Kortrijk. De tabak in Vlaanderen. Dood van Cecil Bhodes STADSNIEUWS. Vrouwen Stemrecht. Ongeluk. Witten Donderdag. Yper. Willems-Fonds. Eene moord te Glercken (Houthulst). Huwelijksafkondigingen. Burgerstand der Stad Poperinghe Boekbeschouwing. Boekennieuws. Zondag laatst had de eerste meeting plaats belegd in de ruime benedenzaal van het Molentje door de vereenigde antikleri kale partijen, ten voordeele van A. S. en E. V. Als sprekers traden op de Heeren De Poortere, voorui.tstrever, Debacker, socialist en Planquaert, christen democraat. In kern achtige en leerrijke voordrachten deden zij al de ongerijmdheden en de konkelfoezerijen van het huidige kiesstelsel uitschijnen, ter wijl zij het billijke en het rechtveerdige van de invoering van het Algemeen Stemrecht met de Evenredige Vertegenwoordiging voor oogen legden. De drie sprekers bekwamen veel bijval en wierden dapper toegejuicht door de twee^ duizend toehoorders, die zich in de zaal en in de aanpalende plaatsen verdrongen. Met genoegen bestatigen wij dat de ge moedsgesteltenis van het volk het ten volle eens is met de leiders der vooruitstrevende partijen, tot het veroveren dezer twee be langrijke kieshervormingen. Wij lezen in Le Fumeur dat om de tabakteelt op te helpen er volgens de heer E. Delannoy het volgende zou moeten ge daan worden. Hij bestatigt eerst dat de tabak in 't groot opgedaan hedendaags aan eenen redelijken prijs verkocht wordt; maar dat die toestand elk oogenblik kan veranderen en zal ver anderen, wanneer de niet te verrechtvaar digen bijeenkomst der kapitalen zal ophou den. Vau eenen anderen kant is hij, die tabak in 't klein opdoet, tevreden omdat hij mag planten koopen en verkoopen zonder rech ten te betalen. Maar is dat wel rechtvaardig? Is dat de ikzucht niet bevorderenj is dat niet haat, nijd en verdeeldheid zaaien? Is het niet treurig te bestatigen dat het Staatsbestuur overtuigd over die onzedelijke uitslag den moed niet heeft een geneesmiddel toe te passen Daarom moet men aan de tabakplanters, in 't groot, de waren toestand voor oogen leggen. Dat zullen wij ook doen. v\ij zul len, in 't kort, ons in de bijzonderste stre ken van tabakteelt begeven en in algemeene vergaderingen, met de tabakplanters, de punten vaststellen waarover wij elkander moeten verstaan. De stemming van Mei nadertdaarom is het oogenblik goed gekozen. Aan het werk dan den grootsten schelm dezer eeuw. OORZAAK van den Transvaalschen oorlog. Cecil Rhodes, de man die zulke overwe gende rol speelde in al de Zuid-Afrikaansche gebeurtenissen en de hoofdbewerker is van den misdadigen oorlog welke het kalm ge luk der Boeren vernielde, Zuid-Afrika ver woestte en duizenden mannen, vrouwen en kinderen uitmoordde, hij is van het wereld- tooneel verdwenen, zonder het einde van den wreeden strijd te hebben gezien. Angstig wachtte hij naar den uitslag, naar de millioenen die hij weder zou winnen, en het is deze koortsige afwachting, welke wellicht zijne hartziekte verergerde en hem ten grave bracht. Cecil Rhodes was geboren in Engeland op 5 Juli 1853; hij had zijn 49° jaar bereikt. De loopbaan van den Napoleon der Kaap duurde dus nog geene halve eeuw. VERMALEDIJDING op den dood van Cecil Rhodes. Ziet hier een open brief die wij in onze bus gevonden hebben. Aan Mijnheer Coldert vertegenwoor diger en Burgemeester te Yper. Gij hebt in de wetgevende kamers ver klaard dat gij de vrouwen geerne ziet, en voorgesteld haar ook het algemeen stemrecht te geven voor 't geval men liet aan de man nen toestaat. Laat mij u zeggen dat er niet ééne vrouw op honderd te vinden is, die dat wenscht of vraagt. De verstandigste koppen van uwe partij zelfs willen daar niet van weten en lachen in hun vuistje met u. Zijt gij het niet gewaar Indien de stemming, gelijk voor de man nen, verplichtende ware, dan