ELROSE v.* Het was meer dan tijd. Football. Vlaamsche Ster. De Slaapmuts, Nieuwjaarnacht, Prima Dona, Yper. Wiilems-Fonds. Maatschappij Burgerwacht. HAAR HERSTELLER GRAND CONCERT VERSCHILLIGE TIJDINGEN. uit, welke de Raadsheeren en het publiek rechtstaande aanhooren Mijnheer en en waarde Collega's, Het College dacht geene mededeelingen te moeten doen, wanneer de tijding der dood van M. Iweins d'Ésckhoutte, onzen waarden en syrnpathieken collega, ons als een don derslag toegekomen is. Met groote droefheid deel ik u mede, en in uwen naam aan geheel de stad Yper, de droevige gebeurtenis die men misschien sedert eenige dagen kon voorzien, maar welke de wenschen eener gansche bevolking schenen te moeten afwenden. M. Iweins d'Ëeckhoutte verdwijnt op eenen ouderdom die ons nog lange diensten beloofde, en die ons College van Burgemees ter en Schepenen toeliet, gelijk altijd, op zijne wijze raadgevingen en zijne kostbare aanmoedigingen te rekenen. Op zijn graf zullen wij zeggen welke droefheid wij gevoelen ons van den meest beminden onzer collega's te moeten scheiden. Gij zult ons toelaten van nu af aan zijne edele familie en bijzonderlijk aan Mevrouw Iweins d'Ëeckhoutte, de waardige gezellin zijfter werken, de uitdrukking onzer droef heid mede te deelen die deze zullen zijn der gansche stad Moge God zijne ziel in vrede hebben Moge de herinnering zijner christelijke en burgerlijke deugden, vooral zijner zelfver loochening ons tot voorbeeld strekken in het vervullen onzer plichten. Het College stelt u voor, Mijnheeren, eenen brief van deelneming te sturen naar Mevrouw Iweins d'Ëeckhoutte en hare fa milie, en in corps de begrafenis van onzen betreurden collega bij te wonen. "Wij zouden u ook voorstellen de zitting op te heffen ten teeken van rouw; maar de Raad bij hoogdringendheid bijeengeroepen zijnde om over te gaan tot de benoeming van eenen Schepen in vervanging van M. Fraeys, ontslaggever, vragen wij u tot de dagorde te mogen overgaan, die slechts dit eenig voorwerp toelaat. Deze woorden vol lof worden onthaald door de levendigste bewijzen van goedkeu ring. Er is alsdan overgegaan tot de kiezing van eenen schepen in vervanging van M. Fraeys ontslaggever. M. Eugeen Struye, oud - volksvertegen woordiger, oud-provinciale senator, wordt schepen benoemd met acht stemmen tegen ééne gegeven aan M. Yandenpeereboom. M. Struye, op de uitnoodiging van den heer Voorzitter, zweert getrouwigheid aan den Koning en aan de Grondwet van het belgische volk. Er wordt lezing gegeven van den akt van eedaflegging welken M. Struye teekent. Onmiddelijk daarna neemt de heer Burge meester het woord en drukt zich uit als volgt: mijnheeren en waarde Collega's, Ik voorkom uwe verlangens en ik be antwoord eene dringende behoefte mijns harten, met M. Struye welkom te wenschen als lid van het Schepencollege. De ouderdom van onzen achtbaren col lega, de lange en oneindige diensten die hij bewezen heeft aan de openbare zaak, als lid der Kamer van Volksvertegenwoordigers, als Senator en als Gemeenteraadslid, schenen hem te moeten beschutten tegen ons ver zoek en hem niet verplichten een mandaat te aanvaarden dat hij, met recht, als een zwaren last mag aanzien. Maar M. Struye kent slechts zijnen plicht, en 't is om dezen plicht te vervullen dat hij edelmoedig wat hem overblijft van krachten en gloed en de