VISIETKAARTJES Le Uontróleur des wagons-lits ELROSE $5 Eene koninklijke prinses op de vlucht. STADSNIEUWS. Men kan er alle dage bekomen ten bureele van dit blad, bij K. Deweerdt, rij seist raat, 59, zoowel in Lithographie als in tijpo- graphie,aan zeer genadige prijzen. Dood van M. Henri Iweins d'Eeckhoutte. Liberale Jonge Wacht. Leger. Fransch Theater. LE HOMARD Vlaamsche Ster. De Slaapmuts, Nieuwjaar nacht, Prima Dona, Yper. Willems-Fonds. HAAK HERSTELLER VERSCHILLIGE TIJDINGEN. Wat had hij Ulieden misdreven, om tot dergelijk lot te worden gedoemd Hebt gij, katholieken, niet erger gehan deld tegenover de brave volkspriesters Daens en Fonteyne dan hun 't loon te achterhou den? Hebt ge Pieter Daens niet bijna tot den bedelzak gedoemd, uit politieken haat en moesten vrienden priester Fonteyne niet ter hulp komen, om hem te beletten voor zijnen tijd te gaan zetelen aan de rechter hand des vaders, slachtoffer van uwe wraak en van uwe onrechtvaardigheid 1 Bn wat had de oude moeder van priester Fonteyne u misdaan Ah! ge bedreigt de onrechtvaardigen hen over te leveren aan de wraakneming van den heiligen Geest 1 Moest die godheid den engel met 't vlam mend zwaard op de aarde sturen en hem doen op zoek gaan naar zeven rechtvaardi gen in uwe partij, vooraleer België te ver delgen, de hemelsche schutsman mocht aan zijn goddelijken meester gerust telefo- neeren naar omhoog, dat België 't lot van Sodoma en Ghomorra heeft ondergaan 1 De prinselijke wereld van het Duitsche rijk is alweer in opschudding gebracht, daar een nieuw schandaal is uttgebroken, dat een zonderling licht werpt op de zeden die aan duitsche hoven heerschen. De echtgenoote van den kroonprins van Saksen heeft haren echtgenoot, haar hof en hare familie verlaten, om met een persoon van minderen rang naar den vreemde te vluchten. Het nieuws wordt offfcieelerwijze mede gedeeld door de Dresder Zeitung, onder dezen vorm: Hare Koninklijke Hoogheid de Kroonprinses heeft in een aanval van zieke lijke opgewondenheid Salzburg verlaten in den nacht van 11 tot 12 December, om zich naar den vreemde te begeven en alle be trekkingen met hare familie verbrekend. Ten gevolge hiervan zijn alle winterfeesten aan het hof afgezegd en zal de ontvangst ten hove met Nieuwjaar niet plaats hebben. De koninklijke familie van Saksen wordt door die gebeurtenis diep getroffen daar de echtgenoot van prinses Louisa-Antonia in Saksen tot den Koning in dezelfde verhou ding staat als prins Albrecht ten onzent tegenover Koning Leopold II. Prinses Louisa werd geboren den 2 September 1870. Baar vader, aartshertog Ferdinand Salvatoor is groot-hertog van Toscaan. Zij huwde prins Frederic-August een tien tal jaren geleden en won bij hem vijf kin deren. Naar het schijnt, verkeert zij nogmaals in gezegenden toestand. De Koning van Saksen, als hoofd der familie, heeft beslist alle be trekkingen met de kroonprinses af te bre ken. Bij den paus van Rome zal worden aangevraagd de huwelijksbanden van den kroonprins te verbreken. Te Dresden heeft dit schandaal echte ont zetting verwekt. De kroonprinses was er zeer populair geworden, zoo door hare schoonheid als hare beminnelijkheid. Het was van algemeene bekendheid dat zij niet gelukkig was en menigmaal hadden zich krakeelen voorgedaan. De kroonprinses was reeds vroeger eens bij haren vader te Salz burg gevlucht. Bij het volk maakt dit nieuw schandaal grooteopschudding. Dezeden der prinselijke familiën worden zeer gehekeld. Na 't schan daal van prins Philip van Saksen-Coburg, die zich verlaten zag door zijne vrouw prinses Louisa, volgde de echtscheiding van den groot hertog van Hessen, eene engelsche prinses. En nu het schandaal aan 't hof van Saksen Woensdag, 31 December is de heer Henri Iweins d'Eeckhoutte in onze stad overleden. Hij was provinciale senator, gemeenteraads lid, voorzitter van den katholiekea Kring en der katholieke Associatie, voorzitter of lid van alle clericale maatschappijen en werken. De katholieke partij verliest in hem den strijdlustigsten harer politiekers en haren vaststen steun. Niettegenstaande al zijne dienstwilligheid heeft de heer Iweins niets dan ondankbaar heid bekomen op zijnen doortocht; hij heett de kastanjen uit het vuur getrokken Het feest, door de