ONVERDRAAGZAAMHEID! Stoomtram. Het bal van den wereld lijken schoolpenning. Willems-fonds. Ginématograaf J. Marecau. Groot Theater H. Opitz Maatschappij der burgerwacht. Beursoverzicht van Brussel dagelijks van 100 tot 115 kubieke meters water verliest. M. D'buvettere vond dit cij fer overdreven. Wij niet. Elkeen kan overi gens zich ter plaats daarvan een gedacht maken wanneer de pompen in beweging ge bracht worden. Wat zegt gij daarvan? 1150 hectoliters water die de machine verbruixt of liever verkwist en die gelijk eene beek zich in de vaart verliezen! Is dit geene schande, wanneer wij gedurende 21 uren lang van drinkbaar water beroofd zijn? M. Colaert, de opvolger van M. Surmont die dit mooi waterkasteel deed bouwen, be weerde, van hooren zeggen, dat er maar 60 kubieke meters water per dag verloren gin gen ten nadeele van het verbruik der huis gezinnen, en dat de kosten om aan dit gebrek betering te brengen, veel meer dan 600 fr. zouden bedragen. Naar het trekken van zij nen mond, bemerkten wij dat hij weinig ge neigd was om dit dringend en nuttig werk te laten verrichten Hij beschikt nogtans van geld om nuttelooze uitgaven te doen, zoo als het bouwen van konijnen-en geitenhokken die in het beluik van 't waterkasteel in 't geheel niet noodig waren, en die aan de stadskas meer dan 500 fr. gekost hebben. Hebben de goedwillige raadsleden daar ken nis van? Behalve de verkwisting van water door de machine en pompen was er nog een ander verlies, namelijk dat van den reservoir die de onmiddelijke beschikbare voorraad is, in geval van brand. Deze houdt 086 kubieke meters water in. Wanneer hij gansch gevuld is loopt hij in 4 of 5 uren af, zonder dat men de oorzaak daarvan kenne. Gelijk het werk gestaakt wordt omtrent 9 ure is de reservoir ijdel rond 1 of 2 ure 's morgens. Volgens wij vernomen hebben, om dezen voorraad niet te verliezen, sluit men. sedert eenigen tijd, des nachts, de waterleiding binnen stad, van het waterkasteel af. Dit is eene voorzichtige maatregel, maar men beroofd alzoo de inwo ners van water tot 's morgens om 6 ure wanneer het nogeens onder de pressing ge steld wordt tot 9 ure. Wordt voortgezet. Lombartzijde en Schaarbeek hebben den naam het klassieke oord der ezels te wezen doch als men denkt, dat er nergens elders van die langoorige vierpooters te vinden zyn, slaat men den bal deerlijk mis. Zoo heeft men in onzen gemeenteraad be sloten dat de stoomtram van Gheluwe naar Yperen binnen de stad niet komen mag en de halve ronde der buitenvestingen zal doen vooraleer aan de statie te geraken 1 Hoe ge makkelijk ware het echter niet, hem langs de Meenenpoort binnen te leiden en, over de markt, met de lijn der Vandenpeereboom- plaats aan te sluiten, om hem, langs de El- verdinghestraat bij de statie te brengen Op die wijze zouden de bewoners de Bo- terstraat, die nu tegen het rijden van de tram, langs hunne straat geprotesteerd heb ben, niet hoeven bang te wezen voor hun (onwettig) deballeeren van koopwaren op den openbaren wegmaar integendeel zouden de TEGEN DE Manifest van het Marnixeomiteit Verspreiding van Gedachten van Recht en Vrijheid. Oorlog aan de Israëlietenprotestanten en vrijdenkers. Ons boekje bewijst alreeds dat het, in de werken door de katholieken vereerd en door heilig verklaard en geschreven, niet ont breekt aan oproepen tot de heilige verdraag zaamheid. Wij noemden Sint Athanasius, kerkvader; Sint Gregorius de Groote, paus en kerkva der; Sint Justiniaan, martelaar; Sint Ber- nardus, Emery en pater Vincent Maumus. Nog kunnen wij ais overheerlijk voorbeeld den abt Pichot aanhalen die, met een