Verloren stemmen. STADSNIEUWS. Waterkwestie. Het stemrecht der vrouwen. Het feminisme van M. Colaert. Begraving. Eene rooversbende. Yper. Willems-Fonds. Wetgevende Kiezingen. Klerikale kandidaten. Huwelijksafkondigingen. Die zachtmoedige lammekens riepenin koor «Smijt hom buiten, jaagt hem weg, slaat hem doodDe heilige wijfjes wonden het volk zoodanig op, dat M. Buyl genoodzaakt werd eene herberg binnen te vluchten en zich in de keuken te verschuilen. Doch eensklaps vloog de deur open, en de bende, met den pastoor aan 't hoofd, storm de binnen. De heer Buyl, in dit akelig oogen- blik, greep het deksel van de stoof en riep uitDe eerste die een stap nader komt, is een dood man De pastoor stond aan het hoofd, en al hoewel zijn rijk van deze wereld niet is, hield hij toch aan zijn vel, hij aarzelde een oogenblik en hield zijne bende terug. De heer Buyl was gered en kon de naburigste statie bereiken. Thans heeft hij de bevolking van dit dorpje in groote mate met hem, en- de pas toor zou nu te vergeefs zijne parochianen nog tot moord aanstoken. Waarom zijn de dompers aan 't hoofd? Óm drie redenen: de verdeeldheid hunner tegenstrevers, de vervalsching der kiezers lijsten op den buiten en de knoeiwet der E.V. voor de Kamer- en Senaatverkiezingen. Het behoud der kleine arrondissementen is het rantsoen geweest van de E. V. Dank aan de kleine arrondissementen, zijn de klerika- ien de baas gebleven, daar de afval der oppo sitiepartijen verschrikkelijk is geweest. Arrondissement Antwerpen verloren stem men 5,547; Mechelen, 3,752; Turnhout 8,659. Brussel, 25,227; Leuven, 2,514; Nijvel, 188. Brugge, 4,644; Veurne Dixmude-Ostende, 1,077; Roeselare-Thielt, 7,899; Kortrijk, 7,771; Yper, 4,660. Gent-Eekloo, 6.296; St-Niklaas, 11,024; Dendermonde, 12,386; Aalst, 10,619: Oude naarde, 1,354. Bergen 2025; Zoningen 242; Charleroi 670; Doornik 8; Thuin 508. Luik 11,497; Hoei 0; Verviers 3,697. Hasselt 7174; Tongereu-Maeseyck 15,028 (de 8,854 stemmen des heeren Vroomea inbe grepen). Aarlen-Marche-Bastenaeken 1,757. Neuf- chateau-Virton 1,976. Namen 0; Dinant Phillipville, 918. Dit maakt 157,987 verloren stemmen die van volksvertegenwoordigers beroofd zijn. Als wij indertijd schreven dat een volks vertegenwoordiger der oppositie 15,048 stem men noodig had tegen 10,889 in de provincie Antwerpen, aan de klerikalen, in Oost- Vlaanderen en 19,421 moest hebben tegen slechts 10,157, schreven wij de waarheid. Wij steunden ons op de cijfers der regeering zelf. Terwijl de klerikalen slechts 5% stemmen verloren, geraakten de socialisten er 25°/0 kwijt, de liberalen 35% en de christene de mocraten 82 1/2 °/o. Het schijnt dat zekere Brugsche en Korft ij ksche schapen oordeelen dat het nog te weinig is, vermits zij met Mei een hopeloozen strijd aangaan, door alleen te loopen Als we nog houden staan tegenover de Bien Public dat de oppositiepartijen op de in 1901 uitgebrachte stemmen er 1,077,815 op 2,093,302 bekwamen, dan blijkt het dat de klerikalen dank aan gestolen zetels het land regeeren en dat eene volksbeweging, met het doel hunnen winkel kort en klein te slaan, op voorhand rechtmatig en gewettigd is, daar de klerikalen hier de struikroovers en de revolutionairen zijn. Het laatste nr van onzen konfrater Le Pro- grès bevat een artikel over de waterkwestie geteekend P. V. in het welk gezegd wordt dat het Weekblad gemist is en van zeer veel, in het opgeven der kosten voor de uit te voeren werken aan den Dickebuschvijver. Wij hebben het verslag van