Liberale Jonge Wacht ingericht op 25n December laatst, heeft uiterst voel bijval gehad. Aan volk mangelde het niet; de zaal der Oud-Pompiers was kroppens vol, en het is ons een waar genoegen geweest te mogen bestatigen dat het getal der leden dier jonge maatschappij immer aangroeit. Het programma was wel gekozen: Eerst heeft de harmonie der sociëteit onder de lei ding van den bereid willigen Heer J. Jolyt, ons met eenige harer schoonste stukken ver gast; daarna hebben wij naeenvolgens ge hoord M. Maas, de sympathieke secretaris der Jonge Wacht, wiens lof wij reeds verleden week maakten en wien nu nogmaals veel toejuichingen te beurt vielen na de uitvoe ring van het schoone Vlaamsche lied Ons Vaderland van Jan Blocks. M. Camille Christiaen die, niettegenstaan de zijnen ouderdom, reeds verscheidene ma len zijn muziekaal talent in publiek heeft weten doen waardeeren. Mejuffer Devers, die op lieftallige wijze eene kleine bedankingsdicht betreffende de Kerstboom heeft voorgedragen. Eindelijk heeft M. Blyau, van Gent, eene schoone voordracht gegeven over de Heksen processen in Vlaanderen en heeft ons aan getoond tot wat de onwetendheid der men- schen aanleiding geven kan. Ongelukkiglijk heeft M. Blyau zijn onderwerp veel moeten verkorten om het ongeduld der kleinen te voldoen die op den Kerstboom wachtten. Onmiddelijk na bespreking ging de gor dijn open en een luisterlijke Kerstboom, met linten, vaandels, kaarsen, oranjen, koe ken en speelgoed overladen, deed eenieders oogen van bewondering blaken. Meer dan twee honderd prijzen werden dan tusschen de kinders der leden verloot, en geen enkel dier kleine heeft te klagen gehad, want allen kwamen met volle handjes en armtjes, en overgelukkig bij hunne ouders terug. In een woord, een oprecht velgelukt feest. Wij sturen aan de leden der commissie, die liet gedacht h bben opgevat ons zoo aan genaam te verrassen, onze beste gelukwen- schen toe, en hopen wel dat ze ons toeko mende jaar, nog op beters zullen uitnoodigen. Moniteur van Vrijdag 26 en Zaterdag 27 December 1902. Bevorderingen. Militaire kruis. Garnizoen van Yper. De heer J.-J.-B. Thys, onderluitenant betaalmeester van het 3" linie regiment is luitenant benoemd. De heer E.-JLouisluitenant van bet 3® linië-regiment is tot tweede kapitein be noemd. De heer A.-I.-E. Janssens, luitenant van het regiment der lansiers, onderwijzer in de Rijschool en toegevoegd aan den comman dant van het instructie-escadron, is tot tweede kapitein benoemd. De heer A.-L.-J. Mahy, commandant der genie te Yper, bekomt het militaire kruis van le klas. De heeren E.-H.-tA.-C.-L, Fauconnier, kapitein, commandant van de school van het 3e linië-regiment, G -p.-p.-G. Durrant, commandant van het 3C linië-regiment en C.-E.-F. Serlez, luitenant der gendarmerie, bekomen het militaire kruis van 2® klas. Maandag 5 Januari 1903, geeft de tooneeltroep, onder 't bestuur van M. Simon, eene luisterlijke vertooning bestaande uit twee lieve stukken. Het is te hopen dat de zaal zal proppend zijn. Ziehier de namen der stukken Comédie nouvelle en 3 actes d'Al. Bisson, Comédie en 1 acte de M. Edmond Gondinet. Zooals men ziet zal er te lachen zijn, en die eenen aangenamen avond wil doorbren gen moet er naartoe trekken. Wij zijn reeds overtuigd dat het gezelschap van M. Simon bestaat uit goede artisten. Opening om 7 1/2 ure, begin om 8 ure. Men kan voorop kaarten bekomen by Theodore Degroote, Vandenpeereboomplaats. Het is op Zondag 18 dezer maand dat deze maatschappij hare derde vertooning geeft be staande in Blijspel met zang, in 1 bedrijf, Drama, in 1 beduijf Blijspel, met zang in 3 bedrijven, Zooals men ziet eene mooie en geestige ver tooning, die open wij zooveel bijval zal heb ben als de twee laatste. Opening van 't bureel om 5 ure, ten 5 1/2 op 't tooneel, om ten 10 ure te eindigen. Men kan voorop kaarten bekomen bij K. Deweerdt, ontvanger der maatschappij. Boekerij. Open 's Zondags van 10 1/2 tot 11 1/2 ure Zilveren Hoofd Vrijen ingang langs d'achterpoort. Volledige werken van Mullatuli-, J. v.Lemep,:J. Ir. Willems: M. P. LindoK. Ledeganck De Génestet Tony Bergmann: P. v. Duyse: Sha kespeare: E. Marlitt. Deze boekerij biedt hare lezers zoowel romantische als litterariche en wetenschap