ONVERDRAAGZAAMHEID! Waar zitten de schaar- slijpers nu? Yper. Willems-Fonds. Ontslag van den Heer Politiecommis saris. Maatschappij der burgerwacht. Meessen. Bloedig drama aan de Barakken. ontbrak om, den ganschen dag door, er de inwoners van te gerieven. De schatting, dat de vijver eene hoeveel heid water inhoudt, als voorraad voor zeven maanden verbruik, was evenmin juist en men moet veronderstellen dat de peiling met weinig zorg is gedaan geweest, vermits Burgemeester Surmont reeds, na, eenige we ken verloopen te zijn zonder groote regens, verplicht was, op 27 December 1897, een be richt uit te geven, bij het welk hij de inwo ners verwittigde dat voortaan het stadswa- ter nog enkel kon gegeven worden van 's morgens ten 7 ure tot den middagdus 5 in plaats van 12 uren. Zes maanden later (9 Juli 1898), op eene ondervraging in den gemeenteraad door M. Begerem gedaan, om te weten of, ten gevol ge der droogte, men nog meer het gebruik van het stadswater ging inkorten, antwoord de M. Surmont stoutweg, volgens zijne ge woonte, dat de hoeveelheid water in den vij ver, voldoende was om in alle noodwendighe den te voorzien, en dat er voor geen gebrek te vreezen was. Gelukkiglijk regende het korten tijd nadien, en dit onverwacht toe val gaf hem voor ditmaal gelijk. De schaarshheid van water zal zich voor doen, bij de minste drooge zomers, wanneer men geene maatregelen neemt om daarin te verhelpen. Men onthoude dit wel. Zulks was het geval toen M. Colaert, in December 1901, een bericht deed aanplak ken, bij het welk hij iedereen verwittigde dat er maar drie uren daags water meer kon gegeven worden, ter oorzaak van den wei nigen voorraad in den vijver bestaande. Zoo zijn de zaken gelegenM. Colaert, even als M. Surmont, rekent op stortregens om de Yperlingen meer uren water te geven. Ook valt er te bemerken dat, sedert het waterkasteel ingericht is onze stadsregee- ring de waterleiding op verscheide buiten wijken heeft uitgebreid Wat meer is, zij heeft aan de Maatschappij van den beurt spoorweg, toegestaan water te nemen voor hare locomotieven en deze moeten er zeer veel verbruiken zooals men weet. Dezelfde buis heeft M. Colaert doen verlengen langs den Vlamertinghen steenweg, opzettelijk om het groot krankzinnighuis, dag en nacht, water in overvloed, te geven. De man kan immers aan paters en nonnen, niets weige ren. Eenige woonsten van deze wijk, profi- teeren natuurlijk hier van, men heeft het niet anders kunnen doen, terwijl al de in woners van de stad van water beroofd zijn gedurende 21 uren op 24. Hoe zonderling en partijdig is alles geschikt en geregeld door onze klerikale meesters, gelijk men ziet? Het moet dus niemand verwonderen, dat, indien wij dit jaar eene drooge zomer had den, M. Colaert verplicht ware nog meer het gebruik van stadswater te beperken en zelfs te stellen op eene ure verbruik daags, en om ons dit weinig te geven zal het altijd meer dan duizend franks te maande kosten Des zondags, is de waterleiding onder geene pressing en men moet zich bevredigen met ongezuiverd water van den vijver tenzij op het uur dat de pompiers er noodig hebben voor hunne oefeningen met de brandspuiten. TEGEN DE Manifes t van het Marnixcomiteit Verspreiding van Gedachten van Recht en Vrijheid. Oorlog aan de Israëlieten, protestanten en vrijdenkers. Hij die den Joden gematigheid aanraadt, weet niet dat men in zijn land vervallen ver klaard en buiten de wet gesteld wordt wan neer men recht eischt voor een onschuldige; dat Grimaux ten grave gedaald is zonder van het huidig ministerie den leeraarstoel terug te krijgen, hem door M. Méline ontno men omdat de man volgens zijn geweten had getuigd; dat