wijlenden heer Timmerman overloopen, en wij moeten inderdaad bekennen dat deze werken er be rekend zijn op 354,168 fr. 75, boven 5872 fr. 75 voor het maken van twee sluizen en an dere veranderingen, te zamen 300,041 fr. 50 c. in plaats van 150,000 fr. zoo als wij bij vergissing overgenomen hadden. Dit laatste cijfer verbeeldt slechts het kapitaal af te lossen uit hoofde van het meerder inkomen op de grazingen te verhalen en die af te trek ken ware op de totale som vereischt voor de ontworpen werken. Maar zullen al de voorgestelde verbeterin gen zoo als die beschreven en begroot zijn geweest door den Ingenieur Timmerman, kunnen uitgevoerd worden? In den bedenke- lijkon toestand waarin onze stadhuishoofden de financien gebracht hebben, niettegen staande zij een groot deel van de eigendom men verkocht en het geld er van verkwist hebben, ware het zeer moeilijk, gelooven wij, zonder de opcentiemen der schatplichti- gen te verhoogen. Ook valt het in hunne in zichten niet deze aanzienelijke waterwerken voor alsnu te laten ondernemen. Zij zullen zich bepalen volgens het schijnt bij het uit- modderen en zuiveren van den Dickebusch- vijver. Wat ons dit laat vermoeden is, dat, als wanneer het Progres, in zijn nr van 23 Juni 4901, in twijfel trok dat men op de bespa ringen van MColaert s bestier den vijver zou kunnen uitbaggeren en uitdiepen, hetgeen 354,168 fr. 75 c. moet kosten, onze meier, door het orgaan van het Journal van 26 Ju ni 1904, het volgende deed antwoorden: «Wij vermeenen te weten dat deze som (354168 fr. 75 c.) grootelijks overdreven is, te meer dat dank aan de nieuwe manier van uitbaggering, een kapitaal van 250,000 fr. meer dan voldoende zal wezen en dat de 9000 fr, nieuwe ontvangsten verwezenlijkt den dienst der te doene geldleening verze- keren om de aanzienelijke waterwerken van nu af uit te voeren. Mijnheer Deweerdt, Gij hebt in uw Wtckbla l een langen brief gezet van zekere Flora Spillebout, be trekkelijk het stemregt der vrouwen. Ik ken die Madame niet, maer toch moet ik zeggen dat ze groot gelijk heeft in al hetgeen zij daar overschrijft. Ik ook ben van 't gedacht dat wij vrou wen ons met geen politiek moeten be moeien. Daer uyt zoude te vele ruzie en wanorde in de menagen komen. De kïezin- gen laten wij voor de mans en wij blijven in onzen keuken. Gij weet beter als ik dat de kiezingen gelijk ze nu gedaen worden nog juist nog recht zijn er is te veel dwang, en de werkmenschen en meugen hun gedacht niet doen, zij zijn verpligt naer de katolieke meetingen te gaan, zoo niet zij zijn vervolgd of verliezen kalan ten. De pastoors en kapelaans loopen rond om de kiezers te bewilligen voor de kalo- ten te stemmen al zeggende dat het voor 't welzijn van 't geloof en 't vaderland is. Yele arme dutsen laten zich omkoopen voor geld zonder dat hunne vrouwen het weten of daer iets van profiteeren. Het is voor ons alzoo meer nadeel als voordeel. Eh ja! ik moet u zeggen dat in de weke voor de laetste kiezing, mijn man die par- tan maar den Zondag een pinte gaat drin ken, alle avonden potjerol van het Volks huis kwam, en toen nog na de kiezing ging hij heele dagen uit, vernegligeerde zijn werk en kwam 's avonds dronke t'huis, tot dat ik ten langen laste mij ferme kwaed gemaekt heb. Hij heeft mij alsdan gezeid dat hij zijne stem verkocht had aan Men dat hij met het geld op stamenó ging. Hoe vindt gij zulke kiezingen, en zouden wij daar ook niet moeten ingedraaid zijn gelijk den apostel Colaert het voorstelt? 