TAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Orgaan der Liberale verbintenis van Yper en het Arrondissement. EENDRACHT MAAKT MACHT. Zestiende jaar Zaterdag 29" Maart 1902. Nummer 13. Kiezing van Mei. Weg met de Mandatendieven De groote betooging Het getal Kamerleden en Senators. Wervick. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar yoor den bulten. 2.50 fr. voor stad. Per 8 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden 1 fr. Annoncen: 15 cent per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 oentiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Alle berichten Tan verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenaatraat. Br ssel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij co onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Ten gevolge eener samenkomst die zij Zondag 23 Maart 1902 gehad hebben met de afgevaardigden der liberale partij, hebben de afgevaardigden der socialistische federa tie van het Arrondissement Yperen eenpa- riglijk het volgende besluit gestemd Overwegende dat de socialistische partij in het Arrondissement Yperen voor het oogenblik geen ander doel heeft dan het A. S. en de E. V. te doen zegepralen, alle voor waarde van ouderdom voorbehouden zijnde Overwegende dat de liberale Associatie van het Arrondissement Yperen hereenigd is aan deze twee hervormingen en dat zij de herziening der Grondwet betracht Overwegende dat de afgevaardigden de verbintenis aangegaan hebben dat de libe rale kandidaten, die zullen gek'ozen worden voor de kiezing der maand Mei aanstaande te dien opzichte stellige verklaringen zul len doen Beslissen de afgevaardigden der socialis tische federatie van het Arrondissement Yperen, met eenparigheid, dat hunne partij zich zal onthouden kandidaten voor te stel len in de wetgevende kiezing der maand Mei aanstaande en dat zij getrou w de kan didaten zal ondersteunen door de liberale Associatie van het Arrondissement Yperen voorgesteld. Zij beslissen insgelijks zich bij de liberale Associatie van Yperen te voegen om den heer Volksvertegenwoordiger Ernest Nolf een adres van gelukwenscningen toe te stu ren voor de nauwkeurigheid en de verkleefd heid die hij aan den dag gelegd heeft in het volbrengen van zijn wetgevend mandaat. Wij kunnen niets dan de leiders der so cialistische partij gelukwenschen over het besluit dat zij genomen hebben. Hun besluit maakt eene wijze politieke daad uit; het wordt overigens ingegeven door de dagorde gestemd in het socialistisch Congres van Kortrijk op het voorstel van den heer An- seele, dagorde opgevat als volgt Overwegende dat het vlaamsche volk bereid is al de opofïeringen te doen voor de zaak van het A. S. Overwegende dat de kiezingen van Mei aanstaande deze zullen zijn der Constituante; Overwegende dat de partijen slachtof fers van het meervoudig stelsel, al de aan hangers van het A. S. moeten hunne po gingen vereenigen voor de zegepraal der politieke gelijkheid Het Congres drukt den volgenden wensch uit: In de arrondissementen waar de werk lieden partij niet straf genoeg is om haren kandidaat te doen zegepralen, zal zij kracht dadig de kandidaten aanhangers van het A. S. ondersteunen. In de arrondissementen waar geeneen kandidaat van het A. S. zich aanbiedt, zal de socialistische partij in den strijd treden met hare eigene krachten. De federatiën der vlaamsche streken zullen mogen vereenigingen aangaan met andere partijen, die de oniniddelijke verwe zenlijking van het A. S. betrachten. De beslissing der socialisten van het ar rondissement komt ter juister uur. Zij waar schuwt liefderijk onze goede klerikalen dat zij niet behoeven naar nieuwe Lambot's en Leclercq's te zoekenzij verijdelt op voor hand hunne oude en vuile taktiek. Zij zullen de socialistische partij dank weten hun dit droevig werk te versparen. De officiëele