Inrichting van eenen leergang van landhuishoudkunde in de middelbare school van Yperen. De Heer Buyl in Yper. Wervick. STADSNIEUWS. Tooneelnieuws. Sterfgeval. Ongeluk door onvoorzichtigheid. Inbraak. ran ondergeschiktheid en diens volgens »zyn wij stoffelijk uit die prijskampen ge- sloten. M. de Burgemeester, als slimme politieker, deed een goed onthaal aan het verzoekschrift en verklaarde zelfs dat de verzoekers opene deuren insloegen aangezien het ontwerp ter studie was. En inderdaad, in zitting van 17 November 1900, nam M. Colaert de bespreking waar van de begrooting der Burgerwacht om aan den Raad de plans der nieuwe schietbaan voor te leggen. Zooals gij het ziet, zei de achtbare Bur- gemeester, wij de wenschen van den Raad voorkomen heb. De uitgaven zijn geschat op 28,000 fr. zonder den grond. Er zijn geen kogelschermen omdat de plaats waar de schietbaan zal gevestigd worden geen gevaar oplevert. De plans zijn geteekend na deze van St. Omaars, die maar 280 meters heeft. De schietbaan van Yperen zal 300 meters hebben. De heer Voorzitter doet opmerken dat M. de Ingenieur veel iever aan den dag ge- legd heeft ofschoon hij geen specialist is in het vak. De heeren raadsleden zien die plans na en verklaren zich voldaan over de uitleggingen van den heer Voorzitter. Als gevolg werden 30,000 franken in de begrooting van 1901 geschreven voor de in richting der schietbaan. Men verwachtte dus niets meer dan het aandeel der tusschen- komst van de Regeering, welke waarschijn lijk op de helft zal gebracht worden, 't Is hetgeene 't voorwerp geweest is der vraag van M. Nolf. De uitmuntendheid dezer zaak voor de financiën der stad springt in de oogenDe ontworpene schietbaan moet 28,000 fr. kos ten, de grond die aan de stad toebehoort is 4000 fr. waard, ware dus 32,000 fr. voor al gemeens kost. De Staat er tusschenkomende voor de helft, 't zij 16,000 fr. er volgt daaruit dat de stad, mits een overschot van 12,000 fr. zou begiftigd zijn met, eene instelling van 32,000 fr. eenen schoonen intrest voortbren gende in vergoedingen door het departement van oorlog te ontvangen, uit hoofde van het gebruik gemaakt door de troepen en de gen darmerie, daarenboven in min kosten te moeten voorschieten voor de verplaatsing der burgerwacht. Drommels 1 als financiëele onderneming, zal het zeker meer winstgevend zijn dan den hof van geraniums 1 Dank aan de voetstappen aangewend door onzen volksvertegenwoordiger, M. Ernest Nolf komt de Regeering de inrichting te besluiten van eenen leergang van landhuis houdkunde in de middelbare school van Yperen. Reeds in de Kamerzitting van 15 Mei 1901, had M. Nolf de volgende vraag gesteld aan den minister van openbaar Onderwijs Zou de heer minister ons kunnen zeg- gen om welke reden geen gevolg gegeven is geweest aan eene vraag regelmatig ge- daan, strekkende om de inrichting te be- komen van eenen leergang van landhuis- houdkunde in de Staats Middelbare school van Yperen? M. de Trooz had er op geantwoord in de zitting van 21 Mei Het besturend bureel der Staats Mid delbare school te Yperen heeft tot heden de inrichting niet gevraagd van eenen leer- gang van landhuishoudkunde in deze schoolen, wat meer is, er heeft zich geen - kandidaat aangeboden die voldoende titels bezat om hem te geven. Het besturend bureel had nochtans sedert een groot getal maanden verzocht geweest de inrichting van dezen leergang aan de Re geering te vragen. Wij waren altijd in af wachting der beslissing die moest tusschen- komen, wanneer in het Journal d'Ypres van 19 Januari 1901 een artikeltje verscheen dat ons onmiddelijk deed denken aan Gui Chabol, heere van Jarnac. Ziehier wat het klerikaal orgaan schreef Goed nieuws. De bisschop van Brugge zal eenen leergang van landhuis houdkunde inrichten in het bisschoppelijk college onzer stad, in