Kamer van Y olksvertegenwoordigers Senaat. Brugge. Kieskronijk. STADSNIEUWS. AVIS. Kiesgerecht. De vaart van Yper naar Komen. Wat het onderhoud van een zieken in ons Gasthuis kost. Algemeen Stemrecht. Zitting van Vrijdag 18 April 1902. Grondwettelijke herziening. Nemen opvolgentlijk het woord: de hee- ren Demblon, Smeets, Anseele, Vander- velde, Woeste, Janson en Mullendorf. M. Mullendorf, liberale afgevaardigde van Verviers, heeft zich bij de herziening gevoegd. Het inaanmerking nemen wordt verwor pen met 84 stemmen tegen 64. M. Nolf heeft er voor gestemd, de hee- ren Van Merris en Colaert er tegen. De heeren Carton de Wiart en Renhin, christene democraten, die altijd aanhangers waren geweest van A. S. en E. V. hebben tegen gestemd met hunne vrienden der rech terzijde. Al de liberalen, de socialisten en de niet verslaafde christen demokraat, M. Debacker, hebben er voor gestemd. Zitting van Dinsdag 22 April 1902. M. Van Langeadonch ondervraagt de Regeering over de gebeurtenissen die den 18 April plaats gehad hebben te Leuven. Hij zegt dat de burgerwachten die zonder waar schuwing geschoten hebben voorvechters zijn der katholieke Jonge Wacht en dat hun kommandant, M. Coen, voorzitter is der turnafdeeling dezer jonge wacht. Na de los branding riep M. Coen uit dat 13 schoten op 14 getroffen hadden en hij voegde er bij Mijne mannen hebben goed geschoten. M. de Trooz protesteert tegen die beschul digingen en verdedigt de burgerwacht van Leuven en hare oversten. De heeren Janson, Lorand, Feron en Paternoster stellen voor een bestuurlijk on derzoek te openen om der Kamer toe te laten zich rekenschap te geven der voorwaarden in dewelke de burgerwacht bevel ontvangen heeft gebruik te maken van hare wapens. De zuivere en eenvoudige dagorde, door M. Tack voorgesteld wordt met 75 stemmen aangenomen tegen 30 en 8 onthoudingen. M. Nolf, heeft zich onthouden omdat hij geene denkwijze kan uitbrengen over feiten over dewelke een rechterlijk onderzoek ge opend is. M. Colaert heeft voor de een voudige dagorde gestemd, M. Van Merris was afwezig. Zitting van Woensdag 23 April 1902. Bespreking over de fabrikeering en den invoer des alcools. Zitting van Donderdag 24 April 1902. Begrooting van het ministerie van flnan- tie. M. Visart de Bocarmé ondersteunt eene petitie der belgische zoutzieders, die de inrichting vragen van een frank inkomrecht de 100 kilgr. op het vreemd gerafinadeerd zout. M. de Smet de Naeyer zegt dat hij het niet zal doen. M. Hubert klerikale afgevaardigde van Dinant-Philippeville, zingt den lof der Re geering voor hareonderstelde bonis. M. Dufrane vraagt dat de belangrijke sommen die verschuldigd zijn aan de aannemers der routen bruggen en wegen eindelijk zouden betaald worden. M. Buyl roept de aandacht der Regeering op eene petitie der herbergiers van Laken, Schaerbeek en S' Josse ten Noode, die voor een jaar kwijting vragen van de vermeerde ring van het vergunningsrecht. M. Hoijois vraagt dat er beplantingen van fruitboomen zouden gedaan worden langs de wegen van den Staat, gelijk zulks ge daan wordt in Duitschland en in het Groot- Hertogdom van Luxemburg. M de Smet de Naeyer antwoordt dat onze bevolking die beplantingen niet zouden eerbiedigen, dat in Duitschland en in het Groot-Hertogdom de zeden min wild z^n. (Beknopt Verslag bl. 520). Zitting van Vrijdag 18 April 1902. De begrooting van buitenlandsche zaken voor het dienstjaar 1902 wordt aangenomen met 58 stemmen tegen 7. Zitting van Dinsdag 22 April 1902. Het wetsontwerp verhooging dragende der jaarwedden van de