TAI IJPBREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Orgaan der Liberale verbintenis van Yper en het Arrondissement. EENDRACHT MAAKT MACHT. Politieke Vergadering. M. Paul Hymaüs, "Wetgevende Kiezing W aasten Le Touquet Zestien' e jaar Zaterdag 26" April 1902. Nummer 17. YPER. Morgen Zondag 27 April MEETINGEN Zoodag 4L Mei 1902 Het roode ministerie. Waarom en Omdat. Hoeveel de godsdienst ons kost. Ons klerikaal Ministerie. Nieuwe koolmijnen. De ophitsers. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr per jeer voor den buiten. 8.50 ft*. Toor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50 Per 3 maanden 1 fr. Annoncon: 15 cent per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centlemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Puhlicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoogenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij nn onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. KandidatenKamer. M. Ernest \olt, advokaat, volksvertegenwoordiger, uittreden de lid, wezenlijke kandidaat. M. Auguste Brunfaut, fabrikant, bijgevoegde kandidaat. (Zaal der Oud-Pompiers). om 3 ure nnmiddag, Zullen er het woord voeren in het fransch, liberale volksvertegenwoordiger van Brussel, in het vlaamsch, Mi Caaiiel Liefmams, liberale volksvertegenwoordiger van Oudenaarde. INGANG VRIJ. M. Buyl zal later komen spreken. om 3 ure, herberg A U ROOSTER bij L. Delporte. om 5 1/2 ure, herberg CAFÉ DE LA GARE bij Ch. Verheyde. SPREKERS de Heeren Advokaat ERNEST NOLF» volksvertegenwoordiger, en AUGUSTE LESAFFRE, advokaat. Ingang vrij. De, klerikalen hebben Vrijdag 18n April laatstleden twee groote zegepralen behaald ter Kamer hebben zij het voorstel van grond wetsherziening uitgaande van de oppositie dóen schipbreuk lijden, en te Leuven heb ben zij de opbruisching van het volk, pro- testeerende tegen den tegenstand van het goevernément in stroomen bloeds gesmoord. Zes mannen werden gedood, het meesten- deel hebben met moeite twintig jaren be reikt, eenige'n zijn getrouwd en vaders van familie; zij laten weduwen, weezen en oude bloedverwanten zonder steun na. Men vindt dan kaloten bladen die schrijven gelijk men verleden Donderdag een minister in het parlement aftntrof die zegde Het is wel, de burgerwacht heeft haren plicht ge daan I Wij teekenen protest aan uit al onze krachten, wij verklaren dat de burgerwacht koelbloedigheid heeft gemist, en dat hare oversten verantwoordelijk zijn voor den rouw waarin de fainiliën der slachtoffers zijn gedompeld. Men moet dan achteruit gaan voor den opstand zal men zeggen, en zich zonder te genstand overleveren aan de slagen der muiters Neen, maar de demping moet in evenre digheid zijn met den aanval Was er een burgersoldaat wiens leven in gevaar ver keerde? Werd er eene anders gekwetst dan door de onhandigheid van zijnen gebuur? Is er zelfs een haar gevallen van hun hoofd? Nergens is er spraak van. Men zegt dat er ruiten ingeworpen wer den; 't akkoord. Maar dat men ons eens ééne ruit toont, wiens waarde het leven van zes belgische burgers geldt 1 Men heeft de politiemacht doorgebroken, evenals de voorposten der burgermilicie. Waren de wachten, gewapend met de bajonnet op het mausergeweer, daarom in gevaar tegenover eene ongewapende bende l Moest men doo- den, enkel om ze te doen achteruitgaan? Want men hoeft niet te zeggen dat het vel der Heeren De Trooz of Schollaert te be schermen viel. Het hótel van M. De Trooz is sinds lang onbewoond en M. Schollaert bleef zeer gerust te Brussel binnen