r 'T LIED VAN MOEDER Barnum en Bailey, Zwart geschenk. Die arme Paters. De toekomst van Thourout. Catsberg. STADSNIEUWS. Valsche geruchten. DAT IS YALSCH. 1,25 2,50 4,00 5,00 en 7 fr. Klerikale rechtschapenheid. De strijd der partijen. Komedie. Gelijkheid voor allen. Maatschappij der Oud-Pompiers. Vlaamsche Ster. De visschers van Blankenberghe Ten tijde der kiezingen dient liberaal geld maar al te dikwijls voor kiesomkooperijen, waardoor menig onzer vrienden uit de ge- meente-en provinciale raden van Kamer en Senaat verwijderd wordt. Door die verkeerde handelwijze onder mijnen zij met meer iever en dwang de Staatsschool en wordt er meer dan één helsch plan gesmeed om de ofïicieele scholen te ontvolken en af te schaffenDit vernieti gingswerk moet door alle liberalen verme den worden, door mede te werken aan den bloei der staatsschool. Onlangs had, als gevolg dier verkeerde handelwijze, een droevig tooneel plaats in den gemeenteraad van Seraing. De socialis tische volksvertegenwoordiger M. Smeets had volgens ons gedacht volkomen gelijk, staande te houden dat het de plicht is aller vrijzinnigen, mede te werken tot den bloei der officiëele scholen. Dat het voor de libera len eene duurbare en heilige plicht is hunne kinderen naar de staatsschool te zenden, in 't belang hunner politieke denkwijze en de persoonlijke opvoeding van hun kroost. Dat ieder liberaal dus een einde stelle aan verkeerde handelwijze en medewerke aan den bloei van het officieel onderwijs, ziedaar ons eenigste wenschen en ons vurigste ver langen, in 't belang van 's lands nationale welvaart. Het Staatsblad verleent nogmaals aan 109 kerkfabrieken, de volgende toelagen. Provincie Antwerpen fr. 49.414,19 Brabant fr. 20,936,44 Henegouwen fr. 38,920,75 Luik fr. 49,894,94 Limburg fr. 32,450,56 Luxembourg fr. 81,827,24 Namen fr. 22,632,68 Oost-Vlaanderen fr. 41,656,80 West-Vlaanderen fr. 18,292,65 Te samen 305,725,70 Voor de onderwijzers en de verbetering van het lot der kleine Staatsbedienden is de Staatskas altijd.... ledig Voor de slachtoffers der gedwongene werkeloosheid, voor de overstroomde landerijen der boeren, is er geen geld. Voor de kerkfabrieken, kloosters en ker ken is er steeds geld in overvloed. Kiezers, wanneer slelt gij een einde aan die klerikale onnoodige geldverbrassingin 't belang uwer geldbeurs? De paters die hunnen intrek genomen heb ben in het schoon en rijkelijk kasteel van S'Heeren-Elderen, hebben verleden week negen-en-veertig stukken wijn van 230 liters elk ontvangen. Dit maakt de bagatel van IISIO liter». Laat ons nu aannemen dat ieder stuk wijn met port en inkomrechten 500 fr. kost, dat maakt dat die arme paters in eens voor 24,SÖÖ franken wijn ingelegd hebben. Zie, arme burgers en werklieden, die u laat foppen door die schijnheilige armoede der paters, welk gebruik zij maken van alle aalmoezenofferanden en geschenken, welke gij u laat aftruggelen. De paters drinken wijn terwijl gij zelfs geen glas bier durft gebruiken. Is het geen schande! Flip. Aan den vooravond der laatste verkiezin gen voor Kamer en Senaat, werd er ter Thourout een Liberale Volksbond gesticht voor een jaar of zoo, besloten er de jongeren eene Jonge Liberale Wachl tot stand te brengen. Wij hebben dan de geboorte dezer twee zustermaatschappijen hartelijk toegejuicht en voorspeld, dat er wellicht uit haren schoot eene krachtige beweging zou ont staan om het liberalism erop te beuren in het lieve stadje, waar het voor vele jaren als eene macht geld, waarmede onze tegenstre vers duchtig hadden af te rekenen. Onze hoop is niet bedrogen. Onze liberale vrienden hebben nu besloten een weekblad uit te geven, waarvan het Te Godewaertsvelde, een fransch dorpje, gelegen tusschen Poperinghe en Hazebrouck ligt het alhier befaamde mannenklooster van den Catsberg. Het dankt die befaamd heid, in het Ypersche en in heel bet Noor derdepartement, aan zijnen kolossalen rijk dom, verkregen door den hemelschen dauw, het brouwen van lekker bier en het fabri- keeren van goede kaas. Ik kan nu niet juist zeggen, of de paters van den Catsberg, tengevolge der Fransche kloosterwet hun schilderij zullen moeten oprollen- de eene zeggen ja en de anderen neen-, doch, in elk geval hebben zij te Watou een Belgisch grensdorp nabij Poperinghe, voor 85,U00 fr. eenen eigendom aangekocht, die er, volgens schatting, maar 53.000 fr. waard is. De verkooper is een gemeente magistraat. Men weet nog niet, of de paters van den