Volksvertegenwoordigers. ONVERDRAAGZAAMHEID! Kamer van Reuring van vleesehwaren. Buurtspoorweg van Yperen naar Gheluwe. Plagerijen. STADSNIEUWS. Iets aangaande de Yperlingen die in Frankrijk verblijven. Tooneelnieuws. Gouden bruiloft. Maatschappij der 0ad-Pompiers. Maatschappij der burgerwacht. Beursoverzicht van Brussel eerste sneeuw valt, zoodra de winter zijn in tocht doet, hij nog meer ellende mede brengt. Treurig gaat hij met vrouw en kinderen de volgepropte magazijnen met winterklee- ding voorbij. De tranen loopen hem over de wangen wanneer hij, aan de winkels geko men ziet hoe zijne kinderen de vermagerde handjes uitsteken naar al dat schoons dat daar ligt uitgestald. Door al die ontberingen en ellende, doer al die zorgen verliest zijn lichaam eindelijk de kracht, noodig voor het dagelijks werk... en hij wordt ziek. De geneesheer zegt hem Gij moet een warm nachtleger, rust en versterkend voedsel hebben. Zijn antwoord is: Niet mogelijk mijnheer, geen geld. Ziedaar wat de winter medebrengt voor de werklieden: honger, ellende, ziekteen dood. Voor de rijke: feesten, bals, schouw burgen, schaatsen, sleden en allerhande ver makelijkheden. Dat is, geestelijkheid, gepredikt sedert eeuwen, later zal de werkman in den hemel beloond worden. Daar moet een einde aan komen 1 De werklieden moeten zich dag aan dag organiseeren en leeren begrijpen, dat alleen lijk bij middel van goede organisatie en wet geving daar verandering kan aangebracht worden. Al de onverdiende ellende die nu geleden wordt is de schuld onzer regeerders en van onze slecht ingerichte maatschappij. Hadden de werklieden reeds vroeger naar de stem geluisterd der liberale vrije gedach ten, en zich sterk vereenigd, er zouden reeds veel goede hervormingon zijn doorgevoerd ten voordeele der werklieden en zij zouden minder moeten te vreezen hebben voor den winter. Zitting van Dinsdag 4 Februari 1902. In de zitting van 4" februari heeft M. Nolf de volgende vraag gesteld aan den minister van landbouw Het Koninklijk besluit van 9 februari 1891, dat den handel van vleesch regelt, verbiedt op eene algemeene wijze den han del en het vervoer van vleesch die, ten ge volge eener offlciëele keuring, niet als ge zond is herkend geweest. Deze keuring is overbodig wanneer het vleesch geldt dat voor den uitvoer bestemd iszij heeft geene waarde in de oogen der fransche Regeering die, bij den ingang van Frankrijk, tot eene nieuwe keuring doet overgaan. Zij hindert nutteloos den handel met den vreemde. Zou M. de minister het Koninklijk besluit van 1891 niet kunnen wijzigen en het vleesch dat voor den uitvoer bestemd is van de keuring ontslaan, behalve als het er op aankomt, de maatregelen te nemen dat dit vleesch in 't land niet kan verbruikt worden? TEGEN DE Manifest van het Marnixcomiteit Verspreiding van Gedachten van Recht en Vrijheid. Oorlog aan de Israëlieten, protestanten en vrijdenkers. De toestand dier menschen, blind voor het gevaar en er als dusdanig een voertuig van wordend, moet men vergelijken met dien der zieken, die de eerste aanval hunner kwaal nog niet gevoelen, en daarom de ziekte als onmogelijk beschouwen; die, zoodra zij voor de wezenlijkheid staan, zoo gauw zij na eene aanvangs crisis, andere, meer gevaarlijke hebben doorworsteld, tot de overtuiging ko men dat de genezing op de laatst doorstane crisis volgen moet, en elke nieuwe totaal on mogelijk