Picard, Zola, Reinacb, al dege nen die onrechtvaardig leden en vervolgd werden omdat zij de waarheid voorstonden, in de onmogelijkheid zijn de eerherstelling te verkrijgen op dewelke wij recht hebben; dat al de edelmoedige menschen der wereld met angst en droefheid naar Frankrijk blik ken en die eerherstelling verwachten. Och, niet alleen de eerherstelling van Dan wordt er langs twee kanten nutteloos verkwist: door deze en door de machine van het waterkasteel 1 Onze klerikale stadhuisbazen hebben nog- tans in 1895, eone groote geldleening ge daan, onder belofte van ons veel meer en vooral beter water te geven. En waarach tig wij hebben geen reden om over hunne manier van doen te boffen. Gelijk wij reeds gezegd hebben, met het oud stelsel van wa terleiding, in looden buizen, was de stad ge spijsd de eene helft, door den Zillebeekvijver en de andere helft, door den Dickebuschvij- ver, en wij hadden het jaar door, dag en nacht, water in overvloed. Onder het tegen woordig stelsel is er altijd te kort en het stinkt als bedorven visch, en nog, nadat het zoo gezegd van de microben gezuivord is ge weest in het waterkasteel. Hoe wil men im mers dat het anders weze, wanneer het 21 uren lang, in verroeste ijzeren buizen moet stil staan Gelukkig zijn ze, die een citeern hebben met regenwater en die geen gebruik moeten maken van stadswater, dat aan de lastenbe- talers, gedurende drie uren daags besteld wordt, aan den prijs van duizend franks te maande 1Wordt voortgezet Reeds meer dan 25 jaar vonden die men schen hunne plaats op de groote markt. Tijdens de kiezingen beloofde M. Colaert voor hun te zorgen, inderdaad de kiezingen, inhalingen enz. zijn voorbij men heeft ben niet meer noodig en waar steekt men die werkmenschenüll in den vuilhoek bij de pissijnen Hl Ziedaar de beloften van de man die voor u zou zorgen, danst en schuifelt voor zulke mannen, zij zullen in plaats van zorgen, u broodrooven1 Boekerij Open 's Zondags van 10 1/2 tot 11 1/2 ure Zilveren Hoofd Vrijen ingang langs d'achterpoort. Uittreksel der boekenlijst Nicolaas Beets (Hildebrand) Camera Obs- cura. Vrouw Courtmans. Griselda. Nicolette. Het Geschenk van den jager. Anna, de bloemenmaagd. Bertha Baldwin. Het Journal D'Ypres meld ons dat de heer Delbroucq, politiecommisaris aan den Koning zijn ontslag komt te geven en dat hij de toe lating vraagt zijne rechten te doen gelden om op pensioen gestel! te worden. Dreyfus, alreeds tot de geschiedenis behoo- rend en te klaar aangestipt om door de da den zijner tijdgenooten te worden beneveld hetgeen gansch de wereld verbeidt, is de in eer herstelling van het Fransch gerecht. Alwie Voltaire's vaderland oprecht liefheeft, wacht naar dit verheven en beslissend feit dat Frankrijk terug op het voetstuk moet plaatsen op hetwelk het in 't oog der be schaafde natiën prijkte, en van hetwelk het geweldig neergebliksemd werd door de rampvolle handelwijze van Drumont, door de misdaden van Mercier en Henry, door de zwakheid van Dupuy en Waldeck»Rousseau. Alhoewel wij, voor wat zekere punten be treft, niet de meening van pater Maumus deelen, ofschoon zijne manier van alles in 't goed te zien, verlegen maakt, toch bren gen wij volgaarne hulde aan zijnen moed, niettemin waardeeren wij den oneindigen dienst door hem aan Christendom en ver draagzaamheid bewezen door het inroepen der machtige getuigenis van mannen die de zaak voorstonden en heilig verklaard wer den. Wij, afvalligen, hebben pater Maumus de gedachte niet ingegeven beroep te doen op de HH Athanasius, Justiniaan en Bernardus. Schieling van 13 Maart 1902. Legon 25 20 25 25 25 120 Vermeulen H. 20 25 20 25 25 115 FroidureRob. 