Catsberg zeiven naar Watou zullen afzakken, dan wel zooals het woord loopt of zij den koop gedaan hebben voor eene an lere communauteit. In elk geval is er voor ons arm Vlaanderen geen baat aan, die vreemde bloedzuigers op onzen bodem te moeten ont vangen en dulden. Er werd verteld dat go ii scii liet per- soo bh eel niet zou naar Yper komen en dot men om de wonder lieden te zien *50 centiemen moet lietolen welnu MI. Bornum en Boi- ley moclitïgt ons te zeggen dot gonscli zijn cirk op Dinsdog IS November, om £5 ure 's morgends, in Yper zol aonkomen met zijn wogens om denzelfden dog S vertooningen te geven, lste vertoonïiig om 1 1/2 ure nomïd- dog, Sde vertooning om 7' 1/2 's avonds om 's noctits naar Boe- seloere te vertrek ken waar men ook eerste nummer is verschenen onder den gelukkig gekozen naam van De Toekomst 5 van Thourout. Wij noemen den nieuw geborene welkom en betwijfelen niet, of hij zal veel bijdragen tot de verspreiding der beginselen onzer par tij te Thourout zelf en vooral in de zoo ver kwezelde dorpen die er rond liggen. Aan onze vrienden roepen wij toe: Vol hardt in uwen strijd!» Ontwikkelt, laat groeien en bloeien uwe kringen en uw blad! De aanhouder wint! In de laatste gemeen- teverkiezingen werd reeds uw volksgelief- de aanvoerder, M. Fraeys, gekozen. Dat j binnen twee jaren het bestuur der gemeen- te in uwe handen overga en dat in Mei aan- staande het getal der stemmen dat werd uitgebracht op de liberale candidaten ten minste verdubbele. De verkiezing van eenen tweeden libera- len candidaat voor de Kamer hangt hoofd- zakelijk af van uw canton! Deze is mogelijk, daar onze kiesomschrij- ving vier in plaats van drie vertegenwoor- digers zal benoemen. Wordt de tweede zetel aan M. Termote toegekend, de vierde behoort ook aan de liberalen toe! Vooruit dan! vrienden, 't Is alléén door de eendrachtige, aanhoudende en geest driftige samenwerking van alle liberalen, dat wij het bestaan van alle clericaal mi- nisterie zullen onmogelijk maken twee vertooulugeii geeft. Prijzen der plaatsen: Wij kennen sedert lang die klerikale rechtschapenheid A lies, volstrekt alles wat de klerikalen doen heeft maar een enkel en een eenig dool beslag maken, poeier in de oogen werpen, de dwazerikken verblinden om te doen ge- looven dat het de meesters zijn die alles kunnen en voor wien allen zich moeten neder knielen. A lies bepaalt zich bij hen bij eene kwestie van kiesbelang, zij kennen maar hunne politiek en de middelen, welke zij ook mogen zijn, eerlijke of oneerlijke, om zich van het gezag meester te maken, het te behouden en overal hunne heerschap pij te vestigen. Een voorbeeld van klerikale rechtscha penheid is ons Zondag en Maandag nog ge geven geweest. Het Journal d' Ypres had in zijn Nr van Zaterdag 11. aangekondigd dat de Blauwe Kousen van de Koning de toelating verkre gen hadden zich voortaan Koninklijke Maatschappij te noemen. Vandaar algo- meene opschudding in het klerikale kamp. Noodzakelijk moest het gemeentebestuur ook hare politieke vreugd toonen. Om dit te doen heeft het den beiaard doen spelen en al de 1 astenbetalers doen dansen, daar zij het zijn die den biaardspeler betalen. 't Is alzoo dat Zondag, van 7 tot 8 ure 's morgends en van 71/2 tot 8 u. 1/2 's avonds, onze oor en gestreeld zijn geweest door de welluidende tonen der klokken en bellen. De beiaard speler heeft zelfs zijnen iever getoond met ons ten 11 ure te vergasten op eene welge- voelde Brabangonne met begeleiding der poorleklok gelijk op de dagen der grootste openbare feestvreugden. 's Anderendaags, Maandag, was het een ander paar mouwen. Zondag namiddag, ten 3 ure 5 m. schonk H. K H. Mevrouw de prinses Albrecht van Belgie het leven aan eenen prins, die de namen ontvangen heeft van Léopold-Filip- Karel- Albrecht-Meinard- Hubertus- Maria- Miguel. Het was eene gelukkige gebeurtenis voor het land en voor het stamhuis. In de groote steden, overal, was men in vreugd en feeste. Hier, te Yperen, heeft men zediger gevoelens en min openhartigheid voor die.... dingen die niet rechtstreeks de klerikale po litiek dienen. Ncchtans om niet ten achte ren te blijven in beleefdheid jegens de Ko ninklijke Familie, liet het karillon zich Maandagmorgend hooren van 9 tot 9 1/2 ure. En dan, punctum, 't is al 1 Dus, in de oogen der Ypersche klerikalen, zijn de Blauwe kousen twee uren karil lon waard voor de eer die hun aangedaan wordt en de geboorte van een belgischen prins, maar dertig minuten. Dit