'T is schoon en treffelijk niet waar voor kristelijke menschen van hun geld te laten afdoen om van eerlijke en neerstige werk lieden dronkaers en legaards te maken Zet ook dezen brief in uw weekblad als gij het goed vind. Uwe dienares, Therese Volbout. Iedereen weet dat dit Kamerlid overal propagande gemaakt heeft ten voordeele van het stemrecht der vrouwen Vele zijner politieke vrienden keuren dit bedektelijk af, en zeggen dat onze Burge meester niet een woord gelooft van hetgeen hij daarover uitgekraaid heeft, en het enkel een bedreigingsmiddel is om het algemeen stemrecht der mannen tegen te werken. Een bewijs hiervan In de zitting van 49 Maart hadden de volksvertegenwoordigers te beslissen op het amendement van M. Vander velde bedoelende het stemrecht der vrouwen voor de gemeente en de Provincie. Hewel! M. Colaert, in plaats van conse quent te zijn met de redenen in zijne voor drachtenuiteen gedaan, en bijgevolg een der eerste te verschijnen om het voorstel van M. Vander velde bij te treden en te onder steunen, was in de wetgevende Kamer niet te zien. Hij had geradig gevonden dien dag t'huis te blijven en zich ziek te begaren. Men weet dat de klerikalen malkanderen verstaan hadden zich te onthouden op hot stemrecht der vrouwen. De bijzonderste dagbladen des lands be knibbelden het zonderling gedrag van M. Colaert en gekscheerden niet weinig met den kampioen der vrouwen die zij voor een fu- mist deden doorgaan. Om zich, zooveel mogelijk te verschoonen over zijne voorbedachte afwezigheid, liep M. Colaert 's anderdaags, frisch en gezond, naar de volkskamer om te zeggen dat hij het amendement van M. Vandervelde zoude gestemd hebben ware hij tegenwoordig geweest. Wat kluchtspeler! Donderdag morgend, om 10 1/2 ure, had alhier eene droevige plechtigheid plaats de ter aarde bestelling van den heer Valère Vandoorne, Zaterdag laatst in den Heer ont slapen, na eene langdurige ziekte, in den nog weinig gevorderden ouderdom van 27 jaar. Weinig zulke uitvaarden kan men zien, waar al de standen der maatschappij verte genwoordigd zijn, om hulde te bieden aan den overledene. Een tiental kronen waren aan den overleden en familie uit genegen heid angeboden. Maar hier verwonderde de groote toeloop van volk niemand aangezien de heer Valere een jongeling was van ieder een geacht, geprezen bemind en betreurd. Jammer, dal zulke mannen zoo vroeg ster ven moeten. De stoet was grootsch, doch indrukwek kend. De hoeken van het baarkleed werden gehouden door de heeren E. Nolf, volksver tegenwoordiger, M. Butaye, M. Vermeulen en M. Candeel. De stoet begaf zich ter kerk en van daar naar de laatste rustplaats alwaar, na de geestelijke plechtigheid, eene lijkrede, door een zijner vrienden, M. Ernest Nolf, uitge sproken werd. Wij deelen grootelijks in het verlies en bieden de familie onze oprechte rouwklach ten aan. Sinds omtrent twee jaar bestond er in de Vlamertingsche bosschen (Yperen) eene roo versbende, uit een twintigtal leden saamge- steld. Zij was de schrik der aanpalende dor pen, en zoo slim legden het de nachtelijke inbrekers aan boord, dat tot hiertoe geen enkel hunner in de netten geraakte. Maar de kruik gaat zoo lang te water tot zij breekt. Eene betwisting nopens den te deelen buit deed het geheim aan het klokzeel hangen en aldus leverde het woud zijn geheim. In den nacht van maan- op dinsdag werd het bosch afgezet door een dertigtal gendar men, die het genoegen hadden tien visschen met den eersten net worp boven te halen. De kapitein