20 25 20 20 25 110 Vantholl 25 25 15 25 20 110 Is er in gansch ons arrondissement een enkel dorp waar de eer der blauwe vlag zoo ongeschonden bewaard wordt als hier? waar kuiperijen en arglistigheid onmachtig zijn om de verkleefdheid der inwoners aan de vrijzinnige partij te krenken waar meer vrijheid heerscht? waar vermakelijkheden en feesten zich opvolgen Zondag laatst had men eenen stoet inge richt. Het weêr pronkte wel in den morgen maar Phebus kwam weldra tot betere ge voelens en zond ons rond den middag zijne mildste stralen. De trams brachten ons uit de naburige steden eene menigte volk meê. De aanpa lende gemeenten zonden ons dezen welke maar moeilijk het slaafsche juk der dom pers verdragen kunnen. De schoone land jeugd was ook in aantal toegestroomd en warrelde tusschen de stedelijke juffers, met fraaie toiletten welke onze stad met hunne tegenwoordigheid vereerden. De stoet was in alle oogpunten merkweer- dig en moest in zake van schoonheid en inrichting voor deze van andere steden niet onderdoen. Het kluchtige wisselde zich af met het deftige, het huidige met het verle- dene. En zouden wij geene melding maken van de historische groepen welke den stoet opluisterden? Prins Carnaval opende de stoet, statig, omringd van rijen jonge, kranige krijgers fijntjes uitgedoscht. Groepen boxers en chinezen volgden en verder de wagen verbeeldende de ontvangst der zaak gelastigden der mogendheden door de Keizerin van China. De groep De verkeerde wereld viel wel in de smaak van het publiek alsook de Chat noir in witte kleedij, de gitzwarte kater op den rug, de keers in de handl Ze zochten fortuin! Een greepje uit het dagelijkech kazerne leven bekwam ook bijval zoowel als de flinke turners van den Théétre des Variétés Diane de gabies 1 Denkt men hier aan al les? En werdt de groep welke den Louvre versiert, niet wel nagebootst De vier jaargetijden welke tezelfdertijd de vier tijdstippen van 's menschensleven ver beelden, waren wel vertolkt, Eenvoudigen tooi, maar waarlijk mooie, heerlijke, tref fende groep. Wilhelmintje, de sympathieke en jonge vorstin schonk heuren steun aan den ouden en beproefden Krüger. Dit werdt ook benut en aan de menigte herinnerd. Men juichte ook den tuil levende bloemp jes toewie immers kan aan vonkelende oogjes en blozende wangjes onverschillig blijven De wagen de negen provinciën voor stellende was wel uitgedacht. Lieve kleinen, Wij verhieven Sint Alhanasius en paus Gre- gorius de Groote niet tot de waardigheid van kerkvaders. Wij zijn het niet die, door de 23® opgave van het Syllabus, de woorden van Gregorius de Groote zoodanig hebben geheiligd dat niet een Katholiek ze verachten kan zonder in ketterij te vervallen. Wij waren het niet die, op de algemeene kerkvergadering van 1870, de onfeilbaarheid van den heiligen Gregorius uitriepen daar waar hij den voorrang gaf aan de rede op den dwang. Doch, ook wij bezitten de macht niet de samenveling te bevrijden van het steeds aan groeiend gevaar der inkwisitie. Die macht hebben de Katholieken 1 Dat zij allen dus, priesters wereldlijken, met de voorschriften hunner doorluchtigste pausen gewapend, ten kruistocht gaan tegen onverdraagzaamheid en gewelddat allen krachtdadige maatregelen eischen, Joseph de Maistre, Drumont, Devivier en al degenen die de voorzetting willen der afgrijselijke ketterij door Sint Athanasius aangeklaagd, in den ban der heilige kerk slaande. Dat zij de stellige verstooting opleggen van inkwi sitie en Sint Barthelomeusnacht. Dat zij de ontkenning, de verbreking vragen der heilig in cirkel nevens elkander geschaard, toon den ons het wapen ieder provincie; boven troonde eene godin Belgie flink, statig 1 Maar