statistiek over de laatste kie zingen is verschenen. Zij is leerrijk. Onze partijgenooten moeten de cijfers goed in hun hoofd prenten. Volgens de statistiek zijn voor de laatste kiezing voor de Kamer van Volksvertegen woordigers in Belgie, 2 miljoen 50 duizend 914 stemmen uitgebracht,verdeeld als volgt: Katholieken Liberalen Socialisten Christen demokraten Daensisten Verlorene stemmen, afschel denen 993,945 stemmen 498,799 46 L,295 61,217 35,658 2,050,914 stemmen Indien de verdeeling der zetels gedaan was volgens deze cijfers, dan zouden de ka tholieken 75 zetels, de liberalen 38 zetels, de socialisten 35 zetels en de christen demokra ten 4 zetels moeten hebben. De katholieke meerderheid is dus eene valsche meerderheid. Iets anders bewijzen de cijfers nog. Zij bewijzen dat de voorstanders van Al gemeen Stemrecht de meerderheid zijn in 't land. Inderdaad, aide liberalen, al de socialis ten en al de christen demokraten willen Al gemeen Stemrecht. Samen hebben de partijgangers van A. S. in de laatste Kamerkiezing (498,799; 461, 295 en 61,217) 1,021,311 stemmen uitge bracht, tegen 993,945 gegeven aan de bestrij ders van A. S. Is een Onder de 993,945 katholieke stemmen zou den wij er een groot getal mogen aannemen als zijnde voor A. S. Inderdaad, wij kennen geen een klerika len werkman der stad, geen een klerikalen boerenwerkman, die de verdediging van het meervoudig stemrecht op zich neemt. Moesten de klerikalen hunne aanhangers in volle vrijheid laten beslissen, er zouden een groot deel hunner, zich partijganger van A. S. verklaren, waardoor het getal der stemmen, uitgebracht door de aanhangers van A. S. zou vermeerderen en daarenboven dat de manuatendieven zouden verminderen. En let nu wel op dat de cijfers, waaruit wij die gevolgtrekkingen maken, door het gouvernement zijn opgegeven. En voegt daarbij dat die cijfers, den uit slag zijn van eene kiezing onder meervoudig stelsel Wat zou de uitspraak geweest zijn van het belgische volk waren al de burgers gelijk geweest voor de wet, zooals de Grondwet het op papier zegel Werklieden, bewaart dit klein artikeltje goed. Het is het krachtigste argument voor het Algemeen Stemrecht. Leve 't Algemeen Stemrecht! Weg met de Mandatendieven Dixmudenaar VOOR A, en E. V. Te Brussel op Zondag 23 Maart. Van rond 10 's morgens heeft de hoofdstad het uitzicht van een Paasch of Sinxendag. Vele buitenlieden zijn naar Brussel gekomen en talrijke maatschappijen met muziekkorps of vaandel, doorkruisen de stad. Het weder, uiterst prachtig gebleven gedurende gansch den voormiddag, versombert rond 1 ure en gedurende tien minuten valt er een fijne re gen. Rond voormeld uur krioelen de Boudewijn Zenne, Kruidtuin-en Noordlanen van betoo- gers. Arme drommels maken goede zaken met den verkoop van groene, blauwe en roode vaandeltjes. Ten 2 1/2 ure bemerken wij de hoofdman nen'vier werkliedenpartij, MM. Bertrand, Delbastée, Leken, Vandervelde enz. enz. Op de blauwe banderollen der liberalen op de Zennelaan geschaard lezen wij de op schriften: Het A. S. is op goeden weg! Weg met de baanstroopers. Herziening der Grond wet enz. enz. De betoogers dragen dan stok of regenscherm blauwe, roode of groene vaantjes. De geestdrift is algemeen. Opvolgens komen aande liberale kringen van Elsene, Schaarbeek, Molenbeek, Brussel, Gureghem, Laken, de werkerskringen van voornoemde gemeenten. Sint-Gillis is talrijk vertegenwoordigd door liberalen en socialis ten. Verder bemerken wij de steenbakkers (Christene Demokraten, waarvan pastoor Daens eere-voorzitter is.) De geestdrift is algemeen. Op de lanen waar de stoet gevormd wordt klinkt alom muziek en zang. In het verslag van den heer Delvaux over de vermeerdering van het aantal Kamerleden en Senatoren lezen wij dat de samenstelling der Kamer bepaald werd op een afgevaardig de voor elke veertig duizend zielen. In 