ONVERDRAAGZAAMHEID! Kermisklok, Doodsklok, Het smokkelen per locomotief naar Toerkonje. Het turnfeest bij de Onvermoeibaren Maattschappij Oud-PomPiers. De Ylaamsche Ster. Een man die de broek draagt. Maatschappij der burgerwacht. Beursoverzicht van Brussel len, aan de prijs 297.50. De Congo Vrijstaat waarborgt aan deze actiën gedurende 99 jaar van af 1 Januari 1902, een jaarlijksche rente van 10 fr. goud. Deze maatschappij krijgt 4 millioenen hectaren van de Congo- staat, en de winsten door de exploitatie van deze concessie zullen tusscben de maatschap pij en de Vrijstaat verdeeld worden. Tram- wegwaardon veroorden niet. Brusselsche 470, dividende Cairo tot 900 gerezen. Russe Franqaise 188. De daling dezer laatste dagen was trouwens niet gerechtvaardigd want de deelhebbingen dezer maatschappij leveren goede uitslagen. Metaalwaarden hebben veel geld gewonnen. Acièries d'Anvers 128.50 Grivegnée 625. Marcinelle et Couillet 310. Kolenmijnwaarden inwilliger. De koloniale titels worden ook minder bewerkt. De vreemde actiën hielden stand. Onze lezers kunnen alle nadere inlichtin gen bekomen bij den heer L. VandeKerkhove bestuurder van het Financienblad 60, Leu- vensche steenweg, Brussel. Nazicht hunner lotnummers in alle uitlotingen. Deze geruchtmakende zaak, waarvan er in onze stad zoo gesproken werd, heeft hare ontknooping gehad, dinsdag middag voor de tweede Kamer der boetstraffelijke recht bank. De twee beschuldigden waren preventief- lijk aangehouden Alexander Rayez, 37 jaar, machinist, wonende te Watrelos, Victor- Hugostraat, en Alexander Bayard, 39, stoker te Toerkoenje, Chateaubriandstraat. Het proces-verbaal, waarvan de Voorzit ter aanstonds lezing geeft, bestatigt de schoo- ne vangst door den kapitein der douanen, den heer Vennery en door den luitenant Gilbert opgedaan. Daar zij meenden dat eene belangrijke smokkelarij gepleegd werd, bo den zij zich in de statie van Toerkoenje aan, bij het aankomen van den trein van Mee- nen, 's avondds om 7.06 u., zijnde donder dag laatst; zij gingen tot een omstandig onderzoek van het lokomotief over en von den in eene ondoordringbaar overdeksel 6 balen belgischen tabak, wegende 160 kgr. met eene waarde van 2000 fr. De stoker en de machinist bekenden aanstonds en dit herhaalden zij voor de rechtbank dat zij smokkelden voor eenen genamden Kindt van Moeskroen, die volgens hunne bewe ring, hun 35 franken per reis betaalde. Dit, bij hunne jaarwedde gevoegd, stelde een schoon inkomen daar. Zij voegden er bij dat het slechts de tweede maal was, en dat men ze voor de eerste reis, welke zijtien dagen geleden, deden, nog niet betaald had. M. Thouzet, licenciaat in rechten, welke het tolbestuur vertegenwoordigde, vroeg te gen de verdachten de straf, welke de wet van 2n Juni 1875 toepast aan de smokkelarij met rijtuig, zijnde 6 maanden gevang en 4.000 fr. boet (het dubbel der gesmokkelde waar). Hij neemt voorbehoudingen tegen de Noordermaatschappij van IJzerwegen, die hij van meening is, laten te vervolgen als geldelijk vetantwoordelijk van de daden ba rer bedienden, en tegen den genaamden Kindt, welke de ondernemer van den smok- handel zou zijn. Men weet, dat de rechtbank onlangs de bewering van het tolbestuur heeft verwor pen, waardoor de smokkel met den ijzerweg zou gelijkgesteld zijn met den smokkel per rijtuig; ook legt M. Thouzet lange beslui ten neder. Na te hebben doen opmerken dat, in dien tijd de wetgever het vooral gemunt had op den smokkel bij middel van paarden, de tekst nochtans niet beperkend en insge lijks aan welkdanig bewegend tuig toepas selijk is; hij is onbetwistbaar toepasselijk aan een automobiel. Overigens is