TAN IJPEREN IN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- Handels- en Annoncenblad. Orgaan der Liberale verbintenis van Yper en het Arrondissement. EENDRACHT MAAKT M ACHT. I Voor A. S. Vijftiende jaar Zaterdag 23" November 1901. Nummerë4T. Onze politieke geestelijken. Eene Nieuwigheid. Wat willen de liberalen. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten. 2 50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden 1 fr. Annoncen: 15 cent fer drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicilè, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamds artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij un onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Meestal onze buitenpastoors zijn herschapen in krachtdadige kiesma kelaars en de eenvoudige doipsher- der van weleer heeft plaats gemaakt voor den politieke geestelijke. Vroeger werd de priester op het platte land en zelfs in de steden door elkeen bemind en geëerdthans, se dert men van den godsdienst eene po litieke gezindheid heeft gemaakt, die men door dwang en vrees opdringt, is dat kinderlijk gevoel in de harten versmacht en in onverschilligheid, zelfs in afkeer veranderd! In plaats van, gelijk hunne voorzaten, de ar men te helpen, de zieken en ongeluk- kigen te troosten, liefde en verdraag zaamheid te prediken en alom vrede en eendracht te stichten, schijnt thans de bedoeling der geestelijken enkel te bestaan in het najagen van rijkdom, macht en overheid, tot wel ker verkrijging zij voor twist noch tweespelt terugdeinzen. O, wat is de verheven leering, door Christus op aarde verkondigd, door zijne volge lingen geschonden en verwrongen De zalvende liefdewoorden Kinde ren. bemint elkander schijnen uit den godsdienst gebannenZelfs door de hooggeplaatste geestelijkheid wordt de verdeeldheid tusschen de onderdanen van eenen zelfden vorst, tusschen de inwoners eener zelfde gemeente, tusschen de kinderen van eenen zelfden God, als een geheiligde plicht, ja, als eene deugd aanbevolen en de scheiding der burgers in twee kampen, als een hoogst benijdelijk doel voorgesteld! In den naam der religie, die de menschen als bvoeders beschouwt, wordt gelasterd en ver volgd; in den naam der religie, die de menschen als broeders beschouwt, wordt haat en twist geblazenin den naam der religie, die louter liefde is, wordt gelasterd en vervolgdin den naam der religie, die armoede en ontbering predikt, wordt bedrogen en gestolen, en men wendt alle mo gelijke middelen aan om rijkdommen en schatten te vergaderen. Die handelwijze kan het vaderland noodlottig worden en onmeetbare rampen na zich slepende politieke priesterheerschappij zou onze vrijhe den vernietigen en eene ontzenuwde slavernij ten gevolge hebben. Be strijden wij ze dus uit al onze krach ten; behoeden wij het volk tegen de verderfelijke grondstelsels, die ons, helaas! met gekluisterde handen aan den vreemde zouden overleve ren; herinneren wij ons steeds dat wij Belgen, vrije, onafhankelijke Belgen zijn, en werpen wij de dwee pers, met verachting, den fleren ze gekreet der vaderen in het aange zicht Nooit heeft het Noorden een keten gedragen. Nooit heeft het Noorden in boeien getreurd De heeren bisschoppen hebben be sloten: Ter gelegenheid van 't Ko ningsfeest van 15, zal 't Te Deum ge zongen worden in de hoofdkerk eiker gemeente en 't zal gevolgd zijn door de uitvoering der Brabamjonne, met orgel, harmonium, symphonie of trekorgel, naar gelang der middelen waarover men beschikt. Op die wijze wil de geestelijkheid getuigenis geven harer vaderland- sche gevoelens. Zelfs zal elke kerk, hoe klein ook, van een driekleurig vaandel worden voorzien. Dat is nu eens eene mooie vader- landsche betooging, die bliksems weinig kosten zal. En welke veel gemakkelijker is dan soldaatie spelen, waarvan die mannen bang zijn als de duivel van 't wijwater. We vreezen echter dat de plecht statigheid van den tempel onder de nieuwigheid lijden zal; immers, de jubilépredikers hebben de menschen nu aan het zingen gewoon gemaakt en als de trekorgel nu aanvangen zal met 't sol-mi-fa-sol, zou het wel kun nen gebeuren dat de godvruchtige menigte luide tra-la la-la medebrult, de eenige woorden der Brabanconne, die wij van buiten kennen. Dan zouden de franschen wel mo gen komen! Wie lang leeft kan veel leeren. Zoo herinneren wij ons nog dat in ons landeken een liberaal ministerie aan het hoofd was. Het volgde na tuurlijk eene andere gedragslijn als de huidige pilaarbijters; maar dezelf de grondwettelijke Koning regeerde en schikte zich naar den wil, uitge drukt door zijn volk. Toen greep eens (in 1880) eene grootsche plechtigheid plaats en trotsch en barsch weigerden do hee ren bisschoppen het Te Deum te zin gen. En de katholieke bladen hadden gcene woorden van loftuigingen ge noeg voor de koppige mijtermannen, terwijl de wettige vorst, in preek stoel en heilige gazetten, het voor werp was van bitteren smaad en las terlijke aanvallen. Welnu, de tijden kunnen keeren, en daaraan schijnen de heeren bis schoppen niet te donken zij wanen hunne knechten voor eeuwig in de ministerszetels vernageld Dan zullen de trekorgels de Misere re spelen en de nationale vlag op den kerktoren zal door't pauselijk vaan del halftop vervangen worden. Want de klerikalen kennen maar de vaderlandsliefde, als zij voordeelen afwerpt. Buigen zij heden voor den Koning morgen zouden zij kruipen voor eenen voorzitter der republiek. In 't hart kennen zij geen anderen vorst dan den paus, geen ander va derland dan Rome. Alle andere vaderlandsche uitboe- zeming is het gevolg van baatzuchti ge vleierij en platte huichelarij Benevens de gele vlag. liet zinnebeeld der pest zal voortaan in alle kerken het driekleurige vaan del mogen wapperen. 