VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Orgaan tier Liberale verbintenis van Yper en het Arrondissement. EENDRACHT MAAKT MACHT. Zestiende jaar Zaterdag 12n April 1902. Nummer 15. I Doodsbericht. v Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den bulten. 2.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50 Per 3 maanden 1 fr. Annoncen. 15 cent (per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der bei ie Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk, tegen Vrijdag middag vrij l*n onderteekend toe te zenden. .Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. De liberale partij is in rouw! De wreede dood heeft in onze gelederen gemaaid Ineenigeuren tijds hebben wij verloren: M. Eugeen Iweins, eerste onder-voor zitter der liberale Associatie van 't arrondis sement, M. Emiel Verschaeve, schat bewaarder der Associatie van 't arrondisse ment, lid van het Comiteit der kantonale Associatie, en M. Jules Onraet, schat bewaarder der cantonale Associatie. 't Is voor ons een zeer groot verlies De heeren Iweins, Verschaeve en Onraet, verkleefd aan de onsterfelijke princiepen van het liberalism, zijn onvermoeibare werkers geweest, met iever strijdende voor de zege praal hunner politieke overtuiging die deze van hun gansche leven geweest is. Zij hebben aan de jongeren het voorbeeld gegeven van den plicht en van de volstrekte zelfopoffering. Zij zijn deze wereld voorbijgeg aan, al het goed verrichtende. Zulke mannen vereeren de pariij waartoe zij behooren; Zulke vrienden worden nimmer vergeten 't Is met eene bittere ontsteltenis dat de geheele liberale partij zich eerbiediglijk ont bloot vóór hunne sterfelijke overblijfsels, 't Is met de grootste achting en de levendigste dankbaarheid dat zij aan die strijders der groote en edele zaak hare deelnemende be wondering uitdrukt en hun haar laatste vaarwel toestuurt. Tolken der gevoelens die al de liberalen bezielen, verzoeken wij hunne naastbestaan- den en hunne bloedverwanlon onze recht zinnigste rouwbetuigingen te aanvaarden. Mochten die bewijzen van dankbaarheid er groole partij van vrijheid en verdraag zaamheid bijdragen om hunne droefheid te bedaren? Lijkdienst van M. Eugeen Iweins. De begrafenis van M. Eugeen Iweins heeft plaats gehad te Zonnebeke, Donderdag 11. ten 11 ure, te midden een grooten toeloop van volk. De gansche gemeente hield er aan haren oud-burgemeester de eer te bewijzen die hem toekwam. De harmonie, waarvan M. Iweins eigenaar was en welke hij met zooveel talent be stuurde, opende den lijkstoet. De hoeken van het baarkleed waren gedragen door de heeren afgevaardigde Ernest Nolf, namens de liberale Associatie van het arrondisse ment waarvan de overledene eerste onder voorzitter was, Karei Debouck, namens de harmonie, Jules Renty, namens de Maat schappij van Sint-Sebastiaan, en den nota ris Parret, namens de maatschappij van Onderlingen Bijstand. Nooit heeft men te Zonnebeke zulte in drukwekkende begrafenis gezien, waar de inwoners met. zooveel rechtzinnigheid deel namen aan de droefheid der familie. Wij hebben inderdaad, op den doortocht van den rouwstoet on op het kerkhof vele tranen zien storten 't Is dat M. Iweins de weldoenor was van den arme. Zijn medelijdend hart heeft vele ellende doen verzachten. Hoe dikwijls zal zijnen naam met dankbaarheid niet uitge sproken worden in de hut des armen, onder het strooien dak, wanneer de gure en stren ge winter de aarde met zijn wit lijkkleed zal bedekken 1 M. Eugeen Iweins was een rechtzinnige en overtuigde liberaal, liberaal van den ou den stempel, gehecht aan de partij tot de welke zijne familie altijd behoord heeft, en verkleefd aan al de werken die de groot heid dezer partij uitmaken. Hij was van die liberalen van te lande die, wat er ook ge- beure en ondanks alles, nimmer falen. Die liberalen zijn verdienstelijker dan deze ;der- stad. Zij moeten het hoofd bieden aan de beleediging, aan den hoon, aan den laster. Men doet hen doorgaan voor vijanden van de priesters, van den godsdienst, wanneer geheel het liberalism rust op den eerbied van al de godsdienstige en wijsgeerige over tuigingen, op de voistrekste verdraagzaam