ONVERDRAAGZAAMHEID! Kermisklok, Doodsklok, Nagalmen van den brand. Waarom? Is het gelooflijk. Wettelijke besluiten. Het Concert der Oud-Pompiers. Brand. De Vlaamsche Ster. Een man die de broek draagt. Beursoverzicht van Brussel zonnen ons stadsbestuur handelde met zoo veel water in het waterkasteel te laten ver loren loopen, dat het gedwongen is geweest slechts drie uren per dag water te verleenen aan de inwoners, en dat in 't harte van den winter, wanneer er overal overvloed van water zou moeten zijn. Bij de talrijke moeilijkheden welke de schaarsheid van water oplevert voegt zich aog het bestendig gevaar geene hulp te kun nen brengen wanneer er ergens een brand ontstaat en dreigt vele huizen te vernielen. Men zegt dat het magazijn verzekerd was, maar al het gereedschap der werklieden, was dat ook verzekerd? En wie zal er nu voor het onderhoud zorgen van die gedwon gen werkeloozen? Eenige jongelingen der maatschappij La Fraternelle kwamen uit eene herberg der Hondstraat, wanneer zij het eerste licht van den brand gezien hebben. Dank aan hun zijn een groot getal gereedschappen en eene hoe veelheid voorwerpen gered geweest van de vernieling. Het is te betreuren dat het water ontbrak op dat oogenblik eenige emmers waren voldoende geweest om alle gevaar te vermijden. Gehoord op de plaats der ramp M. Goomans, bouwkundige der stad zei aan M. Fraeys: Wij hebben eene onge hoorde kansdat Jules Pinte op dienst was aan hel waterkasteel, zonder die ge lukkige omstandigheid zouden wij lang zonder water gebleven zijn en geheel den teerling huizen zou afgebrand hebben. Het pompierskorp s heeft zich met groote kosten klaroenblazers verschaft om de beve len der manoeuvers te geven in geval van brand. Zouden die kosten nutteloos gedaan zijn geweest Men zou het haast gelooven als men den Commandant Baus ziet loopen ge lijk eene verlorene ziel, op zoek naar een klaroenblazer. Waarom is de waterleiding gesloten gedu rende de tooneelvertoonigen dor Vlaamsche ster, toen zij open is wanneer er feesten ge geven worden in het Volkshuis? Er is daar eene plichtige nalating van wege het Stadsbestuur 1 Ziedaar reeds verscheidene weken dat de inwoners maar drie uren daags water heb ben. Het schijnt dat wanneer de Yperlingen zonder water staan, eenige bevoorrechten, langrokken natuurlijk zooveel water hebben als zij willen. Wij vernemen inderdaad dat het zothuis, op den Vlamertingschen steenweg en be stuurd door eene geestelijke orde van Brug ge, nooit opgehouden heeft water te hebben van de leiding gedurende den dag. Een be diende van den waterdienst der stad is zelfs ter beschikking gesteld van het gesticht met uitdrukkelijk bevel te waken dat die vreem delingen nooit zonder water te zijn. Watdenken de Yperlingen daarvan? Een Koninklijk besluit van 6n Januari 1902 heeft aan de stad Yperen eene toelage van 619 fr. verleend, om haar te helpen een gedeelte der kosten te dekken voor het bouwen eener riool onder de Diksmuide- straat, afhangende van de baan van Elsen- damme naar Yperen, in den doorgang van Yperen. Diplomatisch korps. Bij Koninklijk besluit van den 20° Januari 1902 is de heer Leopoldus Merghe- lynck, gezantschapssecretaris lste klasse, secretaris van het Belgisch gezantschap te Peking, benoemd tot secretaris van het Belgisch gezantschap te Belgrade. De maatschappij der Oud-Pompiers, heeft hare leden Zondag laatst op een schoon en genoegelijk feest vergast. Ook was de zaal proppensvol. In het eerste deel, welk het muzikaal ge deelte uitmaakte voerde