bijgevoegde greffiers van het Beroepshof wordt aangenomen met 43 stemmen tegen 26 en 1 onthouding. M. De Ridder stemt er voor. De begrooting der openbare schuld voor 1902 wordt aangenomen met 61 stemmen tegen 10 en 1 onthouding. M. De Ridder stemt er voor. Het wetsontwerp op de aflossing der open bare schuld voor 1902 wordt aangenomen met 55 stemmen tegen 3 en 2 onthoudingen. Zitting van Woensdag 23 April 1902. De begrooting der onwaarden en aflossin gen voor het jaar 1902 wordt aangenomen met 58 stemmen tegen 4. De begrooting van uitgaven en inkomsten per orde wordt aangenomen met 53 stem men tegen 5. Bespreking van het verslag der bijzondere Commissie gelast met het onderzoek van verschillige kwestiën van kiesbaarheid. Kiezing van 25 Mei. Liberale kandidaten voor de Kameré. Wezenlijke. De HeerenLeon Termote, notaris, uittredende lid. Aimé Delanote, brouwer, gemeente raadslid. Carlos Declercq, brouwer, gemeente raadslid van Blankenberghe. Bijgevoegde De HeerenRaymond Seresia, advo- kaat, bijgevoegd uittredend lid. Charles Depoorter, advokaat, voor zitter van den Liberalen Vlaamschen Bond. Alphonse Braet, molenaar, gemeente raadslid van Oostcamp. De kiesstrijd is begonnen. Zondag 11. heeft onze liberale afgevaar digde M. Ernest Nolf gesproken te Meesen en te West-Nieuwkerke voor talrijke en geestdriftige toehoorders. Uitmuntend begin, voorlooper der zegepraal! Te Meesen was de meeting voorgezeten door den heer Burgemeester Eudoxe Victoor, 1® Onder-Voorzitter der liberale associatie van 't arrondissement, omringd van de leden der plaatselijke liberale Associatie. M. Nolf heeft duidelijk uiteengedaan wat de liberale partij is, wat zij wil, welk haar programma is, waf hare strekkingen zijn, en heeft rekening gegeven van zijn wetge vend mandaat. Er is besloten geweest, onder de algemee- ne toejuichingen, de volgende telegram te zenden aan Z. M. den Koning: I)e liberale Meeting vereenigd te Meesen onder het voorzitterschap van den heer Burgemeester Victoor, smeekt eerbiedig- lijk Z. M. den Koning het land voor een tijdperk van onlusten en woelingen te be- vrijden met tusschen te komen, door de ontbinding der Kamers ten voordeele der grondwettelijke herziening, gevraagd door de groote meerderheid der natie. Te West-Nieuwkerke was de Meeting voorgezeten door den heer Arthur Titeca, brouwer. Dezelfde telegram, eenpariglijk gestemd, is aan den koning gezonden ge weest. De liberale Associatie van Wervick heeft ook eene meeting ingericht die volkomen gelukt is. Daar gelijk overal zijn onze vrien den vol iever. De sprekers waren de heeren August Le~ saffre, advokaat te Yper, secretaris der libe rale kantonale Associatie, en Prevost van Gent. Een wensch ten voordeele der ontbinding der Kamers is insgelijks naar de Koning ge zonden geweest. Wij moeten de onnoembare houding ken baar maken van den burgemeester van Wervick. Ten 3 ure 's namiddags heeft hij een besluit genomen de samenscholingen verbiedende van meer dan vijf personen. De politieagenten, met den revolver aan de zijde, en gendarmen van hoofd tot de voeten ge wapend, trokken door de straten, het gun stig oogenblik afwachtende om er op te slaan. Het besluit van dien Burgemeester is eene beleediging aan de bevolking en stelt eene uitdaging vast, gelijk het fameus politie- bevel van den burgemeester-spekschieter van Yper, M. Colaert, die tot nader bevel de muziekmaatschappijen verbiedt uit te gaan zonder zijne toelating. En zeggen dat te Wervick gelijk te Yper de orde geen oogenblik is gestoord geweest er is zelfs niet de minste schijn