t CH. DEJ9DE-STECKEN Teinturerie au Tendeur. ELROSE w Burgerstand der Stad Poperinghe Brand in de kerk te Brugge. Beursoverzicht van Brussel. Wervick. Het gebruik van bruin brood. VERSCHILLIGE TIJDINGEN. Allerlei. HAAR HERSTELLER w w Assurances. van den 27 Maart tot 3 dezer maand Geboorten. Mannelijk gesl. 3. Vrouwelijk gesl. 2. Hmvelijk. Camille Gille, schoenmaker, en Louise D'amour, naaister. Sterfgevallen. Vanspranghe Sophie, 69 jaar, kantwerk ster, echtgenoote van Charles Debruyne, Valkenberg. Neuville Henri, 62 jaar, zonder beroep, Casselstraat. Zaterdag nacht rond 3 ure heeft de brand begonnen in de hoofdkerk, het vuur was ont staan in de kapel van het H. Sacrement. Ge lukkiglij k was er geen wind, anders had het vuur zich met groote snelheid kunnen uit breiden. Het was in 1838 dat deze kerk half afgebrand werd. Dank aan de krachtdadige pogingen, kon het vuur spoedig uitgedoofd worden, een ge deelte van het dak alleen werd afgebrand. Wat de oorzaak aangaat, zij is niet goed ge kend. Loodgieters waren tot zaterdag avond aan het werk geweest aan dit deel der kerk. 2 April 1902 Termynbeurs. Belangwekkende po litieke nieuwstijdigen zijn niet toegekomen de munttoestand is tamelijk bevredigend. Brazilië 4% 68 13/16; Saragosse 275 3/4. Métropolitain 574. Rio Tinto 1105. KontantbeursHet parquet bleef aan vast heid te kort. Rente begunstigd aan 99.55 en aan 99.60. Bussel 108.75. Antwerpen 1071/4; Luik 92,75. Oostende 87 1/8. Bankactiën weinig bedrijvig, en onder de spoorweg waarden werden niet veel zaken aangegaan. Tramwegwaarden niet meer betracht dan de vorige week. Alixandrie 81. Plorentins 131. 50. Vicinaux Hollandais 75 Metaalwaarden beter gestemd. Angleur 414.CO Acièries d'Anvers werd gekocht aan 102 50. Espè- rance Longdoz 225. Ougrée 1000. Kolenmijn waarden goed gehouden. Bernissart 360; Moriemont 1345 na 1915. Nord de Charleroi 2267. 50. Trieu Kaisin 755. Zinkwaarden kalm. Meer ani mo in glaswaarden. Bennert et Bi vort 511.25. Verschtllende nijverheids- woarden verlaten. Koloniale slap. Gew. Katange 931Magasins Généraux 210. Trust Coloniale 19 1/8. Haut Congo 957. 50. Onze lezers kunnen alle nadere inlichtingen bekomen bij den Heer Van de Kerkhove Be stuurder van het Financienblad Kruidtuilaan 19 Brussel. Nazicht hunne lotennummers in alle uitlotingen. Meeting op Zondag 20 April 1902, om 5 1/2 ure stipt, in de Halve Maan, Nieuwstraat. Sprekers der liberale en werklie denpartij, zullen over Algemeen Stemrecht en Evenredige Vertegen woordiging handelen. Doktor F. R. Allisson schreef in het Rad. Weekblad onder anderen het volgende over het gebruik van bruin brood Wanneer men raadpleegt over ongesteld heden, schrijf ik dikwijls het gebruik van bruin brood voor. Daardoor versta ik onge- build tarwemeel; het graan moet gemalen en tot brood bereid worden, zonder er de ze melen uit te verwijderen. De redenen waar om men het graan moet gebruiken met al de stoffen, waaruit het bestaat, zijn vele. De tarwekorrel bestaat uit meelachtige kern, omhuld door een bruin vliesje De omhulsels worden zemelen genoemd, en van de kern wordt het witte meel gemaakt. Zemelen be staan uit niet voedende, houtachtige vezels en bevatten de meeste minerale bestanddee- len van het koren, zooals phosphaten, ijzer, enz. Vlak onder het omhulsel bevindt zich een laag