mag het bestuur van den wagen aan den Staat in dergelijke teedere handjes wor den toevertrouwd Zou men niet zeggen dat de vrees der wilde Noren nog voortleeft onder het volk Een groep verbeelde die woeste kerels die eeuwen geleden zoo schrikkelijk onze kus ten teisterden vvie herhaalde niet, ten min ste met het hert van de woede der Noor mannen verlos ons, Heer Onze havenmeester leende voor den stoet het onlangs van Congo aangestoomd schip De Ville d'Anvers Het korps zwarte muziekanten speelden op hunne wijze de zonderlingste stukken van hun zonderling repertorium. Had den stoet zonder de tegenwoordig heid van den Messinosaure volledig ge weest? Het vreeslijk dier, eene soort van caiman of crocodil moet in alle plechtighe den óf feesten meê 1 Handboogschutters te paard, opgetooid als in de 16de eeuw, begeleidden den wagen Meessen verbeeldende. De godin, die zich met het heil der Meesseuaren bekommert in hemelblauw gewaad, zetelt midden heurer beschermelingen allen even blau w in de scha duw van den alouden kerktoren vier prachtige hengsten zinnebeelden van kracht en fierheid, trekken dezen wagen. Is er een liberaal wiens bloed niet woeli ger rond het hert stroomt bij het zicht van dit zuiver liberalismus welke het liberale Meessen zoo stout ten toon spreidt 1 Men spreekt soms van den doodstrijd onzer par tij. Is 't mogelijk? Zij is hier nog in de lente heurer loopbaan. En bracht ze elders én lauwheid én list, én geld en goed te niet toch voelt men dat ze hier als eene rots on wrikbaar vast staat. Wij vergaten bijna te zeggen dat binst den stoet drie muzieken ons met de schoon ste pas redoublés vergast hebben. Een bijzondere melding verdient het mu ziek van Wytschaete welke voor de om standigheid een eigenaardig en bevallig kos tuum aangetrokken had dat zeer opgemerkt werd. Het was laat als het volk zich scheidde,.., Wie zegde niet al heengaan Neen, er is maar één Meessen, levendig, vrij, onverge telijkLo. Zondag avond, zijnde halfvasten, hadden vijf jongelingen van Halluin, de gebroeders Paul en Victor Vanhove, Camille Dervasx, Alphonse Viane en Joseph Vanruymbeke, van 23 tot 27 jaren oud, ruzie met eenige gemaskerde personen in het bal ter her berg De Spiegel in de Rijselstraat te Meenen (Barakken). Alles bepaalde zich op eenige wederzijd- sche verwijtsels, doch, onze vijf jongelingen waren zoodanig opgewonden bij het verla ten der danszaal, dat zij hunnen kwaden luim op gelijk wie wilden uitwerken. Zoo geraakten zij rond middernacht al twisten tot aan de grenzen waar zij zekere Joseph verklaringen ten voordeele van geloofson derzoekers uitgesproken. Op die taak moeten alle grootmoedige Katholieken zich toeleggen. IV. De boekerij dér gewetensvrijheid. De leden van het Marnix Comiteit doen eenen dringenden oproep aan alle Katholie ken en andersdenkenden die, de woorden van den heiligen Alhanasius indachtig, aan de noodzakelijkheid gelooven van den strijd tegen de onverdraagzaamheid. Zij stellen hun in de gelegenheid bij te dragen aan een uiterst nuttig werk en ter zelf dertijd eenen nuttigen aankoop te doen: voor tien frank worden al de hieron der aangehaalde boeken geleverd, boeken die gezamentlijk in den handel vijftien frank kosten. Het Comiteit kan die boeken aan zulke voordeelige voorwaarden leveren, omdat zijn ledene die niet uit persoonlijke verdedi ging handelen, want zij zijn Joodsch noch van Godsdienst noch van geboorte, ook geen winstbejag hebben in hun inzicht, aan gezien het hun streng verboden is het minste persoonlijk voordeel uit de onder nemingen van het Comiteit te trekken. TOT (10« Vervolg.)

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1902 | | pagina 2