men de stukken op der beste meesters, zooalsD. Trave, Hey- mans, Gillet en Suppé, alsook eene schoone wals van den heer H. Moerman, muziekmees ter der maatschappij. Dat deze uitvoering niets te wenschen liet, koelt niet gezegd te worden, iedereen weet dat de harmonie der Oud-Pompiers doorgaat voor eene der beste onzer provincie en dat zij, met eenen bestuurder als de heer Moerman, meer en meer naar de volmaakt heid streeft. Het tweede deel werd gewijd aan goochel toeren van allen aard, die het publiek zeer wel bevielen, en velen waren er die niet verre waren te denken dat er waarlijk too- verij gebeurde. Het derde deel stelde een tafereeltje voor in een spijshuis, waar twee jonge gooche laars begonnen spelen met eieren, apelcienen, vorken, messen, brandende fakkels, wandel stokken, regenschermen, stoelen en tafels zelfs, en dat met eene vlugheid, eene behen digheid die iedereen verwonderde, en vooral den koddigen August, den belachelijken tafelknecht van het spijshuis. In het derde deel bootste de heer Joanny het geschreeuw na van alle slach van dieren, het gekakel der hennen, het gezang der vogelen, het gebrul der wilde beesten, ja zelfs de welluidende tonen van zekere mu ziek instrumenten, zooals de schuiftrompet, den klephoorn, enz. en dit alles met eene volmaaktheid die aan het bovennatuurlijke grensde. Daarenboven gaf hij eene voorstel ling der buikspraak, die de aanschouwers hartelijk deed lachen en dat dit zelfs de eerste voorwaarde is om j er handelen nijverheid aan te lokken en het i ontstaan van fabrieken te vergemakkelijken, j Nu, Burgemeester Surmont, een Gente- naar, die zich bitter weinig over den voor spoed van Yper bekreun le, belaste den als dan pasgenaamden stadsingenieur Timmer mans, met het maken van plans én begroo tingen om den persenden waterdienst in te richten. Deze heer, ook een vreemdeling, hoe bekwaam ook, was hier te kort in bedie ning om den waterrijken bassin van het Ypergeleid te hebben kunnen grondig studee- ren en alzoo een ontwerp, met volle kennis van zaken, aan te bieden. Zijn werk werd echter goedgekeurd en M. Surmont verklaarde in den gemeente raad, dat Yper daarmeê altijd en in over vloed goed water zou gehad hebben Het waterkasteel en de zuiveringskommen werden gebouwen en kostte aan de stad ver- scheide honderd duizend franken. Men plaat ste een stoomtuig met pompen om in alle huizen tot op het eerste verdiep spuitende water te geven. Maar, och arme gansch de ze schoone en kostelijke instelling was mis lukt: de helft van het water dat had moeten dienen voor de inwoners, liep verloren in de aanpalende vaart. Eenige weken droogte hebben vergenoegd om den Dickebusch-vijver tot bijna op den grond droog te trekken, enzooishet.dat, door de onvoorzienigheid van onze stadhuis bazen, wij, sedert twee maanden, nog enkel drie uren daags water bekomen. En welk water, mijn God Veel slechter dan voor de zen. Dat is immers niet te verwonderen: het bederft in de ijzeren buizen alwaar het 21 uren lang moet verblijven. Wat baat het dus dat het gezuiverd worde in het waterkasteel? In sommige wijken heeft het een kleur van flauwe koffij. En zeggen dat om ons drie uren daags van dat roestwater te geven, zulks eene kost veroorzaakt van meer dan duizend franken te maande! Yperlingen, wat zegt gij van de vreemde lingen die u alzoo bestieren? Inden nacht tusschen Donderdag en Vrij dag, rond 12 ure, werd de stad in rep en roer gesteld door het kleppen der brandklok en het geschel der klaroenen van de brand