cellen, grootendeels bestaande uit de stikstofhoudende stoffen van het graan. Wanneer wij nu de zemelen verwijderen, dan gaan deze stoffen, evenals dq minerale be- standdeelen verloren. Het gevolg hiervan is, dat wanneer men wittebrood gebuikt, men een voedsel tot zich neemt, dat niet genoeg minerale bestanddee- len en vleeschmakende stoffen bevat, en men zich dus onvoldoende voedt. Daardoor ver liezen wij spoedig onze tanden. De kinderen zijn onderhevig aan Engelsche ziekte, en wij worden niet verzadigd. Moeders, die de kinderen laten zuigen, moeten altoos bruin brood eten aangezien dit de vorming van tanden en beenderen bij de kinderen bevor dert. Engelsche ziekte ontstaat uit gebrek aan kalkzouten in het bloed en kan alleen ge nezen door bruin brood of havermeel. Door enkele toediening van kalkphosphaten wordt de kwaal niet weggenomen. Tengevolge van het verwijderen van de meeste stikstofhou dende stoffen is het brood onvoldoende voed zaam en zijn wij genoodzaakt, eieren, kaas, vleesch of peulvruchten te gebruiken, willen wij verzadigd geraken. Men placht melk te beschouwen als een volmaakt voedsel, en dat is ook, maar voor jonge kinderen. Het volmaakste voedsel voor een volwas sen is koren. De plantaardige stikstofverbin dingen van het koren dienen om de spieren op te bouwen, door de zouten worden been deren en tanden gevormd, het meel geeft warmte en kracht en de zemelen bevorderen de werzzaamheid van de ingewanden. Bruin brood en water bevatten alles wat noodig is om 't leven te onderhouden, ook bij iemand die hard werkt. Misschien die witte brood eten, hebben dikwijls last van een on aangenaam flauw gevoel in de maag; om dat gevoel te verdrijven nemen zij dan hun toe vlucht tot bier, wijn of spiritualiën, waar door deze aangename gewaarwordingen van eenoogenblik wijkt. Indien zij bruin brood aten, zouden zij geen last hebben van dat ge voel en zouden wij een matig volk zijn. De zemelen, hoewel onverteerbaar zegt dr. A. verder, spelen toch een zeer belang rijk rol bij het voedingsstelsel. Ten eerste verdeelen zij de voedende stoffen en maken daardoor de inwerking van het maagsap ge makkelijk, waardoer de voedende stoffen in oplossing moeten komen. Ten tweede ne men zij de ruimte inde maag in, waardoor een overmatig gebruik van spijzen belet wordt. Evenzoo worden de dunne darmen door hen gevuld, en hierdoor wordt de on willekeurige beweging der damspieren aan gezet, aldus de dagelijkscbe onlastig bevorde rende. Hoe vele wachten van lijden, hoe- vele dagen vol smerten zou men vermijden indien men zich buiten het bereik hield van de hevige aanvallen van jicht of rhumatism door het gebruik van eenige glazen Elixir Vincent. Dépot bij M. G. Libotte, Boomgaard- straat, Yper. Prijs: 3 frank de flesch. Een oudje van 103 jaar. Morgen vrijdag treedt mevrouw weduwe Marin, te Haine St. Pierre in 't Walenland verblijvend, haar I038t<> jaar in. Haar echtgenoot, gen darm onder Napoleon 1, vocht te Waterloo en nam deel aan de revolutie van 30. Vrouw Marin heeft 15 kinderen gehad. Zij leeft nu met vier van hen te Haine St. Pierre, het jongste is 60 en het oudste kind 84 jaar. Daar de apothekers onzer stad er geen verkoopen gelieft mij terstond 10 doo- zen Borstpastillen van D. Walthery op te sturen, zij zijn heilzaam in't genezen van valling, keel