De aanstaande kiezingen. Burgerlijke Godshuizen. Voor de vrienden. Werklieden Bedelaars. Rijselstraat. Bij de Onvermoeibaren Het bal van den wereld lijken schoolpenning. Voor het liberaal verbond yperen. De Raad schikt zich naar de besluitselen van het veslag. 6. Godshuizen-, rekening 1900 en be grooting 1902. Uitgesteld tot eene naaste zitting. 7. Godshuizen-, vraag om voor het ge recht te dagen. Met algemeenheid, behalve de onthouding van M. Fraeys, bemachtigt do Raad het be stuur der Godshuizen om den heer Oreel, houtkoopman, te Merckem, voor het ge recht te dagen. 8. Godshuizenplans, bestek, enz. van het gesticht Godtschalck te Wytschaete. De plans en bestek van het gesticht Godt schalck zullen in geheim comiteit moeten nagezien worden. M. de Voorzitter stelt voor Zaterdag 8 Februari te vergaderen, om dit nazicht te doen. Goedkeuring. 9. Rechttrekhing der Klaverstraalere- diet. M. de Voorzitter. De onteigeningen zijn gedaan, wij hebben de in bezittreding dezer goederen gevraagd en bekomen. In 1899 heeft de Raad een crediet gestemd van fr. 10.000-00 In 1901, 20.000-00 En in 1902, 19.964-79 Kortom de gansche kost is van fr. 49 964-79 Eene lange woordenwisseling ontstaat on der verscheidene leden om te weten of het niet verkieslijk ware voor de belangen der stad openbaarlijk de oude materialen te verkoopen die voortkomen van de afbraak dezer huizen. M. de Voorzitter. Dat vraagstuk zal onderzocht worden. Indien de Raad begeert die oude materialen openbaarlijk te verkoo pen, zullen wij de kwestie nader onderzoeken. Het College vraagt dat gij ons zoudt toe laten de afbrekingswerken voort te zetten. In eene naaste vergadering van den Raad zullen wij een crediet vragen om de ge rechtskosten te betalen. De Raad beslist eenpariglijk de werken voort te zetten. M. Vanden Boogaerde begeert te weten of het waar is dat de stad voornemens is voordammen te leggen, bij de standplaats van den tram. M. de Voorzitter begrijpt de vraag van het achtbare lid niet goed. M Vanden Boogaerde. Men plaatst nu borduren langs den hof. Het achtbare raadslid denkt dat dit werk eene hinderpaal zou zijn voor het leggen der lijn Yperen- Gheluwe. M. de Voorzitter. Er volgt uit uwe uitleggingen dat het de voordam is die zal gelegd worden langs den nieuwen steenweg, dien gij beoogt; ik dacht dat er sprake was van dezen die zal gelegd worden langs den eigendom van M. De Geest, bij het water kasteel. Dit vraagstuk is zeer lang onderzocht ge weest het plaatsen van dezen voordam zal in niets bet leggen der nieuwe lijn van Yperen-Gheluwe hinderen. De hof is ge maakt op zulke wijze dat, wanneer de buurtlijnen zullen gelegd worden, er plaats genoeg zal zijn. Misschien zullen wij de ge legenheid vinden aan den Staat den grond te verkoopen dien wij daar hebben. Ten slotte geeft M. de Voorzitter de ver zekering aan den Raad dat deze kwetie rijpelijk bestudeerd is geweest en M. Van den Boogaerde verklaart zich voldaan. M. Vanden Boogaerde vertelt aan den Raad het gesprek dat hij gehad heeft met zekere personen waar er spraak is geweest van het waterkasteel. Het is vastgesteld, zegt het achtbare lid, dat het verlies van water dagelijks van 100 tot 110 kubiek- meters is. Mits eene uitgave van 600 frank zou een dezer personen zich gelasten het water, dat' verloren loopt, weder te brengen voor de spijzing der machien. M. de V oorzitter. Men heeft mij ver zekerd dat het maar 60 kubiekmeters is. Men zou het water kunnen gebruiken indien het mogelijk ware het terug te brengen; maar ik denk dat de uitgaaf grooter zou zijn. M. D'huvettere treedt in zeer uitge breide overwegingen