weer. Een brand was uitgebarsten in het huis van den heer Henri Fiers, aannemer en ge meenteraadslid van Yperen. Men verzekert dat bij het begin de brand had kunnen gebluscht worden met eenige emmers water, maar bij gebrek daaraan nam hij weldra eene groote uitbreiding en het duurde niet lang of geheel de werkwin kel stond in laaie vlam en brandde af tot den grond. Men huivert als men denkt dat het huis van M. Lesaffre had kunnen aangetast wor den, want in zijne droogerij bezit hij een groot getal ontvlambare stoffen, zooals naphte, vitriool, petrole enz., die het vuur hadden medegedeeld aan de gansche buurt. Nu ziet men een keer te meer hoe onbe- TEGEN DE Manifest van het Marnixcomiteit Verspreiding van Gedachten van Recht en Vrijheid. O or tog aan de Israëlieten, protestanten en vrijdenkers. De XIX eeuw vertoont het Spaansch Staatsbestuur voor de Doode Hand met paus Gregorius XII in eenen hevigeu strijd gewikkeld, in 1840 de wetten van het oud koninkrijk toepassend, en vervolgingen in spannend tegen alwie pauselijke, niet door den koning goedgekeurde brieven, zou in om loop brengen. Hier nogmaals bedienen zich de verdedigers der burgerlijke samenleving, in hunnen strijd tegen den pausdom, van wapens eertijds gebezigd door de zeer katho lieke vorsten, onderdanige zonen der Kerk. Overigens, ook Flips V, koning van Spanje poogde in 1713 zijn arm land van de kwalen der Doode Hand te bevrijden; hij schand vlekte het bedrog dier biechtvaders die aan hunne stervende biechtelingen oplegden niets voor hunne erfgenamen na te laten. Wat deed M. Waldeck-Rousseau dus wan neer hij de wet op de vereenigingen deed stemmen? Iets dat de goedkeuring der HH. Ambro- sius en Hieronimus waardig was en de goed keuring kon wegdragen van den Spaanschen monnik Angelo Manrique die in 1624, de misbruiken der Doode Hand aankloeg. M. Waldeck-Rousseau volgde enkel het voorbeeld na van een gansche reeks prinsen, gekende ketter verdelgers. Daar ligt waar lijk geen stof tot zegekraaien in, en nog veel minder om uit te roepen dat de inquisitie voortaan onmogelijk is. Lodewijk IX werd heilig verklaard alhoe wel hij de Doode Hand bestreed. Het moet gezegd dat de zoogenoemde christenen van Drumonts school, meer dan een bewijs kun nen inroepen om de heiligverklaring van den vromen Franschen koning te rechtvaar digen. Een Jood die de maagd Maria niet als moeder Gods wilde herkennen, werd door eenen persoon van zijn gevolg gedoodde ko- I ning, ooggetuige dier geweldenarij, drukte er zijne voldoening over uit. M. Waldeck-Rousseau, ondanks zijne am nestie wet. beveiligde de bende der ellendi- gen die tegenover een onschuldigen jood, erger dan een moordaanslag pleegden, wan neer zij hem onteerden en in het aanschijn der wereld, tot verrader uitriepen. Men ziet dus dat M. Waldeck-Rousseau, ondanks zijne wet op de vereenigingen, evea goed kan heilig verklaard worden als koning Lodewijk die de Doode Hand bevocht. Men moet ziende blind zijn om de gebeur tenissen die zich voordeden, tot waarborg te nemen tegen de wederinvoering der inquisi tie. Goed en wel, maar eertijds bezaten wij al die wetten niet die doelmatig de rechten van eiken burger vrijwaren. Is het mogelijk dergelijke bewijsvoering in te brengen wanneer men nagaat dat onze gemeenten der XVT eeuw voorrechten had den welke zij met zorg bewaarden, doch die hen enkel beschermden tot dat zij verkracht werden? Durft men nog met zulke betoogre- de voor den dag komen na hetgeen onlangs in het land der Rechten van den Mensch