het belang der lan delijke bevolkingen van het arrondisse ment Yperen. Wij juichen uit ganscher harte dit edelmoedig iniatief toe. Wij begrepen slechts dan waarom het klerikaal besturend bureel der Middelbare School van Yperen de stilzwijgendheid be houden had Het is waar dat wij uit het oog verloren hadden dat de heeren Burgemeester en Sche penen, de groote staf van den katholieken Kring: zijnen voorzitter. M. Henri Iweins d'Eeckhoutte, eigenaar der fanfare van de Koninklijke Blauwe Kousen, zijnen onder voorzitter, M. Louis Biebuyck, voorzitter van den rechtbank van ln aanleg, en M. Struye, gemeenteraadslid, groote doorhak ker van het Staats onderwijs deel maken van het besturend bureel. Van toen af werd alles uitgelegd. De ouders der kinderen die begeerden den leergang van landhuishoud kunde te zien inrichten waren bedrogen tot de meeste glorie van het priesters college. Op het einde van het schooljaar 1900-01, in de maand Juli, een verzoekschrift der ou ders, iu dubbel geteekend, werd tot het be sturend bureel gericht om opnieuw de in richting te vragen van eenen leergang van landhuishoudkunde. Dit verzoekschrift werd overhandigd door den heer Ernest Nolf aan den heer minister van 't inwendige en openbaar onderwijs, met verzoek de hand te houden dat het besturend bureel der Mid delbare School van Yperen zou besluiten over deze vraag en hem wel zou willen de beslissing laten kennen die zou genomen worden. Het besturend bureel voortgaande met zich dood te gebaren, richtte M. Nolf zich op nieuw tot den minister om het verzoekschrift te herinneren en wij zijn gelukkig te ver nemen dat deze nieuwe poging met welge- lukken komt bekroond te worden. M. de Trooz komt aan onzen volksver tegenwoordiger te schrijven om hem te laten weten dat hij de inrichting van den gevraag- den leergang komt te beslissen. De Regeering, in tegenwoordigheid der werkeloosheid en van den kwaden wil van het besturend bureel, kon overigens niet anders handelen, aangezien het verzoek schrift door de ouders geteekend voldeed aan al de vereischte voorwaarden tot het beko men van dien leergang. Uit dit alles zullen wij onthouden dat do leden van het besturend bureel gehandeld hibben als ware klerikalen, vijanden van het openbaar onderwijs en dat hunne jezuï tische huichelarijen, tegengewerkt zijn ge weest door de waakzaamheid van onzen liberalen Volksvertegenwoordiger M. Er- nest Nolf. Wij vernemen dat de Regeering ook de inrichting besloten heeft van eenen leergang van 't Engelsch in de Middelbare School van Yperen. Wij hebben veel te vergeven aan M. de Trooz, minister van 't Inwendige en van openbaar onderwijs. D.ze keer moeten wij hem gelukwenschen over de welwillendheid die hij jegens onze Middelbare School bewijst. Zondag laatst, vergaste de Heer Buyl ons nog eeDs met eene mooie en welgesmaakte voordracht. Aan bijval hadden wij geen oogenblik getwijfeld, maar op zooveel volk hadden wij nooit durven reken. De zaal der Oud Pompiers was vol, en tot op de gaanderij toe waren al de plaatsen bezet. Dit getuigt genoo'g dat de Heer Buyl in den smaak van het publiek gevallen is, en dat hij, toen hij over eenige maanden het woord in ons midden voerde, de sympathie van ieder weldenkend inensch heeft weten te verwerven zulks is ten anderen niet te verwonderen: Door de gelukkige afwisseling vau gedach ten, nu ernstig, dan koddig of aandoenlijk, weet de spreker zich zoo aantrekkelijk te maken en kan hij eenieders aandacht dus danig boeien, dat men hem zonderde minste moeite en zonder zich een oogenblik te ver velen tot bet einde toe volgt. Mijnheer Buyl is de ware volksredenaar in den vollen zin des woords. Geen enkel punt van het libe raal programma heeft hij onaangeroerd ge laten, en allen heeft hij ze op meesterlijke manier ontwikkeld De toejuichingen die hem