het geval van den stoker en den machinist geenszins te vergelijken met dat van den reiziger, die in den wagen ge vonden wordt, en welke niet naar wil over den trein kan beschikken; de machinist en de stoker, integendeel, geleiden hunne ma- chien zooals zij willen; zij kunnen onder weg voor eene schijf of ander sein stilhou den en daar den smokkel in den donker neerleggen: zij zijn meester van hunne ma- chien op dezelfde wijze als de koetsier van zijn paard. En het inzicht van den wetge ver is wel de bestraffing van de berging en 't gemak der straffeloosheid aan den smokke laar door de groote rapheid gegeven; ter wille van de overgroote hoeveelheden koop waren, op die wijze ingesmokkeld, werd er aan de Staatskas eene zeer belangrijke scha de veroorzaakt. M. Thouzet doet overigens opmerken, dat integenstelling, met het ge val, waar de rechtbank tegen zijne ziens wijze uitspraak deed, de waar het eerste tolbureel voorbij was (Halewijn) zonder ont dekt te zijnzij is dus zonder titels in het grensstraal, buiten de wete van den tol- dienst, rondgevoerd geworden. De rechtbank na lange raaipleging, ver schuift het vonnis tot 's anderdaags. Vonnis: Beide betichten tot ééne maand gevangzilting (met de nieuwe wet) en elk duizend frank boet solidaarlijk veroordeeld. BURGERSTAND van den 17 tot den 24 Januari 1902. Geboorten. Clarysse, Maria, Pennestraat. Beun, Dionysia, Minneplein. Goudezeune, Rachel, Neêrstraat. Demey, Margareta, Rijselsteenweg. Kools, Gabriela, S' Elisabelhstraat. Odon, Silverius, Bellewaerdestraat. MeerssemanGodelieva, Verlorenhoekstr. Clauw, Oscar, Rijselsteenweg. Ingels, Maria, Kalversstraat. Garcy, Joanna, St. Maartensklooster. Vanwynsberghe, Gabriela, Zonnebeke steenweg. Mulle, Joanna, Klaverstraat. Doolaeghe, Julianus, Minneplein. Huwelijken. Barbier, Cyrillus, daglooner, en Lenoir, Maria, zonder beroep. Vanneste, Josephus, juwelier en Hollevoet Maria, zonder beroep. Sterfgevallen Carton, Maria, 69 jaren, zonder beroep, echtgenoote van Cuvelier Carolus, Kalverstr. Cilor, Philippus, 68 jaren, daglooner, echt genoote van Verstraete, Maria, Blindenlie- denstraat. Ceuninck, Joanna, 5 maanden, Aardestr. der reden, dat er misbruik was bij het be- schermen van gunstelingen. Welke verwarring op het stadhuis! Welk schoon bestuur Het feest dat verleden Zondag door de turnmaatschappij de Onvermoeibaren gege ven werd, mag heerlijk en prachtig genoemd worden, Het programma was zeer afwisselend en, zeggen wij het rechtuit, het feest overtrof aller verwachting. Bij de inkomst van den achtbaren Voorzit ter der Maatschappij hief het orkest de Bra- bangonne aan, die met veel eerbied door al de aanwezige lieden aanhoord werd. De Tur ners, in twee rijen geschaard, waren den heer J. Dedier te gemoet gegaan tot aan de deur der zaal en toen het orkest het natio naal lied eindigde, bood een jonge Turner hem een prachtigen bloemtuil aan en verwel komde hem in den naam zijner medebroe ders en der talrijke aanschouwers die toe gestroomd waren. De zaal was propp msvol. Daarna werd het Turnerslied aangehe ven door al de leden der maatschappij, bege leid door violen en piano. Het spreekt van zelfs dat die zang dapper toegejuicht werd. De gezamentlijke bewegingen, uitgevoerd door de jongste leden, met eene volmaakt heid die iedereen verraste, werden met geestdriftige toejuichingen begroet. Dan kwamen de kunstspringers, die zulke wonderlijke tuimelperten en luchtsprongen maakten dat iedereen er bij verwonderd was. Zij werden in hunne moeilijke en lastige oe feningen afgelost door de twee vroolijke clowns, P. D. en J. H. die erin gelukten het publiek hartelijk te doen lachen met