heid en op de grootste vrijheid, wanneer het liberalism den priester wil geëerbiedigd zien in zijne kerk, den burgemeester alleen mees ter op het stadhuis. Zeker is er moed noodig om liberaal te zijn te lande 1 Ah! indien de priester in zijne rol van priester bleef, in dien hij zich maar uitsluitelijk bezighield met zaken van zijnen godsdienst, men zou niet gelijk heden oneenigheden van denk wijzen zien, gedreven tot de vijandelijkheid, ja zelfs tot den haat Neen, de liberalen zijn geene vijanden van den priester en van zijnen godsdienst. Wat hij bij deii priester aanrandt, 't is de wijze waarop deze zich van zijnen godsdienst be dient om de zwakken van geest tot zich te trekken en ze in te lijven in eene rampza lige politieke partij, maar die zijn onuit- bluschbaren dorst naar bezit en overheer- sching ter hulp komt. M. Eugeen Iweins, gelijk al de liberalen, wilde dat het volk onderwezen wierd en ge wapend in den wrangen strijd voor het be staan. Oud-leerling van ons stadscollege, door ons klerikaal stadsbestuur afgeschaft uit haat voor het onderwijs werd M. Eugeen Iweins een der stichters van het College de l'Union. Later nam hij het bestuur van het College moderne in handen. De zelfopoffe ring waarvan hij in deze omstandigheid be wijs gaf, verwekte de bewondering van al de vrienden van het openbaar onderwijs. M. Eugeen Iweins heeft het liberalism vele diensten bewezen. Lijkdienst van M. iuies Onraet-Parret. 't Is Woensdag ten 10 ure dat de lijkplech- tigheid plaats had. Ten 9 d/2 ure reeds ver drongen zich de talrijke vrienden van M. Jules Onraet vóór het sterfhuis. De lijkstoet vormde zich weldra: aan het hooid stapt de harmonie der Oud-Pompiers. Dan komt bet, vaandel der liberale Asso ciatie en dat der gilde van St. Sebastiaan, gevolgd van .de talrijke kronen die door jonge weezea gedregen waren. De hoeken van het baarkleed waren ge houden door de heeren afgevaardigde Ernest Nolf, Maleveys en den advokaat Lesaffre, de twee liberale Associaliën vertegenwoordi gende, door de heeren Polydore Vermeulen, den Koophandelskriug vertegenwoordigende, Arthur Siofhd in den naam der maatschappij van paardenloop, en doorM. Henri Vermeu len, namens de maatschappij van St. Sebas tiaan. Op liet kerkhof zijn twee lijkreden uitge sproken ge weest: Lijkrede uitgesproken door Mijnheer Poiydore Vermeulen. Mijnheeren, Een zeer droevige plicht valt mij op dit f oogenblik te beurt. 't Is deze van namens den koophandels- en nijvorheidskring der stad en het arrondis sement Yper de droefheid uit te drukken welke het overlijden van hunnen secretaris Mijnheer Jüles Onraet veroorzaakt. De plicht is mij des te smartelijker dat dit ongeluk eenen vriend mijner jeugd getroffen heeft, wien ik gewoon was aan mijne zijde te vinden in dagelijksche strijden, voor in zichten en verlangens die ons gemeen waren. Jules Onraet onder een nederig uitzicht had onwaardeerbare hoedanigheden van hart en geest. Hij was het kind zijner werken. Op 18 jarigen leeftijd had hij het ongeluk vaderloos moederloos te worden. Hij was op dien jeugdigen ouderdom zon der leidsman noch raadgever om den ruwen strijd voor het bestaan aan te gaan. Door zijne nauwkeurigheid in het werk, 2Üjn zeker oordeel, kon hij, niet alleen den handelstoestand beschermen dien hij van zijnen valer geërfd had, maar ook kon hij I langzamerhand een uitstekenden toestand veroveren in den Yperschen handel. En middelerwijl kon hij, te midden zijner talrijke bezigheden, den tijd vinden mede te arbeiden aan vele edelmoedige werken strek kende om het zedelijk leven uit te breiden elf het stoffelijk welzijn zijner medeburgers e rop te beuren. Zijn geregelden en onvermoeibaren arbeid voldeed aan al de vragen die aan zijne die aistwiliighcid gedaan werden. 