wordt. Aldus verging het, tijdens de Dreyfuszaak In dezel/de zitting stelde M. Nolf de volgende vraag aan den minister van Spoor wegen Daar al de gemeenten, die belang heb ben in het leggen van den buurtspoorweg van Yperen naar Gheluwe, sedert de maand december een gunstig advies gegeven heb ben aan de bestendige deputatie van West- Vlaanderen, over het ontwerp door de na tionale maatschappij der buurtspoorwegen voorgesteld. Zou M. de minister ons kunnen zeggen wat de aanbesteding der werken tegenhoudt? In de zitting van Dinsdag aanstaande zal op die vragen geantwoord worden. Het Koninkiijk besluit van 9 februari 1901 tot regeling van den handel in vleesch, ver biedt op algemeene wijze, allen handel en vervoer van vleesehwaren, die niet als ge zond erkend werden bij officieele keuring. Die keuring is echter overbodig betrekke lijk de vleesehwaren, bestemd voor den uit voer zij is zelfs van geene waarde voor de fransche Regeering, die aan de grenzen eene tweede keuring beveelt en belemmert bij gevolg nutteloos onzen vleeschhandel in den vreemde. Zulks heeft de heer Nolf, liberale afge vaardigde van Ieperen, den hr. minister van Landbouw doen opmerkan en om in 't ver slag alle nuttelooze plagerijen te vermijden, stelt M. Nolf voor, alle vleesehwaren, die uitgevoerd worden, vrij te stellen van de keuring, behoudens maatregelen dat deze niet in 't land zelf worden verbruikt. De commissie van maatschappelijke ver zekering en voorzienigheid der Fransche Kamer, heeft Vrijdag 31 Januari, het onder zoek geëindigd der voorstellen gedaan be trekkelijk de veranderingen toe te brengen aan het ontwerp van wet wegens de werk manspensioenen. Zij heeft bepalingen genomen over den toestand der vreemde werklieden ten op zichte der wet. Zij heeft besloten dat voor de werklieden wonende en ingeschreven in Frankrijk, de patroon of baas, zal gehouden wezen, eene bijdrage te storten, gelijk aan vier ten hon derd van den dagloon. Twee ten honderd zouden gebracht wor den op het boekje van den werkman, en van stonden aan zijnen eigendom zijn. De twee ten honderd, verbeeldende de patroonlijke bijdrage, zouden gestort wor den in de vergoedingskas. Na tien jaar in schrijving, zal de arbeider, bij terugwer king, de patroonlij ke bydrage die op het vergoedingsfonds zullen ingeschreven zijn geweest, als aandeel voor zyne inleggen, vermeerderd van de intresten, ontvangen. met de meest klaarzienden, met dezen zelfs die alles in 't zwart zagen: al wie voor tien jaar, het honderste gedeelte had durven voorzeggen van wat er gebeurde, zou stapel gek genoemd geworden zijn. Telkenmaal er een nieuw voorval, eene nieuwe misdaad aan het licht kwam, wei gerde men eraan te gelooven: het was onmo gelijk, onzinnig. Nochtans het onmogelijke werd waarheid. Men kon niet anders dan het aannemen, doch het werd gedaan met verschuiving van ongeloof en verbazing op eene nieuwe onmogelijkheid die, op hare beurt, weldra tot de werkelijkheid moest behooren. Een luide schaterlach ging overal op, toen M. Cavaignac, in 1898, het inzicht bekend maakte het Verbrekingshof van de Kriminee- Ie Kamer te doen afstand doen, alhoewel reeds, na regelmatige kennisneming, het on derzoek begonnen was. j Zij zei ven die, in 1897, alreeds een deeltje der waarheid hadden voorzien, ver van door die nieuwe uitdaging aan de openbare eer lijkheid geschokt te zijn, weten den oud mi nister van