1831 bedroeg de bevolking 5 millioen 80,000 zielen, dus werden gekozen 102 Ka merleden zullen zijn, koos men er 51. Zeven maal werd dit gewijzigd. In 1839 moest Belgie de helft van twee provinciën afstaan en het aantal Kamerleden daalde tot 95, dit der Senatoren tot 47. Vermeerdering werd waargenomen in 1847, 1859, 1866, 1878, 1882 en 1892. Wij hebben thans 152 Kamerleden en 76 Senato ren rechtstreeks gekozen. Daar volgens de volkstelling van 1900 de bevolking geklommen was tot 6 millioen 693,810 zielen, stelt de regeering nu voor het getal Kamerleden te brengen op 166 en en dit der Senatoren op 83. Te Wervick moet men de revolverscho ten gehoord hebben, den 10™ Maart, 11., door de Meenensche politie afgeschoten, ter gele genheid van de betooging ten voordeele van Algemeen Stemrecht en Evenredige Verte genwoordiging. Een heilige schrik heeft zich van Wer vick, van het officiëéle Wervick mees ter gemaakt. In die goede, godvreezende stad, waar de geestelijkheid gebiedt, heeft men zich onder de bescherming der gewa pende macht geplaatst. Zondag, 23 dezer, had de eerste algemee- ne vergadering plaats van den Liberalen Volksbond, onlangs in die stad ingericht. Ter dier gelegenheid was de heer A. Com- pernolle, secretaris van dergelijke maat schappij te Meenen, uitgenoodigd om eene gelegenheids voordracht te geven. Wanneer hij om 3 1/2 ure met een tien tal zijner Meenensche vrienden van den trein afstapte, werd hij ontvangen, heel hoffelijk toch stilzwijgen! door den heer politie commissaris in kleinen tenue en twee agenten met revolver gewapen. Het was hem en zijne makkers geenszins noodig de stad te kennen om het lokaal, waar de vergadering moest plaats hebben, te vinden; de ordemannen gingen ben een twintigtal meters voorop, zorg dragende van tijd tot tijd om te zien of die woel- makers of die omwentelaars -> steeds gezappig volgdeD, of niet bezig waren hier of daar dynamietkardoezen neer te leggen. Na de zitting dezelfde uitgeleide tot die gevreesde fifannen den trein ingestapt waren. Gelukkig dat de Burgemeester van Wer vick, verwittigd door zijnen vooruit- zienden ambtgenoot van Meenen, over de kwade inzichten van den voordrachtgever, goede politiemaatre gelen genomen had en strenge orders gege ven, en dat de commissaris en zijne onder- hoorigen die stipt en gewetensvol uitvoer den; anders stonden wellicht in het ver kwezelde Wervick, 's avonds rond 8 ure, al de kloosters, kerken en kapellen in brand en hingen nonnen en priesters aan de tak ken der hoornen te spartelen en kunsten te maken. Dank aan het wijs beleid van de bevoegde overheid is alles rustig en.... ordentelijk afgeloopen en hebben wij geene menschen- levens te betreuren. De heer Maricaux zat de vergadering voor en het reglement door eene bijzondere com missie opgemaakt, werd door de tegenwoor dige leden een honderdtal goedgekeurd. De spreker handelde over klerikalism, so cialism en vooruitstrevend liberalism; over de noodzakelijkheid der liberale Volksbonden en hunnen werkkring; zijne aanspraak, die niet minder dan anderhalf uur duurde kan volgenderwijze samengevat worden en oogst te veel bijval in: de liberale partij ver dedigt de echte vrijheid, zij is de vooruitgang, zij is de toekomst Een socialitiscbe vriend van Brussel, ge zel Van Marcke, een schipper, die bij toeval in de vergadering tegenwoordig was, heeft in naam zijner partij eenige opmerkingen gemerkt opdat gedeelte van de voordracht, dat handelde over collectivism. Het antwoord van den voordrachtgever was de bekrooning van zijne leerrijke aan spraak. Eene schoone avond, jammer dat wij daar zoo weinig oude liberalen ontmoetten Eenige afgevaardigden van den Bond moes ten denzelfden dag in eene vergadering van het Arrondissement te Ieperen aanwezig zijn. HET WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1902 | | pagina 1