nopens dit verlies van water. Hij besluit dat het verlies uitsluitelijk voortkomt door den samenperser en dat dit werk gemakkelijk zou kunnen gedaan worden. M.de Voorzitter verzoekt het achtbare lid een klein verslag over deze kwestie op te maken. In de hoedanigheid van magistraten, zegt hij, hebben wij allen belang voor het welzijn onzer medeburgers te zorgen. M. D'huvettere houdt er niet aan zich aan critieken bloot te stellen Er is maar een dingen te doen, 't is het verlies van water te vermijden. Nochtans om aan het College te behagen, is hij bereid hem zijne gedachten voor te leggen. M. de Voorzitter. Het College- zal u Maandag aanstaande aanhooren, om uwe gedachten met de pen te volgen wij vragen niets beter dan ingelicht te worden. M. Vanden Boogaerde. Hoe staat het met de kwestie van de voltrekking der vaart M. de Voorzitter. De heer Minister heeft die kwestie onderzocht en sedert eenige maanden heeft zij een grooten stap gedaan. M. Boone. 't Is jaren dat men ons be looft en altijd belooft. M. de Voorzitter. Die verachtering komt misschien voort door de verandering van minister. Indien wij M. De Bruyn be. houden hadden zou die kwestie reeds een grooten stap gedaan hebben. M. D'huvettere. Kunt gij, in uwe hoe danigheid van afgevaardigde, niet aandrin gen bij M. de Smet de Naeyer M. de Voorzitter. Het ware beter voor het oogenblik bij Mde Smet de Naeyer niet aan te dringen. M. Boone. Vindt gij niet, gelijk wij, dat onze provincie verlaten is M. Decaestecker. Men zal wachten tot dat Brugge zeehaven ingericht is alsook de vereeniging van Brugge met Roeselare en de voltrekking onzer vaart zal voor altijd verschoven worden. (1) M. D'huvettere vraagt aan 't College hoe het staat met de herstelling der buurtwegen? M. de Voorzitter heeft het bezoek gehad van den secretaris van Zillebeke en er zal weldra eene oplossing komen voor hetgeen de Wulverstraat aangaat. Zoodra de Burgemeester, M. de Vinck terugkomt, zal deze kwestie opgelost worden. Yperen en Zillebeke zullen elk 2 kilo meters doen. Wij zullen trachten te doen wat wij kunnen, gelijk M. Decaestecker zegt. Wij hebben aangedrongen bij de ge meente Voormezeele om te weten wat er geworden was van het verdrag met deze gemeente gesloten, er werd ons geantwoord; wij vinden de stukken niet meer, M. Vanden Boogaerde ondersteunt de bemerkingen van M. D'huvettere. M, D'huvettere dringt aan opdat de be loofde herstellingen spoedig zouden gedaan worden aan den buurtweg gaande van den Verloren Hoek naar de St Jans Kruis straat. M. de Voorzitter (zichtbaar geplaagd) (2) stelt voor te eindigen met de vragen die, overigens niet op de dagorde staan, en de openbare zitting wordt ten 6 ure 30 m. ge heven, De Meuse maakt de volgende vooruit zichten voor onze provincie op de toeko mende wetgevende kiezingen In West-Viaanderen, zou Brugge een af gevaardigde meer hebben. De meerderheid vermag niets tegen de minderheid, maar deze zou een tweeden zetel kunnen verove ren door eene verplaatsing van omtrent 600 stemmen. De poging mag betracht worden in uitmuntende voorwaarden. Te Kortrijk is het voldoende met een car tel van oppositie om den nieuwen zetel te veroveren aan dat arrondissement toege kend, met 9.698 stemmen tegen 8.850 welke de klerikalen zouden bekomen voor hunnen 4en zetel. Noch socialisten, noch christene democraten hebben iets te hopen, zoodat zij hunne stem zouden kunnen geven aan een liberalen kandidaat. Te Yeurne-Oostende-Diksmuide, niets te doen, noch van den eenen noch van den an deren kant. Het zal blijven zooals het is. Te Roeselaere-Thiolt, 't zelfde, men zou bij de 2000 