zouden de ntm- nen, die opgesloten zitten in de arme klaren, in de Carmelieten en andere kloosters, naar de verkiezingen moeten optrekken, ten wa re zij haar stembriefkens aan haren biecht vader mochten afgeven Uw voorstel, M. Colaert, om aan de vrou wen het algemeen stemrecht te verleenen, kan in ons verkwezeld Vlaanderen niet toe gepast worden zonder groote moeilijkheden. Daar uit zoude nog meer twist en tweedracht spruiten dan heden en eene gansche omwen teling onder de werkende volksklassen te weeg brengen. De vrouwen zouden gedurig tegen de mans, die meest altijd van denkwij ze verschillen, opgehitst worden door de zwarte kiesdravers. Om zulke nieuwigheid te durven inbren gen, moet de katholieke partij fel in nesten zitten en zeker zijn dat, met het algemeen stemrecht aan de mannen te geven, zij veel verliezen moet. Ik begrip zeer wel uwe inzichten. Er zijn veel meer vrouwen dan mannen, zegt gij in uwe redeneering, en met van haar kiezers te maken zegepralen wij altijd en onze over- heersching is voor lange jaren verzekerd. Gij weet inderdaad, M. Colaert, dat de vrouw, uit de werkende klas, door haar ei gen niet bekwaam is eene verstandelijke en vrije stem te geven. Het onderwijs bij haar is ongelukkiglijk verwaarloosdzij is~nog meer onwetend dan haren man in zaken van 's landsbeheer, vele zijn er zelfs die geen a noch b kennen. Wat meer is, de dochters van de kleine burgerij zijn het hoofd ver draaid in de congregatiën, zij gelooven aan hel en duivel, en zouden niet anders durven stemmen dan het haar de jonge kapelaans voorhouden op straf van doodzonde. Met kwezels, dibben en oude wijfs zouden de Bis schoppen en overwegende heerschappij uit oefenen, in het wereldlijk gezag onder de voet houden, zoo gezegd ten voordeele en tot welvaren van onze moeder de heilige kerk. Het kiezerskorps ware met lijf en ziel aan priesterdwang onderworpen. Waren de verkiezingen nog rechtzinnig en vrij, en zou het volk zulks lang verdragen zonder op stand. Wij gelooven het niet. Wat men hier tegen zegge, de vrouw, vooral uit de arbeidende klas, is niet voorbe reid noch geschikt om zich met politiek be zig te houden en de meetingen te volgen. Het ware hare zending door de natuur haar op gelegd, te buiten gaan van gelijke rechten te eischen als de mans. Hare plaats is 't huis waar zij meer dan werk genoeg vindt in het bestieren en onderhouden van haar menage, en in het opbrengen van hare kinderen, en niet van deel te nemen in het gewoel der kie zingen, en op straat te zetten. God beware ons van de vrouw-kiezer, dit zou de noodlottigste gevolgen in onze Vlaan deren kunnen te weeg brengen en do samen leving het onderste boven lteeren. Nog iets M. Colaert: in plaats van uit ijde- le glorie, overal voordrachten te gaan geven tot in Luik toe, en u belachelijk te maken met uw vrouwen stemrecht, zoudet gij veel beter doen van de zaken van de stad, waar van gij Burgemeester zijt, na te zien en te zorgen dat wij meer water hebben om ons lijnwaad te wasschen. Ik had op mijn hert u dat te zeggen en daar mee heb ik de eer u te groeten Flora Spillebout. Maandagnamiddag is alhier een erg on geluk gebeurd. Een stadswerkman, Duprez genaamd, die bezig was in de Klaverstraat met het afbreken van een huis, is zoo onge lukkig gevallen, dat hij op twee plaatsen zijn been brak. Men vreest ook nog voor in wendige kneuzingen. De man is ter verple ging naar het gasthuis gebracht. Donderdag was er veel volk op wandel om de schoone uitstallingen (étalages) te gaan bewonderen. Inderdaad 't was de moeite waard, want de uitstallingen van de heeren E. Caenen, A. De Bruyne, Vanraes, Van- wonterghem, Dumont, Vermeulen, Bossaert en Gillis, waren waarlijk prachtig. Deze heeren vleeschhouwers hebben ge wedijverd om aan de Yperlingen een mooi stukje vleesch aan te