te beurt vielen, zijn een genoegzaam bewijs van het welgelukken zijner voordracht en wanneer bij ons beloofde weldra weder te keeren om de leden der liberale jonge wacht aan te wakkeren in den duurzamen strijd voor onafhankelijkheid en recht, dreunde de zaal onder het handgeklap en de blijde kre ten van Leve Buyl I Leve Buyl I De meeting zondag II. ingericht op de vraag der liberalen van Wervick is ten volle gelukt. Zij was voorgezeten door M. Dalmote, secretaris der liberale associatie van 't arrondissement. Da ingeschreven sprekers waren de heer Buyl, afgevaardigde van Veurne-Oostende- Diksmuide, en onzen volksvertegenwoordi ger M. Ernest Nolf. Daar het kanton tweetalig is heeft M. Nolf het woord genomen in 't fransch, aan zijnen vriend M. Buyl de zorg overlatende in het vlaamsch te spreken. M. Nolf, in eene verhevene taal, heeft re kening gegeven van zijn mandaat en heeft punt voor punt bewezen dat hij getrouw ge bleven was aan zijne kiesbeloften. Hij heeft opvolgeutlijk gehandeld over de kwestien die betrek hebben met het onderwijs, met de werkmanspensioenen, met de militaire lasten, met den landbouw, met de werkon gevallen, met het algemeen stemrecht, be wijzende met de teksten tot staving, dat het meervoudig stelsel niet leefbaar verklaard was door dezen zelve die zich heden de ver dedigers ervan verklaren en er bijvoegende dat het kiesvraagstuk maar op eene beslis sende wijze zal opgelost zijn in België dan den dag op welken wij het zuiver algemeen stemrecht zullen hebben, volledigd door de evenredige vertegenwoordiging. Spreker heeft de verbintenis genomen deze twee hervormingen te stemmen, hij zal woord houden en 't is te midden van geestdriftige toejuichingen dat hij eindigt met de een dracht van al de anti-klerikale machten aan te prediken. Die blijken van sympathie die M. Nolf wel verdiend heeft voorspellen veel goeds voor de toekomst. M. Prevosl van Gent, bewijst door sta tistieken dat de armoede in Belgie aangroeit en dat het volstrekt noodzakelijk is voor het volk ter verovering van het algemeen stem recht te gaan. Hij doet uitschijnen dat het budjet van oorlog weldra 94 inillioenen zal opslikken wanneer onze klerikale Regeering maar 12 millioenen vindt voor de werkmans pensioenen. M. Buyl neemt alsdan het woord. De dienstwillige afgevaardigde van Oostende- Veurne-Diksmuide is aanhoort met eene aanhoudende aandacht die maar onderbro ken is door herhaalde toejuichingen; hij toont door treffende vertellingen al het ha telijke van het meervoudig stemrecht en der nieuwe militaire wet. Wij hebben zelden de gelegenheid gehad zulken machtigen vlaam- schen spreker te hcoren die gedurende eene gansche uur de toehoorders onder de betoo- vering van zijn medeslepend woord gehouden heeft. Kortom, volledigen goeden uitslag en uit muntenden goeden dag voor de liberale par tij Het blauwe vaandel herleeft en zal nim mer vergaanMoka. De tweede vertoohing gegeven door de Tooneelmaatschappij de Vlaamsche Ster is even aantrekkelijk geweest als de eerste. Zooals wij het iu een vorig nummer gezeid hebben Moederhart is een zeer aandoenlijk drama dat vele toeschouwers tot tranen toe heeft bewogen. Zeggen wij rechtuit dat de tooneelisten op de hoogte hunner taak waren.. Mejufler Zulma Devers, in de rol van Veerle heeft aller verwachting overtroffen. Zy doet groo- ten voortgang in de kunst en zal weldra met eene tooneelspeelster van beroep mogen wed ijveren. De heer Arthur Nevejans geeft by elke vertooning nieuwe bewijzen van zijn talent als tooneelspeler. Hij bewijst dat hij de toe standen begrijpt, dat hij ten volle de meening des schrijvers verstaat en hij speelt, zonder overdrijving, op eene zeer voldoende zoo niet meesterlijke wijze de'moeilijkste rollen die hem toevertrouwd worden. Daarenboven zijne uitspraak is zuiver en