het on zijdig grondgebied, terwijl men moordde onder zijne vensters. Is het dan niet bewezen dat de wachten het hoofd verloren en dat zij op een oogen- blik van onverstaaubaren drang hunne wa pens gebruiktenWie zou wel durven op zijn geweten houden staan dat er van dichtbij op het volk moest geschoten worden, onder voorwendsel dat de straat diende afgesloten te worden Welk kostbaarder belang dan dit van een menschenleven, bevool die slachterij Hebben degenen die het moordende com- mande voerden wel bedacht wat ze zouden verrichten? Hebben ze wel overwogen dat de kogels die gingen vertrekken, het onver diend ongeluk zouden uitmaken van arme drommels wiens eenige kwaad was, wat overdreven te hebben gehandeld? Wij kun nen het niet gelooven, en wij zeggen dat de genen die de zoo gewichtige taak op zich nemen van de openbare macht aan te voe ren in tijd van onlusten, en die onbekwaam zijn hunne daden rijp te onverwegen, plich- tig en verantwoordelijk wezen voor de ge volgen hunner lichtzinnigheid. Wat de regeering aangaat op wien ten slotte al het vergoten bloed terugvalt, zij zal tegenover de geschiedenis schrikkelijke re kening te geven hebben. Wanneer men later de stappen herinnert door de kieshervorming opvolgentlijk gedaan, zal men zeggen In 1893 heeft men het meervoudig kies recht iDgesteld. On dit oogenblik hebben al de grootste koppen der klerikale partij zoo als Woeste, De Smet de Nayer, Schollaert en Beernaert het slechts eenen overgangs maatregel genoemd, een onvolmaakt stelsel veroordeeld om kortelings te verdwijnen. Negen jaren later in 1902, kwamen al de tegenpartijen tot akkoord om het eenstem mig regiem te betrachten. Ze vertegenwoor digden 1.021.319 kiezers tegen 993 945 be waarderskiezers. Het goeverneinent ver stootte misprijzend al hunnen voorstellen referendum op het princiep, voorloopige toe passing op provinlie en gemeente, in achtne ming van de herziening. De regeering weer stond hardnekkig aan al de wettelijke pogin gen, en als de menigte zijne verontwaarding in de straten lucht gaf, de mannen die in 1893 het meervoudig stemrecht hadden ver oordeeld, verwezen ook tot den dood de protesteerende burgers van 1902 En zoo werden in België burgers vermoord voor het algemeen stemrecht. In der waarheid, de geschiedenis zal niet zacht zijn voor M. Desmet de Nayer. Waarom zal M. Iedereen, die sedert achttien jaren zijne stem aan de katholieken gaf, nu voor de liberale kandidaten kiezen? Omdat M. Iedereen bemerkt heeft hoe het gouvernement spot met burgers en werk lieden, die voor hem stemmen, en geene re kening houdt van zijne plechtigs te beloften. Omdat M. Iedereen rechtvaardig is en niet wil dat de werkmanskinderen langer Heen verplicht zijn geweer en ransel te dragen, terwijl de rijkemanszonen zich ver maken en feestvieren. Omdat M. Iedereen niet wil dat hei derde der kinderen langs de straten loopen in 't gevaar echte nietdeugen te worden, daar de priesters niet gaarne hebben dat het volk onderwezen worde en door zich zelve denke. Omdat M. Iedereen onrechtvaardig vindt dat de zieke werkman, gekwetst aan den arbeid, te oud om nog te werken, langer blootgesteld zij langs de straten te loopen en de hand bedelend uit te steken, omdat de klerikalen weigeren de werkliedenverzeke ring in te richten. Omdat M. Iedereen er genoeg van heeft de belastingen met 76 millioen te zien ver- hoogen en de nationale schuld te zien ver dubbelen. Omdat M. Iedereen een man van orde is, die weet dat er maar een middel bestaat om de rust in het land te doen heerschendit