en borstaandoeningen, hierbij 2 dollars. Em. Delannoy Chicago-Amérika. Oostende. De spelen afgeschaft. Door de Kamers werden de spelen afgeschaft. De Groote en Vanderheyde hebben zich onthouden Pil was afwezig 1 De heer Buyl stemde tegen de wet, ten voordeele van Oostende. Weg met de klerikale volksvertegenwoor digers Leve M. Buyl I roept Oostende. Bericht aan de talrijke personen die aan eezema's dauwworm en jeuksel lij den. Volgens 't oordeel der beste geneeshee- ren is het voldoende zich het bloed geduren de eenigen tijd met de slijmverdrijvende Pil van D. Walthery te zuiveren, om zich volko men te vrijwaren van bloedonzuiver hoe ver anderd zij ook weze Roeselare. Wij vernemen dat wijlen M. Ed. Rodenbach-Mergaert eene gift van duizend franks nagelaten heeft aan den on- derlingen bijstand der Leopoldisten. De nagedachtenis van den begiftiger, wiens begraving woensdag om 10 ure plaats grijpt, blijve in eere Vraagt bij uwen apotheker de Sedatine zij geneest zonder aan de maag te schaden schedelhoofdpijn, zenuwpijnen, kopzeer. Al gemeen depot: A. Defgnée, 3 Square Mar guerite, Brussel. Meenen. Woensdagvoornamiddag heeft Elodie Desmet, vrouw Deleu, wonende op gehucht Au Cornet, eene som van 100 frank bestaande uit vijf goudstukken van 20 fr., gevonden op haren akker aan Reckembeek, Het geld lag daar verborgen onder eenen steen en was geheel vuil, wat bewijst dat de som sedert langen tijd verborgen zat. In welken winkel vindt men niet De Beukelaer's wereldberoemde Biscuits en Chocolade. Al de kazernen van gendarmerie van het land zullen met de telefoon verbonden wor den. Daarvoor is in het budget eene uitgave voorzien van 110.000 frank. Zeggen dat die instelling die som aan den Staat zou kosten, ware onjuisthet ministerie van oorlog geeft 110.000 frank uit, het ministerie van ijze renwegen en telegrafen zal ze ontvangen. Dat kost dus niets. Waarom nog hoesten? Als ik open baarlijk verklaar dat de siroop Deprater den strafsten hoest de gevaarlijkste valling in min dan 2 dagen geneest. De siroop Deprater is de eenigste aangename borstremedie die altijd zeker en spoedig geneest. Alwie de si roop Deprater gebruikt heeft kan niet laten deze wonderbare remedie aan hunne vrien den kenbaar te maken. Prijs: 2 fr. de flesch. Te bekomen te Yper apotheek Socquet, PoperiDghe Monteyne, Comen Van Win dekens, Meenen Rotters, en in al de goede apotheken. Eischt altijd de echte siroop De prater want zij is zonder weerga. Brugge. Vreeselijke dood. Nade re bijzonderheden. Wij meldden giste ren dat Geevaert in de statie van Zedelghem door een expres werd verrast en in stukken gereden. Ziehier nieuwe bijzonderheden over dit schrikkelijk ongeval. Geevaert ging over de spoorbanen en bleef eensklaps met den hiel tusschen twee riggels vastzitten. Hijzelf poogde natuurlijk zich te ontlasten en anderen bielpen hem bij dit werk; doch vruchteloos. Dan dacht men er aandenoodige signalen te geven, want een expres was reeds in't zicht. Eilaas! het was te laatl Men moest Gevaert aan zijn lot over laten. Deze huilde vervaarlijk en stelde wan hopige pogingen in het werk om zijnen voet tusschen de riggels weg te trekkenniets kon baten. De rampzalige man werd door de lokomotief omgeworpen en bleef uitgestrekt op de riggels liggen. Geheel de trein reed over hem. Eenige stonden