers en onderwijzeressen van kant gezet, om overloopers en mauwvagers te bevoordeeli- gen, tot schande van alle weldenkende men schen. 't Is nu de bekwaamheid niet meer noch het goed gedrag, noch eene langdurige ondervinding die beloond worden, 't is de schijnheiligheid, de d weepzucht, die de ver- keur behaalt. En dat noemen onze stadhuisbazen Min politiek en beter bestier! En wanneer men hen hunne partijdigheid, liunt.e onverdraagzaamheid, hunne onrecht vaardigheid naar het hoofd werpt, wanneer men hen de beloften erhinnert die zij in 1890 deden, dan zoeken zij zich te verontschuldi gen met te zeggen: Wij volgen de liberalen na die vijftig jaar iang zoo gehandeld hebben! Is dat niet rechtuit bekennen dat zij maar naapers zijn, en dat zij niets kunnen dan hetgene zij door een ander hebben zien doen Weiboe! gedurende vijftig jaren hebben zij al de daden der liberalen gehekeld, zij hebben slecht gevonden al wat de liberalen verrichtten en willen zij doen gelooven dat zij hen naapen. Maar weten de slimme stadhnisbazen dan niet dat men maar het goede moet navolgen en het slechte moet verbeteren? Hunne ver- schooning strekt hen toi schande zooveel te meer dat betgeen zij den liberalen verwijten leugen en laster is. Nu. wij hebben hei. reeds over tien jaren voorzeidAl hun gezweis en trepraat is maar oogenverblinding om de kiezers om den tuin te lijden en Yperen in de armoede te dompe len en ongelukkig te maken. En dit noemen die grappenmakers. Min politiek en beter bestier! Daar er nog zeer vele lieden zijn die zich in de noodige voorwaarden bevinden om hei pensioen van 65 fr. te genieten, betaamt het, dat alles in 't werk worde gesteld om deze lieden bewust te maken van hun recht. In de eerste plaats moeten zij er voor zor gen hunne aanvraag in te dienen. Het is voor de gemeentebesturen plicht, een oproep te richten tot al de personen die recht hebben op het pensioen voor 1902. Het moet die lieden duidelijk en klaar worden bekend gemaakt, dat op gevaar al hunne rechten te verliezen, hunne aanvraag moet ingekomen zijn voor 31 December van dit jaai. Al de vragen, ingediend na 31 December 1901, worden voor 't jaar 1902 niet meer in aanmerking genomen. Dit is voor de oudjes die 65 jaar hebben bereikt. Nu voor de ouderlingen die jonger zijn: Aan al de personen die van 55 tot 58 jaar oud zijn, moet herinnerd worden dat artikel 9 der wet het volgende bepaalt: Zullen kunnen genieten van de voordee- len der wet, naarmate zij den ouderdom van 65 jaar zullen bereiken, de werklieden die minstens 55 jaar oud zijn op 1 Januari 1901. Zij, echter, die op dien datum miuder dan 58 jaar oud zijn, zullen uitgesloten blij ven van de voordeelen der wet, indien zij niet, gedurende een tijdstip van drie jaar, in de lijfrentkas eene jaarlijksche storting hebben gedaan van minstens 3 frs om tot een beloop te komen van ten minste 18 frs. Dus hebben de belanghebbenden van 55 tot 58 jaar, van zeven tot tien jaar tijd, om zich bereid te maken die 65 fr. te ontvangen. Op straf van hot verlies hunner rechten, moeten ze alle jaren minstens 3 frs naar de spaarbank dragen en in de lijfrentkas stor ten. Die gestorte sommen mogen niet minder bedragen dan 18 frs vooraleer hun pensioen moet toegekend worden. Stappen worden aangewend, om die som van minstens 3 frs door de bureelen van weldadigheid te doen betalen, in vele steden en gemeenten in naam der on vermogenden. Het dient ook eens herinnerd te worden dat de pensioenen van 65 frs slechts uitbe taald worden aan personen boven de 58 jaar oud, zonder dat zij iets gestort bebben. Al dezen die minder dan 58 jaar zijn, moeten de noodige stortingen doen. Men hoort wel eens zeggenWaarom zou ik blij ven sparen voor den ouden dag. Als ik 65 jaar ben, trek ik toch een pensioen Ja, op voorwaarde dat ge de noodige fondsen gestort hebt in de lijfrentkas en zoo niet, moogt ge op uw duimen fluiten Men vergete niet dat het huidig stelsel maar een overgangsmaatregel is en dat binnen tien jaar de lijfrenskas regelmatig zal werken. Het schijnt, indien onze inlichtingen juist zijn, dat eene belangrijke levering van ijze ren bedden moet gedaan worden in het ge sticht van Locre. De bescherming van het erfgoed der armen eischt dat de beheerders der burgelijke Gods huizen van Yperen deze levering openbaar aanbesteden, 't Is overigens voor hun een plicht waaraan zij zich niet kunnen onttrek ken zonder zich het verwijt van partijdig heid op den hals te laden I 't Is ook eene daad van goed bestuur. Het is noodig dat er eindelijk een einde ge steld worde aan die beperkte aanbestedingen waarvan