bestuurlijke ken nissen die hij verworven heeft in het uit oefenen zijner verschillige mandaten ter onzer beschikking stelt. Wij zijn er, waarde en geëerde collega diep over getroffen en rechtzinnig dankbaar. Wij zouden op eene waardige wijze uwe blijde inkomst gevierd hebben indien het overlijden van onzen achtbaren collega, M. Iweins d'Ëeckhoutte, wiens laatste woord eene hulde is geweest aan uwe dienstwillig heid en aan uwen geest van opoffering, ons niet verplichtte onze betooging te bepalen bij eenen handdruk en bij de uitdrukking onzer dankbaarheid. Wees welkom, M. Struye, de openbare meening zal eenparig den keus bekrachtigen welken wij komen te doen. M. Struye, zichtbaar aangedaan, bedankt zfyne collega's door de volgende woorden f mijnheer de Burgemeester, mijne duurbare collega's. Ik ben diep getroffen door het vertrou wen dat gij mij komt te bewijzen met mij het schepenschap op te leggenik ben er nog te meer door bewogen, omdat ik aan vaard ondanks mijne hooge jaren en de ver mindering van krachten die zij medebrengen. Maar ik acht het mij tot plicht, door mijne aanvaarding, mijne vurige begeerte te bevestigen in alle zekerheid de goede over leveringen, door den heer Baron Surmont de Volsberghe overgebracht en door M. Colaert voortgezet, te zien voortduren. Ik aanvaard, met zekerheid en met ken nis van zaken een deel van verantwoorde lijkheid, grooter dan zij tot hiertoe was in het beheer der stadszaken, verzekerd dat het bestuur altijd in goede handen is en dat al onze achtbare collega's de achting en het volle vertrouwen onzer medeburgers ver dienen. Gelijk de heer Burgemeester het zoo even zoowel gezegd heeft, laat mij herhalen dat wij diep bedroefd zijn over de dood van onzen uitstekenden Collega en vriend M. Iweins d'Ëeckhoutte. Zijn leven is slechts eene onveranderlijke toewijding geweest aan de openbare zaak. Wij allen zullen zijne na gedachtenis vereeren met getrouw te zijn aan zijne voorbeelden, getrouw aan al de heilige grootsche zaken des levens van eenen christenmensch. (Toejuichingen). De Raad beslist de begrafenis van hunnen collega in corps bij te wonen en de openbare zitting wordt ten 5 1/2 ure geheven. Eindelijk heeft M. Fraeys zijn ontslag van schepen gege\en. Wanneer hij over drie jaar tot deze be diening benoemd werd, dacht iedereen dat hij, zooals het betaamde, zou afgezien heb ben van nog deel te maken van het Gods- huizenbestuur. Ia 't geheele niet. Hij is in deze commissie blijven zetelen tegenstrijdig aan alle gewoon ten en gebruiken. Dit misbruik is zeer beknibbeld geweest, en te recht, want beide bedieningen zijn ten allen tijde en overal aanzien geweest als on- overeenbaar. Ook zou men nergens zulks gelijk hier, zoolang gedoogd hebben. Maar M. Fraeys is een van die klerikalen welke alle bedieningen najagen en aanveer- den, 't zij dat hij daartoe den tijd heeft of niet. Onlangs heeft onze konfrater Le Pro- grès het geval van M. Fraeys als schepen en hospiceheer te berde gebracht, en zich beroepen op het artikel 28 van het ontwerp van wet op de herinrichting van de open bare weldadigheid welke duidelijk de sche penen, uit de plaatselijke commissiën van onderstand (Disch en Hospicen) sluit. Het Journal, dat altijd en in alle om standigheden, zijne politieke vrienden ver dedigt, zelfs tegen recht, wet en gezonde reden, behalve wanneer deze