klein getal katholieken, den moed had Dreyfus onschuld uit te roepen en naar recht te vra gen voor eenen jood. Aan de andere zijde zien wij katholieken met dolzinnigheid naar geloofshaat en uitdel- ging der ketters vragen. Voor alwie van de reizigers van de tram eerder ter statie zijn en voor minderen prijswant het is klaar dat de omweg, welken men voornemens is door de tram langs de buitenvestingen te doen maken, door de reizigers zal moeten betaald worden. Men werpt op, dat de zaterdagmarkt een hinderpaal is, om de tram langs de Groote Markt en de Neer markt te brengen. Dwa ling: in de stad rijdt de stoomtram, als hij door de menigte gaat, zeer traag en een man gaat altijd voor de machine. Overigens, loo- pen de stoomtrams ook niet over de markt te Audenaerde, te Brugge en elders loopen ze niet te Roeselaere en te Kortrijk door de drukste straten? vliegen de electrische trams niet te Antwerpen, Gent en Brussel door veel volkrijker straten dan te Yperen? Daar ligt dus de hond niet gebonden. Men doet eene ezelarij met de tram buiten de stad te leiden, men schaadt daardoor de kleinhan del, men doet de reizigers tijd en geld verlie zen en dat alles, om genoegen te doen aan eenige klerikalen die van de helft der Boter- straat gebruik (lees: misbruik) maken om hunne kisten te ledigen of te vullen, wanneer die toekomen of moeten verzonden worden. (Laatste nieuws) Wij vernemen met genoegen dat het Co- miteit van den wereldlijken schoolpenning een gemaskerd bal zal inrichten ten voor- deele van dat liefdadigheidswerk, dat zal plaats hebben op 9 Maart, Zondag van Halfvasten, Kaarten zijn voorop te bekomen bij den heer Deweerdt, Rijselstraat, bij al de Com missarissen van het Comiteit en in de vol gende koffyhuizen De Gouden Spoor, Cajé du Miroir, Zilveren Hoofd, Klein Yper en Café de commerce, aan 1 fr. voor de heeren en 50 centiemen voor de damen. De kaarten aan het bureel genomen kosten 1 fr. 50 voor de heeren en 75 centiemen voor de damen. Afdeeling Yper. Op Zondag aanstaande 2 Maart om 11 1/2 ure voormiddag, algemeene vergadering in de bovenzaal van het Zilveren Hoofd Rijsselstraat, Yper. Dagorde-. Bibliotheek-heropening. Achtdagen geleden melden wij de komst aan van onzen stadsgenoot M. J. Marecau met zijn Paleis der cinematograaf. Wij zijn gaan zien en moeten waarlijk bekennen dat wij nog nooit tot heden zulke schoone tafe- reelen gezien hebben. Al nieuwe tafereelen zooals: De heldafiige veldslagen der Boers tegen de Engelschen. De aandoenelijke stie rengevechten te Roubaix. De man met zijn vijftig ondervesten aaD, zeer koddig. De ge- Kerk afhangt, is het oogenblik beslissend: er moeteen keus gedaan worden tusschen Drumont en Sint Gregorius de Groote. De katholieken dienen het te wetenhet volstaat niet lijdzame bewijzen van voorin genomenheid te geven voor de apostels van Rede en verdraagzaamheidzij worden ver plicht te handelen, het geweld overal te ver- oordeelen als eene verachtelijke ketterij en de voorschriften te doen zegevieren van de doorluchtigsten aller kerkvaders. Die plicht wordt hun door de geschiedenis van het Christendom zelve opgelegdomdat de Christenen niet gehandeld en gewandeld hebben op den weg door de HH. Athanasius en Gregorius aangeduid, werden zij door ketterij overmand. De kruisvaders die de Albigenzers overvie len omdat zij niet bij machte waren hen door rede te overtuigen, waren ketters; insgelijks ketter was die paus die zijne geloovigen tot het helsch beulenwerk aanporde, met de be lofte zwaaiend van aardsche goederen en he- melsche zegeningen ketters, waren al die geloofsonderzoekers die duizende