hunne poesjenellenstreken. Dezelfde kluchtenaars oefenden ook eeDi- ge toeren uit met gewichten en ijzeren bol len en zij bewezen dat zij eene overgroote spierkracht bezaten. Dan kwamen de oefeningen van allerhan- den aard door al de oudere leden der maat schappij uitgevoerd met eene onversaagdheid en eene behendigheid die iedereen verwon derde. Die Turnoefeningen werden slechts onder broken door het zoet en welluidend gezang van Mej. Zulma Devers, die met veel talent het groot aria zong uit het opera Galathée, benevens eenige andere romancen waarmede zij een volkomen succes behaalde. Vergeten wij den vroolijken kluchtzanger Jules Rabau niet, die op het herhaald bisge- roep der toehoorders zich verplicht zag een zestal kluchtliederen te zingen en eindigde met eene uitgalming vanLe Corbeau et le Renard. Wat die kluchtige Jules ons heeft doen lachen is onuitsprekelijk, ook kwam er geen einde aan het bisgeroep en de toejui chingen die hem te beurt vielen. Eindelijk was het de beurt der plastische poozen die veel bijval verwierven en het oe- feningsfeest werd gesloten met eene schitte rende apothéose. Het dansfeest dat op dit schoon turners- feest volgde was zeer vermakelijk en zeer levendig. Hoe groot de zaal der Beurs is, was zij bijna te klein om al de dansers en danseressen toe te laten op hun gemak te TEGEN DE Manifest van het Marnixcomiteit Verspreiding van Gedachten van Recht en Vrijheid. Oorlog aan de Israëlieten, protestanten en vrijdenkers. Naast de verklaring van Pater Maumus dit zijn de princiepen welker gerech tigheid en grootheid hedendaags niemand betwist plaatsen wij hetgeen Drumont schreef en een klinkende logenstraffing wordt aan die al te optimische gevolgtrek king. i< sgelijks nog het boek van Pater De vi vier Cours d'Apologélique Chretien- ne, heden aan zijn tiende uitgaaf gekomen, in hetwelk de schrijver de volgende woor den van M. Bourgoing goedkeurt: Om hul de aan de waarheid te brengen, wil ik be- dansen, en het bal duurde tot na één uur. Wij mogen niet nalaten den heer Voorzit ter geluk te wenschen en te bedanken om hot luisterlijk feest dat hij met behulp van zijne vlijtige commissarissen ingericht heeft en wij koesteren de hoop eerlang nog zoo een schoon feestte zien op touw zetten. Vergeten wij den heer Brusselmans niet die zich met zooveel iever toelegt op het oe fenen der Turners, want wij voorzien dat hij in korten tijd van zijne talrijke leerlin gen bekwame en behendige kunstenaars ma ken zal. Nog eens, eere en dank aan allen. Het is op morgen, Zondag, 26 Januari, om 7 ure 's avonds, dat deze maatschappij in haar lokaal, een luisterlijk Concert zal geven, met de medewerking van verschil lende artisten van Brussel. Het is op Zondag 2/.Februari dat deze Maatschappij hare vierde en laatste vertoo ning geeft bestaande in Drama in 4 bedrijven, en Blijspel met zang in 1 bedrijf. Eene luisterüjke vertooning zooals men ziet. Men kan voorop kaarten bekomen bij K. Deweerdt Rijselstraat. Opening- van 't bureel om 5 1/2 ure om 6 ure juist op bet tooneel. Schieting van 23 Januari 1902. Butaye Arthur 20 25 25 25 25 120 Legon Emile 25 25 25 20 20 115 Masschelein 25 20 25 15 25 110 Vandevyver A. 25 20 20 25 20 110 De Coene 25 25 15 25 20 110 Ommeslagh 25 25 20 20 20 110 22 Januari 1902. Termynbeurs. De klienteel is weer- gekomen, en schijnt geschikt om zich met ze bezig te houden. Brazilië 67 7/16. Rio 1038. Métropolitaic 583.50. KonlanlbeursOver 't algemeen is de stemming bevredigend. Staatsfondsen: Rente 99.45 en 99.40. Buurtspoorwegen 2 1/2 °/0 113.25. Antwerpen 107. Brussel 108.12 1/2 Brussel-Zeehaven 84. Gent 93 50. Luik 94. Bankactiën kalm, dividende