malkander niet meer verstaan, heeft M. Fraeys trachten te verschoonen met te beweren dat het andere steden kent waar dezelfde persoon schepen en hospiceheer is, en dat met kennis van de hooge overheid. Dit is eene onwaarheid. Ook heeft onze franschen konfrater, het Journal uitgedaagd de steden te noemen waar zulk misbruik zou bestaan. Onze klerikale tegenstrever heeft zich wel gewacht zijn gezegde te bewijzen. Nu, zou M. Fraeys eindelijk begrepen hebben dat hij, zonder bezwaren en gedurige opspraak, niet kon goedkeuren als schepen wat hij helpte beslissen bij de hospicen, ot heeft hij misschien iets anders in 't gedacht? Wat hiervan ook zijn moge, zullen wij wel later vernemen. Om niet overrompeld te worden en de looze streken van zijne vrienden te verijde len, heeft Burgemeester Colaert zich ver haast M. Struye schepen te doen noemen in vervanging van M. Fraeys. Dit is, volgens ons, een zeer slechte keus. M. Struye is een kwezelaar van 72 jaar, die al zijnen- tijd overbrengt met lezen en bidden en zich weinig met de stadszaken zal bezig houden. Hadden wij niet genoeg met een schepen gelijk M. Berghman, die alles laat varen gelijk het kan? Wij vernemen zooeven dat er Zondag aanstaande een vriendelijken match op het Minneplein zal gespeeld worden tusscben den Football Meninois en den Cercle Sportif Yprois Een andere match zal zondag toekomende, 18tt dezer, plaats hebben tusschen de Union Sportive Tourquennoise en den Cercle Sportif Yprois. Telkens ten 2 1/2 stipt. Wij wenschen veel geluk aan de jonge spelers. Het is op Zondag 18 dezer maand dat deze maatschappij hare derde vertooning geeft be staande in: Blijspel met zang, in 1 bedrijf, Drama, in 1 bedaijf. Blijspel, met zang in 3 bedrijven, Zooals men ziet eene mooie en geestige ver tooning, die open wij zooveel bijval zal heb ben als de twee laatste. Opening van 't bureel om 5 ure, ten 5 1/2 op 't tooneel, om ten 10 ure te eindigen. Men kan voorop kaarten bekomen bij K. Deweerdt, ontvanger der maatschappij. Boekerij. Open 's Zondags van 10 1/2 tot 111/2 ure Zilveren Hoofd Vrijen ingang langs d'achterpoort. Paul Frederic-. De Nederlanden onder Keizer-Karel. max Leod: Leiddaad der Dierkunde. ABerghmannVerspreide schetsen en novellen. BuyotVerhalen en verzen. Jules VerneDe Koerier van den Czaar. Amaat JoosTaaien letterkundige men gelingen. Genestet: Volledige dichtwerken. Iedereen kan in het Willems-Fonds boe ken in lezing krijgen. Schieting van 8 Januari 1903 Gewone schieting. Poelmans 20 25 25 25 25 120 Legon Emile 25 20 25 25 25 120 Vermeulen II. 25 20 20 25 25 115 Gaimant Art 20 25 25 20 25 115 Froidure R. 20 20 20 25 25 110 Fol Julien 20 25 20 20 25 110 BURGERSTAND van den 2 tot den 9 Januari 1903 Geboorten. Bonte Germana, Bukkerstraat. Montreü Maria, Rijselstraat. Dekeyser Augusta, Dickebuschsteenweg. Goethais Ivonna, Elverdinghestraat. Hoet Martha, Lange Thouroutstraat. Dervaux Joanna, Poperinghesteenweg. Dumont Maria, Groote markt. Dedeurwaarder Gabriella, Dickebusch steenweg. Lernould Maria, Boesinghestraat. Huwelijk. De Rudder Eduardus, zwijnenslachter en Gcethalst Maria, naaister. Sterfgevallen. Ingels Julia, 1 maand, Aardestraat. Jonkheer Iweins d'Ëeckhoutte Henricus, 65 jaar, senator, echtgenoot van Storm Marie, Meenenstraat. Verhage Helena, 7 maanden, Kemmel- steenweg. Derous Stephania, 7 maanden, Bukkerstr. Dieryck