't Is een teeken des tijdsEen teeken dat bewijst dat onze dweep zuchtige geestelijkheid voor de eerste maal sedert het bestaan onzer onaf hankelijkheid volkomen in stemt met de handels en zienswijze van het landsbestuur. De priesterschap heerscht in ons landzij is meester van het Belgische volk! En daarom zingt zij Te Deum en zal de driekleurige vlag in de kerk mogen komen Wat vooruitgang. Jubelt en juicht, vrijzinnigen van alle kleur! Gij zijt welhaast hondekens gelijk! Den 27 Maart 11. hebben de liberale Ka- rner-en Senaatsleden eene gemeenzame ver klaring afgelegd, luidend als volgt De liberale afgevaardigden van Kamel en Senaat, partijgangers van A. S. en B. V. achten het noodig, overeenkomstig hunne kiesverklaringen van 21 December laatst, al hunne pogingen aan te wenden zoowel in de Kamers als in hunne arrondissementen om die twee hervormingen te verwezenlijken. In't belang zelf van A. S. en E V. en ten einde meer en meer de aansluiting van de burgerij te bewerken, oordeelen zij het nut tig de liberale propagande in te richten onaf hankelijk van elke andere. Nochtans :s het wel verstaan dat de volks vertegenwoordigers en Senators van elk ar rondissement zelf oordeelen mogen over de geschikte gelegenheid met andere partijen die maatregelen te nemen, welke ten gunste van A. S. en E. V kunnen doorgedreven worden. Op enkele uitzonderingen na, werd die verklaring door al de liberale afgevaardig den bijgetreden. Het Socialistisch Congres, dat te Luik ge durende de twee Paaschdagen buiten de pro paganda voor A. S. gehouden werd, heeft zich ook beziggehouden met de wederzijd- sche werking van de liberalen en de werk lieden-partij ten vooi'deele van A. S. In betrekking met die twee punten werd volgende dagorde eenparig aangenomen: Het Congres bekrachtigt den aanhouden den wil der Werklieden-partij om het Zui ver Algemeen Stemrecht op alle graden te veroveren Besluit onmiddelijk eene krachtige propa ganda te beginnen, ze voort te zetten door alle middels, welke in het bereik liggen. Op de quseHie van eene propaganda, ge lijkelijk met eene andere partij geleid voor A S. verklaart het Congres zich het recht niet toe te eigenen geene me dewerking van wie ook van de hand te wijzen. Maar de Werklieden moeten vooral op ei gen krachten steunen. De overeenkomst is dus langs weerzijden bekrachtigd, het besluit staat elkander te steunen om tot de overwinning te komen van het ontegensprekelijk recht van ieder Belgisch staatsburger. De Peuple benaamde het besluit der libe ralen wat thans ook voor de socialisten geldt - op de volgende wijze: Het is voldoende voor de oppositie-par tijen na te gaan hoe, in de ministerieële om geving en de behoudsgezinde kringen, hunne overeenkomst wordt gevreesd, om te begrij pen hoe sterk die overeenkomst zich op dringt, of nu dit akkoord zwijgend of uitge drukt zij, dat kan ons niet driftig maken, op voorwaarde dat de twee partijen wedijveren door een krachtig optreden in den aanstaan den strijd. De belangrijkheid van de wederkeerige besluiten zal aan niemand ontsnappen, 't Is eene bepaalde oorlogsverklaring aan de re actie. Heel gemakkelijk zal het wel niet gaan. Dat bewees reeds den aanval tegen het mi nisterie Vanden Peereboom in 1898. Dat elkeen zich dus voorbereide! En dat voortaande kreet weze: Leve het Zuiver Algemeen Stemrecht! Toen, voor omtrent 17 jaren, de liberalen van het bewind geraakten, niet op eene kwestie van grondbegin, rnaar door vraag punten van stotfelijken aard en door oneenig- heid in de liberale gelederen, hebben de kle rikalen de gelegenheid te baat genomen om, zoodra zij meester waren, alles te vernieti gen wat de liberalen op demokratisch gebied tot stand gebracht hadden. Zij voerden par tij wetten in, die voor gevolg hadden dat, in de Kamer, het Vlaamsche land door geen enkel liberaal meer vertegenwoordigd was voor de invoering der evenredige vertegen woordiging waren nog enkel de Waalsche gewesten door een vijftiental liberalen ver tegenwoordigd. Nu is de toestand veranderd, de dag is niet vermeer verwijierd dat de liberalen, voor het welzijn van het land, terug het Staatsroer in handen zullen ne men. Wat wij zullen betrachten en zullen verwezenlijken, is het volk op Staatkundig gebied volle gelijkheid van rechten te geven. De klerikalen ontzien geenen laster om de liberalen te bestrijden zij doen ze doorgaan als verdrukkers van den godsdienst. Dat is laster, want de liberalen eerbiedigen ieders geloofsbelijdenis en nooit zouden zij inbreuk HET WEEKBLAb' ■k nii g>«-ttt"

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1901 | | pagina 1