stemmen moeten verplaatsen. Te Yperen, zelfde toestand. Het stadsbestuur van Yperen zal eerlang, hopen wij, een voorzitter benoemen der hos- picen in vervanging M. Lambin die zijn ont slag gegeven heeft omdat hij oordeelde dat men geene uitgaven genoeg deed en dat de boni van dag tot dag aangroeide. Tot nu toe blijft het Journal d' Ypres stom en rept geen woord over dat indruk - barend ontslag. Wij hebben vernomen en wij zeggen dit maar onder alle voorbehoudingen dat het stadsbestuur een bijzonder werkhuis, gele gen in de Onze-Vrouwestraat, achter de aca demie, ten dienste gesteld heeft van M. Fiers Gemeente raadslid, en waar vijf timmerlie den werken voor de rekening van M. Fiers. De vrienden zijn geene honden, niet waar, M. Colaert? Timmerlieden, die het ongeluk gehad heb ben hun allaam te verliezen in den brand van het werkhuis van den heer Fiers, in de Hondstraat, gingen over eenige dagen in de stad rond met eene inschrijvingslijst, de mildheid hunner medeburgers afsmeekende voor het aankoopen van nieuw allaam. Aan het hoofd der lijst, zegt men, bevond zich M. Fiers voor 150 fr. Het is onnoodig te zeggen dat die omhaling in 't geheel in den smaak niet viel van die ongelukkige werklieden. Verscheidene voor name klerikalen hebben hen zenden wande len, zeggende dat hun baas, die veel geld gewonnen heeft, hen moest schadeloos stel len voor al hetgeen zij in don brand verloren hebben. Wij zijn van hetzelfde gedacht, M. Fiers zou niet geruineerd geweest zijn met eenige bankbriefjes van honderd frank te geven aan zijne werklieden, hij die zooveel duizenden franken gewonnen heeftmet hunnen arbeid. Men werkt druk in het woonhuis van Mevr. de Bestuurster der Gemeenteschool. Metsers, plafonneerders, timmerlieden, vloer leggers zijn sedert twee maanden bezig en veranderen geheel en gansch de oude loka len bewoond door M. en Mevr. Lahousse- De wachter. De werken zijn zeer ijverig voortgezet maar zijn nog verre voleind te zijn, naar het schijnt. Onnoodig te zeggen dat zij in beheer gedaan worden door uitgekozene bazen en weldenkende werklieden, leden van 't volks huis en van de katholieke wacht. Er is maar weik meer voor dezen I Een bediende van het stadhuis is bijzon derlijk aangeduid geweest om die werken na te zien, bij gebrek aan den bevoegden heer schepen en van den heer Ingenieur der stad wier talrijke bezigheden hem weerhou den, den eenen in zijne bank en den anderen in het zinneloozen gesticht. Zeggen wij ter zijner eer dat dit toezicht zeer wel gedaan is en dat Mevr. de bestuurster moet voldaan wezen over de wijze op welke zij gedaan wordt. Maar wat zal de Gemeenteraad zeggen wanneer het er op aankomt te betalen? want dit alles wordt niet gedaan, verzekert men ons, buiten de wete van den Raad, en inder daad wij weten niet dat dit punt ooit ver schenen heeft op de dagorde of bij hoogdrin gendheid voorgesteld is geweest, zooals hetsoms gebeurt. Hef gemaskerd bal dat de Maatschappij der Onvermoeibaren Dinsdag 11. hunnen eereleden hebben aangeboden, heeft alles overtroffen wat wij tot hiertoe gezien hadden. Er waren zeer veel liefhebbers toege stroomd, maskers waren er in overvloed en men bewonderde er de schoonste kostumen die men uitdenken kan. De kommissarissen boden der dames, bij hare intrede, een lief bloemtuiltje aan en vergezelden ze tot in de kleedkamer. Onder de schoonste en eigenaardigste toi letten die daar tentoon gespreid waren, bemerkten wij deze van Mej. S. B. die als de koningin van het bal uitgeroepen werd en een prachtigen bloemtuil ontving uit de handen van den heer Voorzitter. Na haar kwamen de juffers