klaar, zijne stem is deftig en helder Ook is hij de lieveling ge worden van het publiek. De heer Karei Deweerdt moeten wij niet meer doen kermen, 't is reeds wie jaren dat hij gunstig gekend is als volleerde tooneel speler in de twee vakken. Wij wenschen hem hier nogmaals geluk met den bijval dien hij bier behaalde in zijne rol van Arie, den trouwen en verkleefden dienstknecht van Veerle die zich opoffert voor het welzijn zijner geliefde meesteres en hare kinderen. De heer C. Beun gaat ook zeer goed voor uit en mag van nu reeds aanspraak maken op den lof en de toejuichingen van het pu bliek. De heer J. Hustinkx is nog eene goede kennis dien men geerpp ziet optreden. Hij is even als zijn oudere medebroeder Deweerdt even geschikt voor het ernstige als ivoor het boertige vak. Hier bieden zich nu twee nieuwelingen aan Mej. Julia Devers en de heer J. Ossieur. Ofschoon het de eerste maal is dat Mej. Julia Devers vóór het voetlicht verschijnt, moeten wij haar de warmste gelukweuschen toesturen, want zij heeft zich wonderwel van hare taak gekweten en, wy twijfelen er niet aan, weldra zal zij hare zuster Mej. Zulma, flink ter zijde staan. De heer J. Ossieur heeft veel aanleg en vooral goeden wil. Indien hij zoo voortgaat zal hij in korten tijd een bekwame tooneel speler worden en, even als zijne kunstbroe ders, groote diensten bewijzen aan de maat schappij waaraan hij zoo verkleefd schijnt te zijn. De heer Pr. Degroote heeft ook uitnemend wel gelukt in zijne rol van Oom Seypel; hij heeft getoond dat hij ten volle zijne rol ver stond en, ofschoon die rol maar hatelijk was heeft hij ze met veel bijval gespeeld. Vergeten wij de kleine Jeanne en Daniel Devers niet, die veel bijgebracht hebben om de aandoening bij de toeschouwers te doen aangroeien. In het blijspel Napoléon en Bismarck vinden wij bijna al dezelfde spelers terug, behalve de heeren Nevejans en Ossieur en Mej. J. Devers. Daar ook hebben die leden uitmuntend gespeeld en getoond dat, indien zij bekwaam waren tranen te lokken uit de oogen der toeschouwers, zij even goed de lachspieren kunnen in beweging brengen. Kortom eene zeer sckoone en genoegelijke vertooning waarover de Vlaamsche Ster mag fier zijn, want dit bewijst dat zij geene moeite spaart om hare voorstellingen altijd aantrekkelijker te maken. Wij wenschen de heeren spelers, zoowel als de heeren inrichters hartelijk geluk. Volgens men ons verzekert zal de 3aö ver tooning plaats hebben den 5n Januari aan staande en samengesteld zijn uit de volgen de stukken: Raymond van Alten, drama in 3 bedrijven door N. De Tière, en Aux Armes! blijspel met zang in één bedrijf. Gisteren namiddag heeft de treurige be graving plaats gehad van den heer Jules Vandersande, secretaris van den heer Majoor bevelhebber der Rijschool, die na eene kort stondige ziekte overleden is. Veel volk was er tegenwoordig daar de heer Vandersande van eenieder geacht bemint was. Twee lijk- reden werden er uitgesprokeneene door den heer bevelhebber en eene door zijnen vriend M. Marx, schermmeester bij de rijschool. M. Vandersande, laat eene weduwe met twee kinderen achter. Wij nemen grootelijks deel aan het verlies van de ongelukkige weduwe en hare kin deren. Eene juffer dezer stad was woensdag na middag bezig hare handschoenen te wasschen met naphte, zij had de onvoorzichtigheid te dicht bij het vuur te gaan en eensklaps sloe gen de handschoenen in vlam en hare twee handen werden erg verbrand. Gelukkiglijk slaagde men er in het vuur uit te dooven. Het is te hopen dat zy binnen eenige da gen haar werk zal kunnen hernemen. 't Is hetgeen wy wenschen. Zondag nacht poogden dieven in den bank Vonck te dringen, doch zij werden door de zoon, die twee revolverschoten loste, op de vlucht gedreven.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1901 | | pagina 2