is het Algemeen Stemrecht toe te staan, dat met reden wordt gevraagd en dat alleen door de klerikalen geweigerd wordt. Omdat M. Iedereen weet dat met de katholieken aan het bestuur te laten hun de gelegenheid wordt geschonken de burgerlijke verpersoonlijking aan 3000 kloosters te ge ven, wat het vuur aan de mijn brengen, en omwenteling verwekken zou. O.niit M. Iedereen woelingen veraf schuwt, die zooveel kwaad berokkenen aan werklieden en burgers; en dat de liberale partij alleen bekwaam is de rechtvaardige hervormingen te verwezentlijken, die door het volk worden gevraagd. Daarom zal M. Iedereen voor de liberale kandidaten stemmen I De tijd der voorrechten is voorbij, werk lieden, burgers, heeren, allen gelijk voor de wet Arbeiders, de liberalen reiken u de broe derhand, zij willen u opheffen uit den staat van vernedering, waarin de klerikalen u ge dompeld houden, verstoot ze niet Algemeen Stemrecht is het wachtwoord, vergeet het niet In 1831 bedroeg de begrooting 3,150,000 fr. In 1845 4,320,000 In 1855 4,330,000 In 1870 - 5,500.000 In 1880 6,800,000 - In 1900 6,450,000 In 1901 7,200,000 Belgie telde in 1831 in ronde cijfers 4 millioen inwoners en in 1901 omstreeks 6 1/2 millioen. Waaruit men kan besluiten dat terwijl de begrooting van godsdienst meer dan verdubbelde de bevolking niet ver dubbeld is. Men ziet dat de zwartrokken ons elk jaar een schoon stuiverken kosten en dat in die millioenen de toelagen niet begrepen zijn die het kalote gouvernement aan pasters- en nonnenscholen met kwistige handen toewerpt. En zeggen dat die grappenmakers, die alle jaren 7 millioen uit onzen zak halen, armoede aanprijzen! de Uit La Gazette: Heel kort, maar heel leerrijk, de ge schiedenis der opstanden in België. in 1857Klerikaal ministerie. Wet die ten voordeele der kloosters, de goederen der openbare weldadigheid ver beurd verklaarde. In 1871Klerikaal ministerie. De houding van het gouvernement die alle beuieningenaan persone» der kliek Langrand wil geven, geschandvlekt door het gerecht. In 1884: Klerikaal ministerie: De wet die het volksonderwijs vernietigt. In 1893: Klerikaal ministerie. Tegenstand der regeering tegea de volks beweging die de afschaffing van het cijüs- stelsel ten doel had. In 1899: Klerikaal ministerie. Jesuietieken aanslag waarbij de kiesher- vormingen enkel de katholieke partij zouden ten goede komen. In 1902: Klerikaal ministerie. De weigering van het gouvernement tot de grondwetsherziening, gezamentlijk ge vraagd door de twee oppositiepartijen. Klerikaal ministerie! Altijd klerikaal ministerie En het zijn die mannen die zich in tijden van kiezing komen uitgeven als zijnle do eenigen, die de orde en de rust kunnen ver zekeren. De Limburgsche naamlooze koolmaat schappij vraagt aan het staatsbestuur de concessie van 1472 hectaren mijngrond, op de gemeenten Genck en Sutendaal ten Oos ten van Hasselt gelegen. De heeren Furnimont en Anseele hebben zich Donderdag namiddag, 17 April 11., bij M. De Mot begeven en hebben hem ver- verklaard dat zij kwamen te vernemen dat eene afkondiging, eenen oproep doende tot den oproer en valschelijk met hunne namen geteekend te Brussel ging aangeplakt worden. M. De Mot deed onmiddelijk al de aan plakkers der stad verwittigeneenige uren later bracht men hem, inderdaad, de plak brieven. Men heeft noch den drukker noch de schrijvers der afkondiging kunnen ont dekken. De aanduiding van den naam des drukkers was volkomen valsch. HET WEEKBLAD i •e«9

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1902 | | pagina 1