Rosalia, 77 jaar, zonder beroep, ongehuwd, Poperinghesteenweg. Castel Léonardus, 65 jaar, molenaar, on gehuwd, Meenensteenweg. DeGandt Isidorus, 2 jaar, Gevangenisstr. Neuskens Paulina, 82 jaar, zonder be roep, weduwe van Vanpevenage Alexander, Poperinghe steenweg. Vanoverschelde Daniel, 4 maanden, Zaak hof. Sinave Gerardus, 1 jaar, Bukkerstraat. Gosthals Ivonna, 3 dagen, Elverdinghestr Baratto Paulina, 83 jaar, zonder beroep ongehuwd, Gustave de Stuersstraat. Degryse Rosalia, 91 jaar, zonder beroep weduwe van Mieroo Petrus, Rijselstraat. VILLE DE POPERINGHE. SOGIÉTÉ PHILHARMONIQUE, M.M. Van Neste Frères, Violonisteset Violoncelliste a CourtraiM. Adrien, Chanteur de genre a Bruxelles; M. Strau- wen, Pianiste-accompagnateur A Bruxelles. LE DIMANCHE 11 JANVIER 1903, A 6 heures du soir en la salie des Concerts de la Société. Deuxième Partie. Komen. Dinsdag avond, rond 8 1/2 ure, ontstond er brand op de hofstede van Henri Leclercq, gehucht Godshuis. De be woners, die reeds te bed waren, werden door het geknetter der vlammen gewekt. Door een geweldigen wind aangewakkerd, nam het vuur eene snelle uitbreiding en 't duurde niet lang of huis en stallingen wer den de prooi der vlammen met gansch den inboedel. Het vee kon gered worden, doch twee koeien hebben schrikkelijke brand wonden bekomen. De koestallen van de aan palende hofstede van D. Geyzen brandden eveneens af. De pompiers van Komen Ten-Brielen heb ben het woonhuis van Geyzen kunneu vrij waren. Bij beide landbouwers is ook gansch den oogst vernield. De schade wordt op on geveer 15,000 fr. geschat, er bestaat verze- kering. Tijdens de bluschwerken kreeg een pompier het ongelukkig gedacht zijne rech terhand in den bek der pomp te steken, waardoor hem een vinger afgerukt werd. Staden. Dinsdagavond, rond 5 ure, is er brand uitgeborsten bij de kinderen Amaud Denys, landbouwers. Huis, schuur, koeistal en bijna al de meubelen zyn de prooi der vlammen geworden. De schade beloopt 5000 fr.niets was verzekerd. MEEST GEZOCHTE herstelt grijs, wit of verkleurd haar bepaaldelijk tot zijne oorspronkelijke kleur; houdt het uitvallen tegen, reinigt de kruin» verwijdert het schin en deelt er leven, groeikracht, glans en schoonheid aan mede. Verkocht door Üoiff.en Pari. Hoofd-Déput26, ruoEtienae-Marcel, Parijs. Ie bekomen bij M Raym. OMMESLAGH, mercerie, en reukverkooper. Groote Markt 55, Yperen. (Ancienne Musique des Sapeurs-Pompiers). donnè sous la direction gj de M. EUGENE VAN ELSLANDE, avec le Concours de: PROGRAMME. Première Partie. 1. Toujours galment, Allegro mili- tarre- Yan Etslande. 2. Die Pnaü Meisterin, Ouverture. v.' Suppé. 3. Trio pour Violons et Violoncello, par MM. Yan Neste frères. Wanhall. 4. Les Dragons de Villars, Fantaisie. Maillard. 5 a) Scènes de Ballet. de Bériot. l b) Berceuse, R. Yan Neste. pour Stolon,par M. R. Van Neste. 6. Chansonnette, par hl. Adrien. 1. Marche des Nobles de Tannhauser. Viagner. 2. Chansonnette, par M. Adrien. f a) Chant du Berceau. Eouserez 3. b) Impromptu. Tolhurst. c) Musette, Fleiffer. pour Violoncelle par M.A. VanNeste. 4. Ouverture de Concert. Van Etslande. g. a) Venetianiscbes Gondellied, Mendelsohn. I b) Canzonetta, par M.M. Van Neste frères. Eamm. 6. Chansonnette, par M. Adrien. 7. Suite de Valses. q. Faust.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1903 | | pagina 2