van wanorde geweest. Dat gelijkt waarachtig op eene wedding. La commission du Sport Hippique d'Ypres a l'honneur d'informer ie public qu'elle ac ceptera jusqu'au 15 Mai a midi précis, les soumissions cachetées pour la location du buffet principal établir aux frais du plus haut soumissionnaire, dans l'enceinte du pesage. La location a lieu pour trois années con- sécutives avec faculté pour le locataire de pouvoir renoncer tous les ans, moyennant d'en prévenir le comité par écrit, deux mois au moins avant la course suivante. Les soumissions doivent être adressées chez Monsieur Augusts Brunfaut, tréso- rier du Sport Hippique, rue de Lille, Ypres. De liberale Associatie van Yper had vóór het Hof van Beroep eene vraag ingediend ten einde de uitschrabbing uit de kiezerslijs ten te bekomen van den heer Surmont, ambtshalve op de kiezerslijsten van Brussel ingeschreven en er wezenlijk en werkelijk wonende, sedert februari 1900. De heer Surmont hield staande tegen alle recbt en rede dat hij Yper be woonde. De Associatie wilde door getuigen bewij zen en door alle mildelen van recht, dat de heer Surmont de gewenschte voorwaarden niet vervulde om kiezer te zijn te Yper. Het hof heeft in feite en niet in rechte geoordeeld dat de heer Surmont gelijk had. Het is ons dus niet toegelaten te weten of er rechters zijn in verbreking. Het blinde gerecht zou wijselijker gehan deld hebben met het aangeboden onderzoek te bevelen. Het had zich moeten verzekeren en den heer minister niet aanstonds gelijk geven; want er vloeit duidelijk uit deze zaak dat de strengheid der wet niet gemaakt is voor den heer Surmont. 't Is een zonderling gerecht! En men is dan verwonderd dat de eerbied voor de magistratuur verdwijnt I En niettegenstaande het besluit van het Hof van Gent, zullen wij geen wit zeggen als het zwart is. Wij behouden dus onze meening die is dat de heer Surmont wettelijk het recht niet heeft kiezer te zijn te Yper. Het ontwerp van begrooting der buiten gewone inkomsten en uitgaven, te doen in 1902, bevat in'tgeheele voor 141,430,467,58 fr. credieten voor openbare werken. De vaart van de Leie naar 't Yperleed is in die groote som begrepen voor slechts 250,000 fr. Het Journal d' Ypres, zegt dat dit kre diet in eenige dagen zal gestemd worden en dat het gouvernement dus zal kunnen over gaan tot het voltrekken der vaart in den loop van het tegenwoordige jaar. Wat ons betreft dit gelooven wij niet, met des te meer reden dat M. Surmont, die met de belangen van den koophandel onzer stad weinig of niet bekend staat, in eene vroegere zitting van den gemeenteraad zich aan dit nuttig en voordeelig werk vijandig heeft verklaard en vindt dat de vaart er niet noo- dig is. Het is dezelfde Baron die destijds, ook op ons stadhuis, beweerde dat er in Yper geen koopman een magazijn groot genoeg bezat om er een geheel schip kolen te verbergen. Hij, vreemdeling, wist niet dat vóór dat Yper aan den ijzeren weg verbon den was, al onze kolen, hierbij schepe van Mons aan de kaai aankwamen en dat de heeren Podevyn, Savitsky, Cardinael, Ver- gracht-Segard en andere nog, van ruime bergplaatsen beschikten om er gansche schepen kolen te leggen. Hoe menigmaal reeds, sedert dat de kle- rikalen aan het staatsroer staan, hebben zij niet vóór ieder kiezing, aanzienlijke kredie ten ingeschreven en doen stemmen om de gewenschte vaart te voltrekken, maar het was enkel om ons te paaien, en na de kiezing werden de sommen daarvoor bestemd elders verteerd. Wjj, goedzaks, zijn gewoon van gefopt te zijn door ons hatelijk en partijdig