ongelukki- gen aan wer'eldsche priesters overleverden om naar de brandstapel te worden gevoerd die paus die den Sint Bartholomeus nacht goedkeurde; die Hoogst Christene koning. kleurde tafereelen hebben wij bijzonderlijk aanschouwd. Wij moeten bekennen dat M. J. Marecau, die de bestuurder is, geen kos ten gespaard heeft om aan zijne stadsgeno ten aangename en vermakelijke avondston den te laten doorbrengen. Wij raden do personen aan, die er nog niet geweest zijn, er naartoe te trekken wil len zij hun eens goed vermaken. rechtover het Hotel De Chatellenie heeft zooals andere jaren grooten bijval, maar men moet ook bekennen dat 't zulks verdient, want nooit hebben wij zulke won derheden ontmoet zooals Mejjiiffei* Blanche die met het meeste gemak al de vragen en gedachten uitoefend dat de tegenwoordige personen wenschen, men staat waarlijk verbaasd, en vraagt zich af hoe zulks mo gelijk is. Dan hebben wij iets nieuws Hf ej offer1 Isolïne mandolinisie, die u al de stukken speelt, welke de tegenwoordigen zeggen aan den Bestuurder, en zelfs niet zeggen maar den ken; men houdt zijne vingers aan de tem pels, bezie de juffer en zulks is voldoende omdat mejuffer Isoline seffens het stuk speelt welken men gedenkt heeft. Vele muziekan ten die zulks niet geloofden zijn er naartoe getrokken en hebben moeten bekennen dat zulks onverstaanbaar is, en al wat zij speelt juist is. Wij raden dus de personen aan die er nog niet geweest zijn, hun te spoeden daar M. Opitz maar weinige vertooningen meer geven zal. Schieting van 27 Februari 1902. Naar de cartons. Ommeslagh 20 15 25 25 25 115 Vermeulen H. 25 15 20 20 25 105 FroidureRob. 20 15 15 15 20 85 Burgho A. 25 15 15 10 20 85 Gaimant Arthur 10 15 20 25 15 85 26 Februari 1902. Termijnbeurs. De werkstakingen van Barcelonie waren de koersen der Spanje waarden nadeelig; doch met meer gerust- wekkende nieuwstijdigen zijn toegekomen is de stemming verbeterd. Spaansche buiten- landsche rente 77 5/16 Madrid Saragosse 277,50. Métropolitain 586, Rio tinto 1175. De stemming der kontantbeurs bleef aarze lend. Staatsfondsen rente 99,30 en 99,40. Antwerpen 108. Brussel 109, Gent.93,25. Oostende 85. Congo 81,50. Niets meldens waardigs in de bankactiënde koloniale ti tels waren log. Banque Africaine 46,50 en 30,25. Outremer 285 en 78,62 1/2. Nationa le bank 3560. Spoorwegwaarden onwillig. Congo 1430 en 4360. Hooge Congo naar de kleinzoon van eenen Hugenoot, welke de Hugenoten de schrikkelijkste pijnigingen deed ondergaandie vleiende prelaat, Lode- wijk XIV in eene vlaag van dichterlijkheid aan eenen anderen Constantinus, aan eenen tweeden Karei de Groote vergelijkendeket ters ook waren de biechtvaders die hunne prinselijke biechtelingen aanwakkerden het geloof te vuur en te zwaard te verdedigen Het stelsel dat zou ingehuldigd worden, aan welk niemand had durven denken, be- bestond in het pijnigen, folteren tot den brandstapel veroordeelen, op bloote verklik king, zelfs van dezen die hunne gewaande ketterij loochenden, derwijze dat, zooals Lea het doet opmerken (bid. bl. 488), de godvruchtigste katholiek geen oogenblik in zekerheid was. In den loop der XII0 eeuw bestond nog geene inquisitie, terwijl zij hedendaags tot de geschiedenis behoort als eene instelling die op aanraden en met goedkeuring der pausen werkzaam is geweest. Tot nu toe heeft het pausdom er niet aan verzaakt en haar nog minder verloochend. De geestelijke broederschappen zijn rijker en machtiger dan ooit, en meer dan ooit ook stroomt het geld der geloovigen in hunne kas. De heilige legerbenden worden gevormd groote Meren 278,50 gew. Maeseyck 