VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- Handels- en Annoncenblad. Orgaan der Liberale verbintenis van Yper en het Arrondissement. EENDRACHT MAAKT MACHT. Zestiende jaar Zaterdag 8n Maart 1902. Nummer 10. De politieke toestand. Ellendige ministerieele taktiek. De kluchtspeler Colaert in de Kamer. Briefwisseling. STADSNIEUWS. Nog over het stads water. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten. 2 50 fr. voor stad. Per 0 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden 1 fr. Annoncen: 15 cent per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de PublicitéMagdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij co onderteek end toe te zenden. Artikelen ongeteek end of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Binnen drie maanden zal het land te be slissen hebben of het voldaan is over de re geering en over de parlementaire meerder heid. 't Is het oogenblik de verantwoordelijk heden vast te stellen. Na een hevigen veldtocht, aangegaan onder de kreten van Weg met de belastin gen zijn de behouders van 1884 er in gelukt het liberaal ministerie omver te werpen. Men moest besparingen doen, het budjet van openbaar onderwijs en dat van oorlog verminderen, de te hoog geschatte lastenbe- talers verminderen, de gouvernementeele verkwisting tegen houden. Moet men zeggen dat al de lasten be houden werden 1 Het klerikaal ministe rie is er toe gekomen ieder jaar honderd vijftig millioenen meer te verteeren dan de liberaleu voor 1884. De schaamteloos- ste verkwisting bloeit in al de departemen ten. Onder voorwendsel van onderwijs, land bouw of liefdadigheid, heeft men, recht- streeksch of onrechtstreeks, de negen tien den der Kloosters van Belgie moeten hulp gelden geven. Men heeft legioenen beambten en kan toorbedienden moeien maken om al de vrien den en kalanten te plaatsen. Wat het volk betreft, men heeft het van tijd tot tijd eene aalmoes gedaan, om het te beletten te schreeuwen. Zooals 5e ouder domspensioenen. En nog zijn de opofferingen die men aan de kleinen doet maar toegestaan in ruiling van het behoud van hatelijke voorrechten of schandalige fiscale uitbatin gen. Zooals de militaire plaatsvervanging en het aangroeien der lasten op den alcohol. Sedert achttien jaren, ia plaats van de in richting der democratie bij te wonen, onder gaan wij eene regeering van reactie en uit bating. De oude bewarende partij is gescheiden zij heeft zich onttrokken aan den invloed harer oude hoofdmannen. De princiepen van gematigheid en wijs heid verlatende die hare macht uitmaakten, zoekt zij hare mannen te verzamelen onder een vaandel dat haar duidelijk den aard geeft eener sekte. 't Is de geestelijkheid die de grootmeester van den Staat geworden is, de groote in richter der kiezingen, de groote uitdeeler der voordeelen en der gunsten. Om nieuwe mannen aan te werven, stich ten de priesters Boerenbonden]mutua liteiten, samenwerkende landbouwmaat- schappijen, zij baten stokerijen en syndica ten uit,zij verschaffen ouderdomspensioenen. Morgen zullen zij zich veranderen in wer vingsagenten om onze kazernen te vervullen met werkeloozen en ongelukkigen, vrij haat en opstand te verwekken tegen de lafaards die het vaderland in minachting brengen. België zal algauw het ideaal van het be heer der pastoors verwezenlijken. De ma gistratuur, het leger, het onderwijs, het bestuur zijn opgevreten door de politiek en onderworpen aan de sacristie. Tot wanneer zal dat duren Het oogenblik van handelen is gekomen, want de overtuiging dringt zich op met eene onweerstaanbare macht dat het land de Regeering die ons beheert moede is. Het liberalisme moet zich vereenigen op een kort en duidelijk programma en zich bereid make voldoening te geven aan al de billijke volkseischen. Kieshervorming, militaire hervorming, schoolhervorming, ziedaar wat het aan 't land moet beloven. Algemeen stemrecht, persoonlijken dienst plicht, verplichtend onderwijs, ziedaar wat de vrijheid en de rechtvaardigheid eischen. De kierikalen, iedereen weet