7anaf' de stichting van onzen kring, in 18687. was Mijnheer Onraet een vlijtig lid, een hsverrig medewerker. In 1883, vertrouwden hem zijne mede broeders van den kring, de moeilijke be diening tote van secretaris. Hun keus was aliergelukii -igst. De aanho udende bezorgdheid van den se cretaris Onb .aet was de menigvuldige belan gen van desa handel en de nijverheid te dienen. Zijn geest, was altijd waakzaam om aide behoeften, aide grieven al de vraagstukken aan de dagorde te begrijpen en te bestudoe- ren. Hij was gedurig op de bres om al de? noodige voetstappen, al de studiën, al de noodige werken te doen om voldoening te bekomen. Gij hebt ons, duurba re secretaris, talrijke diensten bewezen Gij zijt ons te schielijk en veel te vroeg ontnomen De kooplieden, uwe vrienden van den handelskring, zullen een onvergankelijk, aandenken van sam enneiging en erkentenis van u bewaren In hun aller naam,, duurbare vriend Jules, duurbare secretaris, stuur ik u een laatste vaarwel toe I Lijkrede uitgesproken door fff. Aug.' Lesaffre, namens de liberale kantonale Associatie van Ypt r. Mijnheeren^ De dood maait in onze geledoi 'en met een ongenadigen iever: zij komt nog aan onze vriendschap en aam onze achting den eerlij ken man te onttrukken wiens overblijfsel wij op dezen oogienblik begroete 11. 't Is onder den indruk eenen bittere aan doening dat ik, in den naam der liberale kantonale Associatie van Yper.een laatste vaarwel kom zeggen aan onzei i duurbaren en betreurden schatbewaarder. Jules Onraet was een dezer mannen met rechtzinnige en oprechte overtuigingen in wiens gezelschap men zich vereert. Zijn gansche leven is een aanhoudende strijd geweest voor de verdediging en de ze gepraal der groote grondregels van weder- zijdsehe verbintenis en van vrijheid die hij vereerde. Hij was, in al de strijden die wij onder staan hebben, den ieverigen werker, zoo nederig als eenvoudig, die den invloed zij ner groote en wettige volksgezindheid ten dienste stelde der gedachten die hem duur baar waren. Nooit heeft zijn vertrouwen in de beslis sende zegepraal een oogenblik gefaald en, in de somberste tijden, heeft hij zich onbe schroomd vooruit gesteld, den laster en de beleediging verachtende. 't Is den 6n November 1887 dat Jules Onraet in het Comiteit der Associatie trad. Zijnen iever en zijne rechtschapenheid de den hem onmiddelijk onderscheiden en men vertrouwde liem de kicsche bediening van Schatbewaarder toe, welke hij op eene won derbare wijze wist te vervullen. In 1896 en in 1899 mocht men nog op zijne dienstwilligheid rekenen tijdens de ge- meentekieziugenOndanks zijnen afkeer voor de eerambten, liet hij zich als kandidaat op onze lijst voordragen. Er is in de stad niet een liberaal werk dat de dood van Jules Onraet niet bitter komt treffenwant hij maakte deel van allen- En wij verliezen in iicm niet alleen onzen dienstwilligen en kostbaren helper, maar een rondborstigen en oprechten vriend,wiens goedhartigheid en opgeruimdheid spreek woordelijk geworden waren. Duurbare vriend, mocht uw aandenken dat wij getrouwiglijk zullen bewaren, mo gen de talrijke bewijzen van achting die uw graf omringen een troost zijn voor uwe waardige echtgenoote en uwe bedrukte bloedverwanten. In den naam der liberale Associatie zeg ik u vaarwel. Rust in vrede Lijkdienst van M. Emiel Verschaeve. De begrafenis heeft plaats gehad Donder dag JLl- ten 10 ure 's morgends. De toeloop van tvofk was zeer groot, want onze ver kleefde .-secretaris had ontelhare vrienden. De maatschappij van onderlingen bijstand, waarvan M. Verschaeve den ieverigen Voor zitter was, mam plaats aan het hoofd van den stoet. De talrijke leden dezer Maat schappij waren zeer getroffen door het groot verlies dat zij kwamen.te doen. M. Emiel Verschaeve Leeft deel gemaakt van den Gemeenteraad van 1884 tot 1890. De hoeken van het baarkleed waren ge houden door M. Arthur Dalmote, secretaris der liberale Associatie van hot arrondisse ment, door M. Aug. Lesaffre, secretaris der liberale kantonale Associatie, door M. Achiel Thiebault, namens de maatschappij der Oud- Pompiers, waarvan de overledene Commis saris was, en door M. Henri Christiaen, iDiainens de maatschappij van Onderlingen Bijstand. De afgestorvene had alle eerbewijzen en Ikronen geweigerd, nochtans op hot aan dringen der maatschappij van Onderlingen Bijstand, die om zoo te zeggen tiet werk •was van M. Verschaeve, heeft de familie do lijkrede aanhoord van haren Secretaris M. N. Boudry. HET WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1902 | | pagina 1