bieden. Wij moeten ook eene bijzondere melding maken op de étalagies van M. Bultiauw en Emmery, regen en zonneschermers fabrikan ten, en ook op deze van den heer C. Mortier- Degroote behanger in de Rijselstraat, daar vond men niet alleen tapijten papier en gor dijnen, maar nog eene tentoonstelling van paneelen in alle slag van marmer geschildert door den jongen artist Prosper Degroote, iedereen heeft dit werk, waarvan de eeredi- plomas bijgevoegd waren, met lof besproken, waarlijk prachtig. Het ware te wenschen dat men hier in Yper, gelijk in andere steden, het gedacht opvatten eenige prijzen te verleenen aan de schoonste uitstallingen, dat zou ten minste moed geven aan de medekampers, en ook brengt het altijd profijt voor de neering- doeners. Boekerij. Open 's Zondags van 10 1/2 tot 11 1/2 ure Zilveren Hoofd Vrijen ingang langs d'achterpoort. Uittreksel der boekenlijst (Vervolg). Hendrik ConscienceDe leeuw van Vlaanderen. De Arme Edelman. Hoe men schilder wordt. De plaag der dor pen. De Gierigaard. Omwenteling van 1830. De burgemeester van Luik. Ge schiedenis mijner jeugd. Het ijzeren graf. Een jongeling van Merckem bevond zich zondagavond in de herberg bewoond door sieur D. te Clercken (gehucht Houthulst), daar hij beschonken was zocht hij ruzie aan iedereen. De baas verzocht hem de tegen woordige personen gerust te laten, niets kon helpen, en men was verplicht hem aan de deur te zetten. Nauwelijks was hij buiten of al de ruiten waren verbrijzeld. De baas over van gramschap nam zijn geladen geweer en schoot op den dronkaard, die het geschot in de keel ontvangde en ten gronde viel, een uur later was hij een lijk. Het parket is ter plaatse geweest, en een onderzoek geopend. Achillus Decrock, daglooner, te Yper, en Maria Lahaye, weikvrouw, te Yper. Josephus Lechat, slijper te Sint Jans molenbeek, voorgaandel ijk te Yper,en Emma Depré, dagloonster te Sint-Jansmolenbeek. Valerius Staessen, kleermaker, te Yper, en Maria Bottez, kleermaakster te Poperinghe. Henricus Baillieux, koophandelsbediende, te Rijsel, en Maria, Gremer, beheerster, te Yper. Germanus Giller, beenhouwer te Yper, en Maria Desmadryl, zonder beroep, te Yper. BURGERSTAND van den 21 tot den 28 Maart 1902. Geboorten. Bultiauw Simona, Rijselstraat. Verhoest Gaston, Frezenbergstraat. Moerman Gerardus, Kalverstraat. Snauwaert Josephns, St. Nicolaasstraat. Libberecht Bertha, Zaalhof. Depoorter Josephus, Bukkerstraat. Van Oost Carolus, Meenensteenweg. Verleure Joanna, Klaverstraat. Philippart Omer, Bukkerstraat. Tavenier Ivonna, Korte Meerschstraat. Verleure Henricus, Patteelstraat. Adenot Lea, Goudepoortstraat. Sterfgevallen. Gryson Maria, 3 jaren, Minneplein. Coolz*et Franciscus, 59 jzonder beroep, ongehuwd, Lange Thouroutstraat. DepuydtPrudentia, 73 jaar, zonder beroep echtgenoote van Segher Leonardus, Korte Thouroutstraat. Dehaene Ivonna, 8 maanden, Goudepoort straat. Kestelyn Petrus, 65 jaar, zonder beroep, weduwenaar van Gisquiere dementia, Re- collettenpoort. Percque Henrica, 43 jaar, huishoudster, echtgenoote van Beele Emilius, Kaai (West). Morel Joanna, 15 maanden, Neerstraat. Gadeyne Emilius, 5 maanden, Bukker straat. van den 13 tot den 27 dezer maand. Geboorten. Mannelijk gesl. 7. Vrouwelijk gesl. 8. S Ier f gevallen. Caroen Antonia, 73 jaar, zonder beroep, echtgenoote van Charles Accaert, Wijk B. Lermytte Zenobie, 68 jaar, landbouwster, weduwe van Benoit Kesteman Wijk J. Coutteel Romanie, 80 jaar, grondeigenaar ster, ongehuwd, zonder beroep, Casselstraat. Eerw. Heer Demuynck Louis, 84 jaar, Pas toor van St. Jan, St. Jans Kruisstraat. Sohier Jnliana, 37 jaar, werkvrouw, echt genoote van Honoré Paesschesoone, Wijk A. Kinders beneden de 7 jaren. Mannelijk gesl. 4. Vrouwelijk gesl. 4. Velen onzer lezers kennen het prachtige boek over Brugsche