oorlog dank een koddig tusschen spel aan het somber drama te hebben ge- j De commissie, heeft van een anderen kant, besloten, dat de vreemde werklieden die in Frankrijk niet wonen, niet kunnen aanvaard worden om van de voordeelen der wet op de pensioenen te genieten. De voordeelen der overgaande schikkin gen en der ouderdomspensioenen zullen al leen toegestaan worden aan de werklieden die sedert tien jaar ten minste, van de hoe danigheid van Franschman genieten. Het ontwerp van wet is, in zijn geheel, aangenomen geweest. Verleden Zondag had de vierde en laatste vertooning plaats van het tooneeljaar 1901- 1902, gegeven door de Maatschappij de Vlaamsche Sier. Het programma was samengesteld uit de volgende stukken: Kermisklok, doodsklok, drama in 4 bedrijven door F. Vandesande. en Een man die de broek draagt blijspel met zang in één bedrijf. Een schoone keus voorwaar, die de toeschouwers zeer wel bevallen heeft. Ofschoon de tijd tusschen de 3® en de 4* vertooning betrekkelijk kort was, heeft de vertooning zeer wel gelukt en mag, onder alle opzichten, als eene der beste van het seizoen aanzien worden. De Sterrelingen, getrouw aan hunne leus, moedig, onder nemend zonder hoogmoed, hebben zich beijverd om hunne rol op zeer goede wijze uit te voeren, en alzoo den goeden naam te behouden welken de Vlaamsche Ster in de tooneelwereid bekomen heeft. Wij willen niet breedvoerig over de ver diensten van eiken tooneelist in 't bijzonder uitweiden, wij bepalen ons dus met te zeg gen dat allen zich gewetensvol en met talent van hunne taak gekweten hebben en eens te meer bewezen hebben dat wil en kracht één zijn. Wij durven de hoop koesteren dat het toekomende tooneeljaar niet min belangrijk zal zijn dan het verledene en dat de tooneel- commissie alles zal aanwenden om een goe den keus te doen van stukken der beste schrijvers, teneinde meer en meerde gunsten van het publiek te winnen. Maandag morgend van 3 ure liet de bei aard zijne vriendetoonen hooren. Iedereen vroeg zich af wat er te doen was, weldra wist men dat het de gouden bruiloft was van Edouard Monteyne met Prudence Van Ecke, wonende in de Bukkerstraat. Om 8 ure werden zy, met hunne bloedverwanten in rijtuig naar het stadhuis gevoerd, waar hun een geschenk werd overhandigd; na dien vertrokken zij naar hunne woonst, waar gansch de buurt prachtig versierd was. tegen hunne aankomst. Zulks vernomen hebbende zijn wij eens gaan zien, en waarlijk gansch de buurt was mooi opgesmukt, bijzonderlijk het huis der jubilarissen en dat van den heer Th. De- pret, bakker, die een handje toegesteken had om het feest .op te luisteren, en 't was wel 1 voegd, aldus de gewetens ontlastend van de herinnering aan den dubbelen schakel, en aan het geheim dat over den dood van Le- mjrcier-Picard en Henry zweefde. Wat de mogelijke verwezenlijking van zulke potsierlijke, onredelijke gedachte be trof, niemand echte er geloof aan. Nochtans is zij bewaarheid geworden. En naast die a/standswet staat eene nog mon sterachtiger werkelijkheid, de algemeene ver giffenis wet-. aangezien de afstands-wet slechts eenen enkelen burger beroofde van de waarborgen der wet. De amnestie maak te van Dreyfus, van allen die recht en waar heid verdedigen, echte verworpelingen. Die amnestie-wet werd aan de Kamers voorgelegd door een ministerie, ongetwijfeld uit eerlijke lieden gevormd, doch door de verbazende macht van den