de Godshuizen en andere openbare besturen reeds sedert te lang misbruik heb ben gemaakt. Wij hopen dus dat de leden der commissie van de Godshuizen eindelijk zullen den slech ten weg erkennen dien zij tot nu toe gevolgd hebben en dat zij zich niet meer alleenlijk zullen wenden tot drie of vier bevoorrechten die ten slotte op een enkelen klerikaal uitko men, altijd en overal denzelfden. In Juli 11. onderging een oud-leerling van het Collége de l'Uuion, M. MAURICE DEVAUX het aanvaardingsexaam in het Nijverheidsgesticht van 't Noorden, afdeeling der leerlingen ingenieurs-scheikundigen Wij zijn gelukkig te vernemen dat M. MAURICE DEVAUX de 3Jo is geplaatst geweest op 74 leerlingen. Wij wenschen hem gulhartiglijk geluk en wij wenschen hem eene schiterende toe komst. Het kampioenschap voor België heeft Zondag 11. geloopen geweest op- den weg Putte-Hoogerheide-Berg op zoom, 3 maal heen en weer,'t zij 100 kilometers; er waren 52 deelnemers. Ziehier den uitslag Ist® Burger; 2d® Van Ilorenbeck 3dc Van der Styyft (zoon); 4"eWee; 51e Tubbax. Onzen jeugdigen looper heeft den afstand in 3 ure 1 minuut afgelegd zonder ongeval zal deze met het toekomend jaar nog veel van hem doen spreken. Maandagmorgen, rond 6 ure, heeft een werkman van de statie van Vlamertinghe, bij Yperen, op het spoor dicht bij genoemde statie, liet verminkte lijk van den 22jarigen Edward Van Damme gevonden. Het hoofd en een arm waren afgereden. De vader van het slachtoffer was op zoek naar zijnen zoon, wanneer hij twee werk lieden tegenkwam, die het lijk naar het doodeuhuisje overbrachten. Daar herkende hij het lijk zijns zoons. De wanhoop van den ongelukkigen vader was hartverscheurend. Men veronderstelt dat het slachtoffer, in het halfdonker naar huis komende, langs de spoorbaan, door den eersten trein ver rast is geweest. Wij vernemen met genoegen dat onze dappere tooneelmaatschappij de Vlaamsche Ster reeds de datums vastgesteld heeft voor de vier wintervertooningen. De abonnements- lijsten zijn reeds in omloop en bekomen het zelfde goed onthaal als andere jaren. Wij moeten den Stervelingen geluk wen schen over hunnen moed en hunne volhar ding. Het is reeds 45 jaar dat zij onver poosd de tooneelkunst beiefenen, hunne medeburgers vergasten op hartroerende en leerrijke vertooningen van stukken onzer beste schrijvers, al hunnen tijd besteden, om, bij middel van 't, tooneel. de vlaamsche moedertaal te verspreiden, het volk te ver lichten en te verzedelijken. Mocht ons stadsbestuur de pogingen der Sterrelingen naar waarde schatten en hen in hunne loffelijke taak ondersteunen door het verleenen van een hulpgeld, alzoo zou het de Maatschappij in staat stellen grootere en merkwaardige stukken op te voeren. De eerste vertooniog is vastgesteld op 10 November 1901. Blijspel met zang in één bedrijf en het Drama in 3 bedrijven. Zooals men ziet eene puike vertooning. Bureel om 5 ure ten 51/2 op 't tooneel. De personen die begeeren een abonnement te nemen worden vriendelijk verzocht zich te begeven bij den heerK. Deweerdt, Rijsel- straat 59. Het is op Zondag 27 dezer ten 7 ure s avonds in haar lokaal, dat deze maatschap pij haar eerste winterconcert geeft gevolg van dansfeest. Volgens 't programma mogen wij verzekeren dat het eene mooie feest zijn zal. Ziehier het programma *7 h. ie Parhe L GA1S CAVALIERS, marche Bélière. II. AN DANTE de la 1™ Symphonie de Schoemann, arr. par H. Moerman III. - LE CCEUR ET LA MAIN, fantaisie Lecocq IV. - POLONAISE DE CONCOURS de Chopin, arr: par H. Moerman 8 1/4 h. 2e Partie. 9 h. 3® Partie. Blijspel in één bedrijf. 10 l/'2 h. 4e Partie. REDOUTE. Volgens wij komen te vernemen zal de opening van het tooneelseizoen gedaan wor den door een gezelschap artisten van Parijs. Men zegt er veel goeds van. Hieronder geven wij 't programma der op te nemen stukken. drama in een bedrijf. Mejuffer MARTHEL zal 3 liederen zingen tusschen beide stukken. comedie in 3 acten door Labuche. Volgens het programma mogen wij ons aan iets goeds goeds verwachten. De prijzen der plaatsen zijn als volgt: 1° plaats 2 fr. - 2® plaats 1 fr. - 3® pl. 50 c. Men kan voorop kaarten bekomen bij Th. Degroote. Opening om 7 1/2, ten 8 ure op 't Tooneel. Kartons. Fol Julien 15 25 25 25 15 105 Masschelein 25 25 15 20 15 100 Vermeulen 25 25 20 25 20 85 Legon Emile 15 20 20 10 20 85 Gaimant Arthur 05 20 15 15 25 80 Yandevyver, A. 25 10 15 20 10 80 Vantholl 20 25 20 05 10 80 1 I. MONOLOGUE par M. V. II. AIR, VARIÉ POUR CLARINETTE par MM. Cailliez. III. CHANSONNPTTE dReparM. X.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1901 | | pagina 2