later raapte men n)g slechts vormlooze menschelijke overblijfsels op; Vreeselijke dood voorwaar. Willem. Loopt niet zoo dicht langs dien os, Trien. TrienWat zou datis de os dan schuw WillemNeen, maar hij zou schuw wor den als hij u ziet. In de diergaarde. Jongeling: Zeg, kan die olifant kunstjes? Oppasser. Jazeker, mijnheer; ik heb hem geleerd hier in dat kasken een geldstuk te leggen. Wilt gij het eens probeeren? Jongeling. Ja, hier is een halve frank. En de olifant voert het kunststuk uit. Aardig, heel aardig, maar nu moet hij mij het geld teruggeven. Oppasser. Het spijt mij, mijnheer, maar dat heb ik hem nog niet kunnen leeren. Zij zal nog wat wachten. Twee juf frouwen kwamen elkander te gemoet, het was reeds langen tijd geleden dat zij elkan der gezien hadden. Dag Bertha, hoe gaat het? Niet slecht, ik heb niet te klagen, ant woordde Clara. Maar zijt gij nog niet gehuwd, Bertha? Neen, ik wil nog wat wachten. Nog wat wachten, maar gij zijt van de jongsten niet meer. 't Is waar, maar ik wacht tot dat zich een trouwer aanbiedt. Goede vraag Meid. Sapristie, saus, is dat nu met eene S. of met eene C Wacht ik loop het Nelleken vragen. Nelleken. (Die het ook niet weet). Ja dat is volgens dat het botersaus of azijnsaus is. Een al te kostelijk gebijt. Overtijd zegde een tandmeester tot Jaak Hollemans, dat hij hem voor 200 fr. een gansch nieuw gebit wilde maken. Zoo, riep de andere, 200 fr. ik wil het gelooven, maar dan zou ik zelf niets meer te bijten hebben. Oorlog. Doet u dat niets, de gruwelen van den Transvaalschen oorlog te lezen? vroeg men eens aan Pieter. Als ge al zoolang getrouwd zijt als ik, dan wordt ge aan die dingen gewoon 1 was het antwoord. TjlfdlVj UUDD biedt kosteloos aan, aan ■CJiJii nuoja allen die aangstast zijn van eene huidziekte, haarwormen, eezemas, duistjes, huiduitslag, chronische bronchie- ten, borst- maag- en blaasziekten, rheuma tism, een onfeilbaar middel te doen kennen om zich spoedig te genezen zooals hij zelf volkomen genezen is geweest na alle moge lijke geneesmiddels vruchteloos te hebben doorstaan en beproefd. Dit aanbod, waar van men het menschlievend doet zal inzien, is het gevolg eener belofte. Per brief of postkaart schrijven aan den Heer Vincent, 8, Place Victor Hugo, te Grenoble, die kosteloos en vrachtvrij per post antwoorden en de gevraagde inlichtin gen opsturen zal. herstelt grijs, wit of verkleurd haar bepaaldelijk tot zijne oorspronkelijke kleur; houdt het uitvallen tegen, reinigt de kruin, verwijdert het schin en deelt er leven, groeikracht, glans en schoonheid aan mede. Verkocht door Coiff. en Parf. Hoofd-Dépót26, rue Ëtienne-Marcel, Parijs. Te bekomen bij M. Ratai. O M MES LAG H mercerie, en reukverkooper. Groote Markt 55, Yperen. g 5° P O - i cn 8 g K 5 S 8 S O 8 8 N g 01 H e-i ES ftl La Patrie, Cle Anonyme d'assurances contre les accidents et la mortalité du bé- tail, demande bons agents, fortes commis sion. Ecrire la Direction, rue Gretry, 35, Bruxelles. Mettoyage a sec et a neuf. Vieux Marché-au-bois, 20, YPRES. PKIX MODÉRÉ8. mmJOSJ» MEEST GEZOCHTE CD cd tl O o a D P CD CD 0 C/2 C/3 P O OQ 2 OQ CO Cf O O O CO O O O O O O O O O 10 00 00 OTi O O o O O O O O O u< CD F? B O O a> w O t-f- o e: p 0 CD p. p 0*5 CD O to I—I

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1902 | | pagina 3