het, hebben niet opgehouden de grootste belangen der natie aan hunne politieke belangen op te offeren. Deze, indien wij het willen, zal kun nen tegenwerken met eene krachtdadige maar eerlijke opwelling. M. de Trooz heeft donderdag 1.1, in de Kamer, eene redevoering uitgesproken tegen het A. S. Zijne taktiek heeft bestaan in te willen de partijen der oppositie verdeelen. Op een gegeven oogenblik heeft hij zelfs de vermetelheid gebad te spreken in den naam, der kiezers die M. Paul Hymans naar de Kamer gezonden hebben. Moet het ministe rie in nesten zitten om tot zulke argumen ten zijnen toevlucht te durven nemen. Na tuurlijk hebben de baatzuchtige klachten van M. de Trooz geenen indruk gemaakt op de oppositie. Het verbond is immers geze geld en blijft onverbreekbaar. Komaan, alles gaat geed! De doodstrijd der klerikale regeering is nakende I Vlaamsche Gazet, 1 Maart 1902 Het vrouwenstemrecht is Donderdag, 27n Februari 11. in de Kamer met eene begrafe nisplechtigheid van lst0 klas ter aarde ge dragen. Sieur Colaert, burgemeester van IJperen, die bij gebrek aan andere bekwaamheid en gelegenheden, wereldroem meende te ver worven met zich tot kampioen van 't ge liefd geslacht op te werpen, heeft de functie van grafmaker vervuld. De pseudo-redevoering die hij, Colaert, uitsprak, heeft nogmaals bewezen, dat de volksvertegenwoordiger voor Yperen, die in de gehuchten en op de uitkanten zijner om schrijving, kwansuis voor een foudre de guerre en een gebroekten Jupiter doorging, eigenlijk maar een politieke koekhans van het 27e knopsgat is, die zich voor Staats kundige en Staatsman uitgeeft, wanneer hij, alles wel ingezien, maar 't postje van pot en ketelvager kan waarnemen in de kanse larijen van Honduras en andere Zuid-Ame- rikaansche mogendheden. Toch waren er nog die hem «gobeerden doch heeft hij zijn politiek graf omgespit met zijn eigen tanden, zooals Campo Weyer- man dat zegt.... De koene kamper voor vrouwelijk recht, die de banier der feministen met stalen vuist zou zwaaien en recht houden, trok klink en liet weldra zijn vaantje half-top hangen. Toen hij verklaarde dat hij tegen zijn eigen voorstel zou stemmen, ging er een homeri sche lach op onder de stemmige lui en zelfs Pil, Boerken Van Brussel en De Groote van Veurne, die nochtans ook 't poeier niet heb ben uitgevonden, knipoogden tegen malkan der als wilden ze zeggen Er loopen er toch nog dommer dan wij op den aardkloot! Een speldeprik heeft dan gister 't monster doen verzwinden, waarmede de kierikalen op 't ziekelijk brein van eenige oude pruiken trachtten effekt te maken: 't vrouwenstem recht Neen, ditmaal is het amen en uit met die klucht en de godvruchtige scharen van jonge dochters der congregatie, van den derden regel van St. Franciscus en andere katholieke metselaarslogies, die zich reeds bereid maakten om ter stembus op te ruk ken, zooais ze naar Oostacker, Hal of Scher- penheuvel ter beêvaart trekken, zullen nog 't vaderland niet redden kunnen uit de klauwen van den booze. 't Is spijtig, want er bestond een geheim plan om 300 dagen aflaat te verleenen aan al wistemt voor katholieke luidjes als Desmet deNaeyer, Surmont en Coremans. En van Surmont de Volksberge gesproken, die kerel zal in zijn grijzen baard hebben gegrinnikt van vreugde en lol, toen hij zijn oud schepen en opvolger als burgemeester van Yper aan den praat hoorde. Minister Surmont weet best van allen hoe zwaar sieur Colaert weegt, en hing het van hem af, hij vertrouwde hem nog niet de be reddering van zijn Kippenhok, verre van hem met de stedelijke belangen eener stad als Yper en de functie van wetsmeder te belasten. Kortom, sieur Colaert is voortaan dood voor de wereld en voor de.... vaderlandsche geschiedenis. De rust weze hem zacht I Wij ontvangen van den heer Politie-Com- missaris van Wetteren den volgenden brief dien wij volgaarne overnemen. Wij zullen echter onzen gelegenheids cor respondent doen opmerken dat de feiten die wij medegedeeld hebben en tegen dewelke hij protest aanteekent bekend gemaakt zijn