is de rechtschapenheid der ongelukkige komedianten en der armzalige grappenma kers die ons besturen Het Journal d' Ypres van Woensdag 11., verslag gevende van de vergadering die Zon dag avond plaats gehad heeft om de groote gebeurtenis te vieren van den dag, het stich ten der Blauwe Kousen in Koninklijke Maatschappij, meldt ons dat M. Biebuyck, onder-voorzitter van den katholieken kring eenen bloemtuil en bloemgarfen aan geboden heeft aan de Fanfare en zelfs eene redevoering uitgesproken heeft. Is de ministeriëele omzendbrief, die aan de ambtenaars en bedienden van den Staat verbiedt zich in den strijd der partijen te werpen, eene doode letter voor M. Louis Biebuyck, voorzitter der rechtbank van in aanleg te Y'peren Zeker zijn wij geene voorstanders van dien omzendbrief en wij zouden niet kunnen 't is gelijk welken maatregel goedkeuren die de vrijheid beperkt. Het schijnt ons ech ter dat men de wetten en reglementen moet naleven, welke zij ook zijn en dat dezen die geroepen zijn om ze toe te passen het voor beeld moeten toonen en zich onderwerpen aan de'overheid. Wij lezen in hetzelfde Nr van het Journal: Door eene kiesche beleefdheid, waren de huizen van S' Jacobskerkhof en ver- scheidene woonsten van 't omliggende bevlagd. 'S avonds was geheel de wijk verlicht. Nog en altijd poeier geworpen in de oogen der snullen en der dommerikken. 't Is een kerel, Blikken Warden gehee- ten, die de kiesche beleefdheid gehad heeft mits betaling en op bevel van huis tot huis te gaan vragen om te mogen met vlaggen versieren ten koste van 't Is dezelfde Blikken Warden die geheel de wijk verlicht heeft, altijd mits betaling en op bevel. Achter dat mag men de ladder optrekken. Min politiek. Beter bestuur. 't Is met die schoone beloften en vooral dank aan de omkooping, het bedrog en de slemperij dat de klerikale partij zich van ons stadhuis meester gemaakt heeft den i Februari 1891. Dikwijls reeds hebben wij aan onze lezers getoond hoe bedriegelijk en leugenachtig het politiek programma onzer tegenstrevers is. Niets voor dezen die niet denken als zij en die voor hunne voeten niet kruipen, alles voor de vrienden en alles ook voor dezen die ons verraden. De voorbeelden dezer rampza lige politiek zijn in overvloed. Wij geven voor dit oogenblik een voor beeld van die beloofde gelijkheid die zoo zeer geprezen was door dezen die zich onze meesters noemen. Wanneer, in 1894, de harmonie der Oud- Pompiers al de eerste prijzen behaalde met geluk wenschen, in de hoogste afdeeling, in den wederlandschen wedstrijd van Avesne a) Helpe, gebaarde het gemeentebestuur zich doof. De bevlagde stad was in vreugd. Al de liberale en onzijdige maatschappijen, mu ziekkorpsen van Poperinghe en van Komen (Frankrijk; vereerden onze Oud-Pompiers met eene triomphantelijke inhaling welke de Yperlingen nooit zullen vergeten. Het karil lon alleen deed niet mede. De heeren Sur- mont, Colaert en Cie. wilden niet dat een klerikaal Bestuur deel nam aan de zegepraal eener maatschappij die niet afstamt van den katholieken Kring. De dweepzucht dezer heeren verleende geen oogenblik gratie aan politieke tegenstrevers die hunne geboorte stad eere aan deden. De Maatschappij der Oud Pompiers was er echter niet te slechter om. Haar altijd aangroeiende voorspoed ver zekert haar een lang leven. Zondag 11. speelde de beiaard gedurende twee uren omdat de Blauwe Kousen van den Koning de toelating bekomen heb ben zich Koninklijke Maatschappij te noe men, eervolle onderscheiding die op geene verdiensten gesteund is x Ja, 't is wel dat: Gelijkheid voor allen, min politiek, beter bestuur!!! De liberalen zullen dus verstootelingen blijven tot den dag op welken de Yperlingen het stadhuis zullen vegen en het met volle waters zullen kuischen. Trekking van 2 November 1901. Uitbetaling van 5 obligatiën: N» 49, 67, 90, 159, 162. Het is morgen Zondag 10 November, dat deze maatschappij hare eerste vertooning geeft, met de medewerking van mejuffers Rachel Van Heddeghem van Gent, en Zulma Devers, lid. De volgende stukken zullen opgevoerd worden Tooneelspel in 3 bedrijven door Antonie en Blijspel met zang in één bedrijf door Sleeckx. Zooals men ziet eene puike vertooning. Bureel om 5 ure ten 51/2 op 't tooneel. De personen die begeeren een abonnement te nemen worden vriendelijk verzocht zich te begeven bij den heer K. Deweerdt, Riisel- straat 59,. imn

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1901 | | pagina 2