gebeurde en de beschaafde wereld met ver bazing sloeg? Zoodra er kwestie is eenen of meer bur gers de waarborgen te ontnemen hen door Eindelijk werd er gegoocheld metbranden- de lampen, die op alle manieren in even wicht gehouden waren, zelfs op de snede en op den top eener sabel, kortom op alle wijzen die men uitdenke «.an. In één woord het was een schoon en ver makelijk feest dat de toeschouwers veel ge noegen verschaft heeft. Het is op morgen, Zondag 2 Februari dat deze Maatschappij hare vierde en laatste ver tooning geeft bestaande in Drama in 4 bedrijven, en Blijspel met zang in 1 bedrijf. Eene luisterlijke vertooning zooals men ziet. Men kan voorop kaarten bekomen bij K. Deweerdt Rijselstraat. Opening van 't bureel om 5 1/2 ure om 6 ure juist op het tooneel. 29 Januari 1902. Termynbeurs. De Staatsfondsen zijn williger gestemd, de vervoerwaarden inte gendeel verloren veld. Brazilië 68 15/15. Métropolitain 578.50 KontantbeursDe houding onzer markt bleef zeer bevredigend. Staatsfondsen bemerkt. Rente 99,50. Gemeente Krediet 1868 aan 108,50. Stadsloten, Antwerpen 107,25. Brussel 108,25. Brussel-Zeehaven 84 12 1/2. Gent 93,50. Luik 94,25. Schaer- beek 84. Ostende 82,25. Congolot 81.50. On der de Bankactiën kwam: Banquede Bruxel- les tot 760. Compagnie Nationale Financière werd ruim omgezet aan 128,50. Mutualité Goloniale 54. Spoorwegwaarden log. Congo 1567.50 en 4852,50. Blaton Ath 20. Tram wegwaarden aarzelend Antwerpsche vast aan 107. Gewone Brusselsche 470. Keulen 680. De metaalwaarden hebben nog veld gewonnen. Voornamelijk Acièries d'Anvers aan 138,25. Aumetz Friede aan 480. Grive- gnée aan 717,50. Kap. MonceauSaint Fiacre 730. Koolmyntitels zonder bepaalde stem ming Hasard 300,50. Minerie 505. Ruime omzetten in zinkwaarden, doch de koersen verbeterden niet. Konoliane slap. Commerce et industrie au Congo 2125 na 2175. Gew. Haut Congo 1117,50. Cibils 100 en 105. Verschillende. Auxiiiaire Internationale 181. Feu tres et Chapeaux 80. Moulins des Trois Fontaines 235 en 47.50 Vreemde actiën ta melijk vast. Parisienne 268. Rumelingen 1860. Differdingen 130. Taganrog 505. Mé- tallurgique Russo Beige 930. Onze lezers kunnen alle nadere inlichtin gen bekomen bij den Heer Van de Kerkhove bestuurder van het Financienblad, 60, Leu- vensche Steenweg, Brussel. Nazicht hunner lotennummers in alle uitlo tingen. de wetgeving geschonken, wordt eene nieu we wet gesmeed die, in bijzondere gevallen, de algemeene wet machteloos maakt. Dit be wijzen ten overvloede de afstands-ea de amnestie-wet. Twee republiekeinsche mi- nisteriën volgden onlangs het voorbeeld van Lodewijk XVI die het Eeuwig Ediet van Nantes introk. En dan nog houdt men goed dat de be- bestaande wetten eene vrijwaring zijn tegen de wederinvoering der inquisitie Draag een afschrift van de Verklaring der Rechten van den Mensch en den Bur ger naar de hut van een midden-Afrikaansch opperhoofdvoeg er maar vrijelijk een af schrift bij der Belgische Grondwet, en wees nadien verwonderd dat het opperhoofd, ondanks uw geschenk, even smakelijk als vroeger zijne onderdanen opsmult. Wettelijke bescherming heeft enkel betee- kenis en waarde voor zooveel zij de geestes ontwikkeling der burgers een tegenwicht ontmoet. De Dreyfus zaak wijst ons dat de wetten, in de balans gelegd tegen de voor- oordeelen en den haat van een Anti-Joodsch- gezind volk, niet meer wegen dan een stroo- halm. Wordt voortgezet v n~ TOT (6* Vervolg.) t i

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1902 | | pagina 2