Kunstenaarsverle denjaar verschenen. In Vlaamsch-België is het niet onopgemerkt voorbij gegaanmaar wat voor 't minst verwondert, is dat dit Vlaamsch boek ook in Holland, Frankrijk, Engeland en Duitschland vrij talrijke koo- pers vond en groote waardeering meteen. Men leze onderstaande beschouwing uit de Deutsche Reichs-Zeitung van Bonn: Hieronder volgt de vertaling voor diege nen onzer lezers, minder met het Duitsch vertrouwd. o P Neenl 'k zal niet zwijgen voor uw aaklig stervensbed; Noch voor uw lijden; noch voor uw verslenst gelaat.. Ik zwijg niet't moet er uit wat mijn gemoed verplet, Wat zelf de dood vult niet den afgunst van mijn haat. Oh 1 mocht gij in uw kist gejaagd en rustloos wezen; En droomen aan de schand van uwen levenstijd... En mocht ik in het boek der toekomst juichend lezen Dat gij afschuwlijk lijdt, en eeuwig, eeuwig lijdt f Kom I monster Rhodes 1 luister Mijn tong ligt aan geen kluister; Zij kan niet zwijgen wat er op ligt, moet er af: Gii waart gevloekt op aard en blijft gevloekt in ['t grafl Jef Hamers. O Studiën over Brugsche Kunstenaarsdoor Medard Verrest. Verslag A. Demarteau, zoon, Ton- gern. Mit zahlreichen illustrationen nach Werken und Zeichnüngen von E. Van Hove, S. Hannotiau, H. Pickery, G. Pickery, K. Rousseau, E. Van Acker und E. Verbrugge. Dasz eine verhaltnis- maszig kleine Stadt wie Brügge, die nicht einmal einen Mittelpunkt des Kunstlebens bilde.t, in der Lage ist, ein Werk erscheinen zu sehen, wel ches sich ausschlieszlich met den in der Stadt ge borenen und dort leben den Künstlern beschaf- tigt, dürfte selten gefun- den werden. Es magwohl das künstlerische Bild der Stadt, desnordiscben Venedigs sein, welches den Drang naeh dem Schonen bei seinen Be- wohnern so nahrt, dasz so viele Maler und Bild- hauer ihrer Vaterstadt treu geblieben sindjauf jeden Fall gewahrt das Durchblattern des statt- lichen Bandes einen eige nen Reiz, wenn men be merkt, wie trotz aller Verschiedenheit des künstlerischen Wollens und Könnens uberalidie heimatliche Grundnote durchklingt. Deutsche Reichszeitung). Alwie Vlaming is, en de onderwijzer nog het best, weet hoe moeilyk men de Fransche taal den kinderen aanleert. Vele leerwijzen werden uitge dacht, zagen het licht, werden beproefd en daar de uitslag aan de verwachting niet beantwoordde, algauw als ondoelmatig afgekeurd. Eindelijk is men er toe gekomen te doen zooals de moeder, dia haar kindje leert spreken, 't is te zeggen de na tuurlijke, rechtstreeksche aanschouwings leerwijza te bezigen, zonder in 't minst kunstmatig te zijn enkel de ingevingen des harten volgende om het kind te leeren spreken en zijne gedachten te doen weergeven. Zoo leert men het in't Fransch den ken en zich uitdrukken. Ongelukkiglijk vergt dia leerwijze van den leermeester veel inspanning, veel voorbereiding, veel geduld, veel vindingrijkheid, veel vuur en levendigheid om de aandacht der kinderen te wekken en te bestendigen, om ze er toe te brengen te zeggen wat zij doen, zien, hoo- ren, voelen en denken. De heeren V. A. Seket, bestuurder der lager* Het mag wel een zeldzaamheid heeten, dat een relatief kleine stad, niet eens een middenpunt van kunstleven, een werk kan zien verschijnen, dat zich uitsluitend met de kunstenaars bezig houdt, die in de stad geboren zijn of daar leven. Het zal wel het artistieke beeld der stad, het Vene tië van 't Noorden, zijn, dat den drang naar het schoone zoo zeer ver sterkt, dat zooveel schil ders en beeldhouwers aan hunne Vaderstad ge trouw gebleven zijn. In eik geval heeft het door bladeren van het prach tige boekdeel een eigen aardige bekoring, wan neer men bemerkt, hoe trots de verscheidenheid in 't artistieke willen en kunnen, overal de grond toon van de geboortestad doorklinkt.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1902 | | pagina 2