300. Tramwegen onbedrijvig. Mutuelle 83,75. Metaalwaarden minder vast. Ateliers Paris 58,50. Aumetz 450. Providence Russe 135. Toula 14. De kolenmijn waarden waren niet prijshoudend. Amercoeur 1500. Espérance et Bonne Fort une 527,50. Weinig verandering in zinkwaarden. Austro Beige 245. Meer animo in glaswaarden Moustrier sur Sambre 410; Verreries du Donetz 108,50 na 100. De koloniale waarden dalen voort. Haut Congo 1055. Katarga 1210 en 1080. Lorani 1080. Vreemde actiën goed gehouden. Nitrate Railways 127,50. Dyle et Bacalan 3012. Dif- ferdingen 120. Ouspensk 150. Onze lezers kunnen alle nadere inlichting bekomen bij den h. Is. Vande Kerkhove wis selagent bij de beurs te Brussel bestuurder van het Financienblai 60 Leuvensche Steen weg Brussel. Nazicht hunner lotennummers in alle uitlotingen. BURGERSTAND van den 21 tot den 28 Februari 1902. Geboorten. Deckmyn Henricus, Rijselstraat. Vandenberghe Maria, Minneplein. Provoost Magdalena, Groote Markt. Sigier Gaston, Dickebusch steenweg. Devos Maria, Poperinghe steenweg. Beirnaert Adriana, Dixmudestraat. Lebon Margareta, Doorgangstraat. Larnon Guillielmus, Paddepoelstraat. Delahaye Andréas, Bruggestraat. Crock Joanna, Beluikstraat. Bouckaert Julius, Vlamertinghe steenweg. Monnet Maria, Rijselsteenweg. Dondeyne Julia, Grimminckestraat. Delelienne Emilius, St. Maertensklooster. Huwelijken. Beun Gustavus, kleermaker, en Roussey Philomena huishoudster. Van Malderen Joannes, gendarm te peerd, en Vermeersch Eugenia, zonder beroep. Sterfgevallen. - Cauliez Maria, 39 jaren, naaister, onge huwd, Meenenstraat. Percke Isidorus, 53 jaren, winkelknecht, echtgenoot Yan Sinnaeve Maria, kasteel gracht. Quatannens Richardus, 63 jaren, zonder beroep, weduwenaar van De Coninck Sophia Lange Thouroutstraat. Dedie Maria, 79 jaren, zonder beroep, weduwe van Preyers Petrus, Cartonstraat. Verhaeghe Leonia, 11 dagen, kemmel- steenweg. Dardenne Victoria, 74 jaar, zonder beroep, weduwe van Caillet Maximilianus, Brugge- steenweg. Moreau Theophilius, 66 jaren, zonder beroep, weduwenaar van Vandooren Henri- ca, Rijselstraat. Descamps Odila, 17 jaren, kantwerkster, Dickebuschsteenweg. Vicot Maria, 80 jaren, zonder beroep, on gehuwd, Poperinghe steenweg. Dewachter Petrus 67 jaren, piocheur van den ijzer weg, echtgenoot van De Decker Philomena, Poperinghe steenweg. Vandendaele Ivon, 54 jaren, zonder be- met het oog op de katholieke omwente ling - door generaal de la Rocque aange kondigd. Thans vindt men zulkdanige broederschap pen die in de XII* eeuw niet bestonden: de Sociëteit Jesu namelijk die invloed over de gansche wereld heeft, de katholieke jeugd naar hare beeltenis opleidt, den generalen staf der republiek in de kiem houdt; die voorspoediger, machtiger dan voorheen, on gevoelig blijft voor den schandvlek haar door den katholieken schrijver der Pro- vinciales aangewreven en de pogingen veracht door menig katholiek staatsbestuur beproefd, het pausglijk gezag vooraan, om zich van haren greep los te maken Daardoor verschilt de huidige toestand van dien der XII0 eeuw. En nog treft men menschen aan, blind genoeg om het gevaar der inquisitie te loochenen Maar wat beteekenen eigenlijk de bloedi ge tooneelen van Algeriëf Waarin verschil len zij van de Sint Bartholomeus moorde- rijen anders dan door eene gedeeltelijke mis lukking van het uitgebreid ontwerp der slecht gewapende, niet genoegzaam voorbe reide inrichters? Die gebeurtenis mag aan de poging tot kruisvaart vergeleken worden in 1181 tegen de Albigenzers ondernomen, TOT (8» Vervolg.)

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1902 | | pagina 2