Africaine 34.50; kap. Nationale Financière goed ver handeld aan 125 50. Crédit Général Liégeois 585. Spoorwegen weinig veranderd. Congo- spoorweg 1607.50 en 5075. Den 25 Januari zal de maatschappij der spoorwegen van Hoog Congo naar de groote Africaansche Meren 70.000 kapiiaal aandeelen van 250 fr. nominale waarde in openbare verkoop stel— kennen dat inquisitie, in onzen tijd, als een toonbeeld van gerechtigheid zou kunnen doorgaan. Verder nog voegt hij er by Omdat zij van die waarheid doordrongen waren, hebben Theodosius de Groote, Justi- niaan, Karei de Groote, Otho de Groote, Lo- dewijk XI en al de beschaafde prinsen en volkeren, geen oogenblik gedacht de vrij heid van geweten te schenden wanneer zij ketterij en geloofsverzaking bestraften. Te allen tijde overigens, eischten edelmoe dige geesten de vrijheid voor het menschelijk geweten. Om reden dat thans hetzelfde ge vraagd wordt, zooals het sedert vijftien eeu wen gebeurde, zal het gevaar der inquisitie niet uit den weg geruimd zijn. En hier komt de volgende vraag voor: Zul len dezen die onbewimpeld voor de wederin voering der inquisitie in 't krijt staan, sterk genoeg zijn om ze ons op te dringen? Zullen de Katholieken die te kiezen hebben tusscben den weg hen door Drumont aangewezen en dien, voor dertien honderd jaar, door Sint Gregorius aangediend, zich talrijk genoeg onder de banier scnaren van hem die, meer dan welk andere paus ook, recht op hunne gehoorzaamheid heeft? Werd hij niet heilig verklaard en tot Kerkvader uitgeroepen? Zul len zij, die beschouwing ter zijde latend, naar ingeving en rede luisteren en begrijpen dat de voorschriften van Sint Gregorius met recht en waarheid overeenstemmen en recht streeks uit deleer van Christus voortvloeien, terwijl Drumonts handelwijze het Cristen- dom uitdaagt? De invloed der Katholieken op de toekomst der samenleving is groot. Hunne tegenwoor dige houding zal beslissen of de brandstapels weldra opnieuw onze openbare plaatsen zul len verlichten. Maar de samenleving is stevig genoeg om zich tegen de ondernemingen van misdadige zinneloozen te verzetten. Waarom spreekt gij van gevaar op het oogenblik dat zich in Frankrijk oen belangrijk, in de geschiedenis onbekend feit voordoet: de stemming der wet op de vereenigingen 1 Gaf daardoor het burgerlijk gezag, aan de overleveringen der omwenteling getrouw, niet bij het dagen der j XX0 eeuw een bewijs van kracht en onafhan- j kelijkheid dat in 's werelds gang zal aange stipt blijven? Is de wet, op het voorstel van het ministerie Waldeck-Rousseau door de Kamers gestemd, niet een vertrouwbaar voorteeken van den zegevierenden strijd dien wij, indien noodig, tegen de wederinvoering der inquisitie zullen weten te voeren? Weg dus mot ongeluksprofeten die, niettegen staande zulke veelbeteekende feiten, ons met de ongerijmde vrees voor brandstapels ko men kwellen 1 Aan degenen die aldus spreken moeten wij de lezing aanbevelen der belangwekkende studie van Lea: Schets eener Geschiedenis der Doode Hand. Zij zullen er door leeren dat de Doode Hand even oud is als het Ka- tholicismus; tevens ook vernemen dat zij die het eerst beproefden de samenleving voor de hebzucht der geestelijken te vrijwaren, gee- ne ketters, ongeloovigen ofliberalen wa ren, maar wel christene keizers der IX* eeuw. Ook nog dat de HH. Ambrosius en Hieronimus de tegen de Doode Hand uitge vaardigde wetten goedkeuren. Ten tijde dat eene wet van Valentiniaan (zooals Le Siècle van 31 Maart 1901 aange stipt) de legaten, door vrouwen aan priesters .<HT-»-«TTHt) *mt "j""" TOT (5« Vervolg.)

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1902 | | pagina 2