beheer en zullen het ditmaal nog wezen, weest er zeker van. Kooplieden en nijveraars van Yper, is het ook uw gedacht niet? Het Staatsblad van 20 April 1902 be helst een koninklijk besluit van 14 derzelfde maand vaststellende den onderhoudsprijs per dag in al de gasthuizen des lands gedurende hec jaar 1902. Wij zien er dat de prijs in Onze Vrouwe gasthuis van Yper beloopt tot 2 fr. 10 c. daags welke veel hooger is dan dien der andere gasthuizen van Westvlaanderen, be halve Kortrijk. Er valt bovendien te bemerken dat deze prijs (2.10) zelf bijna dubbel is van verschei dene dezer gasthuizen, en verschilt in meer van 41 centiemen daags met den prijs aan genomen voor St Jans Gasthuis te Brugge waar de zieken ten minste zoo wel verzorgt en behandeld worden dan te Yper. Zeggen wij dat in ons Gasthuis het getal verpleegde zieken gemiddeld beloopt tot 41, het bestierende en dienstdoende personeel bestaat in 16 personen, (13 nonnen en 3 dienstboden). Er is dus eene non voor bijna 3 zieken op te passen, er valt nog te be merken dat gedurende de zomermaanden het getal dezer laatstgenaamde die er verblij ven, meest al ongeneesbaren, het getal der zusters bijna niet overtreffen. Wij denken noodig op voorgaande punten de aandacht der hooge overheid te vestigen, in 't belang der steden die zouden kunnen verplicht wezen de wedergave te doen van de kosten die de zieken ten haren laste dn ons Gasthuis verblijven veroorzaken, geval dat zich dikwijls voordoet. Er ware dus, volgens ons, te onderzoeken en nauwkeurig te overzien de opgegeven kosten tot het vaststellen van zulken over dreven onderhoudsprijs en die geenszins overeenkomt met dien van andere hospitalen. Is deze prijs op voldoende wijze gerecht- veerdigd zooals het behoort Komen er geene zinnelijke uitgaven of kosten van zware her stellingen in, ofwel moeten wij vermoeden dat er verkwist worde in het huishouden? Wat hier ook van weze moge, wij besta- tigen dat sedert onze eensgezinde klerikalen van dezelve kapel, onze Burgerlijke Gods huizen, zonder ernstig toezicht of controle, bestieren, al de uitgaven der gestichten van haar afhangende, steeds aangroeien, en wat erger is, niettegenstaande deze verstandige politiekers van een inkomen van 460.000 fr. s jaars beschikken, zij hunne rekeningen met een aanzienelijk te kort moeten sluiten. Zulke w(jze van beheeren van wege een bijzondere, zoude onmiddellijk de benoeming van een rechterlijken raad vereischen. Aan den heer Uitgever van het Weekblad. Wat zegt gij nu van M. Colaert dien hoo- veerdigen windmaker? Moest hij, hier en elders, niet den goeman uithangen en pre ken ten voordeele van het algemeen stem recht der vrouwen die hij, volgens zijn zeg gen, zeer genegen is? Wij hebben nu eens te meer ondervonden dat het al valschheid en bedriegerij is. Ik heb gelezen in het laatste nieuws dat in de zitting der Kamers van 18 April, hij, M. Colaert, met al de andere kaloten zich verzet heeft tegen het voorstel van her ziening der grondwet om aan de mannen het algemeen stemrecht te verleenen. Hoe wil hij het alsdan aan de vrouwen geven? O die stoffer 1 Rose Quaghebeur zei mij nog laatstmaal op de markt te Foperinghe: gij Yperlingen kent nog René Colaert niet gelijk wij hem kennen. 'T is een gemiste pastor, hij is bij de Jesuieten ter schole gegaan, en heeft er al hunne looze streken geleerd. Gelijk deze, doet hij altyd contrarie van hetgeen hij ons voorhoudt te gelooven en wijs te maken. Uwe dienares en lezeres, JULIE DECKMYN.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1902 | | pagina 2