loopt nog, maar hij is verklapt en zal gauw 't getal aangehoudenen vergrooten. Boekerij. Open 's Zondags van 10 1/2 tot 11 1/2 ure Zilveren Hoofd Vrijen ingang langs d'ach terpoort. Uittreksel der boekenlijst (Vervolg). Conscience: Do duivel uit het slangen bosch. J.J. Cremer: Dokter Helmond en zijne vrouw.Anna Rooze. Wouter Linge. Novellen en vertellingen. H. Cremer: Hoogduitscho Grammatica. A. De Cock: Rembert Dodoens. Simon Stevin Arm geboren en beroemd gestor ven. De klerikale afgevaardigden van het ar rondissement, ten getalle van dertig, zyn dezen morgend vergaderd. De nieuwe kandidaat voor den Senaat is M. Vercruysse van Kortrijk. De kandidaten voorjje Kamer zijn de zelfde als den 27 Mei 1900. Een afgevaardigde, zich tot M. Colaert wendende heeft letterlijk gezegdWaarom een derden kandidaat aanduiden, gij weet wel dat M. Nolf zal gekozen blijven f En waarachtig men had M. Thevelin eene tweede nederlaag kunnen besparen. Leo Souxdorf, timmerman, te Yper, en Alixia Devos, zonder beroep te Yper. Emilius Hollebeke, beenhouwer, te Yper, en Maria Boudry, kleermaakster, te Yper! Julianus Royon, handelaar, te Brugge, en Anna Coppin, zonder beroep te Yper. BURGERSTAND van den 28 Maart tot den 4 April 1902. Geboorten. Petteloot Odila, Neêrstraat. Vandenberghe Marcellus, Vlamertinghe steenweg. Leclercq Henricus, Paddepoelstraat. Deconinck Daniel, St Jacobstraat. Knockaert Andreas, Lange Thouroutstr. Depuydt Romanus, Aardestraat. Versavel Margartha, Boomgaardstraat. Willemyns Germana, Paddepoelstraat. Duprez Maria, Weduwestraat. Verdoene Lucianus, Hondstraat. Mulle Daniel, Doorgangstraat. Denoyelle Germana, Kalverstraat. Huwelijken. Leupe Julius, timmerman, en Delahaye Valentina, dienstmeid. Faillie Carolus, landwerker en Duprez Maria, naaister. Michiel Julianus, machinisten Libberecht Alixia, huishoudster. Marescaux Henricus, wever en Sohier Maria, waschvrouw. Bailliu Leo, schilder en Ruffelet Helena werkvrouw. Souxdorf Cyrillus, timmerman, en Van- develde Celina, witnaaister. Devrière Constant, brouwer, en Ver- meesch Irma, zonder beroep. Sterfgevallen. Vandenberghe Arthur, 19 jaren, zonder beroep, Lange Thouroutstraat Servais Hubert, 51 jaren, soldaat by het 3de linieregiment, ongehuwd, statiestraat. Duthoo Barbara, 76 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Rijselstraat. Verlez Carolina, 76 jaren, zonder beroep, echtgenoote van Debruyne Amandus, Pope- ringhe steenweg. Verminck Augustus, 5jaren, zonder be roep, Paddepoelstraat. Lebon Ludovicus, 77 jaren, gazwerker, echtgenoot van Hof Philomena, Doorgang straat. Rits Lucia, 75 jaren, zonder beroep, echt genoote van Timperman Carolus, Dickebusch steenweg. Vandoorne Valerius, 27 jaren, koopman, ongehuwd, Plaats Alfons VandenpeereBoom. Ghesquiere Theresia, 62 jaren, zonder be roep, weduwe van Clarysse Petrus, Pope- ringhe steenweg. Reynacrt Petrus, huisbewaarder van het gerechtshof, 74 jaren, echtgenoot van Trioen Rosalie, Janseniusstraat. Van Laecken Alphonsus, 22 jaren, sol daat bij het 3® Lanciers, ongehuwd, statiestr. Larnout Petrus, 70 jaren, daglooner, echtgenoot van Callewaert Rosalie, Zonne- beke steenweg. De Waeghenaere Alix, 56 jaren, koop vrouw, ongehuwd, Neermarkt. Deruttere Mauricius, 1 1/2 jaren, kieken- markt. Vandenbussche Guidon, 38 jaren, wever, ongehuwd, Lange Thouroutstraat. Stragier Henricus, 27 jaren, zonder be roep, ongehuwd, Zonnebeke steenweg. - Tfl—TPfT~T -gT~

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1902 | | pagina 2