pelijke werken en daarenboven vele werken in eenen vrijzinnigen geest geschreven. BURGERSTAND van den 26 Dec. 1902 tot den 2 Januari 1903 Geboorten. Vandenbrancke Amatus, Minneplein. Lambrecht Leonardus, Lombaardstraat. Tant Josephus, Bruggesteenweg. Everaert Agnes, Oude Kleermarkt. Verhaeghe Bertha, S* Elisabethstraat. Masquelier Joanna, De Haernestraat. Margareta, Menu Georgius, Rijselsteenweg. Deckmyn Gustavus, Bukkerstraat. Gekiere Albericus, Paddevyverstraat. Coffyn Arthur, Moscoustraat. Vandelanoitte Agnes, Dixmudestraat. Goderis Julia, Kemmelsteenweg. Duflou Theophilus, Doorgangstraat. Voorspoels Adriana, Neerstraat. Lesage Gustavus, Kaaistraat. VaunesteLuciana, Hallestraat. Huwelijken. Alphonsus De Bever, beenhouwer en Gillis Maria, zonder beroep. Beyst Henricus, brouwersknecht, en Masscho Juliana, zonder beroep. Samyn Silverius, dienstknecht en Dutil- lie Martha, zonder beroep. Sterfgevallen. Vanderbeke Hier'onymus, 6 maanden Hoornwerk. Livyns Blondina, 71 jaar, echtgenoote van Centry Engel, Vlamertinghesteenweg. Moerman Prosper, muziekleeraar, 54 jaar echtgenoot van Pelgrim Maria, Korte Tbou- routstraat. Daudergnies Ferdinandus, 21 jaar, onge huwd, soldaat, Statiestraat- De Cock Romanius. 83 jaar, zonder be roep, echtgenoot van Aernout Pelagia Dixmudestraat. Machiel Adriana, 1 jaar, Statiestraat. Breyne Eduardus, 5 maanden, Hoorn werk. Vermeerscb, Erniliana, 58 jaar, kantenw, wed. Danneels, Alois. Vercruysse Carolus, 47 jaar, handelaar, echtgen. van Ghyselen Maria, groote-Markt. Dujardin, Carolus, 58 jaar, zonler beroep ongehuwd, G. de stuerstraat. herstelt grijs, wit of verkleurd haar bepaaldelijk tot zijne oorspronkelijke kleur; houdt het uitvallen tegen, reinigt de kruin, verwijdert het schin en deelt er leven, groeikracht, glans en schoonheid aan mede. Verkocht door Coiff. en Parf. Hoofd-Dépót26, rue Ètienae-Marcel, Parijs, le bekomen bij M. Raym. OMMESLAGH, mercerie, en reukverkooper. Groote Markt 55, Yperen. Van Tvarest Gardien, te Rijsel: Ik leed sinds eenige maanden aan eenen hoest dat niets kost verzachten doch dank aan de lek kere Borstpastil van Dr W althery genas ik in 2 tot 3 dagen. De Bevolking der Aarde. De bevolking der aarde groeit jaarlijks aan met ongeveer 25 miljoen menschen, dat wil zeggen dat er alle jaren 25 miljoen menschen meer worden geboren dan er sterven. Het land waar in evenredigheid de ver meerdering der bevolking het aanzienlijkst is, is Duitschland, waar jaarlijks ongeveer een miljoen menschen meer worden geboren dan er ten grave gaan. Het toenemen der bevolking is bezouder- lijk verbazend in de steden van Duitschland, Berlijn de hoofdstad van Pruisen telde in 1871 ongeveer 700.000 duizend inwoners en nu, na 32 jaren is de bevolking gestegen tot 1.950.000 inwoners of eene vermeerdering van 1 miljoen 280 duizend. In België, in Rusland, in Amerika (Fran krijk alleen blijft ver ten achter) is de ver meerdering der bevolking ook merkwaardig en men mag zich afvragen wat er bij die voortdurende vermeedering met het mensch- dom zal gebeuren. Zal die klimmende vermeerdering voort duren of zal er weldra een stilstand komen tengevolge van oorzaken welke we thans nog niet kunnen bepalen? Aan onze lezers. Indien gij een goed purgeerend middel noodig hebt om eene on passelijkheid verlies aan eetlust hoofdzeer, schedelhoofdpijn, verstoptheid, neemt de pil van Dr Walthery, 't is een purgeermiddel zender weerga. Een schoone droom. De bekende Fransche sterrekundige Ca mille Flammarion heeft een groot werk ge schreven over de vulkanische uitbarstingen en aardbevingen. De uitbarstingen op La Martinique hebben tot het verrichten vaa dezen arbeid aanleiding gegeven en daaraan is de helft van het boek gewijd. Honderd bladzijden behandelen de vreeselijke uitbar stingen van den Krakatau in 1883 en even groote ruimte beslaat de beschrijving van de voornaamste aardbevingen. Flanimarion is van oordeel, dat deze natuurverschijnselen de kennis van de samenstelling der aarde in de diepte zeer hebben bevorderd en dat men er den raad uit kan afleiden, het bewonen der meest bedreigde streken te vermijden. Willen wij meer weten van het binnen- EN MEEST GEZOCHTE ff J

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1903 | | pagina 2