geloofshaat ge noeg verzwakt en verschrikt om in een on herstelbaar misbegrip te vervallen, en te denken dat zij er voor moesten buigen, wil den zij de samenleving redden Om overtuigd te zijn dat zij den Anti-Joodschgezinden Mo loch niet alleen Dreyfus moesten overleve ren, maar ook de grondbeginsels die de 'S avonds was er algemeene verlichting wij wensclten den onderlingen nog vele ja ren gezondheid, en de'inrichters proficiat voor het welgelukken van hel feest. d. Ter gelegenheid van den karnaval geeft deze maatschappij twee gemaskerde dans feesten, op morgen Zondag 9 Februari en op Zondag 16 Februari, telkens om 9 |ure 's avouds, in hun gewoon lokaal. Cartons. Schieting van 6 Februari 1902. Fol Julien 20 15 25 25 15 100 DeCoene 20 20 25 10 15 90 Froidure R. 25 20 20 15 10 90 Vantholl H. 15 15 10 25 20 85 Vermeulen H. 20 15 25 15 10 85 Ommeslagh 20 20 10 15 15 80 LegonEmile 10 20 05 15 25 75 BURGERSTAND van den 31 Januari tot den 7 Februari 1902. Geboorten. Vercruysse Gustavus, Bukkerstraat. Ameloot Pharaïlda, Klaverstraat. Depoorter Luciaan, Bukkerstraat. Vandevyver Henricus, Canonstraat. Baeyen Bertha, St. Godelievestraat. Deruyter Magdalena, Pannenhuisstraat. Demitte Margaretha, Neerstraat. Dondeyne Maria, Schuttelaarstraat. Huwelijken. Devos Arthur, zeefdemaker, en Dedecker Helena, zonder beroep. Decruyenaere Felix, beenhouwer, en Van- derghote Alixia, zonder beroep. Vanhecke Ludovicus, rekenplichtige. en Castryck Maria,onderwijzeres. Lesaffre Paul, handelaar, en Bartier Mar- guereta, zonder beroep. Sterfgevallen. Andries Julia, 68 jaren, kantwerkster, weduwe van Vanhulle Jacobus, Meenenstraat Sanctorum Daniel, 2 maanden, Goude- poortestraat. Verschoore Julia, 8 maanden, Dickebusch steenweg. Coene Henricus, 69 jaren, zonder beroep, ongehuwd, St. Jacobstraat. Cooren Blanca, 2 maanden, Blindenlieden- straat. Demarest Maria, 76 jaren, echtgenoote van Bleyaert Auguste, Posthoornenstraat. Vandevyver Henricus, 5 dagen, Canon straat. 5 Februari 1902. Termijnbeurs. De internationale markt behield een vaste stemming; wy moeten evenwel de aanhoudende daling doen opmer ken van Rio Tinto aan 1143. Brazilië 69 3/8. Métropolitain 582,50. KontantbeursDe aangegane zaken waren belangrijk. Rente vast gebleven aan 99,50. Schaerbeek 84,50, Conlotaan 81871/2 grootheid en den roem van het land uit maakten. En er loopen noch menschen, eenvoudig genoeg om te denken dat geen inquistie ons bedreigt, wanneer in Voltaire's geboorteland zulke dingen gebeuren Dagen en dagen verloopen zonder dat het nieuws van Dreyfus eerherstelling de waar heids-en rechtsgenegen menschen komt be vredigen. Altoos volgen nieuwe feiten elkan der op, het ministerie hoeft maar te grypen de onthullingen van Le Siècle die bet Duitsch Staatsbestuur bereid, verklaard al de inlich tingen te geven die kunnen gevraagd wor den; de bekentenissen van Esterhazy; de nieuwe bewijzen van Cernuski's onwaar digheid ieder der aangehaalde feiten moest de eerherstelling ten gevolge hebben. Niettemin gaat het ministerie van republi- keinsche verdediging dezelve voorbij en zwijgt doodstil van gerechtelijke eerherstel ling. Ziedaar waar men gekomen is, of liever waar men komen moest bij het opdagen der XX® eeuw. Ziedaar den, in minder dan zeven jaar afgelegden weg, sedert den dag op de- TOT (7* Vervolg.)

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1902 | | pagina 2