geweest indien ons geheugen goed is door den heer afgevaardigde. De Backer, christen Democraat, in de Kamer van Volks vertegenwoordigers. Wetteren den 5 Maart 1902. Mijnheer den Opsleller. In antwoord op den artikel van uw ge ëerd blad van den 1 Maart 1902 onder titel Tegen het algemeen Stemrecht neem ik de eerbiedige vrijheid Ued. ter kennis te brengen, dat, noch den heer Burgemeester Leerens noch ik zelf, ooit gedoogen zouden dat een politiebeambte zich met politieke kwestiën gelaste; indien eene lijst tot het inzamelen van handteekens tegen het alge meen stemrecht in omloop is gedragen, dan is zulks voorzeker door eenen persoon uit gevoerd die aan het politiekorps der gemeen te Wetteren niet behoort. Wiit ons dus den goeden dienst bewijzen achtbare Heer Opsteller mijnen brief in uw blad der volgende nummer in te schrijven, in aanvaard in tusschen Mijnheer de uitdruk king mijner hoogachting. De Politie-commissaris. A. Lambeck. (Vervolg). Het was gewis eene groote onvoorzich tigheid 's nachts, de stad zonder water te stellen en den dienst van twee werklieden, de machinist en den stoker, over te laten. De ondervinding bewees het weldra. In 't begin van den brand onstaan bij D. Dekeerle in de Hondstraat, in den nacht tus schen 1 en 2 Februari 1897; niets was voor zien noch gereed, alles lag in de war. Men vond oogenblikkelijk den sleutel niet van het magazijn der reddingsmaterialen. Een geest- zieke mensch alleen gelaien in het politiebu- reel en die den torenwakër niet kon verwit tigen. De twee draden van het olectriek ge- bel die de huizen van den Ingenieur en van den fonteinist in gemeenschap moesten stel len met het waterkasteel waren in het stad huis gebroken. Eer het stadswater toekwam was het vuur gebluscbt, dank aan J. Dehol- lander, een gebuur, die bij toeval over een voorraad regenwater beschikte zonder dat waren misschien verscheiden huizen vernield geweest. Dit had plaats onder het Burgemeester schap van M. Surmont, den man die, uit partijgeest, alles wat de liberalen, voor zij nen tijd, gedaan hadden, beknibbelde en vond. Is een In den brand, die zich verklaarde in den avond van 26 Januari 1898bij A. Poot-Casier in de Boomgaardstraat, duurde het ook eer men water kreeg en de pompiers konden werken. Is twee En in den laatsten brand voorgevallen in den nacht van 30 Januari 11. hadden de jon gelingen der maatschappij die het eerst vuur ontwaarden in den werkwinkel van den hr. Fiers, eenige emmers water bij de hand gehad, wellicht was alles reeds uitgedoofd wanneer de klaroenen onraad blaasden en de pompiers ter plaats snelden. Zoo had men misschien geen zulke groote schade te be treuren gehad. Is drie! Doch verhaasten wij ons hier te zeggen dat het niet lang duurde of de waterleiding was onder de pressing ge steld, want het schijnt dat sedert er korteres van water is, 's nachts een waker zich be-, vindt in het waterkasteel en dat men er een bedekt vuur onder den stoomketel aanhoudt om onmiddelijk de pompen in beweging te brengen en de wateraanbrenjende moerbui- zen van den vijver aan te leggen. Er zijn er nogians die zulks betwisten. Nu, om onze correspondent voldoening te geven en opdat hij zich een gedacht zou kun nen vormen van onze waterinstellingen, deelen wij hierhonder eenige inlichtingen mede die getrokken zijn uit het verslag van den heer Timmerman. DeDickebusch vijver beslaat eene opper vlakte van 32 hectaren 75 aren 43 centiaren en houdt, op winterpaal, eene hoeveelheid van 641,474 kubieke meters water in. Dit is de beschikbare voorraad om de stad te spijzen gedurende zeven maanden zonder regen. Hij kan in 24 uren 2400 kubieke meters water in het waterkasteel leveren. Het verbruik is gesciiat op 100 hectoliters per inwoner en per dag van 12 uren, en dus voor eene be volking, berekend op 17000 zielen, 1700 ku bieke meters, boven een verlies voor uit damping van vier liters daags. Zoo als wij hooger gezegd hebben, houdt de reservoir I HET WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1902 | | pagina 1