G.'M. en |H. E. die ook zeer prachtig en met veel smaak opgeschikt waren en zeker wel eene onderscheiding verdienden. Een groepje vrouwelijke Onver moeibaren, zeer. met gekleed en opgeleid door eene Zon,de\zonderOnvermoeiberen, traden in dejzaal onderhet zingen van het Turnerlied,en verwierven een grooten bijval. Kortom, een zeer vleiend tooneel voor de toeschouwers, die niet genoeg al deze schoonheden konden bewonderen en wier oogen schemerden bij het aanschouwen dezer afwisselende toiletten. Het dansfeest was zeer levendig en men walste, men draaide, wemelde en sprong dat het stof bij de geburen vloog. Nog nooit hebben wij meer vermaak en levendigheid gezien, en deze duurden voort tot aan de tusschenpoos. Geerne willen wij'doen'opmerken dat het groepje vrouwelijke Onvermoeibaren waar van wij (hooger spraken, de tusschenpoos te baat namen om een edelmoedig werk te verrichten. In de koffijhuizen die zij be zochten lieten zij hare schoonste gezangen liooren en eindigden met eene omhaling te doen voor de arme kinderen der Boers, die in de folterkampen lijden en zuchten van gebreken, ellende. Ten één ure hernam het bal, en het duurde niet lang of het was weer zoo vroo- lijk en zoo levendig als te voren en men danste tot laat in de kleine uurtjes. De achtbare heer Voorzitter en zijae dap pere Kommissarissen mogen fier zijn over het feest dat zij hunne eerleden aangeboden hebben, want elk sprak er den grootsten lof over en iedereen was tevreden. Wij wen- schen hun hartelijk geluk over hunne smaakvolle inrichting. Wij vernemen met genoegen dat het Co miteit van den wereldlijken schoolpenning een gemaskerd bal zal inrichten ten voor- deele van dat liefdadigheidswerk, dat zal plaats hebben op 9 Maart, Zondag van Halfvasten, Kaarten zijn voorop te bekomen bij den heer Deweerdt, Rijselstraat, bij al de Com missarissen van het Comiteit en in de vol gende koffyhuizen De Gouden Spoor, Café du Miroir, Zilveren Hoofd, Klein Yper en Café de commerce, aan 1 fr. voor de heeren en 50 centiemen voor de damen. De kaarten aan het bureel genomen kosten 1 fr. 50 voor de heeren en 75 centiemen voor de damen. De liberale Associatie van het arrondisse ment Yperen heeft eene der eerste, zooniet de eerste geweest haar brief aan de Ligue libérale dagteekende inderdaad van 26 Ja- (1) M. Decaestecker zou wel kunnen goede pro feet zijn. Al die uitvluchten en al die verachte- ringen komen voort van den kwaden wil onzer klerikale Regeering en van den kleinen invloed welken onze katholieke Senators en Volksver tegenwoordigers bij haar hebben. Zij bekomen niets, volstrekt niets voor het arrondissement Yperen. Wat zulks bewijst zijn de onophoudende vragen der heeren Boone, Decaestecker, D'huvettere en Vanden Boogaerde die, eindelijk, walgen de koop lieden en nfj veraars sedert zoovele jaren te zien beet nemen door hunne politieke geloofsgenooten Het Kiezerskorps zal het zich herinneren in de naaste kiezingen (N. d. R.) (2) Indien gij niet zoovele ijdele beloften gedaan had, M. de Burgemeester, zouden uwe politieke vrienden niet alle oogenblikken moeten terug komen om u dezelve te herinneren. Weet. M. Colaert, dat belofte schuld is en dat de lastenbetalers meer en meer zien dat zfj gefopt zijn geweest I Het oogenblik nadert op welk gij aan het kiezerskorps rekening zult moeten geven over uw beheer. Weet nog, dat uwe eigene vrienden het moede zijn afgewezen te worden en dat zij het zich tot eenen plicht zullen rekenen en welhaast hunnen spijt te laten gevoelen 1 Houd het u voor gezegd. (N. d. R.)

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1902 | | pagina 2